Taşınabilir Türbin ile Elektrik Üretmek

Hüseyin GÜZEL

Hüseyin GÜZEL

EEE / PM / MSc / huseyinguzel.net

Dışarıda bir süre kalmamız gerektiği zamanlarda, yaylalar ve benzeri yerlere gittiğimizde elektriğin olmaması bizleri zor durumda bırakabiliyor. Bunun için taşınabilir bataryaları yanımızda taşıyoruz. Bundan sonra elektrik ihtiyacımız için taşınabilir rüzgar türbinlerini taşıyarak kendi elektriğimizi üreteceğiz gibi görünüyor.
Kanadalı bir teknoloji firması Seaformatics’in geliştirdiği Waterlily adındaki taşınabilir türbin hem rüzgar hem de suyu elektrik üretmek için kullanıyor. Resimde de gördüğünüz bu türbin, 1 kg’dan daha az ağırlığa sahip ve içinde barındırdığı USB bağlantısı ile iletişim kurabiliyor. Saatte 1 ila 11 km arasındaki hızlarda akan sularda çalışabilme yeteneğine sahip türbin, saatte 7.2 km hızlarda 25 wattlık bir enerji üretebiliyor.
Mikro türbin su geçirmez özelliği ile suda korozyona uğramıyor. Buna ek olarak rüzgar veya bir akıntı bulunmaması durumunda ise, acil olarak elektrik ihtiyacını karşılamak için sistem bir döndürme kolu ile sürülebiliyor Böylelikle bu döndürme kolunun çevirerek de elektrik üretilebiliyor.
Kategoriler: Başarı, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/