Silikon Vadisi’ndeki En İlham Verici 100 İnsan (Tam Liste)

Arkadaşlarınla evde çalışırken sıra dışı bir fikir buluyorsun ve bu fikrinden yola çıkarak kovayla para kazanıyorsun. İşte Silikon Vadisi hakkındaki temel yanlış kanı.

Silikon Vadisi binlerce yenilik üzerinde çalışılan bir medeniyet beşiği olabilir ama bunu sadece mühendislik dehasına bağlamak yanlış olacaktır.

Business Insider uzun soluklu bir araştırması sonucunda Silikon Vadisine yön vermiş ve burada olmanın ne demek olduğunu açıkladığı 100 kişilik bir liste oluşturdu. Son bir yıl içerisinde fark yaratan kişilerden oluşan bu liste de hayatımızı değiştiren şirketleri yatırımcılar ve çığır açan yöneticiler var. Biz de sizler için çevirisini yaptık.

100) David Boies (Avukat ve Kurul Üyesi, Theranos)

Şimdilerde Theranos’ta olan Boies, Hampton Creek’ten Napster’a uzanan birçok teknoloji girişimi için hukuk danışmanlığı yaptı. Devlet tarafından açılan soruşturmalarda şirketi savunarak şirket için önemi yadsınamaz bir görev yapan Boies, Amerikan hükümetinin 1998 yılında Microsoft’un tekel haline geldiği suçlamasıyla açtığı davada Amerika Birleşik Devletleri’nin kazanmasına yardımcı oldu.


99) Andre Iguodala (Teknoloji Yatırımcısı ve NBA Oyuncusu)

Golden State Warriors da  oyuncusu olan Iguodala aynı zamanda Chamath Palihapitiya of Social Capital ve  Joe Lacob of Kleiner Perkins Caufield & Byers gibi şirketlerle birlikte takımının risk sermayedarlığını üstleniyor. Iguodala’nın çok zeki olarak tanımladığı Ben Horowitz, NBA’ nın acentalığını üstlendiği dönemde ona burada portföy yönetimi hakkında her şeyi öğretti. Iguodala Facebook, Twitter ve Tesla’nın hisselerine yatırım yaptı ve eylül ayında Tech Crunch Distrupt’ta boy gösterdi.


98) David Drummond (Kurumsal Gelişim Bölümü Kıdemli Başkan Yardımcısı, Alphabet)

Google’ın Alphabet içine yeniden yapılandırılmasıyla birlikte, Alphabet’in girişimlerinin tamamına yönelik şirket birleşmelerini ve şirket alımlarını izlemesi için Drummond en tepeye çıkarıldı. Öncesinde Google’ın ilk finansman işlerini güvence altına almak için Larry Page ve Sergey Brin ile çalışarak, Google’ın ilk dışarıdan avukatı olarak görev yaptı. Ayrıca Drummond hala Uber’in Yönetim Kurulu’nda da yer almaktadır.


97) Tony Xu  (Kurucu ve CEO, DoorDash)

Yemek dağıtım şirketi olan DoorDash, Mart ayında kazancını 127 Milyon dolara kadar artırdı. Üstelik bunu şirket kötü durumdayken yaptı. DoorDash’ e olan yatırım örnek gösterilirse, silikon vadisindeki diğer girişimler de yatırım kaynağı yaratma konusunda kendilerini güvene almalılar- çünkü güvenli yatırımlarla yatırımcıların iş talebine göre girişimler büyüme gösterecektir. Ama Xu açıklamasında, şirketin düşüşte olduğunu reddetti ve DoorDash’in hala iyi durumda olduğunu söyledi. 3 yıllıkbir girişim olan DoorDash 25 şehirde aktif. Tavo Bell gibi büyük zincirlerle anlaşmaya başlamış ve yakın zamanda da alkol dağıtımına da başlayacaklarını duyurmuşlardı. Diğer yandan DoorDash piyasadaki yemek dağıtımındaki eksikliği görmüş ve farklı bir yol izlemiş. Diğer pek çok şirketten farklı olarak ulaştırma için kendi şoförlerini sağlıyor. Bu da GrubHub gibi yerlerde uygun olmayan restoranlardan sipariş vermeye olanak sağlıyor ve müşteriye daha fazla çeşit sunulmuş oluyor.


