İş Fikri mi Arıyorsun? Diğer İnsanların Şikayet Ettiklerini Fırsata Dönüştürün

Konuyla ilgili olarak, Murse World kurucusu bir iş fikrini tetikleyen ve işi başlatan tecrübelerini paylaştı.
Bir iş fikrinin, her zaman için  tasarlanıp, hesaplanıp ve beyin fırtınası yapılarak ortaya çıkmadığını söylüyor. Bazen ilham, çok az beklenen zamanlarda ortaya çıkabilmekte. Murse World’ te benzer şekilde hayata geçmektedir.
2011 Los Angeles şehir kolejinde hemşirelik okuyan bir üniversite öğrencisi Scott Topiol, okuduğu hemşirelik bölümü için özelleşmiş bazı kıyafet ve eşyalar satın alması gerekli ancak bunlar ağırlıklı olarak kadınlar için üretilmişler ve erkek hemşire kıyafeti az satılmakta, bulunması zormuş.

Kendisine hemşire kıyafeti almak isterse, kadın ürünleri satan unisex olmayan bir mağazanın dipte kalan reyonun tek bir rafından almak zorunda kalıyormuş. Bu  durumunda hoşuna gitmediğini söylüyor. Ayrıca sinir bozucuymuş, arkadaşlarıyla ve bölümdeki diğer öğrencilerle olan muhabbetlerinde herkes bu konuda şikayetçiymiş. Bir gün yine aynı konu konuşulurken, neden biz erkek hemşire kıyafetlerinin satıldığı mağaza açmıyoruz ki diyor ve yolculuk başlıyor. Mağazacılık deneyimi olmamasına rağmen mağazasını açıyor ve Murse World yaratılmış oluyor. Bu yolculukta şunları öğrenmişler.

Yaratacağın İşi Test Etmelisin

Sınıftaki arkadaşları haberi duyunca ilginç tepkilerle karşılaşmış. Kadınlar pek anlam verememişler ancak tüm erkek hemşirelik öğrencileri fikre bayılmışlar. Araştırmalar çoğu insanın, kadın ve erkek hemşireler aynı kıyafeti kullanıyor algısına sahip olduğunu gösteriyor. Bu da demektir ki tüketicileri eğitmek de işin önemli bir parçası olmalıdır. 

Artık İş Fikrini Ortaya Koymalısın

Daha önce yapılmayan bir işi yapmak çok karmaşık ve yorucudur. Asla kolay olmaz. Başlangıçta dikkat etmeniz gereken sayısız ayrıntı var ve Scott büyük bir efor harcamış. İlk zamanlar üreticilerle anlaşmak, Scott ve kurucu ortağı Alex için en büyük zorluk olmuş. Çünkü hizmet verdikleri alan dar bir kesim, zaten daha önce böyle bir hizmet veren mağaza da bulunmuyor. Satıcılarda, iş birliği yapmanın yeterli ekonomik kazancı getirmeyeceğine inanıyorlar. İkna etmek için çok efor harcıyorlar ve sonunda birkaç üreticiyle anlaşmaya varılabiliyor.


Scott’ ın Diğer Girişimcilere Tavsiyesi
Yeni bir şirket olarak başlayacaksanız, tutku azim ve çok sıkı bir çalışma olmak zorunda. Kendisinin söylediği cümle aynen şudur ” Çılgınca bir fikrin var ve içinden bir ses iyi fikir olduğunu söylüyor ise ve bunun bir ihtiyacı karşıladığını düşünüyorsan, doğru yoldasınız peşini bırakmayın.”
Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/