İyi Fikrin Peşinde Olanların Elon Musk’tan Öğrenilebileceği 7 Ders

Anadolu Grubu

Anadolu Grubu

Anadolu’yu dünyaya, dünyayı Anadolu’ya bağlayan yıldız.

Elon Musk, sürekli fikirleri olan biri. En büyük tutkularından biri de bu fikirlerin peşinden koşmak ve onları hayata geçirmek. Hayalleriyle çevrelediği ve profesyonelce planladığı her fikri tek tek gerçekleştiriyor. Kim ne derse desin yolundan vazgeçmiyor ve her gün dünyaya anlam katmak için daha çok çalışıyor. Peki iyi fikrin peşinde olan genç dahiler olarak Elon Musk’tan öğrenebileceklerimiz neler? Gelin birlikte bakalım.

1) Sınırları ortadan kaldır.

Sınır, insan zihninin ürettiği yapay bir limittir. Ondan sonrası sanki yasaklıymış gibi, zihnimizi daha fazla çalıştırmamaya çalışırız farkında olmadan. Elon Musk, bize sınırların olmadığını gösteriyor. Gerçekleştirdiği uzay çalışmaları onun için sınırların bir anlam ifade etmediğinin en büyük göstergesi. Bir motivasyon sözü olan “Sky is the limit” (Sınır, gökyüzüdür) mottosunu bile geçersiz kılıyor Musk. Onun işleri gökyüzünün de ötesinde, atmosferin dışına taşıyor.

“Eğer benim hayatta olduğum süre zarfında insanlık Mars’ta yaşayamazsa bu benim için çok büyük bir hayal kırıklığı olur.” -Elon Musk


2) Saçmalamak serbest.

Elon Musk’ın fikirleri bazen dünyadaki birçok insana saçma ve gerçekleşmeyecek kadar absürt gelebiliyor. Musk, bu insanları yanıltmak için çok çalışıyor. Hayata geçirmek için çok büyük uğraşlar verdiği fikirleri, kimilerine göre saçma gelirken kimilerine ilham veriyor. Yapılmayanı yapmak, düşünülmeyeni düşünmek iyi fikre ulaşmak için Musk’ın tercih ettiği önemli yollardan biri.

“Bence, sıradan insanların sıra dışı olmayı seçmesi mümkün.” -Elon Musk


3) Hayallere giden yolda inatçı olmalısın.

İyi bir fikre ulaşmak için en çok ihtiyaç duyulan yeteneklerden biri de cesarettir. Cesur olan ve bu yönde adımlar atmaktan çekinmeyen zihinlerin birer ürünüdür iyi fikirler. Bu arayış aslında bir yolculuktur. Yolculuk sırasında yanlış adımlar atılabilir fakat geri dönmeyi düşünmeden daima ileri yol alan zihinler, mutlu sona ulaşmaya yaklaşırlar. Musk bu konuda şöyle diyor:

“Devamlılık çok önemlidir. Birisi seni bırakmaya zorlamadıkça asla pes etmemelisin.” -Elon Musk


4) İyi fikir için iyi bir ekip gerekir.

Elon Musk’ın da kurucularından olduğu en büyük fikirlerinden biri olan PayPal’daki ekibin adı PayPal Mafyası’ydı. Kendilerine bu ismi veren ekip, PayPal’i oluştururken birbirlerini tamamlayan ve uyum içinde çalışan harika bir ekip performansı sergilediler. İyi bir fikri destekleyen ve bu iş için heyecanlanan kişilerin bir araya gelmesi, bir fikrin başına gelebilecek en güzel şeylerden birisidir. Farklı zihinlerin katkılarıyla daha da büyüyen ve iyi olma yolunda önemli adımlar atan fikrin etkisi bu sayede daha da artar.

5) Fikrine eğlence kat.

Bir fikir, oldukça uzun zaman geçireceğin bir yol arkadaşın olacak. Bu serüveni daha eğlenceli ve bu sayede daha yüksek motivasyonla tamamlamak senin elinde. Elon Musk, yaptığı her işe eğlence katmayı seven biri. Kurduğu şirketlerden birinin adında da bu eğlenceyi görmek mümkün: The Boring Company.
Yer altından tünel açarak trafik sorununa çözüm bulmaya çalışan bu şirketin ismindeki “boring” kelimesinin iki anlamı bulunuyor. Birincisi “delmek”, ikincisi ise “sıkıcı”. Bu şirketin ürettiği makinelerin isimleri ise Musk’ın sevdiği şiirlerden ve kitaplardan geliyor.

6) İnsanların istedikleri fakat farkında olmadıkları ihtiyaçlarını fark et.

Fikirlerin birçoğu sorunlara çözüm bulmak amacıyla yola çıkar. Bir ihtiyacı gidermek, bir problemi çözmek isteyen fikirlerin yanı sıra Musk’ın izlediği yöntem diğerlerinden biraz farklı. Musk, insanların aslında ihtiyaç duyduğunun bile farkında olmadığı konularda çalışmalar yürütüyor. Elon Musk, Henry Ford’u örnek aldığını sıklıkla belirten birisi. Henry Ford’un “Eğer müşterilerin istedikleri şeyi verecek olsaydım onlara sadece daha hızlı atlar verirdim.” sözü, Musk’ın bugünkü felsefelerinden biri.

7) İyi fikir, iyi bilgiden gelir.

Bir konuda fikrinin olması için o konuya hakim olmayı gerektirir. Konu hakkında araştırma yapmış olmak, başkalarıyla fikir üzerinde tartışmalar yapmak ve belli bir birikime sahip olmak bu yolculukta başarı şansını hep yüksek tutmanı sağlar. Elon Musk, kendi kendine roket bilimi öğrenmiş biri. Kitaplardan, sektördeki önemli isimlerden öğrendiklerini geliştirdi ve bugün uzay çalışmalarında dünyanın heyecanla takip ettiği bir şirket kurdu. SpaceX’te çalışan bir roket bilimcisi, Elon Musk’ın tüm süreçlere hakim olduğunu ve ne yaptığını gerçekten bildiğini belirtiyor.

Siz de sıra dışı fikirlerle doluysanız Anadolu Grubu olarak size uygun bir yarışmamız var: Bi-Fikir!

Yaratıcılığın, hayallerin ve fikirlerin desteklendiği Bi-Fikir yarışması, binlerce TL’lik ödüllerinin yanı sıra kariyer fırsatlarıyla sizi bekliyor.?

Detaylı bilgiye ve başvuru sayfasına www.kap.bi-fikir.com⇗ adresinden ulaşabilirsiniz.

This post is also available in: English

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/