Son Zamanların Dikkat Çeken 3 Mobil Uygulaması

Ege Tütüncü

Ege Tütüncü

founder of tutunj.com | lifestyle blog egetutuncu.com | youtube:egetutuncu1

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre Millenials kuşağı (1981–2000 arası doğanlar,yani bendeniz oluyorum,) günde en az 150 kez telefonuyla etkileşime geçiyormuş. Benim bazı yoğun günlerimde daha fazlası olduğu bile oluyor olabilir :)Tabi önemli olan telefonunla ne yaptığın? Belki bilmiyo olabilirsin ama günlük hayatında yapman gereken pek çok işi artık mobil uygulamalar ile çözebilirsin. Ben bu yazıda pek bilinmeyen 3 uygulamadan söz edicem çünkü Yemeksepeti, Getir, BiTaksi, Kapgel, Uber gibi uygulamalar hakkında hepimizin artık yeterince bilgi sahibi olduğu kanaatindeyim. O zaman başlayalım;
1)Temiz;
Temiz uygulamasını geçtiğimiz günlerde bir arkadaşım vasıtasıyla görüp indirdim. 1,5 yıldır giydiğim ve artık çöpe atılması gerektiğini düşündüğüm Adidas Stan Smith’lerimin sadece 3 günde temizlenmiş halini görünce şoka uğradım desem abartmış olmam.(Bazı arkadaşlarım ayakkabının yenisini aldığımı düşündüler dipnotunu da eklemiş olayım.) Gerçekten bu kadar iyi bir sonuç beklemiyordum,aslında hata bende ki ayakkabının temizlenmeden önceki halini çekmeyi unutmuşum.O yüzden before-after yapamıyorum fakat, aşağıda son halinden çektiğim fotoğrafta ayakkabının nasıl yeni göründüğü sanırım belli oluyor. Bu uygulamanın bana göre en güzel yanı, oturduğunuz yerden uygulamaya adresinizi girip, yıkama, kuru temizleme veya lostra işlemlerinden dilediğinizi seçtikten sonra kuryenin hangi saat diliminde isterseniz adresinize gelip özel “Temiz” çantasıyla ürününüzü alması ve temizlenmiş haliyle tekrar adresinize — teslim edilmesini dilediğiniz gün ve dilediğiniz saat aralığında — getirmesi.

Temiz, şuanda yalnızca Beşiktaş, Beyoğlu, Şişli ve Maslak’ta veriyor fakat yakın zamanda tüm İstanbul’da olacaklarını belirtiyorlar.Daha fazlası için “ www.temiz.co “ ziyaret etmeyi unutmayın.
2)Sweaters;

Sweaters’ı birkaç ay önce Koç Ünivesitesi’nde düzenlenen bir girişimcilik etkinliğinde henüz beta yayınındayken deneme fırsatım olmuştu ve çok beğenmiştim. Elif Boyner ve Melis Abacıoğlu ortaklığında kurulan uygulamayı özetlemek gerekirse sporla sosyalleşmeye olanak sağlıyor. Nasıl mı? Uygulamada pek çok spor dalında, o sporu yapmak isteyen kişilerle arkadaş olabiliyor, ayrıca birlikte spor yapmak için mesajlaşabiliyorsunuz. Sadece atletizm, bisiklet, koşu, futbol değil, dilediğiniz her spor dalına ait aktivitelere katılabilir ya da kendiniz o aktiviteyi oluşturabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse,25 Mayıs Perşembe günü sabah saat 8.00’de Bebek’ten yürüyüş başlatan, veya saat 10.00’da Ortaköyde bisiklet turuna başlayan bir Sweater’a dahil olabilirsiniz. Hem belki de hayatınızın aşkını bulduğunuz gündür,ne dersiniz? 🙂
Bence hem sosyalleşmek, hem spor yapmak adına çok güzel ve kullanışlı bir uygulama. Zaten havaların güzelleşmesiyle çekilen selfie’lerin artması sonucunda iphone’larımızın dakika başı “Saklama alanı yetersiz” uyarısı verdiği şu günlerde, kullanmayanın telefonunda tutacağı bir uygulama olmadığını düşündüğüm için; sürekli kullanan, aktif, dinamik, düzenli sporunu yapan niş bir kitleye hitap edeceğini düşünüyorum.
https://www.sweatersapp.com/
3)Bilemezsin;

Boş zamanlarında, metroda, otobüste,vapurda hem güncel haberleri öğreniyim, hem de para kaybetmeden iddaa benzeri bir oyun oynamak ister miydiniz ? Hem de güncel haberler içeren başlıklarla,magazin olaylarıyla,teknolojik gelişmelerle…
Bilemezsin uygulaması(veya oyunu da diyebiliriz), son zamanlarda en çok eğlendiğim uygulamaların başında geliyor olabilir. Kafa dağıtmaya birebir olduğunu düşündüğüm bu uygulamada kişilerin dilediği konuyla ilgili açtığı başlığa ‘Evet’ ya da ‘Hayır’ tahmini yaparak puan kazanıyorsunuz;kendiniz de bir başlık yaratıp kişilerin bu başlığa kupon oynamasını sağlayabiliyorsunuz.
Örneğin; 1.9 Milyon takipçisi olan Çağatay Ulusoy’un 1 hafta içerisinde 2 Milyon takipçiye ulaşıp ulaşmayacağına ‘Evet’ ya da ‘Hayır’ kullanmak gibi. Bunun gibi en az 2 başlık kullanarak kuponunuzu yapıyorsunuz ve zamanı geldiğinde kuponunuz kazandı veya kaybetti bildirimiyle size geri dönüş yapıyor.
Kazandığınız puanlar paraya dönüşmüyor tabi ki fakat uygulama mağazasındaki hediyelerden dilediğinizi seçebiliyorsunuz. Uygulama daha popüler hale geldikçe mağazasında daha çok çeşit ürün görüceğimizden şüphem yok keza şuan ki ödüller genel olarak oyun ağırlıklı 🙂
Bence boş zamanlarda vakit geçirmek için son derece kullanışlı ve ilgi çekici, daha önce benzerlerine rastlanılmayan bir uygulama olmuş. Özellikle sosyal medya’da bu uygulamaya dair; “Bilemezsin özel kuponları”, “En çok kazandıran kuponlar için sayfama beklerim” gibi hesapları görünce uygulamanın pek sıkı takipçileri olduğunu anlamak mümkün.
+Bilemezsin e spor’u da uygulamanın bünyesine kattığını iletiyim.
“Bilemezsin”

Kategoriler: Girişimcilik, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/