96) Emmanuel (Manny) Bamfo (Kurucusu ve CEO’su, Recharge)

Evinizden uzaksınız ve acil bir duşa ya da biraz kestirmeye mi ihtiyacınız var? Recharge uygulaması sayesinde yakınlarınızdaki anlaşmalı otelleri bulabiliyorsunuz. Otelde, isterseniz saatler boyu, isterseniz çok kısa bir süre kalabiliyorsunuz. Dakikası yaklaşık 67 cent, saati ise  40 $ olan rezervasyonlar ile acil duş, uyku gibi ihtiyaçlarınızı ucuz bir şekilde giderebiliyorsunuz. Bamfo, Lyft (bir nevi Uber) sürücülerinin, iş aralarında dinlenmek için hiçbir yerleri olmadığını ve bunun bir ihtiyaç olduğunu düşünerek Recharge fikrini ortaya çıkardı. Kısa süreli otel, güzel fikir değil mi? Bu fikri, yatırımcılar da beğendi. Binary Capital sayesinde şirketin haziran ayındaki değeri 2.3 milyon $’a yükseldi.


95) Tom Reilly (CEO, Cloudera)

2008 yılında açılışı gerçekleşmiş bir yazılım şirketi olan ve iş hayatında 20.000’den fazla işletmeye yardım etme misyonu taşıyan Cloudera, devasal veri setlerini anlamlı kılarak özel kesim finans fonlarını 1 milyon doların üzerinde bir rakama yükseltmiştir. Ayrıca şirketin yatırımcıları arasında Intel, Google Ventures ve MSD Capital mevcuttur. Firma, pazarda hakimiyet kurmak ve bunun devamlılığını sağlamak adına halka ilk arz edilişini bir yıldan fazla bir süre sonra yapan ilk firma olarak dikkate alınmaktadır. Cloudera’nın CEO’su Tom Reilly, nisan ayındaki açıklamasında “Cloudera; halk pazarına ancak yeterli ölçeğe ulaşınca, ticaret daha öngörülebilir olduğunda ve daha çok görünürlük sağlanınca girecektir.” diyerek bu kadar süre beklemeleri için geçerli sebeplerini açıklamıştır. Şirketteki diğer yatırımcı Fidelity, gözünü diğer çeşitli startuplara çevirmesiyle beraber, mart ayında Cloudera hisselerinin payını %37 oranında düşürmüştür.


94) Nirav Tolia (Co-founder and CEO, Nextdoor)

Nextdoor, komşular arası özel bir sosyal ağ. Geçtiğimiz yıl 1.1 Milyar $ değerlemeyle 110 milyon $ yatırım aldı. Şu an 50 eyalette aktif olarak çalışan Nextdoor, bu yatırımın ardından Hollanda’ya giriş yaparak globale açılmayı hedefliyor. Aynı zamanda bu sosyal ağ, yerel polis departmanlarıyla ortak çalışarak suç oranında düşüşü sağlamak istiyor. Nextdoor kurum olarak da ırkçılığa karşı duruşuyla biliniyor.


93) Matthew Prince, Lee Holloway, Michelle Zatlyn (CloudFlare Kurucuları)

CloudFlare, internet trafiğinin %10’nunu işleyen ve kontrol eden bir güvenlik sistemi. Nisan ayında, web sitelerinin ve uygulamaların  %15 daha hızlı bir şekilde açılmasını sağlayan dünya üzerinde ilk şirket olma özelliği kazandı. Bu ünvanı kazanmak için bir yıl çalışma sürdüren CloudFlare, hız arttırma çalışmalarında başarıya ulaştı. Şirketin interneti böylesine domine etmesi, yatırımcıların dikkatini çekti. Eylül ayında şirketin değeri, Fidelity’nin önderliğinde Google Capital, Microsoft, Baidu ve Qualcomm Ventures sayesinde 110 milyon dolara yükseldi.


