Jobs’ın Tasarım Konusunda Yanıldığını Düşünüp Kendi Şirketini Kuran Suhail Doshi

Elif Özçakmak

Elif Özçakmak

İTÜ - İşletme Mühendisliği | Editör @ceotudent

Bir zamanlar, Suhail Doshi’nin hayali, Intel’de mühendis olarak 90.000 dolar kazanmaktı. Arizona’da büyüyen Doshi’nin en büyük hayali buydu. Daha fazlası değil.
Bu günlerde Doshi, tüketici davranışları ile ilgili bütün bilgileri ortaya çıkaran, hızlı büyüyen bir girişim olan Mixpanel’in CEO’su. San Francisco firması olan Mixpanel, mobil ve Web uygulamalarında, kullanıcıların ne yaptıklarını takip etmelerine yardımcı olmak için arka planda çalışan analiz araçları sağlıyor. Bu araçlar, mümkün olduğunca detaylı bilgi elde etmeye yarıyor. Örneğin Mixpanel, bir uygulamaya kaç kullanıcının kaydolup ardından bir fotoğraf yüklediğini tespit edebiliyor. Mixpanel’in müşterilerinden bazıları; BMW, OpenTable, Intuit.
Doshi, şirketini 2009’da, 20 yaşındayken kurdu ve birkaç ay sonra Tim Trefren, kurucu ortağı oldu. “Şirketi kurduğumuzda, çok acemiydik.” diyor Doshi. Bunun yanında, Amerikan ekonomisi de tam bir kargaşa içindeydi. Ama Doshi ve Trefren, bir yola girmişlerdi ve kullanıcıların davranışlarını anlamanın her modern şirket için çok önemli olduğunu biliyorlardı. Doshi’ye göre Mixpanel, “açıkça satış yapmadan” 40 milyon dolarlık gelir sağladı. Kurucular, beklentilerini doğrulamış oldu.
Bir fikir olarak Mixpanel, Doshi’nin, PayPal kurucu ortağı Max Levchin tarafından yönetilen ve şu anda çalışmayan Slide adında bir şirkette yaptığı staj esnasında ortaya çıktı. Doshi, Slide’ın şirket-içi analiz araçlarının yararlılığının farkındaydı ve Zynga gibi benzer şirketlerin de, kendi versiyonlarını oluşturduğunu fark etti.
Doshi, müşterilerin önsezileriyle değil, kullanıcı davranışlarına uygun olarak ürün tasarlamalarına yardımcı olacak analiz sunma konusundaki iş fırsatını gördü. 2000’lerin başlarında, insanların ürün yapma şekillerinin tamamen içgüdüsel ve sezgisel olduğunu söyleyen Doshi, “Çok fazla ‘Ben kullanıcılarımdan daha iyi bilirim’ şeklinde bir Steve Jobs idealizmi vardı.” diyor.
Başarıya ulaşmaları kolay olmadı. İlk olarak şirket, ünlü startup hızlandırıcısı Y Combinator ile işe başladı. O zamanlar, YC fonlaması, şimdiki kadar garanti değildi. Y Combinator’dan aldıkları miktarın yarısı, o yıl içinde neredeyse aldıkları gibi tükendi.
Ekonomik durgunluk döneminde, risk sermayesi oluşturmak da o kadar kolay olmadı. Mixpanel’ın yatırımcılarından ilk alımı, 11 kat düşürüldü ve yeni bir CEO gerektiği söylendi. Bu noktada, Doshi ve Trefren, hangisinin CEO olacağına bile karar verememişti. Sonunda, kişisel özelliklerine göre doğal bir görev dağılımı yaptılar ve CEO olma görevini Doshi üstlendi.
İkili, Levchin’in firmaya tohum yatırımcı olmasından dolayı şanslıydı. Doshi ve Trefren, kendilerini, bir pazara ürün sunmaktan insanları yönetmeye kadar her konuda yetkin olmak zorunda, dibe vurmuş olarak buldular. Ortaklardan hiçbiri, profesyonel işlerde önemli bir deneyime sahip değildi. Liderlik ve şirket yapısını anlamaları gerekiyordu. Doshi, “İlk iki üç yıl hem korkunç bir şekilde zorlayıcı hem de kendi içinde olağanüstü derecede parlak geçti.” diyor.
Mixpanel, hala hızla büyüyor. Şirket, şu anda 300’den fazla kişiyi istihdam ediyor ve çalışan sayısını 2017’ye göre %38 artırdı. Finansman ise kolaylaştı: Mixpanel, Andreesen Horowitz ve Sequoia Capital gibi büyük isimleri içeren yatırımcılardan 77 milyon dolar topladı.
“Nasıl gelişme göstereceğinizi sürekli bulmalısınız.” diyen Doshi, bu 10 yıllık şirketin, çılgınca yeni bir şirket kurmaya çalışan iki kişiden bambaşka bir varlık olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Her CEO için, özellikle de bir kurucu için en zor şey, her detayı kendin planlamak değil; ekibe güvenmek, görev vermek ve ekibi güçlendirmektir. Şu an geldiği yer ise, asıl hayali olan Intel’in insan makinesinde bir dişli olarak çalışmaktan çok farklı mücadeleleri içeriyor.
Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/