Kırklareli Üniversitesi, Çin’in Macau Bölgesine Ait Olan Logoyu 12 Yıldır Kullanıyor

At Direktör

At Direktör

"Mükemmel fikirlere sahip olmak, onları satamadığınız sürece işe yaramaz."

Kırklareli Üniversitesi tam 12 yıldır Çin’in Macau bölgesine ait olan logoyu kullanıyordu. Konu yıllar sonra tekrar gündeme geldi.

İlk önce 2009’da Sabah Gazetesi’nin “Logoda tercih Çin Malı” başlıklı haberi ile⇗ fark edilen konu, birkaç gün önce Çin’in Macau bölgesindeki yerel bir gazeteye de haber olunca tekrar gündeme geldi.


Macau Daily Times isimli gazete, bu haberi “Bir Türk üniversitesi, on yıldan fazla bir süredir Macau logosuyla neredeyse aynı olan bir logoyu kullanıyor.” alt başlığıyla yayınladı.


Bundan önceki logo ise Japon Bayrağı’na benzetiliyordu.

O zamanlar yeni açılan Kırklareli Üniversitesi bu logoyu 2007 yılının sonu ve 2008 yılının başlarında seçmiş. Bu logo ise Prof. Dr. Bünyamin Özgültekin tarafından çizilmişti. Kaynak⇗

Zamanla logo hakkında pek de iyi yorumlar yapılmadı. Özellikle Kırklareli’ye ait hiçbir detayın bulunmadığı söylendi.

Mart 2008’de yeni bir yarışma düzenlendi. Abdullah K. tarafından yarışmaya dahil edilen ve lotus bitkisinin bulunduğu bu logo yarışmayı kazandı. Logonun lansmanı 6 Mayıs 2008’de yapıldı.


4 bin TL’lik ödül Abdullah K.’ya ödenmedi, yani üniversite sorunun farkındaydı.

Abdullah K., logosunun özgün çalışma olduğu konusunda ısrarlıydı; fakat çıkan çalıntı söylentileri üzerine üniversite yönetimi 4 bin TL’lik (o zamanki ismiyle Yeni Türk Lirası) ödülü ödemekten vazgeçmişti. İHA’nın haberine göre 4 bin TL’lik ödül, Prof. Dr. Özgültekin’e zaten ödenmişti.

O dönemde konuya ilişkin ilk açıklamayı yapan Üniversite Genel Sekreteri Ergün Erbay şunları söylemiş:

“Patent Enstitüsü’ne benzergin sorun olup olmayacağını sorduk. Cevap bekliyoruz.”

Muhtemelen bir telif hakkı problemi görülmedi veya konu gündemden düşünce yetkililer sorunun çözümünü şimdilik ertelemeyi seçtiler.

Çin medyası üniversitenin yeni bir logo yarışması düzenlemeyi planladığını iddia ediyor.

Macau Daily News isimli yeril gazete, Kırklareli Üniversitesi’nin Balkan Üniversiteler Ağı’na ve Erasmus Programı’na dahil olan bir üniversite olduğunun da altını çiziyor.
Kaynak 1, 2
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/