Kadın Girişimciler İstihdam Yaratmada Erkekleri Geride Bırakıyor

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

EY’nin Küresel İstihdam Yaratma 2016 Araştırması sonuçlarına göre; kadın girişimciler 2015’te erkek girişimcilerden daha fazla iş imkânı sağladı. Dünya genelinden yaklaşık 2 bin 700 girişimci ile gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları, kadın girişimcilerin şirketlerinin işgücünde gelecek yıl %10,9’luk bir artış yaşanacağını öngördüklerini ortaya koyarken, erkeklerin tahmini %8,3 seviyesinde kaldı. Girişimcilerin küresel boyuttaki ekonomik belirsizliklere rağmen geçen yıla göre daha iyimser olduklarını gösteren araştırma, işe alım eğilimlerinin de büyük şirketlere kıyasla iki kat daha yüksek olduğuna işaret ediyor

Genç girişimciler daha fazla işe alım yapıyor

EY araştırması, genç girişimcilerde istihdam yaratma seviyesinin daha da yüksek olduğunu ortaya koydu. 35 yaşın altındaki genç kadın girişimciler önümüzdeki yıl işgücünde %16 yükseliş görüleceğini öngörürken, %56’sı geçen yıl tahminlerinin üzerinde işe alım yaptığını belirtiyor.

Genç erkek girişimcilerde ise bu oranların sırasıyla %13 ve %56 seviyesinde olduğu görülüyor.Küresel istihdamda 2016’da kaydedilmesi öngörülen değişimler göz önüne alındığında; girişimciler işgücünün %9,3 büyüyeceğini tahmin ederken, işe alacakları kişilerin %12’sinin ilk kez çalışma hayatına giren genç bireyler olacağını öngörüyorlar.

Girişimciler konvansiyonel rakiplerine göre daha hızlı büyüyor

Faaliyet gösterdikleri sektörde kuralların bir kısmını veya tamamını değiştiren girişimciler ile yeni bir ürün veya hizmet geliştiren inovatif girişimcilerin iş gücü konvansiyonel rakiplerine göre çok daha hızlı bir artış gösteriyor. Sektörel kuralları değiştiren girişimciler, anket katılımcıların %17’sini oluşturuyor ve önümüzdeki 12 ayda işgüçlerini genişletme ihtimalleri konvansiyonel rakiplerine göre %58 daha yüksek. İnovatif girişimcilerde ise bu oranın %95 olduğu görülüyor.

Girişimciler için başarının anahtarı organik büyümede

Son 12 ayda büyüme kaydeden girişimcilerin %46’sı organik büyümenin başarılarının anahtarı olduğunu belirtiyor; girişimciler, birleşme ve satın alma faaliyetlerine odaklanmak yerine önceliği yeni ürün ve hizmet geliştirme, yeni müşteri çekme ve vasıflı yetenek istihdam etmeye verdiklerini ifade ediyor. Araştırmaya katılan girişimcilerin sadece %15’i birleşme ve satın alma faaliyetlerinin bir öncelik olduğunu ifade ediyor. Öte yandan büyük şirketlerde bu oranın %40 seviyesinde olduğu görülüyor.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Girişimcilik, İş

Yorumlar (0) Yorum Yap

/