61 Yaşında Hayatını Kaybeden Dünyanın En Başarılı Aşçılarından; Anthony Bourdain

Ölümüyle hepimizin canını yaktı Anthony Bourdain. En çok, bu kadar hayat dolu ve renkli birinin bile intihar etmiş olması üzdü hepimizi. İnsanların iç dünyasında neler olduğunu, neler yaşadıklarını bilemeyiz tabiki. Fakat bildiğimiz tek şey; böyle beklenmedik bir intiharın onun eğlenceli karakterine yakışmayacak olması. Bizde, Ortalıkta dolaşan intiharın sebepleri, karısıyla yaşadığı problemlerin yerine, Anthony Bourdain’ın bizlere miras olarak bıraktığı yemek kültürüyle, yaşadıkları güzel hikayelerle hatırlamak istedik onu.
25 Haziran 1956’da Newyork’ta doğuyor Amerikalı şef. Ebeveynleri Fransız kökenli, eğitimli insanlar. Anthony’nin en büyük şansıda bu olmuş, onlarında sayesinde çok fazla kitap okuyup film izleme fırsatını yakalamış. Onu Gastronomiye yönelten ise, Fransa’da bir aile gezisi sırasında, bir balıkçı teknesinde yediği istridyeymiş.
Üniversite zamanlarında, birçok restoranda çalışma fırsatı yakalamış. Bu esnada kariyerine bu alanda devam etmeye karar vermiş. Üniversiteden mezun olduktan sonra ise hem şeflik hem de dünyaca ünlü restoranların işletmeciliğini yapmış. Bu sırada birçok makale ve kitap yazmış fakat bunların arasında onu şimdiki ününe kavuşmasını sağlayan ilk yemek kitabı, Kitchen Confidential olmuş.
Bu kitaptan sonra, gelen yüzlerce teklifi değerlendirip televizyon programı yapmaya karar vermiş. Televizyon programını belgeseller takip etmiş. Her zaman üretmeye ve tek tutkusu olan yemek sanatını geliştirmek için bir şeyler yapmış. Hatta 2006’da Lübnan’da çektiği bir programda, Lübnan-İsrail savaşından dolayı bir otelde mahsur kalmış. 
2005 yılında sunduğu No Reservations çekimleri için İstanbul’a bile gelip, dürüm, ıslak hamburger ve hatta Mardin’de kaburga dolması bile yemiş. Daha sonra 2012 yılında, son programı olan Parts Unknown’ı yayınlamaya başlamış. Bu programla birlikte birçok yeri gezip, daha önce tatmadığı tatları denemeye devam etmiş. Programda dövme de yaptırmış, delice sarhoşta olmuş, fakat çekimleri durdurmamış.  
Anthony Bourdain, 8 Haziran 2018’de Paris’te bir otel odasında bulundu. Herkesin bir yerlerden duyup tanıdığı, hatta rastgele kanalları gezerken rastladığı bu adam, bizlere büyük bir yemek kültürü miras bıraktı. Işıklar içinde uyu…
Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/