17 yaşında koronavirüs web sitesi kurdu, 8 milyon dolarlık reklam teklifini reddetti

Avi Schiffmann 17 yaşında bir lise öğrencisi. Koronavirüs salgınını sürecinde ortaya çıkan vaka-ölüm-iyileşen sayılarını güncel olarak takip etmek isteyenler için bir web sitesi (ncov2019.live) kurdu. Schiffmann, ortalama bir kişinin Covid-19 hakkında bilmek isteyebileceği tüm bilgilere bu sitede yer veriyor. 
DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü), CDC (Amerikan Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri) ve diğer hükümet web sitelerinden alınan verileri kullanarak ülkelerin vakalar, ölümler, iyileşme ve değişim oranları ile ilgili istatistikleri belirli aralıklarla bu sitede güncelliyor.

Sitede sık sık hayatta kalma oranını hesaplayan özelliklere de yer veriliyor. Ayrıca el hijyeni için ipuçları ve semptomların bir listesi de dahil olmak üzere koronavirüs hakkında bazı temel bilgileri içeren sayfaları sitede bulabiliyorsunuz. Schiffmann siteye yeni özellikler eklemeye devam edeceğini söylüyor.

Schiffmann lise öğrencisi olduğu için siteye odaklanmak amacıyla iki hafta okula gitmediğini de itiraf ediyor. 
Schiffmann insanların istatistikleri bilmek istediğini söylüyor ve kurduğu web sitesinin dünyanın her ülkesinden ziyaretçi çektiğini söylüyor. Site günde yaklaşık 30 milyon ziyaretçi ve şimdiye kadar toplam 700 milyon ziyaretçi ile oldukça ilgi görüyor. 

Sitenin bu kadar insana ulaşması, reklam vermek isteyenlerin de gözünden kaçmamış. Schiffmann 8 milyon dolar karşılığında siteye reklam vermek isteyen bir teklifi geri çevirdiğini ifade ediyor. Schiffmann siteyi kurma amacının reklam almak olmadığını söylüyor. 
“Ben sadece 17 yaşındayım, 8 milyon dolara ihtiyacım yok… Vurguncu olmak istemiyorum” diyor. Diğer taraftan web sitesinde bir bağış butonu olan “bana kahve ısmarla” yer alıyor. Bu butona tıklayarak Schiffmann’a 3 dolar bağışta bulunabiliyorsunuz. 

Schiffmann’ın geleceği için büyük planları var. Microsoft dahil olmak üzere zaten iş teklifleri aldı, ancak şimdi bu işlerden birini kabul etmekle ilgilenmiyor, ayrıca kendi projelerini sürdürmeye devam etmek istiyor. Schiffmann ileride Bill Gates ile bir araya gelmeyi çok istediğini, özellikle teknoloji ve halk sağlığının kesişimiyle ilgilendiğini söylüyor. 
Kaynak: https://www.businessinsider.com/high-school-student-avi-schiffman-made-a-coronavirus-tracker-2020-5  
Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/