Bu 12 Başarılı İnsan 25 Yaşındayken Ne Yapıyordu? O Yıllarda Hayatları Nasıldı?

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

Herkesin başarı yolu farklıdır. Bazılarının yolu doğrusaldır. Bazıları da çok virajlı ve engellerle doludur.
Başarıya giden iki yolun birbirine benzemediğini kanıtlamak için başarılı insanların 25 yaşında ne yaptıkların bir göz attım ve sizlerle paylaşmak istedim.

1) J. K. Rowling bir trendeydi ve Harry Potter fikrini bulmuştu.

Rowling, 1990’da bir tren yolculuğu sırasında Harry Potter fikrini bulduğunda 25 yaşındaydı. O akşam ilk kitabı yazmaya başladı fakat elbette bitirmek yıllarını aldı.
Uluslararası Af Örgütü’nün Londra Ofisi Sekreteri olarak çalışırken, Harry Potter’a dair çok fazla hayal kurmaktan dolayı kovuldu. Aldığı kıdem tazminatı, önündeki birkaç yıl boyunca kitabı yazmaya odaklanmasına yardımcı oldu. Bu yıllarda evlendi ve bir kızı oldu. Sonra boşandı ve 1995 yılında henüz kitabı bitirmemişken kendisine klinik depresyon teşhisi kondu. Kitap ise 1997’de yayınlandı.

2) Mark Cuban, Dallas’ta barmenlik yapıyordu.

Cuban 25 yaşında İndiana Üniversitesi’nden mezun olup Dallas’a taşındı. Orada önce barmen olarak bir işe girdi, sonra bir bilgisayar yazılımı dükkanında satış elemanı oldu. Sonra buradan kovuldu ve kendi işini kurdu: MicroSolutions. ”How to Win at Sport of Bussiness” kitabında şöyle anlatıyor:

”Dallas’a gittiğimde, 6 tane herifle 3 yatak odalı bir apartman dairesinde yerde uyumakla meşguldüm. Eskiden mahalleyi turlayıp kocaman evlere bakıp orada yaşamanın nasıl bir şey olduğunu hayal ederdim, benim için bu çok bir motivasyon kaynağı olmuştur.”


3) Martha Stewart borsa simsarıydı.

ABD’deki herkes tarafından tanınmadan önce Stewart, Wall Street’te 5 sene boyunca borsa simsarlığı yaptı. Ondan önce de Unilever’den Chanel’e kadar çeşitli ünlü markaların modelliğini yaptı. Kendisi bir röpartajında şöyle diyor;

”Wall Street’te çok az kadın çalışan vardı ve insanlar hep kadınların bu işte yükselmesindeki görünmez engellerden bahsedip duruyorlardı ama ben hiç böyle engellerle karşılaşmadım.”


4) Steve Jobs şirketini halka açtı ve milyoner oldu.

Aralık 1980’de, Apple Computer şirketi 1.2 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahipti. Tam o sıralarda Steve Jobs şirketin kurucularından biriydi ve 25 yaşındaydı.
Bir röportajında o yıllarda paranın hayatını mahvetmesine asla izin vermeyeceğine dair kendine bir söz verdiğini söyledi.

5) Richard Branson çoktan Virgin Records şirketini açmıştı.

Branson, 20 yaşında ilk kayıt dükkanını, 22 yaşında da ilk stüdyosunu açtı. 23 yaşında da markalaşmıştı. 30’una geldiğinde de şirketi uluslararası platforma ulaşmıştı. İlk yıllar zorluydu. Entrepreneur’daki bir röportajında şöyle anlatıyor o yılları:

 ”O yıllar gözümde canlanıyor, o zaman küçük işletme sahibi olmak, binlerce kişinin çalıştığı 400 şirketin sahibi olmaktan kat ve kat zordu. Tırnaklarımızla bu seviyeye gelmek haftada 7 gün 24 saat çalışmaya ve boşanmalara mal oldu. Aile hayatınızı bir arada tutmak gerçekten sıkıntılı bir süreç; bu gerçekten zor bir iş ve önemli olan tek şey ise hayatta kalmak”


6) Mark Zuckerberg’in Facebook’unda mali durum ilk kez artıya geçti ve kullanıcı sayısı 300 milyona ulaştı.

