Tercih Yapacak Adaylar İçin Faydalı, Bilgilendirici ve İlham Dolu İçerikler
25 Şubat 2019
İktisat Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?
İktisat Bölümü, yurt dışı fırsatları, geleceği, iş olanakları, mezunları, uzmanlık alanları, zorlukları ve daha birçok şeyi hakkındaki en önemli sorular, Boğaziçi Üniversitesi İktisat bölümü öğrencisi Dilara Avlupınar tarafından cevaplandı.
iktisat bölümü

İktisat Bölümü nedir?

İktisat kaynakların kullanımı, üretim, fiyatların belirlenmesi, tüketim ve paranın sirkülasyonu gibi geniş bir yelpazeye ışık tutan bir bilim dalıdır.

Kimler bu bölümde başarılı olabilir?

Sözelde olduğu kadar sayısalda da iyi olan, gündemi takip etmekten hoşlanan, makale okumaktan, grafik yorumlamaktan zevk alan kişiler.

İktisat mezunları ne iş yapar?

Bankacı, Analist, Ekonomist, Muhasebeci, Danışman, Yönetici ve benzeri pozisyonlarda çalışabilirler.


İktisat Bölümünde hangi dersler verilir?

Muhasebe, Mikroekonomi, Makroekonomi, Politika, İstatistik, Ekonometri
gibi sayısal ve sözel dersler verilir.

İktisat okumanın zorlukları nelerdir?

İktisat biliminde varsayımlar oldukça sık kullanılır, bu nedenle öğrendiklerimizi gerçek hayat ile karşılaştırmak kimi zaman zorlu olabilir. Ayrıca varılan sonuç üzerinde çok fazla değişken etken olması da bazen işleri karmaşıklaştırabilir. Uzun hipotezlere ve karmaşık formüllere hazırlıklı olmalısınız.

Bölümün iş ve staj olanakları nasıldır?

Oldukça geniş bir çalışma alanı sunduğundan iş ve staj bulmak çok zor değildir. Ne var ki çok fazla iktisat öğrencisi de bulunduğu için kolay iş bulmak istiyorsanız kendinizi sürekli geliştirmeniz ve diğerlerinden bir adım öne çıkmaya çalışmanız gerekir.

İktisat bölümünün geleceği nedir?

Biz para kullanmayı bırakana kadar devam edecek ancak zamana ayak uydurabilmek adına iktisat bölümünün yanısıra birkaç yazılım dili de öğrenerek ikisini kombinlemek gerekiyor.

İktisat bölümünü bitirmiş yeni mezunlar ne kadar maaş alıyor?

3000 - 5000 TL başlangıç maaşları, ancak terfi aldıkça maaşın yükselme sınırı yok. 6 haneli miktarlara ulaşmak bile mümkün. İktisat bölümü konusunda öğrenciliğinizi ne kadar verili geçirirseniz, alacağınız maaş da o kadar hızlı yükselir.

Bölümün ya da sektörün yurt dışı imkanları nasıl?

Dil bildiğiniz takdirde yurtdışına çıkmak oldukça kolay. Zaten Türkiye'de de bulunan birçok uluslararası şirket mevcut. Bu şirketler aracılığıyla ya da yüksek lisans/doktora programları ile yurt dışına çıkılabilir.

İktisat mezunları hangi alanlarda uzmanlaşabilir?

Finans, Danışmanlık, Denetim, Bankacılık, Pazarlama

Sizin için hazırladığımız tercih robotuna buradan⇗ ulaşabilirsiniz

2
Talent Summit 2020

arrow_upward