92) Xavier Niel (Free, Free Mobile, Iliad SA, Founder)

Fransız milyoner Niel, 100 milyon dolar sermaye ile Silikon Vadisinin kalbine ücretsiz bir programlama okulu kurdu. 42 isimli programlama okulu sonraki 5 yıl içinde beklenildiği gibi 10.000 öğrenciyi bünyesine aldı. Niel ücretsiz olarak başlattığı bu okulda öncelikle kodlama öğrenimi ve girişimcilik üzerine yoğunlaştı. Niel’ın 2013’te Paris’te kurduğu ilk 42 isimli şirketinin Amerika versiyonu, Snapchat’in CEO’su Evan Spiegel, Twitter ve Square’in CEO’su Jack Dorsey ve Slack’in CEO’su Stewart Butterfield’ın da desteğini kazandı.  


91) Ryan Hoover (Kurucu, Product Hunt)

Yatırımcılar Silikon Vadisi’nde hızla yayılacak yeni bir şey bulmak istediler ve kullanıcıların, yeni teknolojik ürünleri ve şirketleri oylayabildikleri Product Hunt’a döndüler. Sitedeki özellik bir startup’ın geleceğini yaratabiliyor ya da yıkabiliyor. Şirketin kurucusu ve yüzü olan Hoover, neyin kullanılabilir olup olmadığına karar verme gücünü elinde tutuyor.

Bu güç Product Hunt’ı dikkat çeken bir startup yaptı. Product Hunt bugüne kadar internet yatırımcıları tarafından 7.1 milyon dolar yatırım aldı. Ayrıca şirket geçtiğimiz yıl siteyi taramayı ve görüntülemeyi kolaylaştırmak amacıyla takım içi iletişim uygulaması olan Slack ile ortaklık kurdu. Ardından insanları online olarak bir ataya getiren ve teknoloji dünyasını doğrudan startup kurucularından öğrenebilecekleri Product Hunt Live’ı hayata geçirdi.


90) Javier Soltero (Kurumsal Başkan Yardımcısı – Microsoft Outlook)

Soltero, startup’ı Acompli’yi 2014 yılı sonlarında Microsoft’a satarak kısa sürede büyük başarı elde etti. Ocak 2015’te Outlook Mobile’a dönüşen Acompli, iPhone ve Android cihazlardan e-mail ve takvimleri yönetmede en çok tercih edilen uygulamalardan biri oldu. Kazandığı bu başarıyla Soltero, daha bir yıl bile geçmeden 2015’in temmuz ayında Microsoft Outlook’un kurumsal başkan yardımcısı seçildi. PC, tablet ve telefonlar için yazılım geliştirme konusunda rehberlik yapan Soltero, bu alanda akla ilk gelen isimlerden biri olmaya devam ediyor.


89) Marwan Fawaz (CEO, Nest)

CEO’su Tony Fadell’in Haziran ayındaki istifası sonrası Fawaz, Google’ın yan şirketlerinden Alphabet’in bir parçası olan Nest’e katıldı. Fawaz, Fadell yönetimindeki ürün sorunlarından ve şikayetlerinden kaynaklı şirket etrafında dönen çalkantılı yıl sonrasında görevlendirilmiştir. Daha öncesinde bir çok şirketin yönetiminde görev alan Fawaz’ın en dikkat çeken görevi, Motorola Home’da strateji ve iş operasyonlarını yönetmesiydi. Bu dönemde Fawaz, Arris’in 2.35 milyar dolarlık satışına liderlik yaptı.


88) Marco Zapacosta (Kurucu, CEO, Thumbtack)

İnternet kullanıcılarının kişisel antrenörden elektrikçiye kadar her türlü ihtiyacını karşılaması için bir platform olan Thumbtack’in Türkçe anlamı “Raptiye”. Buraya ilan bırakan insanlara, o mesleği yapan kişi ulaşıyor ve bu platform üzerinde anlaşıyorlar. Geçtiğimiz Eylül ayında 125 milyon dolar artışla değerini 1.3 milyar dolara taşıyan girişim, unicorn statüsüne ulaştı. Angie’s List veya Yelp’e rakip olarak kabul edilen Thumbtack, freelance çalışanlar için çok faydalı bir alan. Geçtiğimiz Temmuz’da, ABD eski başkanı George W. Bush’un kardeşi olan Başkan Adayı Jeb Bush, Thumbtack’in merkez ofisini ziyarette bulundu. Thumbtack, ABD’nin bütün eyaletlerinde yer alıyor.


