Mobil Sadakat Uygulamaları ve Başarıya Etkisi

Sadık müşteri grubu oluşturmak ya da sadık müşteri kitlesini korumak ve genişletmek birçok markanın hedefleri arasında mutlaka vardır. Müşteriyi yeniliklerle sürekli heyecanlı tutmak şart; çünkü çok fazla alternatif marka ve ürün olduğundan tercih edilmek için bir sebebiniz olmalı. Bunu da günümüzdeki teknolojileri kullanarak, hatta birkaç teknolojiyi harmanlayarak mobil sadakat uygulamaları ile başarmak mümkün.

Markalar kullanım kolaylığı ve teşvik amaçlı müşterilerine mobil uygulamalar üretiyor. Bazıları bunları kitlelerine göre gruplayarak yapıyor, bazıları ise daha geniş kitleye hitap edecek şekilde düzenliyor. Çeşitli kampanyalar, markaya özel puanlar, indirimler, fırsatlar… Hatta bazı markalar kardeş uygulamaları ile müşterilerin yanlarından ayırmadıkları mobil cihazlar üzerinden sadık kalmalarını sağlıyorlar. Peki, aktif olarak kullanılan ve belirli bir başarıyı yakalamış uygulamalar hangileri? Nasıl bu başarıyı elde ediyorlar?

Mobil sadakat uygulamaları ülkemizde ilk olarak alışveriş kategorisinde görüldü. İlk adım, başarıyı yakalayınca birçok farklı alanda birbiri ardına uygulamalar üretilmeye başlandı. İçlerinden seçtiğimiz bazılarını incelerken biraz başarı sebeplerine de değinelim istedik.

Hopi

Boyner Grup, Hopi ile ülkemizde bütün bu furyanın öncüsü oldu. Uygulamanın ilk 14 gününde 1 milyon indirilme sayısı ile önemli bir eşiği çok kısa bir sürede geçti. Uygulama aynı zamanda en çok giyim kategorisinde tercih ediliyor.

Zubizu

Hopi ile elde edilmek istenen başarı yakalanınca, beklenen hamle ile Doğuş Grup, Zubizu uygulamasını üretti. Aynı mantık ile işleyen sistem Hopi kadar yoğun ilgiyi aynı sürede göremese de şu an 1 milyon indirme sayısına sahip.

Chippin

Piyasanın belli başlı büyükleri arasında Koç Holding sayılmazsa bir şeyler eksik kalabilir. Bu sebeple mutlaka yukarıda adı geçen kuruluşlar ile rekabet ortamında Koç Holding adı geçer. Chippin de bu kuruluşa bağlı bir mobil uygulama. Yine 1 milyon indirilme sayısını bu uygulamada da görebiliyoruz.

Alışveriş alışkanlıkları ile tamamen alakalı olduğunu düşündüğümüz bu tür uygulamalar, üreticisi olan kuruluşların kendi markaları arasında etkileşim içerisinde bulunduğundan ve pratik kullanım sağladığından tercih ediliyorlar.

İşbank

Türkiye’nin ilk mobil bankacılık uygulamasına sahip olan İş Bankası, uygulaması içerisinde “Sosyal Hesap” adı altında bir hizmet sunuyor. İş Bankası kendi tanıtımında “Sosyal hesap ile arkadaşlarınız adına yemek, hediye ve benzeri organizasyonlarda yapılan toplu harcamalar için para isteyebilir ve arkadaşlarınızın gönderilerini kolayca takip edebilirsiniz.” diyor. Bu çok iyi bir gözlem ve eylem ürünüdür. Müşterinin ihtiyaçlarını değerlendirerek mobil bankacılık uygulamasının içerisine sadakat dönüşü alabileceği tohumlar bırakmak, 5 milyondan fazla indirme sayısına ulaşma hakkını fazlasıyla sağlıyor.

Enpara

Finasbank’ın bir kuruluşu olan Enpara, mobil bankacılık işlemlerinde birçok konuda kolaylık sağlamasının yanı sıra, müşterilerini aktif tutabilmeyi başarmak için, yapılan her işlem ile puanlama sistemi kullanarak aylık belli hedefe ulaşan kullanıcılara farklı kategorilerde indirimler vaat ediyor.

GSM operatörleri, karmaşık birçok konu yüzünden kendi içlerinde sürekli müşteri değişimi yaşayan firmalardır. Kullanıcıları kendilerine bağlayabilmek adına çeşitli kampanyalar, tarifeler ve hediyeler üretirler.

Turkcell Platinium ve GNÇ

Turkcell müşteri sadakatini önemsediğini en çok hissettiren marka olsa da rakipleri de fazlasıyla iddialı. Fakat kendisini rakiplerinden ayıran en önemli özellik, müşterilerini ilgi ve etki alanlarına göre gruplayarak memnun etmesi. Daha üst düzey bir uygulama olan Platinium ve gençlere yönelik olan GNÇ bunun örnekleri. Kitle hedefleyerek kampanya düzenlemesi başarısının sırları arasında.

Vodafone Avantaj Cepte

Yukarıda bahsi geçen önemli rakiplerden bir tanesi. Kendi kullanıcılarına özel indirimler ve fırsatlar oluşturarak ilişkiyi sıcak tutuyor. Uygulamanın içerisinde yapılmak istenen her şeyin kategorilendirmiş olması kullanım kolaylığı oluşturduğundan en çok tercih edilen uygulamalar arasında ve 1 milyon indirme eşiğini geçmiş durumda.

BONUS:

dine&pay

Türkiye’nin ilk global mobil sadakat uygulaması olan dine&pay 2017 yılının 2. çeyreğinde yayına girdi. Aynı zamanda Türkiye Kalkınma Bakanlığı’nın düzenlediği Invest İstanbul Girişimci Yarışması’nı kazandı. Yeme içme konusunda rezervasyon ve ödeme kolaylığı saylayan uygulama PINS’in resmi yeme-içme programı olarak dışarıda yemek yeme deneyimlerini kusursuzlaştırmayı amaç edinmiş bir sadakat programı uygulamasıdır.

Daha fazla içeriğe ulaşmak için Blogager adlı blog sitemizi ziyaret edebilirsiniz…

Yorumlar (0) Yorum Yap

/