Sahiplerini Zengin Etmiş Zekice İş Fikirleri

MorFikirler

MorFikirler

2006 yılından beri ulaşılabilir olan fikir deposu morfikirler.com

Artık zengin olmak hiç ama hiç kolay değil! Özel sektörde çalışmak ya da memur kadrolarına atanmak yalnızca standart hayat kalitesini sürdürmeye yetiyor. Gerçekten zengin olmak isteyenlerin toplumdan ayrışması, iş fikri bulması ve yatırımlarını doğru planlaması gerekiyor. Kolay değil ancak zengin olmak bu şekilde oldukça mümkün, birçok örnek sunabileceğimiz üzere zekice iş fikirleri sahiplerini zengin edebiliyor.
Bu yazımızda sahiplerini zengin etmiş zekice iş fikirlerini bulabilirsiniz. Bu fikirlerden ilham alarak siz de bu listeye adınızı altın harflerle yazdırabilirsiniz. Farklı iş fikirleri sunabilmek için hem güncel hem de geçmişten iş fikirleri örnekleri sizleri bekliyor.

İş Fikri: Whatsapp

Fikir Sahibi: Jan Koum

SMS’lerin hayatımıza girmesiyle iletişimde bambaşka bir dönem başladı. İnsanlar mesajlaşmadan vakit geçiremez, hislerini ifade edemez, buluşamaz, görüşemez ve anlaşamaz oldu. Teknoloji değiştiğinde ve akıllı cep telefonları hayatımıza girmeye başladığında ise hızlı davranan listemizde yer buldu. Whatsapp’ın kurucusu Jan Koum, gelmiş geçmiş en başarılı girişimcilerden biri olarak gösteriliyor. Gençlerin eğilimlerini ve teknolojinin seyrini yakından takip ederek ortaya attığı bu zekice iş fikri onu milyarderler arasına sokuyor. 2014 yılında henüz 450 milyon kişi tarafından aktif olarak kullanılıyorken, Facebook’un Whatsapp’ı 19 milyar dolar karşılığında satın almasıyla Koum’un serveti hatırı sayılır bir seviyeye yükseldi. Günümüzde yaklaşık 9,5 milyar dolarlık bir servetin sahibi olan Koum’un mütevaziliği dikkat çekiyor.

İş Fikri: Yemek Sepeti

Fikir Sahibi: Nevzat Aydın

Dışarıdan yemek söyleme kültürümüzü değiştiren ve hatta dışarıdan yemek söyleme eğilimimizi arttıran bir girişimdir Yemek Sepeti. Sahibi Nevzat Aydın’ı zengin eden bu iş fikri şimdilerde de giderek dallanıp budaklanmaya devam ediyor. Tek bir ilde başlayan daha sonra Türkiye’deki tüm illere ve hatta yurt dışına açılan bir ağa hizmet veren Yemek Sepeti 2001 yılında kuruldu ve yalnızca 14 yıl içerisinde milyon dolarlık bir şirkete dönüştü. Başarıları devam edince de Alman bir firma 589 milyon dolar karşılığında Yemek Sepeti’ni satın aldı.

İş Fikri: Amazon.com

Fikir Sahibi: Jeff Bezos

Sahibini zengin etmiş zekice iş fikirleri dendiğinde akla ilk gelenlerden biri de Amazon.Com’dur. 1994 yılında Cadabra adıyla Jeff Bezos tarafından kurulan 1995 yılında Amazon.com adını alan girişim online bir kitapçı olarak yola çıktı. Müşteri odaklılık, alışveriş deneyimini iyileştirme ve kalite anlayışıyla sektör liderine dönüşen marka zaman içerisinde online kitapçı olmaktan çıkıp online pazar yerine dönüştü. Bu süreçte birçok yatırım yapıldı ve yeni fikirler ortaya atıldı. 2007 yılında Amazon.Com Kindle ürününü piyasaya sürdü ve satış rekorları kırdı. Amazon.Com iş fikrinin Jeff Bezos’a ne kadar para kazandırdığı bilinmiyor. Ancak Jeff Bezos 2018 yılında dünyanın en zengini olarak açıklandı. 123 milyar dolarlık bir serveti bulunan Bezos’un 1 SAATTE 4,5 MİLYON DOLAR kazandığı biliniyor. Evet, hep birlikte ağlayabiliriz…

İş Fikri: Smiley

Fikir Sahibi: Bernard Spain – Murray Spain
Başta Whatsapp, Facebook ve Instagram olmak üzere etkileşime açık tüm platformlarda kullanılan smileyler ilk olarak Harvey Ball isimli bir kişi tarafından tasarlanmış. Ancak telif alınmadığı için bu iş fikrinin ekmeğini Spain kardeşler yemiş. Sarı fon üzerine çizilen gülen yüzlerin ve onları takip eden ifadelerin günümüzde ne kadar yaygın bir şekilde kullanıldığını söylememize gerek yok! 1972 yılında sarı gülen yüz çılgınlığa dönüşmeye başlayınca Spain Kardeşler iş fikrilerinden 50 milyon dolar para kazandı. Yıl 2000 olduğunda ise Dollar Tree bu iş fikrine 500 milyon dolar ödedi. Şu an satışı yapılsa kaç milyar dolarlık bir anlaşma yapılacağı tahmini yapmak bile imkansız!

İş Fikri: Oyuncak Yay

Fikir Sahibi: Richard James

İlk bakışta sahibini zengin eden zekice iş fikirleri değil de sahibini zengin eden saçma iş fikirleri arasında kabul edilse de “slinky” adı verilen oyuncak yayların Richard James adlı bir girişimciye 250 milyon dolar kazandırdığını söylemek istiyoruz. Renkli, dikkat çekici, eğlenceli ve o zaman için farklı kabul edilen bu ürün çocuklar kadar yetişkinlerin de ilgisini çekmeyi başardı. İlk olarak 1945 yılında piyasaya sürülen oyuncak yay sahibini listemize taşımaya yetti.
Bu yazımızda farklı iş fikirlerini sizlerle buluşturduk. Sahibini zengin eden tüm iş fikirlerinde olduğu gibi bu iş fikirleri de ilhamını toplumsal ihtiyaçlardan alıyor. Elbette yaratıcılık ön planda fakat yaratıcılık ihtiyaçlara yanıt verince iş fikirleri bu denli etkili olmayı başarıyor. Siz de kendi girişimcilik kariyerinizi inşa etmek istiyorsanız ihtiyaç yaratan ya da ihtiyaçlara yanıt veren projelere odaklanabilirsiniz. Bu şekilde iş fikrinizin başarılı olma ihtimalini arttırabilir, siz de milyonların sahibi olabilirsiniz.
Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/