87) Jess Lee (Eş Kurucusu ve CEO, Polyvore)

Yahoo, sosyal alışveriş sitesi Polyvore’u geçtiğimiz haziran ayında sitenin toplum odaklı deneyimler konusundaki uzmanlığını ve üretici destekli ticaret konusundaki gelişmişliğini göz önünde bulundurarak 200 milyon dolara satın aldı. Bu iki etken ile  Yahoo’nun geniş içeriği birleştiğinde büyük bir potansiyel oluştuğunu ve yapılan yatırımın aslında çok mantıklı bir hareket olduğunu da ekleyelim. Lee’nin Yahoo’nun CEO’su Marissa Meyer ile ilişkisi eskilere dayanıyor. 2000li yıllarda Google’ın elit üye ürün müdürü programı için Meyer’in Lee ile yaptığı görüşme, Lee’nin belirttiği üzere kariyerini şekillendiren etkenlerden biri. Yahoo ailesine katılması ile Polyvore, Pinterest’in de ilgilendiği bir alan erkek giyim kategorisini bünyesine katarak genişlemesi, şirketin gelecekte atacağı adımlar hakkında ipucu niteliğinde.


86) Stacy Brown-Philpot (CEO, TaskRabbit)

Günlük hayatta yapmanız gereken işler için -örneğin temizlik, taşımacılık gibi- ihtiyacınızı karşılayabilecek iş gücünü bulabilmeniz amacıyla online bir pazar yaratan TaskRabbit, Silikon Vadisi’nin ilk siyahi kadın CEO’suna sahip, Stacy Brown-Philpot. Google’da yaklaşık 10 yıl online satış ve operasyon ile ilgilenen Brown-Philpot, TaskRabbit ekibine 2013 yılında katıldı. Nisan 2016’da ise TaskRabbit Founder ve CEO’su olan Leah Busque’ın görevinden ayrılması neticesinde şirketin yeni CEO’su oldu. Bu sene, şirketin karlılık amacına yönelik çok da popüler olmayan ama gerekli olduğu düşünülen adımlar atan Brown-Philpot, 2015 yılında Fortune dergisi tarafından listelenen 40 yaşının altında, iş dünyasının etkileyici 40 insanı arasında yer aldı.


85) Joe Lonsdale (Kurucu Ortak, 8VC)

Andreessen Horowitz’in en yeni risk sermayeleri yatırım şirketi ünvanlı Formation 8’in kurucu ortakları kasım ayında kendi şirketlerini kurmak için ayrıldılar. Dört ay sonra Lonsdale hızlı bir geri dönüş yaparak yeni şirketi 8VC’nin kazancını 300 milyon dolara yükseltti. Şimdi ise Oscar, Wish ve Hyperloop One gibi çeşitli yeni girişimlerin kurullarında yer alıyor.


84) Talia Jane (Eski Çalışan, Yelp)

Jane, Yelp CEOsu Jeremy Stoppelmana bir çok çalışanının iki yakasını bir araya getiremediğini açık bir mektup olarak yazdı. Bu mektup Silikon Vadisi’nde konuşmalara yol açtı ve Jane saatler sonra kovuldu. Jane’nin uzun mektubunda yiyeceklere gücünün yetmediğini ‘ekmeğin bir lüks ‘ olduğunu ve aidatları haricinde saatte 8.15 $ kazandığını söyledi. O mektup sadece viral olarak kalmadı ve bundan başka San Francisco’nun baş döndürücü kira fiyatları ışığında yaşayan bir ücret ödenilip ödenilmediği teknoloji şirketlerince ters düştü.


