Silikon Vadisi Dizisinden Çıkarılacak 8 Girişimcilik Dersi

Televizyondaki en komik dizilerden biri olmasının yanında, Silikon Vadisi dizisi aslında izleyicisine bir girişimde işlerin nasıl yürüdüğü ile alakalı birçok ipucu veriyor. Bachmann, Russ Hanneman ya da Jared gibi insanlar gerçek hayatta çok fazla değiller ancak tonlarca insan kendi girişimlerinin en zor evrelerindeler veya kendi girişimlerine yön vermeye çalışıyorlar. Tüm bu karakterleri ve ayrıntılarıyla Silikon Vadisi dizisi sadece bir komedi dizisi olmakla kalmıyor ve girişimci insanlara yön veriyor. Biz de Silikon Vadisi dizisinden sizlere yön verebilecek ve işinize yarayacak girişimcilik ile alakalı birkaç tavsiyeyi sizler için derledik.

1) Her zaman profesyonel bağlar kurun

Gerek özel hayatta, gerek iş hayatında bütün ilişkiler değerli ve önemlidir. İlerde yanında olmasını isteyeceğimiz ve ihtiyacımız olacak arkadaşlarımızla ilişkilerimizi hiçbir şekilde bozmak istemeyiz. Bu nedenle ekip arkadaşlarınızla profesyonel bağlar kurmaya her zaman dikkat etmelisiniz.


2) Kararlı ve azimli olun

Etrafınızda tutkulu insanlar olmasına dikkat edin. Motivasyonunuzu düşüren her kimse veya her ne ise ondan uzaklaşın. Örneğin Pied Piper ekibi her zaman birbiriyle aynı fikirde insanlar değillerdir. Ancak Richard ve ekibin geri kalanı karşılaştıkları zor anları kararlılık ve azimleriyle aşmışlardır.


3) Yatırımcınızı seçerken dikkatli olun

Bazı yatırımcılar size ilgi çekici hediyeler, görkemli partiler ve daha fazlasını sunabilir. Ancak reklamları, gösterişi tercih eden yatırımcılar yerine; girişiminizi önemseyen bir yatırımcıya sahip olmanız sizin için daha iyi olacaktır.


4) Erken kutlama yapmayın

Anlaşmalar her an bozulabilir, hiçbir zaman Gavin Belson karakteri gibi bir karakterin elinizdekileri almak isteyeceğini tahmin edemezsiniz. Bu erken kutlamaların ardından bozulan anlaşmalar, yalnızca sizin motivasyonunuzu düşürecektir. Bu nedenle erkenden sevinmemeye dikkat etmelisiniz.


5) Değişime hazır olun

Richard Hendricks aslında Pied Piper’ı müzik uygulaması olarak geliştirmiştir. Ancak daha sonra Pied Piper bir video chat şirketine dönüşmüştür. Eğer bir adım girişiminizin büyümesine izin veriyorsa ve sizin değerlerinize zarar vermiyorsa, orijinal fikrinizi adapte etmekten veya değiştirmekten çekinmeyin.


6) “Her işi halledebilen” olun

Girişiminiz için ekstra zaman yaratmaya çalışın. Her işi, her imkanla halledebilecek kapasiteye sahip olmaya çalışın. Kararlılığınız ve azminiz size bu konuda yardımcı olacaktır. Garajlarda/evin herhangi bir odasında kurulup devleşen girişimler; Apple, Google, Hewlett, Packard veya Facebook size örnek olacaktır.


7) Eğlenmeyi unutmayın

Girişiminizi kurarken veya çalışmalarınızı sürdürürken, üzerinizde oluşak baskıyı azaltmak için stressiz bir iş çevresi edinmeye çalışın. Uzun çalışma saatlerine, haftasonları ve tatil günlerinde çalışmak zorunda kalışınıza üzülmeyi bırakın, stresi minimum seviyeye düşürün ve ekip arkadaşlarınızla beraber eğlenmeyi unutmayın!


8) Bütünlüğü ve dürüstlüğü önemseyin

Bir ekip olduğunuzu asla unutmayın ve ekibinize karşı her zaman dürüst olun. Ekibinize ve girişiminize en az Richard kadar inanın ve hedeflerinizi unutmayın!

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Başarı, Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/