En Başarılı Çocukların Ebeveynlerinden 9 İpucu

Yüksek başarıya sahip yetişkinlerin nitelikleri ve onları diğerlerinden farklı yapan şeyler hakkında çok şey yazılmıştır. Ancak ebeveynseniz, daha zorlayıcı soru şu olabilir: “Çocuklarımın hayatta başarılı olmasını sağlamak için ne yapabilirim?” İşte araştırmacıların söyledikleri:

1. Onlara istedikleri her şeyi olabileceklerini söylemeyin

C+R Araştırma Ajansı tarafından 400 gençle yürütülen araştırmaya göre, genç Amerikalılar gelecek yıllarda yapılması beklenen işleri yapmakla ilgilenmiyorlar. Bunun yerine onlar müzisyen, atlet veya video oyun tasarımcısı olmak istiyorlar ki bu tür işler yalnızca Amerikan mesleklerinin yüzde 1’ini oluşturuyor olsa bile. Gerçekte ise sağlık sektöründeki veya inşaat sektöründeki işler, gelecek yıllarda daha değerli olacak. Onları neden büyük oranda çalışan sıkıntısının yaşanacağı iyi maaşlı mesleklere yönlendirmiyoruz?

2. Akşam yemeklerini birlikte yiyin

Harvard Üniversitesi dışında faaliyet gösteren kar amacı gütmeyen bir kuruluşa göre, haftada beş gün aileleriyle birlikte yemek yiyen çocuklarda ileride daha düşük madde bağımlılığına, genç yaşta gebeliğe, obeziteye ve depresyona rastlanıyor. Ayrıca bu kişiler daha yüksek not ortalamasına, kelime dağarcığına ve benlik saygısına sahip oluyorlar.

3. Ekranın olmadığı zamanlar yaratın

Araştırmacılar erken yaştaki çocukların tablet ve akıllı telefonlarda çok fazla zaman harcadıklarında beyinlerinin kalıcı olarak değişebileceğini buldu. Özellikle odaklanma ve dikkat, kelime bilgisi ve sosyal beceriler de dahil olmak üzere belirli yeteneklerin gelişmesi bu nedenden engellenmektedir. Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) video ile sohbet dışında, 18 aydan küçük çocukların tamamen ekrandan uzak tutulması gerektiğini söylüyor. İki ila beş yaş arasındaki çocuklar için ekran saatinin günde bir saatle sınırlı olmasını öneriyor. Daha büyük çocuklar için medyanın yeterli uyku, egzersiz ve sosyal etkileşimin yerini almadığından emin olunması gerektiğini ifade ediyor. Ayrıca anne-babalara akşam yemeği masasının, arabanın ve çocuğun yatak odasının TV, telefon, tablet gibi medya araçlarını içermemesini tavsiye ediyor.

4. Evin dışında çalışın

Anneler için evde olmanın aile açısından birçok yararı vardır ancak Harvard Business School’daki araştırmacılar, annelerin ev dışında çalıştıklarında kızlarının, annelerinin kariyeri olmayan akranlarına göre daha fazla kendilerini istihdam ettiklerini, denetleyici rollerinin ve daha fazla para kazanma ihtimallerinin daha yüksek olduğunu buldular.

5. Çocuklarınızı çalıştırın

“How to Raise an Adult-Yetişkin Nasıl Yetiştirilir?” kitabının yazarı ve Stanford Üniversitesinde dekanlık yapmış olan Julie Lythcott-Haims 2015’teki TED konuşmasında, yaptığı araştırmada en büyük mesleki başarıyı elde eden insanların çocukken evde var olan günlük işleri yapan kişiler olduklarını belirtmiştir.

6. Memnuniyeti erteleyin

1972’deki klasik Marshmallow Deneyi, küçük bir çocuğun önüne bir marshmallow koymaktı. Bir araştırmacı 15 dakika boyunca odadan çıktığında, eğer çocuk marshmallowu yemeden durabilirse ikinci bir marshmallow kazanıyordu. Sonrasındaki 40 yıl boyunca yapılan çalışmalar gösterdi ki, marshmallow yemenin cazibesine karşı koyan çocuklar daha iyi sosyal beceri, daha yüksek test puanları ve daha düşük madde bağımlılığı olan insanlar olarak yetişiyorlar. Ayrıca bu insanların daha az obez oldukları ve stresle daha kolay baş edebildikleri ortaya çıktı. Çocuklarınıza bu beceriyi kazandırmaya yardımcı olmak için onları her gün başarılması gereken alışkanlıklara sahip olmak için eğitin, ki onlar bu alışkanlıkları yapmayı sevmese bile bunu yapın.
Başarılı insanların alışkanlıklarını inceleyen yazar ve konuşmacı olan James Clear: “Her alandan en üst düzey performansı gösteren atletler, müzisyenler, CEO’lar ya da artistlerin tamamı akranlarına göre daha tutarlıdır” der. “Herkes gündelik hayatın aciliyetleriyle uğraşarak, erteleme ve motivasyon arasında sürekli bir savaşa girerek ortadan kaybolurken, onlar günden güne toplum içinde daha da yükselirler .”