83) Chris Wanstrath (CEO, Github)

Kod için Facebook (Facebok for Code) olarak tanımlanan Github’ın hızla büyüyen yazılım geliştirme ağı, 15 milyonun üstünde kullanıcıya ulaştı. 38 milyondan fazla mevcut projeleriyle Github internetteki en büyük yazılım geliştiricileri topluluklarından biri haline gelmiştir. Github geçtiğimiz yaz B tipi fon değerini 250 milyon dolar, toplam fon değerini ise 350 milyon dolar arttırarak değerini 2 milyar dolara yükseltti.

Peki geleceğe yönelik plan nedir? Wanstrath’ın Ekim ayında Business Insider’a, geliştirici olmak isteyen herkesin işini kolaylaştırmak istediğini, bunun için de Github’ın servislerini geliştirmeye odaklanmak istediğini anlattı.


82) Larry Ellison, Mark Hurd, Safra Catz 
CEO (Mark Hurd and Safra Catz), CTO and founder (Ellison), Oracle

Oracle’ın kurucusu ve patronu Ellison, ilk senenin ardından CEO’luk makamına geçti. Ardından CTO oldu ve co-CEO olarak Hurd ve Catz göreve başladı. Bu gelişmelerin ardından Oracle, start-up’ları satın almaya hazır hale geldi. Şirketin beşinci senesinde, yani 2016’da, şirket en büyük satın almasını gerçekleştirdi. Oracle, bulut tabanlı enerji yönetimi şirketi Opower’ı 532 milyon dolara satın aldı. Bundan önce bir başka bir bulut tabanlı hizmet şirketi Textura’yı 663 milyon dolara satın aldı.

Ellison, Oracle’ın gelecekte bulut tabanlı sektörde 10 milyar dolarlık bir gelir elde edeceğini düşünüyor. Catz, 2015 senesinde 57 milyon dolar ile En Fazla Kazanan Kadın Yöneticiler listesinin tepesindeydi.


81) Phil Fernandez (CEO, Marketo)

Pazarlama sektörü için yazılım üreten bir şirket olan Marketo, üç sene önce halka açılmasına rağmen hakkındaki spekülasyonların ardı arkası kesilmiyordu. Mayıs ayında, özel kaynak şirketi Vista Equity Partners, Marketo’nun hisse senetlerini 1.79 milyar dolara satın alarak tüm dedikodulara son verdi. Fernandez, gelen paranın, Marketo’nun, işine tamamen odaklanmasına ve müşterilerine en iyi hizmeti sunarak pazar lideri konumunu devam ettirmesine yardımcı olacağını söylüyor. Marketo öncesinde, Fernandez, Epiphany ve Red Brick System şirketlerinde yöneticilik yapıyordu. Aynı zamanda birkaç şirkete, halka arzında yardımcı oldu.


80) Shervin Pishevar (Kurucu Ortak ve Genel Müdür, Sharpa Capital)

2013 yılına gittiğimizde; Pishevar, Elon Musk’ın süper hızlı ulaşım sisteminde bir startup niteliği taşıyan Hyperloop projesinde fikirlerini açığa çıkarmak için cesaretlendiren kişidir ve şu an Musk’ın projelerini gerçeğe dönüştürmeye çalışan kuruluş olan Hyperloup One’ın yönetim kurulu başkanıdır. Buna ek olarak Pishevar, bir zamanlar herkesin abartılmış olduğunu düşünse de daha sonra çok iyi konuma gelen Uber’deki ilk yatırımcı olarak da bilinir, ki hepimiz Uber’in geldiği son noktayı biliyoruz.

Bir VC olarak kendi şahsi melek yatırımlarına ek olarak desteklediği Klout, Parse, TaskRabbit, Tumblr, Warby Parker ve Washio’ya ek olarak birçok başka startup projelerine yatırım yapmaktadır.


