Kulağa Garip Gelse de Fikir Sahiplerini Zengin Eden 8 Tuhaf İş Fikri

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

İyi bir fikir girişimcileri çok umutlandırabilir. Başarılı olma şansı ne kadar küçük olursa olsun, bunun, birisinin altında çalışmaktan çok daha iyi olacağına inanırlar. Eğer siz de kendi işinizin sahibi olmak istiyorsanız akıllıca bir fikir bulmak için beklemeyin, herhangi bir fikirle zengin olma olasılığınız çok yüksek. Günümüze kadar öyle iş fikirleri ortaya atılmış ve başarıya ulaşmış ki şaşırmamak mümkün değil. Kulağa garip gelen ama girişimcilerine milyonlar kazandırmış bazı iş fikirlerini sizler için derledik.

1) Sarı Gülen Yüzler

Fikrin sahipleri Bernard ve Murray Spain kardeşler. Aslında, bu her yerde gördüğümüz gülen suratı ilk çizen kişi Harvey Ball isimli bir halkla ilişkiler şirketi çalışanı. Ancak kendisi bu gülen yüz için telif hakkı almamış. Bernard ve Murray Spain ise bu her yerde karşılarına çıkan ifadenin potansiyelini fark edip yasal haklarını satın aldılar. Sonrasında kullanabildikleri her yerde kullanarak tüm dünyaya yaydılar. 1972 yılında sarı gülen yüz çılgınlığı düşmeye başlasa da kardeşlere 50 milyon dolar kazandırdı. Gülen yüz daha sonra, 2000 yılında, Dollar Tree’ye 500 milyon dolara satıldı.

2) Yapışkan Ahtapot

Fikrin sahibi Ken Hakuta. Kendisi bu fikri annesi aracılığıyla edinmiş. Hakuta, ilk yapışkan ahtapotu annesinin Çin’den gönderdiği hediye sayesinde görüp hayran kalıyor. O kadar hayran kaldı ki hemen 100 bin dolar karşılığında haklarını alıp Washington’da pazarlamaya başladı. Başlarda düşük olan satışlar bir Washington Post haberinden sonra zirve yaptı ve kendisine yaklaşık 80 milyon dolar kazandırdı.

3) icanhascheezburger.com

Fikrin sahipleri Eric Nakagawa ve Kari Unebasami. Hikaye şişman bir kedi fotoğrafı paylaşmakla başlıyor ve fikir babalarının milyoner oluşu ile sonlanıyor. Şişman kedilerin cheeseburgerlerle montajlanıp paylaşılması amaçlı oluşturulan siteye sonrasında takipçileri de dahil oldu ve komik hayvan fotoğrafları montajlanıp absürd yazılar eklenerek paylaşılmaya başlandı. 2007 yılında, site, şimdiki CEO Ben Huh’a 2 milyon dolara satıldı. Ben ise site ile bağlantılı altı site daha açtı ve bir de kitap yazdı. Şirket, New York Times en çok satanlar listesine giren kitap ile yarım milyon dolar kazandı.

4) Oyuncak Yay

Fikrin sahibi Richard James. Deyim yerindeyse kendisine milyonlar kazandıran şey sakarlığı oldu. Bir gün çalışırken germe yayını yere düşürdü ve yere doğru yaylanmasını izlerken aklına bu oyuncak fikri geldi. Oyuncak 1945 yılında satışa sunuldu. Sunum yapması için bir arkadaşını ikna etmiş olsa da sunumdan dolayı çok gergindi. Ancak tüm bu stres boşaydı, oyuncak 90 dakika içinde 400 adet satılmıştı ve sonunda James’e 250 milyon dolar kazandırdı.

5) Televizyon Battaniyesi

Fikrin sahibi Allstar Products Group CEO’su Scott Boilen. Bornozu tersten giymek gibi gözüken bu fikir patenti alınamayacak kadar gülünç duruyor olabilir. Ancak satışa çıktığı ilk yıl 20 milyon adet sattı. 19.95 dolara kolları olan bir battaniye alır mıydınız? Bazıları bunun saçma olduğunu ve ürünün başarısının sadece pazarlama mucizesi olduğunu düşünüyor. Nasıl olursa olsun bu fikir, sahibine 200 milyon dolar kazandırmayı başardı.

6) Milyon Dolarlık Anasayfa

Fikrin sahibi Alex Tew. 21 yaşındaki Alex, internette bir anasayfa oluşturdu ve bu sayfayı 1 milyon pixele bölerek her pixeli 1 dolardan satışa sundu. Bunu yapmasının arkasındaki neden ise üniversite parasını ödemeye çalışmasıydı. Alex Tew’in hikayesini daha önce kaleme almıştık. Buradan ulaşabilirsiniz.

7) Fasulye Bebekler

Fikrin sahibi H Ty Warner. Bir çuvalı fasulyeler ile doldurdu, tüylü kulaklar taktı ve şirin isimler verdi. Başta bir çok insan bu garip oyuncak fikriyle “araba çarpan bir hayvan” benzetmesi yaparak dalga geçse de Atlanta’daki ilk şovunda 30.000 adet satıldığında sustular. Ty Warner hiçbir zaman oyuncaklarının reklamını yapmayarak kolay ulaşılabilir olmalarını engelledi. Ayrıca ilk stokları tükendiğinde bazı modelleri piyasadan kaldırdı. Böylece ürünleri giderek değerlendi. Ürünleri geçici bir heves olsa da kendisine yaklaşık 5 milyar dolar para kazandırdı.

8) Evcil Kaya

Fikrin sahibi Gary Dahl. Birgün barda evcil hayvanlarından şikayet eden kişilerin konuşmasını duyuyor ve “Benim evcil bir kayam var.” diyerek söze giriyor. Aldığı olumlu tepkilerden sonra ise evcil kaya üretip satmaya başlıyor. Kendisi bu fikirle ilk altı ayda yaklaşık 15 milyon dolar kazandı. Kendisinden ve girişiminden daha önce de bahsetmiştik. Ona da buradan ulaşabilirsiniz.
Kategoriler: Başarı, Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/