Başarılı İsimlerin Spor Rutinleri ve Sporun Başarıya Etkileri

Elif Özçakmak

Elif Özçakmak

İTÜ - İşletme Mühendisliği | Editör @ceotudent

Spor yapmanın, hem beden hem de ruh sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu artık bilmeyen kalmamıştır ama herkes sporu hayatının bir parçası haline getirmeyi başaramıyor. Bunun için, çeşitli bahaneler öne sürülebilir ama çoğunlukla, spor yapmamanın sebebinin “vakit ayıramamak” olduğu söyleniyor. Gerçekten bu kadar meşgul müsünüz? Yalnızca işinizle, okulunuzla uğraşmıyor olabilirsiniz ancak gün içinde sağlığınız ve motivasyon için ayıracağınız 1-2 saatiniz mutlaka oluyordur. İsteyince oluyor, gerçekten.

Kariyerinde istedikleri noktalara gelebilmiş, bir sürü insana ilham kaynağı olan başarılı insanlar, spora vakit ayırabiliyor. Önde gelen bir araştırma şirketinin 1300’den fazla kişiyle yaptığı ankete göre, katılımcıların %75’i, vücudun formda olmasının yönetici düzeyinde başarı için önemli olduğunu söylüyor.
Ayrıca, “What the Most Succesful People Do Before Breakfast” kitabının yazarı Laura Vanderkam, birçok başarılı insanla görüşerek yazdığı kitapta, başarılı insanların güne erken başlayarak egzersize de günün ilk saatlerinde yer verdiklerini anlatıyor. Georgia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, işe başlamadan önce egzersiz yapmak, odaklanmayı artırıyor, beyin hücrelerinin gelişmesini sağlıyor ve stresi azaltıyor.
İşte sporu yaşam tarzının bir parçası haline getirmiş dünyaca ünlü başarılı insanlardan bazıları:Mark Zuckerberg:

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, haftada üç gün spor yapmaya özen gösteriyor. Genelde sabah erken saatlerde koşu yapmayı tercih ediyor. Bazı günlerde, köpeği de ona eşlik ediyor.

Richard Branson:

Virgin şirketler grubunun kurucusu ve CEO’su olan İngiliz milyarder, üretkenliğinin egzersize de bağlı olduğunu söylemiş. Yüzme, Bikram Yoga, kitesurfing, kaya tırmanışı, koşma ve ağırlık kaldırma yapan Branson, bu fiziksel aktivitelerin günlük performansına ve üretkenliğine en az 4 saat eklediğini söylüyor.Oprah Winfrey:

Medya kraliçesi Oprah Winfrey de spora oldukça önem veriyor. Haftanın 6 günü sabah 45 dakika kardiyo, 4 veya 5 gün de kuvvet antrenmanını içeren bir egzersiz programını uygulayan Winfrey, günde 2 kez de meditasyon yapıyor.

Barack Obama:

Haftanın 6 günü, günde 45 dakika antrenman yapan Obama, geç saatlere kadar çalışsa bile egzersiz için erken kalktığını söylüyor. Yazdığı otobiyografisine göre, günde 3 mil koşmaya başlamadan önce düzenli ilaç kullanan daha az başarılı bir insan olduğunu söylüyor.Tim Cook:

Apple CEO’su Tim Cook, inanılmaz bir enerjisi var ve kendisi bir fitness müdavimi. Tim Cook, her sabah 3:45’te kalkıyor, e-maillerini kontrol ettikten sonra fitness yapmaya gidiyor. Bir keresinde, Tim Cook’un bir gününü yazmak isteyen bir dergi yazarı, Apple Watch’ının kaydına göre onun öğle vaktine kadar 50 dakika egzersiz ve 8,139 adım attığını öğrenmiş.Mark Parker:

Nike CEO’su Mark Parker, sabah 5’te uyanıyor, haftanın 4 günü 2 saat ağırlık kaldırma, spinning gibi egzersizleri yapıyor; diğer 3 günde de 1 saatlik antrenman programını uyguluyor.
Oldukça yoğun günlük rutinlere sahip bu insanlar, bu rutine ayak uydurabilmek için spor yapıyor. Yapacakları onca iş varken, egzersiz yapmayı da ihmal etmiyorlar ve bunun ödülünü hem mental olarak hem de bedensel olarak sağlıklı bir olmanın getirdiği başarılarıyla alıyorlar.
Bunu hepimiz yapabiliriz. Kendiniz için zaman ayırın ve harekete geçin.

This post is also available in: English

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/