79) Tim Kentley-Klay and Jesse Levinson
Cofounder (Kentley-Klay), Cofounder and CTO (Levinson), Zoox

Bir sürücüsüz taksi girişimi (startup’ı da yazabilirsin bence) olan Zoox, California’da test iznine sahip ve benzer girişimler arasında bu izne sahip olan tek şirket. Firma yakın zamanda 200 milyon dolarlık bir yatırım turunu kapattı ve değerinin 1 milyar dolar olduğu bildiriliyor. Kentley-Klay ve Levinson, kadrolarında birçok eski Alphabet, Apple ve Tesla çalışanıyla Uber’in araç çağırma hizmetine rakip olacak bi teknoloji üretmeyi amaçlıyorsa da, şimdilik sürücüsüz projelerini sessizce geliştirme eğilimindeler.


78) Ali Ghodsi (Kurucu Ortak ve CEO, Databricks)

Databricks’ in data düzenleme süreci teknolojisi,Spark, insansız arabalar ve yüz tanıma teknolojisi gibi yeni dalga teknolojilerini güçlendirmeye izin veriyor. Bu konsept endüstrinin en son trendine de uyum sağlıyor. Şirketler çok büyük miktarlarda bilgi depolayarak ve bir iş anlayışı bulmak için eleme yaparak, elde ettikleri tüm dataları da müşterilerine yeni programlar ve servisler sunmak için kullanırlar. Ghodsi’ nin şirketi, IBM (Uluslararası İş Makineleri) önümüzdeki birkaç yıl boyunca Spark’ın açık kaynak versiyonuna 300 milyon dolardan daha fazla yatırım yapma planlarını açıkladıktan sonra sahada büyük patlama yarattı.


77) Dustin Moskovitz (Kurucu ve CEO, Asana)

Facebook’un ilk çalışanlarından biri olan Moskovitz’e göre çalışan deneyimi ve karlılık şirketin büyümesinde baskın olan etkenlerdi. Ve Asana, deneyimleriyle övündüğü 190 çalışanını tüm gün boyunca profesyonel şefler tarafından el ile hazırlanmış gurme yemeklerle şımartıyor. Moskovitz Mart ayında girişimini ayakta tutabilmek için Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg ve karısından, Y Combinator yöneticisi Priscilla Chan’den, Groupon’un kurucusu Sam Altman’dan ve Andrew Mason ile Peter Thiel’ın şirketlerinin fonundan 50 milyon dolar topladı.


76) Nick Weaver (Kurucu Ortak ve CEO, Eero)

Weaver’ın mesh ağ cihazı sayesinde, evinizdeki sinir bozucu ölü Wifi noktaları ve yavaş yükleme hızları artık sorun olmayacak. Birtakım gecikmelerin ardından nihayet bu yıl piyasaya sürülen Eero, pürüzsüz Wifi sinyali ile birkaç cihazı kullanarak bir evin tüm noktalarını kapsama alabiliyor. Eero’nun kurulması için beklenmesine değdi ve Silikon Vadisi yatırımcıları Weaver’a fikrini geliştirmesi için 90 milyon dolar yatırım yaptı.


75) Sukhinder Singh Cassidy (Kurucu ve CEO, Joyus + Kurucu, theBoardlist)

Silikon Vadisindeki ilk işinde cinsiyetçiliğe maruz kaldıktan sonra Cassidy, sektördeki çeşitlilik durumunun değişmesi gerektiğini anladı. Bu yüzden girişimlerin ve özel şirketlerin, kurullarını bağımsızca yönetebilecek kadınları bulmaları için theBoardlist’i kurdu. Potansiyel kadın yönetim kurulu üyelerinin listesi, tamamı elle seçilmiş Vadi girişimcilerinin tavsiyeleri ile oluşturuluyor. Şirket zaten 200 iş profesyoneli tarafından onaylanan 1000 nitelikli kadının bulunduğu bir liste hazırladı ve boşta olan yaklaşık 60 kurul koltuğunun bilgisini barındırıyor.


