Silivri’de Altyapıda Başlayıp Galatasaray’a ve Bundesliga’ya Uzanan Bir Gencin Yolculuğu: Ozan Kabak

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Silivri’de bir altyapıda başladı Ozan Kabak’ın serüveni. Hocalarının ve ailesinin desteğiyle Galatasaray akademisinde devam eden hikayesi, her antrenman günü Tekirdağ-İstanbul arasında mekik dokuyarak ilerledi. Galatasaray formasıyla çıktığı yarım sezonda futbolseverlerin beğenisini topladı ve taraftarın sevgilisi oldu. Alman ekibi Stuttgart’ın en pahalı transferi olarak tarihe geçen “Galatasaray’ın çocuğu” genç Ozan’ın başarı yolculuğuna birlikte bakalım.

25 Mart 2000’de Ankara’da doğdu. Hem sporda hem derslerde oldukça başarılıydı.

(Sağdaki)

Gençliğinde amatör olarak futbol oynayan babasının görevi sebebiyle Silivri’ye taşındılar. Cezaevi müdürü olan babası, Ozan’ın futbolculuğunun en büyük destekçilerinden.


Aslında santrafor mevkisinde oynuyordu. 11 yaşında katıldığı Galatasaray altyapısında, soğukkanlılığı ve geriden oyun kurabilme zekası sebepleriyle defans hattına çekildi.

Silivrispor altyapısında, kendinden büyüklerle antrenman ve maçlar yaptı. Hocasının destekleriyle Galatasaray altyapısında denemeye girdi ve takıma katılmaya hak kazandı.

Babasının Tekirdağ’a tayini çıkmasıyla futbol kariyeri zora girdi. Antrenmanlara Tekirdağ’dan gelip gidiyordu.

İstanbul’da, Yaşar Acar Fen Lisesi’ni kazanması hayatında önemli bir dönüm noktası oldu. Artık Galatasaray Akademi’de yatılı olarak kalıyordu. Artık yol yorgunluğu çekmeyen ve ailesinin her an desteğini alan Ozan’ın performansı giderek yükseldi.

Milli takımın çeşitli yaş gruplarında 49 milli maça çıktı. Aday kadroya alındığı tüm maçlarda oynadı. Soğukkanlılığı, liderliği ve olgunluğuyla altyapı takımlarında kaptan rolünü üstlendi.


Defans oyuncularının sakatlıklarla boğuştuğu dönemde Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim ona ilk 11’de şans verdi. Tribünlerin büyük bir kısmı adını ilk kez duyuyordu.

Süper Lig ve Şampiyonlar Ligi’nde toplam 17 resmi maça çıktı. Yorumcular ve taraftar tarafından alkış aldı.

Sözleşmesindeki 7.5 milyon euroluk serbest kalma bedeli tartışmalar yaratırken Ozan, sadece çalışmaya odaklandı ve kendisini geliştirmeye devam etti.


Çok saygı duyduğu Fatih Terim’in izni olmadan takımdan ayrılmayacağını belirtti ve Galatasaray’ın menfaatine uygun olacak şekilde hareket edeceğini söyledi.


Avrupa’nın önemli kulüplerinden ardı ardına teklifler yağdı. Alman ekibi Stuttgart’ın 11 milyon euroluk teklifini kabul eden yönetim, Ozan’ı Stuttgart’a sattı.

Stuttgart’ın en pahalı transferi olarak kulüp tarihine geçmeyi başardı. Galatasaray’da yıllık 200 bin TL kazanan Ozan, Stuttgart’ta maaşını 28’e katladı ve vergiler sonrasında yıllık 1 milyon euro net maaş alacak.

Transferinin ardından sosyal medyada Ozan’a sevgisini ifade eden tüm taraftarlar ona başarılar diledi. Ozan da Instagram hesabından bir veda videosu yayınlayarak tüm taraftarlara teşekkür etti.


“Galatasaray’ın çocuğu” Ozan’a Avrupa macerasında, başarılar diliyoruz. Gönlümüz seninle!

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/