Aslında Başarılı Olduğunuzu Fark Etmenizi Sağlayacak 15 İşaret

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Hepimiz zaman zaman yaşadığımız olaylardan bağımsız olarak hayatımızda hiçbir şeyin düzgün gitmediği hissine kapılıyoruz ve günlük koşuşturmacaların içinde ne kadar başarılı olduğumuzu göremeyebiliyoruz. Bu tarz davranışlar, sizi hayatta başarısız olduğunuza inandırarak başarınıza gölge düşürür. Eğer aşağıda sizi anlatan en azından 1-2 madde varsa zaten başarılı olduğunuzu unutmayın.
1) Geliriniz tarafından kontrol edilmiyorsanız: Çoğu insan işlerinin yoluna girebilmesi için bir sonraki maaşlarına kadar ellerinin kollarının bağlı olduğu hissine kapılır. Eğer günlerinizi ayın sonunu getiremeyeceğinizden endişe etmeden geçiriyorsanız, kesinlikle başarılısınız. Evet belki bir Rolex alamıyor olabilirsiniz ancak para yüzünden eliniz kolunuz bağlı hissetmemeniz başarınızın bir göstergesidir.
2) Övgü peşinde koşmuyorsanız: Özellikle gençlik zamanlarımızda sevdiklerimizden veya iş arkadaşlarımızdan sürekli övgüler bekler ve bu sayede kendimizi iyi hissederiz. Eğer işte/evde sırtınızın sıvazlanmasını bekleyerek dolanmıyorsanız düşündüğünüzden çok daha başarılısınızdır. Takdir beklemeden işinizi yapmak aslında sizin mental açıdan sağlıklı olduğunuzu gösterir.
3) Bir planınız varsa
:
Başarı, belirli bir alt yapı ve istediğinizi almanızı sağlayacak uzun süreli bir plan üzerine kuruludur. Eğer hayatınızda, sizi hedeflerinize ulaştıracak belirli bir sistem varsa, şimdiden başarılısınız diyebiliriz. Çünkü, emin olun, çoğu insanın bir planı bile yok.
4) Azimli ve istekliyseniz: Hayatta çok da başarılı olduğunu düşünmeyen biri olarak eğer daha iyi bir durumda olmaya meyilliyseniz başarı yolundasınız demektir. Azimli birinin kendisini daha iyi bir konumda görmesini sağlayacak yollar hırs ve istekten geçer.
5) Güne erken başlıyorsanız: Ne derler bilirsiniz, erken kalkan yol alır. Eğer başarılı olmak istiyorsanız bunu, her güne öğleden sonra başlayarak yapamazsınız. Eğer yataktan kalkmanızı ve güne hızlı bir başlangıç yapmanızı sağlayacak enerjiniz ve nedenleriniz varsa muhtemelen başarılı bir hayat ve güçlü bir kişiliğe sahip olma yolundasınızdır.
6) Sosyal bir insansanız
:
Başarı birçok farklı şekilde gelir, sadece sıralamanız ya da aldığınız maaş değildir. Eğer birçok farklı durumun içerisine girebiliyorsanız, sağlıklı ve uyumlu sosyal çevreleriniz varsa başarılısınızdır.
7) Başkalarına yardımcı olmak istiyorsanız
:
Yeniden söylemek gerekirse, başarı arabanızın fiyatından çok farklı bir şeydir. Eğer birlikte çalıştığınız insanlar için sağlam bir temel ve güçlü bir dayanak noktası olabiliyorsanız başarıya çok da uzak değilsiniz.
8) Kendinize güveniniz varsa ve kibirli değilseniz: Başarılı biri ile başarılı olduğuna inanan biri arasındaki en büyük fark kendilerini yönetme şekilleridir. Mücadele edenlere ilham verirken gerçek bir alçak gönüllülük gösterebilirseniz zaten başarılı bir birey olduğunuzu söyleyebiliriz.
9) Savaşıyorsanız
:
Yere düşmeden en tepeye ulaşamazsınız. Başarısızlıktan, başarıyla sonuçlanamayacak bir noktadan geri dönebilmek başarıya ulaşabilecek iradeli birinin yapabileceği bir şeydir.
10) Gelişmek için çabalıyorsanız
:
Çoğu insan “başardım” tuzağına düşer. Ancak her seferinde bir önceki performansınızın, ne kadar göz alıcı olduğu önemli olmaksızın, üstüne çıkmak için çabalarsanız, kendinizi uzun süreli bir başarı için hazırladığınızı rahatlıkla söyleyebiliriz.
11) Disiplinliyseniz
:
Eğer geçmişte başarılı olmuş ve işlerin hangi şekillerde iyi gittiğini fark ettiyseniz disiplinli olmanız kaçınılamaz. Bu sayede nasıl hata yapılmayacağını ve başarınız için kaçınılmaz olan doğru davranışların nasıl yapılacağını öğrenirsiniz.
12) Hayır diyebiliyorsanız
:
Eğer insanlara hayır diyebiliyorsanız bu, herkesin takdirine ihtiyaç duymadığınızı gösterir. Daha önce de bahsettiğimiz bu özellik ise başarılı bir insanın işaretidir.
13) Zaman yönetiminde iyiyseniz
:
Zaman yönetimi uzun süreli başarı için kaçınılmazdır. Zaman yönetimi sayesinde, tıpkı başarılı insanların yaptığı gibi, herhangi bir günü üretken bir şekilde geçirirsiniz. Bir gün içerisinde birden fazla işi halledebiliyor musunuz? Öyleyse tebrikler, zaten başarılısınız.
14) Başarılı arkadaşlarınız varsa
:
Etrafınızda gözlemlediğiniz başarılar size ilham verecektir ve kendinizi geliştirmenizi kolaylaştıracaktır. Eğer etrafınız başarı ile çevriliyse başarısız olma ihtimaliniz yok denebilecek kadar azdır.
15) Başkalarını suçlamıyorsanız
:
Hayatınızda yaptığınız bir eylemi sahiplenmenin önemini anladıysanız, başarısızlıklarınız ve hayal kırıklıklarınız için başkalarını suçlamıyorsanız aktif bir kişiliğiniz vardır. Ayrıca bu özelliğiniz, çevrenizin, sizi, kendi isteği doğrultusunda yönlendiremeyeceğini de gösterir.
Kategoriler: Başarı, Motivasyon

Yorumlar (0) Yorum Yap

/