Hayalimdeki İşe Nasıl Girerim?

Eğer iş ilan platformlarında her önüne gelen ilana değil de bir veya iki mesleğe-pozisyona dair ilanlara başvuruyorsanız, size birkaç tavsiyem olabilir. Tavsiyelerimi okuyunca, iş bulmanın aslında birikim ve pazarlama işi olduğu sonucuna varacağınızı ümit ediyorum. Bakalım…

Birikim

Öncelikle birikim meselesini açıklayayım. Yıllarca ne iş yapmak istediğini arayıp duran biri olarak sonunda keşif için keşfettiğim bir yöntem var. Sahip olmak istediğiniz meslek ve pozisyonu seçtiniz diyelim. Örneğin ‘arayüz tasarımcısı’ olmak istiyorsunuz. Malum iş ilanı sitelerine girin ve arayüz tasarımcısı iş ilanlarını aratın. Çıkan onlarca ilanı yeni sekmelerde açın. İlanların detayındaki açıklama, aradığınız özellikler ve benzeri tüm metinleri kopyalayıp bir Word dosyasına yapıştırın. Sonrasında ince işçilik… Bütün metinleri kelime kelime okuyup işverenlerin bu pozisyon için aradığı olmazsa olmaz özellikler, ikincil ve üçüncül özellikleri tespit edin. Bu tespit süreci neticesinde sahip olmanız gereken özellikleri ve bonus olarak olması gereken özgeçmişinizin temelini oluşturmuş olacaksınız.Bu noktadan sonra tespit ettiğiniz özelliklerden sahip olmadıklarınıza sahip olmak için bir birikim planı yapmalısınız. Hangi araçları öğrenmeniz, hangi eğitimleri almanız, kimlerle tanışmanız ve nasıl bir network geliştirmeniz gerekiyorsa bir zaman ve aksiyon planı belirleyerek işe koyulun. Sahip olmanız gereken tüm özelliklere sahip olana kadar yorulun, çabalayın, didinin, yiyip bitirin kendinizi. Yeterli birikime sahip olduğunuzda sıra pazarlama safhasına gelecek.


Pazarlama

İstenen özelliklerdeki arayüz tasarımcılarının en iyilerini şimdiye kadar tespit etmiş olmanız gerekiyor. Onların kendilerini nasıl pazarladığına bakın. Özgeçmişleri unutun, o devir kapandı. Onun haricinde neler yaptıklarına bakın. Ne paylaşıyorlar, ne üretiyorlar, kimi takip ediyorlar, kimlerle nerede biraraya geliyorlar. Siz de mesleğinizle ilgili platformlarda olmak, içerik üretmek ve network geliştirmekle başlayabilirsiniz. Bu kısım birçok meslek için benzerdir. Fakat bunlara eklenecek diğer tüm pazarlama faaliyetleri seçtiğiniz mesleğe göre değişkenlik gösterecektir.Örneğin muhabirlik mesleğine yönelecekseniz Dribbble hesabı açmanıza gerek olmayacaktır ama mutlaka bir Medium hesabınız olmalıdır. Arayüz tasarımcısı olacaksanız mutlaka bir Dribbble hesabınız olmalı. Bu hesabı olmayan ya da bir portfolyosu olmayan arayüz tasarımcısı ya mesleğini yeterince ciddiye almıyor, ya da çok iyi olduğu için umursamıyordur. Olmazsa olmazları kaçırmayın, ekstraları iyi tespit edip uygulayın.
Kariyer rol modellerinizin neler yaptığını tespit ettiniz. Sonrasında hem onların yaptığını en iyi şekilde ve özgün biçimde yaparak, hem de onlardan farklılaşarak ve hatta bir adım da öne geçecek şekilde aksiyonlar alarak pazarlama faaliyetlerinizi bir süre devam ettirin. Yeterli seviyeye geldiğinizi düşündüğünüzde son aşamaya geçersiniz.


Son Aşama

Son aşama özgeçmişinizi hazırlayıp ilgili platformlardan ve sahip olduğunuz network üzerinden iş başvurularınızı yapmak. Çalışmak istediğiniz şirketlerden ilgili insanlarla zaten network çalışmaları zamanında tanıştığınızı varsayıyoruz. Sırf sevdiği kızla tanışabilmek için kitap yazanların, şirket kuranların ve sayısız yolları deneyenlerin olduğu bir dünyada, sevdiğiniz işi yapabilmek için bazı fedâkarlıklarda bulunmanız ve normalde çok da hoşunuza gitmeyecek bazı şeyleri yapmanız gerekebilir, bundan gocunmayın; tabii sınırları korumak kaydıyla.Kısacası hayâl ettiğiniz kişi olmak için sahip olmanız gereken özellikleri tespit edip bünyenizde biriktirin ve kendinizi iş anlamında rol modeliniz olan en iyiler gibi ve hatta daha iyi pazarlayın.
Mutlu olacağınız işi bulup sahip olmanız dileğiyle…

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

[divider]KONUK YAZAR[/divider]

[button color=”white” size=”normal” alignment=”center” rel=”nofollow” openin=”newwindow” url=”https://www.ceotudent.com/hayalimdeki-ise-nasil-girerim/?authType=NAME_SEARCH&authToken=eTW1&locale=tr_TR&trk=tyah&trkInfo=clickedVertical%3Amynetwork%2CclickedEntityId%3A92399771%2CauthType%3ANAME_SEARCH%2Cidx%3A1-1-1%2CtarId%3A1478078919789%2Ctas%3Amustafa%20gerdan”]Mustafa Gerdan[/button]

Kaynak.

Kategoriler: İş, Kariyer, Motivasyon

Yorumlar (0) Yorum Yap

/