Kısıtlı Bir Bütçeyle Unutulmaz Bir Marka Yaratmanın 6 Önemli Sırrı

Elif Özçakmak

Elif Özçakmak

İTÜ - İşletme Mühendisliği | Editör @ceotudent

Her iş sahibi, markasının unutulmaz olmasını ister. Ancak bir girişimci olarak marka bilinirliği oluşturmak hiç de kolay değildir.
Yeni girişimlerin çoğu, bütçe yetersizliğinden, markanın hatırlanmasını kolaylaştıracak faaliyetler için servet ödeyemeyecek durumdadır. Neyse ki, girişimlerin kalıcı bir etki yaratması için basit ve uygun maliyetli yollar var.
Kişiye özel hediyelik eşya üreten CM markası, girişimlerin akılda kalıcı bir marka yaratmak için yapabileceği şeylerin bir listesini hazırlamış. Gelin birlikte bakalım.

1) Müşterilerinizle aktif olarak etkileşim kurun.

Müşteriler, girişiminizin yaşam çizgisidir. Yeni ya da size kar getiren bir müşteri olsun, onlara iyi davranmanız çok önemlidir. Müşterilerinizin şikayet veya isteklerine dikkat edin. Doğru soruları sorarak ve profesyonelce konuşarak bir yakınlık oluşturun.
Blog yazılarınızda, kitlenizi nasıl eğlendirip içerde tutabileceğinizi düşünün. Onları etkileyen içerik türlerini öğrenmek için yorum yapmaya teşvik edin.
İletişim kanallarını açık tutun. Şirket e-posta adresiniz, web siteniz veya sosyal medya hesaplarınız aracılığıyla size ulaşabileceklerinden emin olun. Müşterilerinizle ilişkinizi geliştirmek, marka imajınızı geliştirmek için etkili bir yoldur.
Uygun bir müşteri ilişkileri yönetim sisteminiz olmadığında, müşterilerinizden geri bildirim alamazsınız. Onlardan gelen olumlu ve olumsuz yorumları kabul edin, ancak kötü müşteri yorumlarını hızlı bir şekilde nasıl çözeceğinize özellikle dikkat edin.

2) Çevrimiçi ortamlardaki imajınızı geliştirin.

Bir girişim olarak, pazarlama giderlerinizi yönetilebilir bir seviyede tutarken, markanızı aktif bir şekilde tanıtmanız gerekir. Sosyal medya ve diğer çevrimiçi platformlar ile hem maliyetten tasarruf etmiş hem de bilinirliğinizi yüksek tutmuş olursunuz.
Sosyal medyada içerik oluştururken hitap ettiğiniz kitlenin davranışlarını, bakış açısını göz önünde bulundurun. Bu sayede, organik olarak onlara ulaşabilir ve güçlü bir çevrimiçi varlık oluşturabilirsiniz. Estetik açıdan hoş bir içeriğin, kullanıcıların dikkatini çekmenize yardımcı olduğunu da unutmayın. Dikkat çeken fotoğraflar, izlemek için eğlenceli videolar ve takipçileriniz arasında etkileşim yaratan durum güncellemeleri kullanın.

3) Hedef kitlenizi eğitin.

Markanızı pazarlamak için her fırsatı kullanın. Şirketinizi öne çıkaran ve dolayısıyla markalaşma çabalarınızı olumlu yönde etkileyen bir içerik pazarlama stratejisi planlayın, oluşturun ve geliştirin.
Örneğin, web sitenizin sık sorulan sorular (SSS) sayfasından başlayabilirsiniz. Her zamanki Soru ve Cevap biçimi yerine, müşteri sorunlarını tamamen ele aldığınızdan emin olmak için diğer yararlı talimatlar veya resimlerle birlikte kapsamlı bir kılavuz veya video eğitimi oluşturun.

4) Kampanyalarınızda markanızın hikayesini paylaşın.

Her markanın anlatacak bir hikayesi vardır. Kim olduklarını ve aynı zamanda benimsediği değerleri tanımlar.
Topluluğunuzdaki kullanıcılar özellikle girişiminizin hikayesiyle ilgilenirler ve markanızın neyle ilgili olduğunu tam olarak bildiklerinde sizi desteklemek isterler.
Hedefli kampanyalar oluştururken marka hikayenizi ve iş modelinizin özünü kullanın.
Girişiminizi tanıttıkça, müşterilerinizle tanışma ve buluşma düzenleyebilirsiniz. Onlara ne yaptığınızı ve neden yaptığınızı anlatın ve sadece iş alanınızı değil, insan tarafınızı da görmelerini sağlamak için bunu yaptığınızı söyleyin.

5) Kullanıcı dostu teknolojileri kullanın.

Web sitenizi, yazılımlarınızı ve araçlarınızı muhteşem ve kolay kullanılabilir şekilde tasarlayarak müşterilerinizden olumlu geribildirim alabilir ve sitenize gelen trafiği artırabilirsiniz. Müşteriler, web sitenizde ihtiyaç duydukları her şeyi çok fazla gezinme veya bekleme süresi olmadan bulabilmelidir.
Düzgün çalışan bağlantılar, net CTA’ler, web sayfası tasarımı ve düzeninin iyi olması, kolay kullanılan düğmeler, güncel ve doğru içerikler, iyi teknolojinin en önemli unsurlarından bazılarıdır.

6) Benzersiz ve kişisel bir şey sunun.

Pek çok girişim kendilerini, markalarının tarzı ve müşterilerine hediye olarak verdikleri markalı hediyelerle müşterilerine sağladıkları hizmet yoluyla diğerlerinden ayırabiliyor.
Promosyon ürünleri kullanımının pazarlamacılar arasında oldukça yaygın olmasına rağmen, sizi ayıracak olan şey, eşantiyonlarınızla birlikte gelen değer bileşenidir. Örneğin, özel gömlekler belirli bir cinsiyete veya yaş grubuna daha çok hitap edebilir, ancak genelde eşsiz hediyeleri sadık müşterileriniz için ayırabilirsiniz.
Girişiminiz, müşterilerin markanızı algıladığı kadar iyidir. Müşterilerinize, markanızla ilgili olumlu ve kalıcı bir izlenim yaratmak için iyi nedenler verin; çünkü bu, işinizi büyüme ve başarıya yönlendirecektir.
Kaynak.
Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/