Hubble Uzay Teleskobu’nun Annesi: Nancy Grace Roman 

Arzu Dokuzoğlu

Arzu Dokuzoğlu

İTÜ-Kimya Müh.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın ilk kadın yöneticisi Nancy Grace Roman, 93 yaşında hayatını kaybetti. Hubble Uzay Teleskobu’nun ardındaki ‘itici güç’ olan Roman, ‘Hubble Teleskobu’nun annesi’ olarak bilinen Roman, gökbilim alanında gençlere ve kadınlara öncü olan bir isimdir.

Her kadın gibi o da gökbilim alanında çalışacağı zaman tepki gördü:

“En başından bir kadının gökbilimci olamayacağı öğretildi bana. Rehber öğretmenim bana şöyle bir bakıp ‘Neden bir kadın Latince dersi alacağına matematik okumak ister ki?’ diye sordu.”


Roman ona inanmayanlara karşı yılmadı ve sonunda NASA onun evi oldu.

ABD’deki Swarthmore College’da astronomi eğitimini tamamladıktan sonra Chicago Üniversitesi’nden doktora için kabul aldı ancak tez danışmanı bile ona inanmıyordu. 1959 yılında NASA Merkez Ofisi’nde yönetici oldu ve NASA’nın ilk kadın yöneticisi olarak tarihe geçti.

Kariyerini, Dünya’nın dışındaki gizemi çözebilecek teknolojiler üzerinde çalışmaya adadı.

NASA’nın “ilk başarılı uzay görevi” olan Uydu Güneş Gözlemevi-1 in uzaya fırlatılmasında önemli rol oynadı. Bu görev sayesinde Güneş’in elektromanyetik ışımaları araştırıldı. Yeryüzünün haritalanıp ölçülmesi için kullanılan Jeodezi uydularının uzaya fırlatılması için mühendisler ve araştırmacılara yardımcı oldu.

Gökbilime en önemli katkısı ise Hubble Uzay Teleskobu’nun uzaya fırlatılması için yaptığı çalışmalardır kuşkusuz.

Asıl fikri 1946 yılında Lyman Spitzer ortaya atmıştı. Roman ise, maliyeti 1.5 milyar dolar olan Hubble’ın geliştirilmesine tüm inatçı kişiliğiyle öncü oldu. Hatta bunun için her Amerikalıdan bir sinema bileti ücreti kadar destek istediğini hatırlıyordu. Bu olay sayesinde Hubble’ın babası Lyman Spitzer, annesi ise Nancy Grace Roman olarak anılıyor.
Roman’ın çabaları karşılıksız kalmadı, emekli olduktan 10 yıl sonra Hubble, 1990 yılında uzaya başarıyla fırlatıldı.
Nancy Grace Roman, NASA Olağanüstü Bilimsel Başarı Ödülü gibi pek çok bilimsel ödüle sahip oldu.
Hayatı boyunca kadınlar ve gençler için gökbilim alanında iş ve kariyer fırsatı yaratmak için çabaladı.
Kaynak: 1,
Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/