En İyi Liderlerin Paylaştığı 5 Alışkanlık

1.Dinlemeyi Öncelik Haline Getirirler.

Yöneticiliğe yeni başlayan insanlar genellikle çalışanlarla nasıl kontrollü diyalog kuracağını düşünürler. Fakat birçok insan en etkin şeyin ‘dinlemek’ olduğuna dikkat etmiyor. Bunu zaten iyi yaptıklarını düşünüp dinleme becerisinin üstüne düşmüyorlar.

İnsanları dinlediğiniz zaman kendilerini değerli hissederler ve otomatik olarak güven kazanmış olursunuz. Ayrıca onları dinlediğiniz zaman problemi daha iyi anlayıp dışarıdan analiz etme şansı yakalarsınız.

2.Diğer İnsanların Potansiyelini Farkederler.

Liderler çalışanların üzerinde çok büyük etkiler yaratabilir. Gerçek liderler, çalışanların sürekli kişisel olarak gelişmelerini sağlarlar ve çalışanlarını verimli hale getirir. Peki bunu nasıl yaparlar? Çalışanlarla onların potansiyeli hakkında konuşarak.

Çoğu yöneticiler, iş arkadaşlarının güçlü oldukları noktayı bildiklerini söylerler fakat bundan çok fazla bahsetmezler. Bunları sadece birebir konuşmalarda dile getirirler. İnsanlar liderlerinin beklentisi doğrultusunda yükselebilirler. Yani siz çalışanlarınıza onlara satışları arttırmak konusunda ne kadar güvendiğinizi ve çok güzel yol kat edebileceklerini söylerseniz büyük bir ihtimalle bunu başarabilirler.

3.Etrafa Pozitif Enerji Saçarlar.

Sosyal bilim deneyine göre içinde bulunmuş olduğumuz ruh hali bulaşıcıdır ve yetkimiz ne kadar yüksekse o kadar çok etrafımızdaki insanları etkileriz. Eğer enerjik ve pozitifsenizi çalışanlarınızda bu yönde hissedecektir ama eğer bitkin ve şikayetçi bir hal alırsanız çalışanlarınızda aynı şekilde etkilenecektir.

Birçok lider başkalarından görmek istedikleri duyguları göstermeyi öğrenmişlerdir. Etrafınıza sürekli pozitif enerji içinde görünmek için, çok sinirli veya duygularınızı kontrol edemediğiniz bir zamanda o ortamdan uzaklaşmanız hatta bir gün kendinize izin vermeniz en iyisidir.

4.Çalışanları Umursamazlıktan Gelmezler.

Yöneticiler bazen gelen emaillerle çok meşgul olabilirler. Meşgul olduğunuz zaman kapınızı kapatıp kendinizi işe gömebilirsiniz fakat bu aslında büyük bir yanlış. Çalışanlar liderlerinin neyi umursadığını görmeleri gereklidir. İyi yöneticiler, çalışanlarıyla sık sık diyaloğa geçerek inançlarını gösterirler. Eğer kendinizi işelerinizle boğulmuş şekilde olduğunuzu farkederseniz biraz ara verin ve çalışanlarınızdan biriyle birebir görüşme ayarlayın.

5.Amaçlarına Bağlı Kalırlar.

İnsanlar bir amaç için uğraştığında yapabileceklerinin en iyisini ortaya koyarlar. Ve yöneticiler, çalışanlara ilham verme ve onların şirket için büyük resmi görmelerinde büyük önem oynarlar. Fakat başkalarına amaçlar üzerine ilham vermek için öncelikle kendilerinde kendi değer ve amaçlarını oturtmaları gerek. Eğer çalışanlar yöneticilerini kişisel değerleri için çalıştığını görürlerse, onlar da aynısını yapacaklardır.
Yöneticiler de olmak üzere herkes iş yerinde günlük zorluklar yaşabilir fakat biraz zaman ayırıp neyin önemli olduğunu farkedersek karşılaşmış olduğunuz zorluklarla daha kolay baş edebiliriz.
Kategoriler: İş, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/