Hayatı ‘Umudunu Kaybetme’ Filmine Konu Olan Chris Gardner’ın Hikayesi

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Amerikan iş adamı, yatırımcı ve motivasyon konuşmacısı Chris Gardner hayatıyla, birçoğumuzun hayranlıkla ve ağlayarak izlediği bir filme konu oldu. 80’li yıllarda oğluyla beraber sokaklarda yaşayan Gardner, şimdilerde ise yaklaşık 60 milyon dolarlık servetiyle bize “Umudunu Kaybetme” diyor.

Babasını hiç tanımayan Gardner, annesi ve üvey babası ile büyüdü. Üvey babası alkolikti, Chris’i ve annesini sık sık döverdi. Annesi, üvey babasını öldürmeye kalkınca Chris çocuk esirgeme kurumuna alındı.

“Annem eski kafalı bir kadındı ve bana sürekli ‘Oğlum, eğer inanırsan istediğin her şeyi başarabilirsin.’ derdi. Ben de onun sözlerine inandım ve başardım.”
Asıl hikayesi 27 yaşından sonra başlasa da Chris Gardner çocukluğunda geçirdiği zor zamanları şöyle anlatıyor:

 “Bir çocuğun çekmemesi gereken acılar çektim. Daha 5 yaşındayken kararımı vermiştim: Çocuklarım babalarının kim olduğunu bilecekler. Daha sonrası zaten biliniyor. Bu başarıya, doğru kararlar vererek ulaştım.”


Borsaya olan ilgisi, otoparkta gördüğü kırmızı bir Ferrari ile başladı.

1974 yılında, medikal cihazlar satmak için San Francisco’ya gitmişti. Otoparkta gördüğü kırmızı Ferrari’ye hayran kalmıştı ve sahibine nasıl aldığını sordu. Arabanın sahibi Bob Bridges borsacıydı ve yaptığı konuşmayla Chris Gardner’ın da borsayla ilgilenmesini sağladı.
Bob Bridges, Gardner’a bir şirkette staj ayarladı. Staj sırasında park cezalarını ödeyemediği için tutuklandı. Sonrasında ise maddi durumu giderek kötüleşmeye başlamıştı.

Neredeyse bir yıl boyunca henüz birkaç aylık olan oğlu Christopher Gardner ile birlikte sokaklarda yaşadı.

27 yaşındayken staj yaptığı yerde borsa brokerlığı dersleri alıyordu. Ancak maddi durumu çok kötüydü. Ev kirasını bile ödeyemeyecek durumda olan Gardner’ı eşi de terk edince oğlu ile beraber sokaklara düştüler.


Tren istasyonunda, parklarda, kiliselerde yatıp aşevlerinde yemek yemek zorundaydılar. Chris Gardner’ın kazandığı para sadece oğlunu kreşe göndermeye yetiyordu.

Tüm bu yaşananlar Gardner’ı vazgeçmeye zorlasa da o, hiçbir zaman pes etmedi ve stajını tamamlayarak aynı yerde tam zamanlı işe girdi.
Artık tam zamanlı bir işi olan Gardner, ev kirasını karşılayabilecek miktarlarda para kazanmaya başladı. Kariyer basamaklarını azmiyle üçer beşer çıkarak 1987 yılında Gardner&Rich adıyla bir danışmanlık şirketi kurdu.

1987 yılında Chicago’da kurulan şirketin New York ve San Francisco’da da ofisleri bulunuyor.


2006 yılında hayatını anlattığı “The Pursuit of Happyness” (Umudunu Kaybetme) kitabı ile Hollywood’un ilgisini çekti ve aynı yıl, aynı isimle filmi çekildi.

Başrolünde Will Smith’in oynadığı “Umudunu Kaybetme” filmi, Will Smith’in Oscar’a En İyi Erkek Oyuncu dalında aday gösterilmesini sağladı.
Gardner bugün 64 yaşında, 60 milyon dolarlık bir servete ve hikayesini dinlemek isteyen milyonlara sahip.

Dünyayı gezerek hikayesini paylaşan Gardner, evsizler için bağış yapmayı da ihmal etmiyor. Kadına karşı şiddetin bitmesi için ise elinden geleni yapıyor.


Ve kendisi yaşadıklarını şu cümle ile özetliyor:

“Çocukluğum kaderim olsaydı, bugün karısını döven, çocukları taciz eden alkolik bir herif olurdum. Ben ise annemin sesini dinledim. Karanlığa değil, ışığa doğru yürüdüm…”

This post is also available in: English

Kategoriler: Başarı, Motivasyon

Yorumlar (0) Yorum Yap

/