Kıta Kıta, Ülke Ülke Tasarlanan Dünya Zenginler Atlası Yayınlandı

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

Tahtını kimselere bırakmayan Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in en’lerde yer almadığı bir listeyle karşı karşıyayız. Çünkü Jeff Bezos yakın zamanlarda aldığı ticari kararlarla birlikte artık Gates’in 18 yıldır kimselere kaptırmadığı en zengin ünvanını elinden aldı.
Business HT’nin derlediği habere göre,Kuzey Amerika kıtasında Jeff Bezos’dan sonra en zengin kişi olarak Telmex ve América Móvil firmalarının sahibi Meksikalı işadamı Carlos Slim Helu geliyor.
Rotamızı Avrupa’ya döndüğümüzde ise çok farklı endüstrilerde çok farklı milyarder bizi karşılıyor. Kıtanın en zengini aynı zamanda İspanya’nın da en zengine olan Amancio Ortega 75 milyar dolarlık servetiyle öne çıkıyor. Hemen arkasından Louis Vuitton’un sahibi Bernardo Arnault 63 milyar dolar ile takip ediyor. Dolayısıyla hem dünyanın hem de Avrupa kıtasının en zenginlerinin olan bu iki kişinin Tekstil ve moda endüstrisi servet ana kaynaklarını oluşturuyor.
Tekstil’den sonra Avrupa’nın zenginlerinin servet kaynaklarını oluşturan sektörlerin bankacılık ve finans sektöründen kaynaklandığını gözlemleyebiliriz.
Ortadoğu ve Asya’daki durum, bu yerel ekonomilere hâkim olan endüstrileri yansıtıyor. Rusya’nın en zengin kişisi Alexey Mordashov, çelik ve yatırımlardaki servetini kazandı; Kazakistan’ın en zengin işadamı Vladimir Kim ise madencik ile servetini oluşturdu. Çin ve Japonya’nın en zengin milyarderleri teknoloji şirketleri aracılığıyla yol aldı. Teknoloji’den farklı olarak Singapurlu Philip Ng servetini gayrimenkul aracılığıyla yaptı. İnfografikte dikkat çeken bir nokta Suriye’den Çin’e kadar yer alan ülkelerin milyarderlere sahip olmaması.
Güney Amerika ülkelerinde bulunan zenginlerin yaklaşık yarısının bankacılık ve finans sektöründen geliyor. Fakat kıtanın en zengini brezilyalı iş adamı Jorge Paulo Lemann bu grup arasında yer almıyor. Yaklaşık 30 milyar dolar serveti sahip Lemann, parasını, birleşme ve devralmalar yoluyla AmBev’e dönüştürülen bira fabrikalarına yatırım yaparak kazandı.
İçinde 54 adet bağımsız devlet barındıran Afrika kıtasında 8 adet milyarder listede yer alıyor. Kıtanın en zenginlerinin servet kaynakları oluşturan endüstriler ise sırasıyla; inşaat, elmas ve gıda…
Okyanusya kıtası, listeye dört kişi katkı sağlıyor ve hepsi çeşitli endüstrilerle 10 milyar dolardan fazla servete sahipler. Örneğin Budi Hartono, 11.5 milyar dolarlık bir servete ve bankacılık ve tütün alanına sahip bir geçmişi var ve Avustralya’dan Gina Rinehart ise 16.8 milyar dolarlık servetini madencilik ile elde etti.
Kaynak: Business HT
Kategoriler: Ekonomi, Gündem, İş

Yorumlar (0) Yorum Yap

/