Girişimci Olmak İçin Psikolojik Olarak Yeterince Güçlü müsün?

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

İnsanlar birinin girişimcilik potansiyelini sorgularken genelde entelektüel bir tavır sergiler. Mesela; “ne derece bir iş zekasına sahipsiniz, ne kadar tecrübeniz var, yenilikçi fikirleriniz yeterince yaratıcı mı” gibi sorular sorarlar.

Bu soruların cevapları elbette çok önemlidir fakat kişinin girişimcilik potansiyelini anlamak açısından yeterli değildir. En önemli noktalardan biri atlanır, o da kişinin psikolojik ve duygusal gücüdür. Çünkü girişimcilik zordur ve bu mücadeleye girmek için zihinsel olarak hazır değilseniz harika giden bir girişimi bile mahvedebilirsiniz.

Peki bir girişimci olarak zihinsel ve duygusal olarak sizi neler bekliyor?


1) Olumsuzluklar

Öncelikle tersliklerle yüzleşmeye hazır olmalısınız. Hayatınızda yaşadığınız en büyük olumsuzluklara nasıl tepkiler verdiniz hatırlayın? Rekabet sizi huzursuz eden mi yoksa heyecanlandıran bir kavram mı? Mesela yeni bir rakibinizin satışlarının iyi gittiğine dair şeyler duyuyorsunuz ve okuyorsunuz. Gerçekten iyi mi gidiyor yoksa bu durum satışların iyi gidiyor gibi olduğunu göstermeye yönelik bir pazarlama stratejisi mi? Bu ikilemde gelip giderken bir yandan meydan okumaya devam ediyor olmalısınız. Bu tarz bir psikolojik baskı altında rekabet sizi daha yükseltiyor ve işinize bağlılığınızı artıyorsa doğru yerdesiniz. Bu olumsuzluklar karşısında dik durabilecek misiniz?


2) Gerginlikler

Girişimlerin çalışma ortamlarının çoğu zaman gergin olduğu gerçeği artık bir sır değil. Ve bir girişimci olarak bu gerginliği en çok yaşayacak olan da sizsiniz. Bir yandan yatırımcılarınız gelecekte yapacağınız ödemeler hakkında sorduğu sorulara yanıt beklerken bir yandan müşterilerinizin problemlerine kulak vermek zorunda kalacaksınız. Bir yandan ekip arkadaşlarınızın girişiminizin geleceği hakkındaki kaygılarıyla ilgilenmek zorunda kalırken bir yandan kendi kişisel hayatınıza zaman ayıramayacaksınız. Birçok odak noktası sizi bekliyor olacak. Bu gerginliği kaldırabilir misiniz?


3) Sorumluluk

Ciddi bir sorumluluk ile karşı karşıya kalacaksınız. İşler ters gittiğinde ya da yanlış bir karar alındığında birçok insana hesap vermek zorundasınız. Sizden başka bu sorumluluğu alacak pek de kimse olmayacak. Yatırımcılar, müşteriler, çalışanlar ve hatta aileniz karar verme sürecinizi daha stresli hale getirecek ve sizi suçlamak için hazır olacaklar. Bu seviyedeki bir sorumluluğu kaldırabilir misiniz?


4) Finansal Sorunlar

Halihazırda bağımsız olarak varlıklı olmadığınız sürece, girişiminizin başarısı konusunda finansal olarak çok şey kazanacaksınız. Şirketinizin performansı ve kazandığınız para, kendinize ne tür bir gelecek inşa etmek istediğiniz konusunda doğrudan etkili olacaktır. Buradaki başarı sizin geleceğiniz ve uzun vadede sürekli olarak beslediğiniz hayallerinizdir. Ve bir girişimin hangi zamanda aralığında ne kadar kazanacağını tahmin etmek oldukça zordur. Bu uzun süreli finansal belirsizliklerin üstesinden gelebilecek misiniz?


5) Liderlik

Başarılı girişimcilerinin bugünkü tatmin edici yaklaşımları ve ödüllendirmeyi bilen patron edasıyla verdikleri röportajlarına bakıp başarılı liderliğin sırlarının bunlar olduğunu söylemek çok kolay! Fakat bir girişimcinin liderlik becerilerini girişiminin en zor zamanlarına bakıp yorumlamak gerekiyor. Liderlik gerçekten zordur. Potansiyel çalışan uyuşmazlıkları arasında arabulucu olmanız gerekir; en duygusal anlarınızda dengeli ve sakin kalmanız gerekir; Sürekli belirlediğin yeni hedeflere onları inandırmanız ve adapte etmeniz gerekir. Gerçek bir lider olmak için gerektiğinde onların kişisel problemlerini dinlemeniz, yardımcı olmanız gerekebilir. Bir lider olarak bu kadar istikrarlı, kontrollü ve sabırlı davranabilir misiniz?


6) Yalnızlık

Genellikle evden uzakta uzun saatler çalışacaksınız ve eskiden olduğu gibi arkadaşlarınız ve ailenizle geçirmek için fazla zamanınız olmayacak. Bir araya gelmek için sürekli sizi arayan arkadaşlarınız verdiğiniz her “hayır” cevabından sonra sizi daha az aramaya başlayacaklar. Ama başarılı olacaksanız bir miktar yalnızlığa sahip olmanız gerekir.

Eğer şanslıysanız her şeyi açıklıkla paylaşabileceğiniz bir eşiniz ya da sevgiliniz olabilir ancak kimsenin size gerçek anlamda yardım edeceğine bel bağlayamazsınız. Bağlı olmanız gereken tek şey kafanızı kemiren o düşünce, sizi gecenin 3’ünde yataktan çıkarıp bilgisayar başına geçiren o tutku olacaktır. Buna hazır mısınız?


Bu büyük duygusal engeller ile ne kadar donanımlı olmanız gerektiğini bilirsiniz. Bunlar ışığında kim olduğunuzu anlamak önemlidir. Girişimcilik yolculuğunuza başlamadan önce kendinizi iyi tanıyın. İyi şanslar!

Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/