Doğru Üniversite ve İstenilen Gelecek

Üniversite tercihleri; bireylerin yaşamlarını, geleceklerini ve kazanımlarını doğrudan etkilemekte. Üniversitede yaşanılan ve alışılan hayatın, üniversite sonrası da devam ettiği bir gerçek. Bu yüzden bireyler, üniversite tercihlerini kendilerine en uygun olanı arayarak gerçekleştirmeli. Bireysel hedefler ve kişisel özellikler baz alınarak aşağıdaki kriterler incelenirse doğru üniversiteye bir adım daha yaklaşılabileceğini düşünüyoruz.

Başarı

Üniversitelerin başarı sıraları, tereddütsüz en önemli istatistikten bir tanesidir. Ancak başarıya dikkat ederken kendi hedeflediğiniz başarıları da unutmamakta fayda var. Üniversite seçerken üniversitenin kendi alanınızdaki başarılarına göre seçmek; gelecekte üniversitedeki kazanımlarınızı tecrübelerle harmanlar ve arttırır.

Kampüs mü, şehir mi?

Üniversiteler arasındaki en önemli farklılıklardan biri ise bir kampüsünün olup olmadığıdır. Üniversitenin tüm olanaklarının bir kampüs içerisinde olması çok büyük bir avantajdır. Eğer birden fazla kampüsü var ise bu kampüslerin yerleşimlerini incelemekte de fayda var.

Sosyal Ortam ve Network

Tercih edilecek üniversite, unutulmamalı ki mezun oluncaya dek birlikte yaşayacağınız ve etkileşimde olacağınız insanlarla tanıştıracak sizi. Üniversitenin yoğun temposundan kurtulmanızın en iyi yolu güçlü bir sosyal bağ kurabileceğiniz insanlarla aynı ortamda olabilmektir. Üniversite sonrası hayatınızda da bu insanlarla kurduğunuz ilişkiler ve bağlar şüphesiz iş hayatınıza da yansıyacaktır. Üniversitenin size bu sosyal ortamı ve ilişkileri sunduğundan emin olmak gerekli.

Öğrenci Desteği

Üniversitelerin öğrencilere verdikleri destekler, eğitim süresince yaşanılan zorlukları en aza indirecektir. Bu yüzden üniversite-öğrenci ilişkileri, üniversite seçerken dikkatle incelenmelidir. Tercih edilecek üniversitenin öğrencileri veya mezunlarını dinlemek bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.

Kulüpler

Üniversitelerde, bazen girdiğiniz derslerden dahi daha fazla kazanım elde edebileceğiniz yerlerdir üniversite kulüpleri. Bu yüzden hedeflenilen kariyer ve yaşantıya size uygun bir kulüpte hazırlık yapmak üniversite hayatınızı daha zevkli bir hale getirecektir. Tercih edilecek üniversitelerin kulüplerini ve bu kulüplerin aktif faaliyet alanları incelenmelidir.

Bulunduğu Şehir ve Şehirdeki Konumu

Üniversite hayatınızda yaşayacağınız şehir, üniversite hayatınızı direk olarak etkilemekte. Yaşadığınız şehrin insanlarına ve çevresine uyum sağlayabilmek yaşayacağınız problemleri daha kolay çözmenize yardımcı olur. Üniversitenin bulunduğu konum maddi ve manevi olarak üniversite hayatınızı etkiler. 

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/