Geleceğine Yatırım Yapmak İsteyen Üniversitelilerin Vizyonuna Katkı Sağlayacak 5 İpucu

Başarılarla dolu bir kariyer, finansal refah, huzurlu ve sağlıklı bir yaşam… Bir genç olarak hayattan daha ne bekleyebiliriz ki? Bunların hayalini kuruyor ve muhtemelen çabalıyorsun. Fakat tüm bunları yaparken asla unutmaman gereken bir şey daha var: bunlara ulaşmak sandığın kadar kolay olmayacak.
Gençlik yılları mücadelelerle doludur. Yaşamınızdaki belirsizlikleri ortadan kaldırıp standartlarınızdan emin olmak ve yol almak istersiniz. Bu süreç o kadar değerlidir ki bu süre zarfı içinde kendinize ve geleceğinize yapacağınız her yatırım, yaşamınızın geri kalanında büyük fark yaratır. Bunlardan en değerlisi de vizyonunuzu büyütme, ufkunuzu genişletme adına atacağınız adımlardır.
Peki neler yapabilirsiniz? Gelin birlikte bakalım.

1) Başarı kavramını kendin için tanımla, sorgula, değiştir.

Kariyer basamaklarını çok hızlı çıkıp sandığınızdan daha kısa sürede iyi noktalara gelebilirsiniz. Fakat mutlu değilseniz; başarısızsınız. Harika bir geliriniz olabilir fakat olmak istediğiniz yerde değilseniz; başarısızsınız. Toplumun, arkadaşlarınızın, ailenizin dile getirdiği başarı tanımlarını sorgulayın. Başarı herkes için farklı anlamlar taşır. Kendi başarı tanımınızı yaratın.

2) Finansal planlar zihnini meşgul etmeli.

Finanstan ve finansal planlardan söz ederken toplu meblağlardan bahsedildiğini düşünebilirsiniz fakat bu yanlış! Herkes kendi ekonomisi üzerinden uzun vadeli bir finansal projeksiyon oluşturabilir. Dolayısıyla genç de olsanız elinize geçen nakit parayı en iyi şekilde değerlendirmek adına planlar yapın.
Ayrıca bu planlar sık sık zihninizi meşgul etmeli. Para hayatın önemli bir parçası ve dolayısıyla sürekli düşüncelerinizde olması çok normal. Bunu ne kadar çabuk fark ederseniz finansal konularda o kadar hızlı gelişirsiniz.

3) Bir insan, bir kurum, bir detay hayatınızı değiştirebilir.

En az sizin kadar yaşadıklarınız da geleceğinize yön veriyor. Mesela üniversite yıllarında tanıştığınız insanla evleniyor ve hayatınızın geri kalanını onunla beraber geçiriyorsunuz. Yaşamınız başka biri ile birleşiyor ve dönüşüyor. Dolayısıyla tanıştığınız her birey, parçası olduğunuz her kurum, yakaladığınız her detay geleceğinize büyük katkılar sunabilir. Bunu aklınızdan çıkarmayın.

4) Büyük hedeflere aldanmayın. Gerçekçi olun!

Başarılı yazar Darius Foroux’un bu konuda şöyle bir felsefesi var: Her Gün %0,1 Gelişmek. Kendisi bu felsefeyi kısaca şu şekilde dile getiriyor:

“Her gün egzersiz yapmak, okumak, çalışmak, öğrenmek istersiniz. Tutarsızlık, sonuçların düşmanıdır. Bu yüzden zihinsel dayanıklılığınızı geliştirmek için Stoacı ve Pragmatizm felsefelerini uygulayın. İnişlerden ve çıkışlardan uzak durun çünkü bu verimliliğe zarar veriyor. Bunun yerine yılın her günü %0,1 ilerlemeye çalışın. Bakın bu çok gerçekçi bir hedef! Deneyin ve belki bu sizin hayatınızı da değiştirecek.”


5) Hayatın çoktan başladı.

Yaşam için prova şansın yok. Hayat budur. Sen zaten onu yaşıyorsun. Bunun tam merkezindesin ve geçen her saniye geçmişinin bir parçası olmaya devam ediyor. Geleceğine yatırım yapmak istiyorsan bunun sorumluluğunu al. Her anın içinde anlamlar ve fırsatlar vardır.

Şu an bu fırsatlardan biriyle karşı karşıya olabilirsin!

Vakıf Katılım Bankası, Geleceğe Katılım Programı adında, kariyer yolculuğuna iyi bir başlangıç yapmak isteyen üniversitelilere eşsiz bir yetiştirme programı sunuyor.

Detaylı bilgiye ve başvuru sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/