74) Ali Rowghani (Yönetici Ortak, Y- Combinator)

Y – Combinator CEO’su Sam Altman, uzun vadede şirketlerinin girişimcilik ve devamlılık fonlarını riske atmak istemediği için Twitter ve Pixar’ın idari former’ı Rowghani’yi şirketine alıyor. Rowghani bugünün gözde start-uplarının kaynak yatırımlarını, ‘Y- Combinator mezunu’ olana dek yönetiyor. E-tohum’a benzetilen Y – Combinator, aslında kuluçka halindeki start-up’ları satın alıp, maddi ve manevi desteklerde bulunuyor. Bu olayın ustası da Ali Rowghani. Şirketin yatırımları arasında Dropbox, Reddit gibi internet projeleri yer alıyor. Şirketin yatırımları, Silikon Vadisindeki bazı büyük start-upların başlangıç noktaları olarak bilinen önemli noktayı, önümüzdeki dönem start-uplarının hızlandırıcı noktası haline getirmeye odaklı.


73) Kris Gale and Vivek Garipalli (Kurucu Ortaklar, Clover Health)

Gale ve Garipalli tarafından kurulan Clover Health geçen yıl değerlemesinde sigorta sektörüne yeni bir soluk getirerek 260 milyon dolara ulaştı. İlk turda, toplamda 500.000 dolar yatırım yapmak hedefinde olan bir firmadan, bir rekor kırarak 4 milyon dolar yatırım alan Clover’ı diğer sigorta şirketlerinden ayıran en önemli etmen ise her aşamada kullanılabiliyor olması. Clover, kullanıcı bilgilerini koruyor ve bir ameliyat sonrasında hastaların gerekenleri yaptıklarından emin olmak ve onların daha iyi hissetmelerini sağlamak için hemşireleri ev ziyaretlerine gönderebiliyor.


72) Divya Nag (ResearchKit and CareKit Bölümleri Müdürü, Apple)

Divya Nag, Apple’da ResearchKit ve CareKit uygulamalarının başında yer alıyor. Bilmeyenler için ResearchKit, tıp araştırmalarının güvenilir ve anlamlı veriler toplamalarını sağlarken CareKit ise sağlık durumunuzu daha iyi anlamanızı ve yönetmenizi sağlayan bir yazılım çerçevesi olarak tanımlanıyor. Nag, Stanford Üniversitesi’ni bıraktıktan sonra, Stem Cell Theranostics adlı bir biyoteknoloji şirketi kurdu. Aynı zamanda Stanford Üniversitesi’nin ilk resmi Tıbbi İnovasyon Hızlandırma Programını hayata geçiren Nag, 2014 yılında Apple’da çalışmaya başladı. Şimdi ise Apple’da Sağlık Teknolojisi alanında yönetici pozisyonunda ve özel olarak, açık kaynak kodlu, data paylaşımı ve depolanması uygulamaları ile ilgileniyor.


71) Scott Dietzen (CEO, Pure Storage)

WMWare kökenli bir e-mail startup’ı olan Zimbra’da Teknolojiden Sorumlu Başkan olarak görev yapmış olan Dietzen, Pure Storege’ın ekim ayındaki halka açılışını yöneten isimlerin başında geliyor. Geçtiğimiz yıl halka açılan sayılı şirketlerden biri olan Pure Storage, 17 dolar pay ile açılış yapmasına rağmen yatırımcılarının teknoloji yerine başka kaynaklara yönelmesi sonucu üçte bir oranında değer kaybetmiş bulunmakta.


70) Anne Wojcicki (Kurucu ortak ve CEO, 23andMe)

Wojcicki’nin kişisel genetik şirketinden iki yıl sonra, Gıda ve İlaç İdaresi tarafından test raporlarının tıbbi tavsiye olarak yanlış temsil edilmesi sebebiyle operasyonları durdurulan 23andMe şirketi geçtiğimiz baharda 1.1 milyar dolar değerinde 115 milyon dolarlık fon ile yeniden hizmete girdi.

Wojcicki, insanların genetikleri hakkında bilgi sahibi oldukça sağlıkları konusunda daha yetkin olacaklarına ve daha iyi kararlar alacaklarına inanıyor. Şirketin bir milyon genotip müşterisinin %80i verilerini bilimsel ve tıbbi araştırmalar için 23andMe ile paylaşmaya karar verdi. Şirket ilkbaharda yeni tedavilerin deneneceği ve şirketin geleceği için potansiyel kâr getireceğine inandıkları bir ilaç laboratuvarı açtıklarını bildirdi.


