Bir Şirket Olarak Girişimcilik Ekosistemine Nasıl Giriş Yapabilirsiniz?

İTÜ Çekirdek

İTÜ Çekirdek

İyi girişimler İTÜ Çekirdek'ten yetişir

Her yıl birçok şirket, girişimlere ve girişimcilere destek veren kuluçka merkezlerine yatırım yaparken büyük paralar harcıyor. Girişimcilik ekosistemine olan ilgi arttıkça bu sayılar da yükselen bir ivmeyle artıyor.
Bu yeni manzarayı anlamaya başlayan vizyoner şirketler yavaş yavaş girişimlerle olan ilişkilerini geliştirmeye odaklanıyor.
Peki bir şirket olarak girişimcilik ekosistemine nasıl giriş yapabilirsiniz?

1) Kurum içi girişimcilik kültürünü aşılamalısınız

Başarılı şirketler; ekiplerinin değerlerini, üretkenliklerini ve fikir akışlarını sürekli olarak göstermelerini sağlar. Kurum içi girişimcilik kültürü aşılandığı takdirde yenilikçi fikirler ve sağlam stratejiler için şartlar çok daha olgunlaşmış bir hale getirilebilir. Girişimci bir yaklaşımın ne kadar değerli olduğunu, teşvik edildiğini ve ödüllendirildiğini hissettirmek güzel bir başlangıç olabilir.

2) Girişim kültürüne uygun esnek ve yaratıcı çalışma ortamı sağlamalısınız

Girişim kültürünü benimsemenin en önemli adımı, bir çalışanın hem mutlu hissetmesine hem de gelişmesine izin veren bir çalışma ortam yaratmaktır. Esnek çalışma saatleri çalışanların yenilenmesine fırsat vererek işe gelmek için daha hevesli hissetmelerini sağlar ve üretkenliklerini en yüksek noktalara taşır. Belli kalıplarla sınırlandırılmayan bir çalışma ortamı yaratıcılığa katkı sağlarken aidiyet duygusunu da pekiştirir. Vizyonunuzu bilen, inanan ve kültürünüzle gurur duyan çalışanlar size inanılmaz bir sadakat gösterecek ve sizin başarınıza katkıda bulunacaktır.

3) Girişimci ve girişim yetiştirme programlarına destek olmalısınız

Yeni fikirler, teknolojiler ve endüstriler geleceğin iş modellerini baştan yaratırken bu süreçte girişimcilere destek olmak şirketlere büyük avantajlar sağlar. Girişimcilik ekosisteminin iyileştirilmesinde büyük rol oynayan girişim yetiştirme programları ise daha güçlü yeteneklerin yetiştirilmesine ve daha hareketli bir ekosistemin yaratılmasına yardımcı olur. Bu aşamada şirket olarak vereceğiniz destek, girişim ve girişimcilerle gerçek anlamda etkileşimde bulunmak için şahane bir yoldur.

4) Departmanların her birini ayrı bir girişim gibi kurgulamalısınız

Pek çok şirket; iş operasyonlarını sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilecek, verimliliği ve karları artırabilecek ekipler kurmaya ihtiyaç duyar. Yönetime ve organizasyona yönelik yenilikçi yaklaşımlardan bir tanesi olarak şirket içi departmanların ayrı ayrı girişimler olarak kurgulayabilirsiniz. Farklı departmanlardaki ekiplerin bir girişim gibi inisiyatifler almasını sağlayarak girişimcilik dünyasına hafif bir giriş yapabilirsiniz. Bu sistemde ekipleriniz geliştikçe şirketiniz daha büyük bir ivmeyle gelişecektir.

5) Alanında uzman girişimcilik programlarıyla entegre çalışmalısınız

Birçok şirket girişimciliğe büyük yatırımlar yapmaya devam ediyor. Girişimcilik dünyası büyük bir hızla ilerlerken geride kalmamak adına alanında uzman girişimcilik programlarıyla uygun çalışmaya başlamak ciddi ciddi düşünülmesi gereken bir seçenek.

Hatta bir an önce adım atmak istiyorsanız Big Bang Start-up Challenge sizin için muhteşem bir fırsat olabilir!

İTÜ Çekirdek’e her yıl binlerce girişimci ekip başvuruyor ve aralarından bir kısmı Kasım ayındaki Big Bang Start-up Challenge etkinliğinde yatırımcıların, şirketlerin ve girişim tutkunlarının karşısına çıkıyor. Geçtiğimiz yıl İTÜ Çekirdek girişimcileri Big Bang Start-up Challenge yarışmasında toplam 17 milyon TL’yi aşan ödül ve yatırım topladı. Bu yıl bu tutarın da aşılması ve daha fazla girişimcinin daha fazla ‘akıllı para’ ile buluşması hedefleniyor.

Big Bang’le şirket olarak ilgileniyorsanız buradan⇗ iletişime geçebilirsiniz.

Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/