7 Kez Ölümden Dönmek: Dünyanın En Şanssız Şanslısı

Kedilerin 9 canlı olduğu söylenir, bu adam hiçbir kedinin başına gelemeyecek tehlikeler yaşadı. 7 kez hayatta kalmayı başardı. James Bond’dan bahsetmiyoruz. Bu insan Hırvat bir müzik öğretmeni Frane Selak.
Frane Selak Hırvatistan’da sıradan bir müzik öğretmeniydi. O dünyanın en şanslı şanssız adamı olarak tarihe geçti. Başından geçen ölüm tehlikelerine sırayla bakalım.

1) 1962 Tren Kazası

Bu zamana kadar başından geçen olaylardan ilki 1962 yılında bir kış günü gerçekleşti. Saraybosna’dan Dubrovnik’e giden bir trende yolculuk ediyordu. Yolculuk sırasında raylardaki bir hata yüzünden, tren raylardan çıkıp donmuş göle uçtu. 17 yolcu öldü. Yolcular kaza sırasında ya da batan trende öldüler. Frane’in ise sadece kolu kırıldı ve kıyıya yüzmeyi başardı. Bu kaza talihsizliklerin başlangıcıydı..
2) 1963 Uçak Kazası

Tren kazasından sadece bir yıl sonra, trenden korkmuş olacak ki, küçük bir uçakla Hırvatistan’da bir şehir olan Rijeka’ya gidiyordu. Uçak havadayken iki motor birden durdu, kabin basıncı düştü ve uçak irtifa kaybetmeye başladı. Bundan kurtuluşun olmadığını düşünebilirsiniz. Frane’in şanslı şanssızlığı devreye girdi. Arızalı bir kapı düşüş sırasında açıldı. Zavallı bir yolcu kapıdan fırladı. Bu kişi tabiî ki Frane’di. Paraşütü olmadan uçaktan düşen Frane, bu sefer öleceğine emindi. Uçak bir tepeye düştü ve yolcuların çoğu öldü. Frane ise bir saman yığınının üzerine düştü ve ufak tefek sıyrıklarla kurtuldu.
3) 1965 Otobüs Kazası

1965’te otobüs ile yolculuk ederken tekerlekler buzda kaydı ve köprüden aşağıdaki vadiye uçtu. 4 yolcu öldü, Frane her zamanki gibi yine kurtuldu.


4) 1970 Araba Kazası

Artık tüm toplu taşımalardan korkan Frane kendi arabasıyla yolculuk etmeye başladı. Ama şanssızlığı devam ediyordu. 1970 yılında arabanın motoru alev aldı. Araba patlamadan kendini dışarı atan Frane kurtuldu.
5) 1973 Araba Kazası 2

İlk araba kazasından 3 yıl sonra yine araba ile yolculuk yaparken yakıt pompasındaki bir sorun yüzünden motor tekrar alev aldı. Alevler havalandırmadan direkt yüzüne püskürdü. Bundan ciddi hasarlar almış olsa da yine kurtuldu.


6) 1995 Yaya Kazası

İkinci araba kazasından 23 yıl sonra bir otobüs kendisine çarptı. Yine hayattaydı.
7) 1996 Uçurum Kazası

1996 yılında, uçurum kenarında kendi arabasıyla giderken dikkatsiz bir kamyon şoförü onu yolun dışına itti. Araba 90 metre aşağıya düştü ve patladı. Ama Frane arabada değildi. Bir şekilde camdan atlamıştı. Uçurumun hemen altındaki bir ağaca tutunmuş halde bulundu.


72 yaşındayken, 2003 yılında 40 yılın ardından ilk kez piyango bileti aldı. Büyük ikramiyeyi kazandı. İkramiyeyi de dostlarıyla paylaştı.

Frane Selak, başına gelen bu olaylar için şöyle söylüyor;

“Ya dünyanın en şanssız insanıyım, ya da en şanslısı. Ben ikincisinin doğru olduğuna inanıyorum.”
2004 yılında Doritos markası, Avustralya’da çekilecek bir reklam filmi için Selak’a teklif götürdü. Başta kabul etse de daha sonra teklifi reddeden Selak, “Şansımı test etmek istemiyorum” dedi.

This post is also available in: English

Kategoriler: Tarih, Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/