Mark Zuckerberg 25 yaşına geldiğinde Facebook’ta beş yıllık sıkı bir çalışmadaydı. O yılda yani 2009 yılında, şirket ilk defa para kazanmaya ve 300 milyon kullanıcıya ulaştı ve çok heyecanlanmıştı. Sonra Facebook’ta ”bütün dünyanın birbiriyle iletişimi sağlama amacımız için bu sadece bir başlangıç” diye belirtmiştir. Sonraki yıl Time dergisinde Yılın Adamı ünvanını almıştır.

7) Starbucks’ın uzun yıllar CEO’luğunu yapan Howard Schultz Xerox’ta satış elemanıydı.

Northern Michigan Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra, Schultz Xerox’ta satış elemanı olarak işe girdi. Başarısı onu kahve makinesi üreticisi İsveç markası Hammerplast’a kadar getirmişti. O yıllarda henüz 26 yaşındaydı. O şirket için çalışırken, Seattle’da ilk Starbucks dükkanıyla karşılaşmıştı. 29 yaşındayken Starbucks’a katıldı. Schultz yazdığı ”Pour Your Heart Into It” kitabında şunları söylyor:

”Xerox’tayken üniversitede öğrendiğimden daha çok iş dünyasını öğrendim. Beni satış, pazarlama ve sunum becerileri alanlarında eğittiler.Sonunda kendine güvenen biri olarak ortaya çıktım. Xerox borsa da hisseleri sağlam, batması zor şirketlerden biri olarak biliniyordu. İşverenimin adını söylediğimde insanlar bana her yerde riayet etmişlerdi. Ayrıca ”işlemci” kelimesi benim için ayrı bir yerde.”


8) Amazon kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos’un rahat bir işi vardı.

Jeff Bezos’un 24 yaşındayken rahat bir işi vardı. Kendisi başkan yardımcısı asistanı olarak Wall Street‘de bir yatırım bankası olan Bankers Trust Company’de çalışıyordu. 10 ay sonra, 26 yaşında Banker Trust tarihinin en genç başkan yardımcısı oldu.

9) Marissa Mayer, Google’ın 20. çalışanı olarak işe başlamıştı.

Mayer 24 yaşındayken Google’ın 20. çalışanı ve tek kadın mühendisi olarak işe başladı ve tam 13 yıl burada devam etti. Taa ki Yahoo’nun CEO’su olana kadar. ”Google o zamanlar şimdi olduğu gibi çok rahat ve geniş bir kampüse sahip değildi” diyen Mayer ayrıca ”1999 yılında mülakat aşamasındayken Google sadece 7 kişilik bir ekipten oluşuyordu ve kullandıkları masa bir pinpon masasıydı aynı zamanda şirketin konferans masasıydı. O zamanlar kapitalist girişimleri destekliyorladı, mülakattan sonra Larry ve Sergey çıkarken bütün ofisi de beraberlerinde götürmüşlerdi.” Ofisteki herkesin mülakatta olması gerektiğinden, Mayer ikinci bir mülakat için tekrar gitti.

10) Elon Musk ilk internet şirketini yönetiyordu.

25 yaşına gelmeden hemen önce Musk, iş dizinleri ve haritalar sağlayan ilk internet şirketi Zıp2’yi başlatmak için Stanford’daki doktora programından ayrıldı.
Compaq isimli şirket Elon Musk’ın şirketini tam dört yıl sonra 307 milyon dolara satın aldı. Elon Musk, bir sonraki girişimi olan PayPal’ı kurmak için bu parayı kullandı.

11) Oprah Winfrey Baltimore’da yerel bir Talk Show’da yardımcı sunucuydu.

1977 yılında Winfrey 23 yaşındaydı ve Baltimore’daki WJZ-TV’nin akşam 6 haber programından kovuldu. 1978 yılında WJZ’nin yerel Talk Show’u olan ”People Are Talking’te yardımcı sunucu olarak işe alındı. 1983’te”A.M for Chicago” programını sunmak için Chicago’ya taşındı.

12) Oracle kurucusu Larry Ellison bir programcı olarak garip işlerde çalışıyordu.

Larry 22 yaşındayken bilgisayar programlama hakkında kendini ciddi anlamda eğitti. 25’li yaşlarındayken de Fireman’s Fund, Wells Fargo, ve AMPEX gibi yerlerde garip teknik işlerde çalışmak zorunda kaldı.

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/