İşletme Mühendisliği Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Tercih 2021

Tercih 2021

Tercih Yapacak Adaylar İçin Faydalı, Bilgilendirici ve İlham Dolu İçerikler

İşletme Mühendisliği Bölümü, yurt dışı fırsatları, geleceği, iş olanakları, mezunları, uzmanlık alanları, zorlukları ve daha birçok şeyi hakkındaki en önemli sorular, İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümü mezunu Elif Özçakmak tarafından cevaplandı.
İşletme Mühendisliği

İşletme Mühendisliği Bölümü nedir?

İşletme Mühendisliği, işletmelerin tasarımı ve geliştirilmesine odaklanan bir mühendislik dalıdır. İşletme Mühendisliği bölümü, öğrencilerin yöneticilik ve mühendislik becerilerinin geliştirilmesine yönelik birçok farklı alanda dersler alabildiği ve uzmanlık alanını kendi seçebildiği bir bölümdür.

Kimler bu bölümde başarılı olabilir?

Lider ruhlular, analitik zekası yüksek olanlar, planlama ve organizasyon yetenekleri gelişmiş, meraklı ve yenilikçi düşünen insanlar iyi birer İşletme Mühendisi olabilirler.

İşletme Mühendisliği bölümü mezunları ne iş yapar?

Her alanda iş bulma imkanları vardır. Finans, pazarlama, üretim, organizasyon, insan kaynakları, e-ticaret, satın alma gibi birçok farklı ve departmanda çalışabilirler. Aynı zamanda iş kurma ve işi yürütmeyle ilgili adımlar öğrenildiği için İşletme Mühendisleri kendi işlerini de kurabilmektedir.

Bölümde hangi dersler verilir?

Finans, pazarlama, yönetim ve organizasyon, stratejik yönetim, mühendislik tasarımı gibi derslerin yanında, teknik resim, makine tasarımı, termodinamik gibi mühendislik dersleri de ders planında yer almaktadır.

İşletme Mühendisliği bölümünün zorlukları nelerdir?

Bölüm derslerinde dönem başından sonuna kadar süren grup veya bireysel olarak yapılan proje, kısa sınav, vaka çalışmalarının yoğunluğu öğrenciler için biraz yorucu olabiliyor. Bir de İşletme bölümüyle karıştırılma durumu ve aradaki farkı anlatma sorunu var tabi 🙂

Bölümün iş ve staj olanakları nasıldır?

İş ve staj olanakları çok geniştir. Birçok farklı alanla ilgili bilgi sahibi olduğumuz için iş veya staj bulma imkanı da kolay olmaktadır.

İşletme Mühendisliği Bölümünün geleceği nedir?

Sanayileşme arttıkça, büyük işletmelerde, büyük fabrikalarda koordinasyonu sağlayacak İşletme Mühendisleri’ne ihtiyaç da artacaktır.

İşletme Mühendisliği Bölümü yeni mezunları ne kadar maaş alır?

Yeni mezun İşletme Mühendisi maaşları 2500-4000 TL arasında değişmektedir. Zamanlar artmaktadır.

Bölümün ya da sektörün yurt dışı imkanları nasıl?

İşletme Mühendisliği, yurt dışında da tanınan bir meslek olduğu için ve yurt dışındaki işletmeler de mühendislik eğitimi almış yöneticilere ihtiyaç duyduğu için yurt dışındaki iş imkanları da geniştir.

İşletme Mühendisliği Bölümü mezunları hangi alanlarda uzmanlaşabilir?

Pazarlama, insan kaynakları, e-ticaret, üretim, bilişim gibi birçok farklı alanda uzmanlaşabilirler.
Diğer üniversite bölümlerinin yer aldığı sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.
Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/