Kaykay Dükkanından Moda’nın Süper Gücü Haline Gelmek: 7 Maddede SUPREME

Kemal Çetin Ozan

Kemal Çetin Ozan

a.k.a. male version of bridget jones

İsmini A Love Supreme şarkısından alan ve 1994’de James Jebbia tarafından kurulan Supreme, kısa sürede modanın en etkili markalarından biri haline geldi. Nike, Levi’s, Louis Vuitton ve Playboy gibi markalarla yaptığı iş birlikleri ile global çapta bilinirlik kazanan New York – Manhattan kökenli bu markanın logosunu dünyanın her yerinde görmemiz mümkün.
Yaptığı her olay ile sansasyon yaratan pop kültürünün en güçlü askeri, modanın yeni büyüklerinden Supreme hakkında bilinmesi gereken 7 şaşırtıcı gerçeği sizin için derledik.
1. İlk Supreme Mağzasının Toplam Maliyeti : 12.000 Dolar

James Jebbia’nın açtığı ilk Supreme mağzasının toplam maliyeti 12.000 dolar ediyordu.
2. Supreme Logosunun Fontu Propaganda Metinlerinde Kullanılan Barbara Fontu ile Aynıdır

Barbara Kruger tarafından tasarlanan ve propaganda fontu olarak da bilinen Barbara Fontu, Supreme markasının logosunda kullanılmıştır. Tasarımcının bu konuda Supreme markasını dava ettiğide bilinen bir gerçek. 2013 yılında mahkemeye taşınan bu davada Supreme markasından 10 milyon dolar değerinde tazminat istendi.


3. Supreme, Arz-Talep İlkesi ile Çalışmıyor

Klasik pazarlama ilkelerinden oldukça uzak olan marka, hiç bir dönem talep edilen kadar ürün üretmedi. Her zaman talebin yarısından daha az ürün üreterek pazarlamama taktiğinden yararlandılar. Markanın sadık müşterileri yeni bir koleksiyon tanıtıldığında, koleksiyondan parça alabilmek için 24 saatten fazla sıra beklemeyi göze alıyorlar.
4. Sadece Üç Adet Kaykay Tahtası 2006 Yılında 16.000 Dolara Satıldı

O dönem J. Koons ile çalışan marka “Monkey Trained Skate” adını verdikleri üç kaykay tahtasını açık arttırma ile 16.000 dolara sattı.


5. Supreme Metro Kartlarının Fiyatı 1000 Dolar

2017 yılında New York’da metro kartlarının üzerine Supreme logosu basılmasına karar verildi. Fakat marka bu kartları belirli metro istasyonlarına sınırlı sayıda bıraktığı haberini yaydı. Asıl fiyatı 6 dolar olan Supreme logolu metro kartları şu an bir çok internet sitesinde 150 dolar ile 1000 dolar arasında satışa sunuluyor. 
6. Supreme Tuğlaları

Evet, yanlış okumadınız. Bir giyim markası tuğla bile sattı. Kırmızı, köpükten yapılma, tuğla şeklinde ve üstünde Supreme logosunun baskısının bulunduğu blok şeklindeki tuğlaları marka 2016 yılında 30 dolara online olarak satışa sundu. Sizin de tahmin edeceğiniz gibi tuğlalar (?!) saniyeler içinde tükendi. Şu sıralar online satış sitelerinde fiyatı 1000 doları aşıyor.


7. Markanın Kurucusu J. Jebbia, Kaykay Sürmeyi Halen Bilmemektedir

Başlangıçta bir kaykay markası ve alt kültür unsuru olarak karşımıza çıkan Supreme’in kurucusu James Jebbia bir röportajında kaykay kaymayı bilmediğini, fakat üzerlerine yapılan grafitileri sevdiği için böyle bir işe giriştiğini açıklamıştır.Ayrıca, mevcut pazarda kaykay markasının olmadığını farkederek bir girişimcilik örneği de gösteren kurucu James Jebbia doğru stratejilerle her şeyin mümkün olduğunu kısa süre içerisinde herkese bir kez daha kanıtladı.

This post is also available in: English

Kategoriler: Başarı, İş

Yorumlar (0) Yorum Yap

/