7. Onlara okuyun

New York Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar erken bebeklik döneminde anneleri-babaları tarafından kitap okunan bebeklerin dört yıl sonra okula başlarken daha iyi bir dil, okuma-yazma ve erken okuma becerilerine sahip olduklarını bulmuşlardır. Küçükken kitaptan hoşlanan çocukların büyüdüklerinde eğlenmek için okudukları ortaya çıkmıştır. İngiltere’de 17.000 kişinin çeşitli yönlerini izleyen Dr. Alice Sullivan’a göre “Beş ve 10 yaşında benzer test yetenekleri olan ve aynı sosyal geçmişlerden gelen çocuklar karşılaştırıldığında, bu çocuklardan 10 yaşında iken haftada birden fazla kitap okuyanların, daha az okuyanlara göre 16 yaşına geldiklerinde daha yüksek test sonuçlarına sahip oluyorlar.” Başka bir deyişle, keyif almak için okumak hem kelime hazinesi hem yazım hem de matematikte daha fazla entelektüel ilerlemeyi sağlıyor.

8. Onları seyahat etmeleri için cesaretlendirin

Öğrenci ve Gençlik Seyahat Derneği (The Student and Youth Travel Association – SYTA) uluslararası seyahatleri kredilendiren ve öğrencileri birçok özelliğiyle etkileyebilen 1.432 ABD’li öğretmeni araştırdı:
-Daha fazla seyahat etmek isteyen öğretmenlerin oranı: %76

-Diğer kültürlere ve etnik kökenlere toleransı fazla olan öğretmenlerin oranı: %74
-Bilmek / öğrenmek / keşfetmek isteği yüksek olan öğretmenlerin oranı: %73
-Farklı tür yiyecekleri deneme isteği yüksek olan öğretmenlerin oranı: %70
-Bağımsızlık, benlik saygısı ve güveni yüksek olan öğretmenlerin oranı: %69
-Entellektüel merakı daha fazla olan öğretmenlerin oranı: %69
-Toleransı ve saygısı fazla olan öğretmenlerin oranı: %66
-Daha iyi adaptasyon ve hassasiyeti olan öğretmenlerin oranı: %66
-Daha fazla seyahate çıkmak isteyen öğretmenlerin oranı: %51
-Kendini daha iyi ifade eden öğretmenlerin oranı: %51
-Üniversiteye kabul almak için daha cazip olan öğretmenlerin oranı: %42
Oğlunuzu veya kızınızı yurtdışına gönderiyorsanız veya denizaşırı ülkelere yanınızda getiriyorsanız bu durum uzun vadede uygulanabilir değildir. Onları bunu kendi başına yapmaları için cesaretlendirin. Araştırmada aynı zamanda öğretmenlere yurtiçi seyahat etme hakkında da sorular sorulmuş ve öğrenciler için yukarıdakilere benzer faydalar ortaya çıkmış.

9. Başarısız olmalarına izin verin

Bunu yapmak karşıt-sezgisel bir durum gibi görünse de, çocuklarının başarısız olmalarına izin vermek ebeveynlerin onlar için yapabileceği en iyi şeylerden biridir. Nöropsikolojide uzmanlaşmış bir klinik psikolog ve ” Parenting in the Real World: The Rules Have Changed-Gerçek Dünyada Ebeveynlik: Kurallar Değişti” kitabının yazarı olan Dr. Stephanie O’Leary’ye göre başarısızlık, farklı aşamalardaki çocuklar için iyidir. Birincisi, başarısızlığın yaşanması çocuğunuzun sorunlarla baş etmeyi öğrenmesine yardımcı olur ki bu da gerçek dünyada kesinlikle ihtiyaç duyulan bir beceridir. Bu aynı zamanda çocuklara akranları ile ilişkiler kurmak için ihtiyaç duyduğu yaşam deneyimini sağlar.

Zorlanmaları, onların sıkı çalışma ve sürekli çaba gösterme ihtiyaçlarını ortadan kaldırır ve ve ayrıca bu özellikler onların mavi kurdele, yıldız veya en yüksek puanı almadan bile değerli olduğunu gösterir. Yenilgiyi yaşamış çocuklar zamanla daha dirençli hale gelirler ve zorlu görevlerde-etkinliklerde daha istekli olurlar çünkü artık başarısızlıktan korkmazlar. Dr. Stephanie O’Leary çocuklarınızı zor durumlardan kurtarmanın onlara güvenmediğiniz mesajını verdiğini söylüyor. “Çocuğunuzun mücadelesini görmek istemeniz, onun yetenekli olduğuna inandığınızı ve herhangi bir olumsuz sonucu bile onun halledebileceğini düşündüğünüzü mesaj olarak ona iletir.”
Kategoriler: Başarı, Eğitim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/