Markaların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü İçin Hazırladığı 11 Reklam Filmi

Onur Dabakoğlu

Onur Dabakoğlu

Kabataş Erkek Lisesi//Boğaziçi Üniversitesi Editör @CEOtudent

Özel günlerin markalar için iyi birer pazarlama fırsatı olduğunu biliyoruz. Bu 8 Mart’ta da birçok marka muhteşem reklamlara imza attı. Türkiye’den birçok marka, kadınların çalışma ve sosyal hayatta erkeklerle eşit haklara sahip olmasının, kadın haklarının korunmasının önünü açan bu önemli gün için pek çok dikkat çekici kampanya hazırladı. Bunlardan en başarılı bulduğum 11 tanesini bir araya getirdim.

1) Arçelik – Eşit Sözlük ile #Eşitle!

“Her şey kullandığımız sözcüklerle başlıyor. Dile yerleşmiş cinsiyetçi söylemler, ayrımcılığı tetikliyor ve toplumsal cinsiyet rollerini nesilden nesle taşıyor. Eğer ayrımcılık, cinsiyetçilik ve şiddeti dilimizden temizlersek, davranışlarımızdan da temizleyeceğimizi biliyoruz. Bu bilinçle, daha eşit bir toplum için, eşit bir dil yaratmaya çalışıyoruz. “

2) Koç Holding – 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

“Roller çoktan değişti. Peki izlediklerimiz neden değişmesin?
Cinsiyetlere dair kalıp yargıları ortadan kaldırmak her şeyden önce fark etmekle başlar.”

3) Boyner Grup – 8 Mart Reklam Filmi

“Kadına Kadın, Çocuğa Çocuk diyoruz.”

4) Filli Boya – Mucizemsin

“Birlikte, huzur içinde yaşayabilmek için hepimiz birer mucizeyiz.”

5) Karaca – #Benİstersem

“Kadın dediğin bulaşıkları değil, tabuları yıkar. Yerleri değil, alnının terini siler. Hesap vermez, hesap ister. Başını değil, demirleri eğer. Kadın dediğin her şeyi bilir, asla pes etmez.”

6) TEB’le Kadın – #ElAlemNeDer

“#ElAlemNeDer demeden hayallerinin peşinden giden cesur kadınlar, el alemi değil sizi dinliyoruz… 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’müz kutlu olsun!”

7) GittiGidiyor – 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Filmi

“8 Mart Dunya Emekci Kadinlar Gunu kutlu olsun.”

8) Elidor – “EL ALEM COLLECTION”

“Hep kendi yolunda olan kızlara, yollarında her zaman destek olacak bizden sevgilerle… El alem ne derse desin, biz böyle yaşarız.”

9) Ford Otosan – #TrafikteKadın

“Güvenlik, konfor, tasarım, kalite… Bunlar birer ihtiyaç elbette. Ama her şeyden önce; trafiğin cinsiyeti olmasın diye, #TrafikteKadın ön yargısına asla yol verme.”

10) Alfemo – İyi ki varsınız! #kadınım

“8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun!”

11) ABC Deterjan – Sayenizde Her Şey Yerli Yerinde

“Yerini sevmek nedir bilir misiniz? Yetiştiğin yerini havasını rüzgarını sevmek, en iyi o topraklarda filizlenmek demektir. Sevdiğin yerde çiçek açıp oraya değer katmak demektir. Tıpkı Osmaniyeli kadınlar gibi… Onlar da yerini sevdi, aileleri için safrana emek verdi. Hepsinden önemlisi onlar “Yerini bil!” diyenleri dinlemedi, onlar yerini sevdi. Sevdiği yeri güzelleştiren tüm kadınlarımızın Kadınlar Günü kutlu olsun. Sayenizde her şey yerli yerinde…”
Kategoriler: Girişimcilik, Pazarlama

Yorumlar (0) Yorum Yap

/