IQ’su 153 Olan 5 Yaşındaki Eren, ABD’deki Üstün Zekalılar Okuluna Tam Burslu Giren İlk Türk Oldu

WonWoman

WonWoman

Kırmızı her zaman kazanır | @SouthCarolina

ABD’deki Edison Regional Gifted Center isimli üstün zekalılar okuluna tarihte ilk defa bir Türk tam burs ile kabul edildi. Yalnızca 28 kişilik kontenjanı olan okula giriş için devletin yaptığı sınava ise 3 bin 500 öğrenci katıldı. 153 puanlık IQ‘suyla 5 yaşındaki Eren Akdoğan bu sınavda birinci olarak üstün zekalılar okuluna ilk sıradan kabul edildi.
Eren’in babası Erman Akdoğan IBM’de bulut bilişim ve yapay zeka alanında çalışmalar yapıyor. Annesi Serin Akdoğan ise Bilişim Uzmanı. 5 yaşındaki Eren’in bir de 3 yaşında Deniz adında bir kardeşi var. Eren ve ailesi ABD Chicago’da yaşıyor.

28 kişi içinden birinci oldu

ABD’de devletin yılda bir kez üstün zekalı çocukları belirlemek için yaptığı ‘Regional Gifted Centers Admissions Testing’ sınavına Eren’i devam ettiği James G. Blaine kreşindeki öğretmenleri yönlendirdi. Eren, 3 bin 500 adayın yarıştığı sınavda ABD’nin üstün zekalılar eğitiminde en prestijli okuluna alınacak 28 kişi içinden birinci olmayı başardı.

Okuldaki ilk Türk

Edison Regional Gifted adlı üstün zekalılar okuluna şimdiye kadar kabul edilen ilk Türk olan Eren’in babası Erman Akdoğan, “ABD’de doğan Eren, 2 ile 4.5 yaş arasında Türkiye’deydi. Geçtiğimiz ağustos buraya geldi. Anadili İngilizce değil ve hiçbir hazırlığı da yoktu. Çok umutlu değildik. Aileler, bu sınav için çocuklarını 2 yaşında kurslara gönderiyormuş. Eren rekor kırarak, birinci olunca herkes çok şaşırdı” dedi.
‘Robot mühendisi olmak istiyor’

Baba Erman Akdoğan sözlerini, “Eren’in, süper kahramanı Süperman değildi. Süper kahramanı, ‘Kötü adamları kovalayan, büyük komutan’ dediği Atatürk’tü. Meraklı, çok soru soran bir yapısı var. Kitaplar, futbol, basketbol, satranç, canlılar, doğa olayları ve robotlarla çok ilgili. 3 yaşında, ‘Robot mühendisi olacağım’ dediğinde de şaşırmıştık” diye tamamladı.

Eren’in kazandığı okulun özellikleri ise şu şekilde sıralanıyor ?

● ABD eğitim sistemindeki en başarılı ilk ve ortaokul yapısı.
● 45 yıldır zeka testi sonuçlarıyla özel öğrencileri seçiyor.
● Eğitimde en prestijli ödül Blue Ribbon’u kazanmış.
● Okulda halen üstün zekalı 275 öğrenci okuyor.
● Anaokulundan 8’inci sınıfa kadar hızlandırılmış müfredat var.
● Ekonomi, siyaset, hukuk, felsefe, kodlama eğitimi de veriliyor.AV– Dersler keşfetme, sorgulama, problem çözme odaklı yapılıyor.
● İngilizce ve Fransızca eğitimde, ilaç farkındalığı gibi dersler de var.
Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/