Pazarlamada Daha İyi Olmak İçin Günde 15 Dakika Yeterli

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

Infusionsoft’a göre, küçük işletme sahiplerinin yaklaşık beşte biri 2017’de hiçbir dijital pazarlama planına sahip değil.

Pazarlamayı göz ardı etmek, uzun vadede şirketin büyümesini yavaşlatan kötü bir fikir. Kendinize her gün birkaç dakika ayırarak pazarlamada daha iyi olmak için dört ipucunu sizlerle paylaşıyoruz.

1) Beyin fırtınasıyla başlayın.

Günde sadece birkaç dakika etkin bir şekilde pazarlama yapmadan önce, bir kaç saatinizi başaracağınız konu üzerinde beyin fırtınası yaparak geçirin. Her gün pazarlama ile uğraşacaksanız bunu nasıl yapacağınıza dair bir plana ihtiyacınız var. Hedeflerinizin ne olduğunu ve onları yürütmek için olası taktikleri belirleyin.

Hedef kitlenizin okuduğu bazı blogların bulunduğunu varsayalım. Makaleler hakkında yorum yapmak, bazılarını yazar ve editörlerle sosyal medya ve ağ üzerinde paylaşmak her gün çok az zaman alacaktır.


2)  Sadece bir pazarlama faaliyeti ile başlayın.

Başlangıçta, aşırı seçenekleri ortadan kaldırın ve yalnızca bir pazarlama kanalına ve bir etkinliğe odaklanın. Yalnızca LinkedIn, bir podcast veya Quora’da pazarlama gibi tek bir kanala odaklanın. İşinizin adı ile alakalı Facebook gruplarıyla etkileşimde bulunmak gibi tek bir pazarlama etkinliğine odaklanın.

Küçük işletmeler, öncelikle hedef kitlenizle diyalog kurmak için bir e-posta bültenine odaklanırken, diğerleri zamanlarını birden çok sektöre özel podcast’te görüşme yaparak harcarlar.

Tek bir çözüm hepsine uyar diye bir şey yok. Sizin için hangi pazarlamanın geçerli olduğunu belirlemelisiniz.


3) Bir pazarlama alışkanlığını edinin.

İşiniz iyi olduğunda pazarlamayı ihmal etmek kolaydır. Pazarlamayı tutarlı bir alışkanlık haline getirmek için günlük 15 dakikalık pazarlama çalışmalarına uymalısınız.

Pazarlama ile ilgili çabalarınızı her günün aynı saatinde yapmayı deneyin. Bu şekilde, görevi hatırlamak kolay olacak ve normal rutinin bir parçası haline gelecektir.

Ne olursa olsun, pratiğe yatırım yapmaya devam etme ihtimalinizi artırmak için işinizi pazarlamanın rahatsız edici veya rahatsız edici hale getiren tüm sorunları tanımlamaya ve yönetmeye çalışın.

Ne olursa olsun pratiğe yatırım yapmaya devam etme ihtimalinizi artırmak için, pazarlamayı rahatsız edici ya da sinir bozucu hale getiren tüm sorunları tanımlamaya ve yönetmeye çalışın.


4) Kendinizi ödüllendirin.

Günlük pazarlama alışkanlığınızdaki heyecanı kaybetmemek için belirli bir dönüm noktasına ulaştıktan sonra kendinizi ödüllendirin. Mesela kendinizi bir çikolata ile ödüllendirebilirsiniz, ancak ilerlemenizi daha da desteklemek için pazarlama yatırımınızı hafifçe arttırmanızı öneririm. 800 aboneli bir e-posta listesi oluşturduysanız veya altı ay boyunca işinizi başarıyla yükselttiyseniz, reklamcılık alanını geliştirmek veya denemek istediğiniz yeni bir taktik için gelirinizden ufak bir bütçe ayırın.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Yorumlar (0) Yorum Yap

/