69) Martin Roscheisen (Kurucu Ortak, Diamond Foundry)

Üç yıl görünmedikten sonra, Santa Clara merkezli bir girişim ile labaratuvar ortamında doğal elmas elde etmeyi başardı. Onun bu atılımı 10 milyarderi ve Silikon Vadisi teknoloji telif üyelerini ikna etmeye yetti. Üstelik Leonardo DiCaprio da bu girişimin sermayedarlarından. Bu teknoloji sayesinde Diamond Foundry tüketicilerin elmaslarının etik bir şekilde üretildiği konusunda sorularına cevap bulmayı umuyor.


68) Angela Ahrendts (Perakende Satış ve Online Mağazalardan Sorumlu Başkan Yardımcısı, Apple)

2014’de Burberry CEO’su iken, Apple’ın satış mağazaları ve online mağazalarını, lüks markete rakip olabilmek üzere yeniden tasarlaması için görevinden ayrıldı.

Ahrendts yönetiminde markanın kataloğunu, Apple ürünü olmayan fütüristtik $2000 fiyata sahip hoparlör gibi ürünlerle de genişleterek ve üst kalite cihazlarla birlikte modernleştirdi.

Ahrendts’in, Apple’ın çevrim içi ve çevrim dışı servislerini birbirinden ayırmak, 24 saat görüşme alanı sunmak, ücretsiz Wi-Fi ve San Francisco’da tanıtıldığı gibi mağazaları gösterişli dekorasyonlarla süslemek gibi hedefleri bulunmakta.

Ahrendts, Apple ürünlerinin modern hayatımızın içine işlemesi gibi Apple mağazalarının da bulundukları çevre için önemli bir duruma gelmesini arzu ediyor.


67) Dag  Kittlaus (Kurucu Ortak ve CEO, Viv – Kurucu Ortak, Siri)

Kittlaus, Siri’ nin daha uzun bir hikâyesi olduğuna ve daha büyük bir parçasının olduğuna karar verdi ve yakın zamanda yapay zekâ şirketi olan Viv’ i açıkladı. Kittlaus, “küresel beyin” olarak adlandırdığı bu sistemin milyonlarca komutu yerine getirebilecek bir tür kişisel sanal ses kontrol asistanı olduğunu açıkladı. Ve bu sistem sadece telefonda olmayacak; buzdolaplarından arabalara kadar pek çok şeyin içerisine entegre edilecek. Viv projesine 30 Milyon Dolar yatırım yapıldı ve bu Kittlaus’ un, ortak Siri kurucusu Adam Cheyer’ ın ve Siri’ nin yazılım mühendisi Chris Brigham’ ın buluşu.


66) Dick Costolo (Kurucu Ortak ve CEO, Chorus – Index Ventures Ortağı)

Haziran ayında, yeni bir fitness yazılımına başlayacağını duyuran Costolo, uygulama sayesinde insanların fitness yaparken eğlenmeleri, sosyalleşmeleri ve kendilerini motive etmelerini amaçladıklarını söyledi.

Costolo’yu diğer Silikon Vadisi dehalarından ayıran bir özelliği, Silikon Vadisi ile dalga geçebilme özelliği. HBO’da yayınlanan Silicon Valley dizisinin danışmanları arasında yer alan Costolo, Silikon Vadisi kültürü ile eğlenmekten hiç çekinmiyor. Girişimcilik ve teknoloji dünyası hakkında bir dizi olan Silicon Valley dizisinde Costolo’nun kurgusal halinin de olduğu söylentiler arasında.


65) Marten Mickos (CEO, Hackerone)

Mickos, veritabanı şirketi MySQL ve HP-Kazanılmış Eucalyptus Sisteminde CEO pozisyonunu elinde tuttuktan sonra geçen sene HackerOne’ın CEO’su olarak adlandırıldı. Bu süreçte çoğunluğu gelişmekte olan ülkelerde yaşayan sıkıntılı hacker gençlere karşı babacan tavırlarıyla kitleleri ardından sürükleyen bir adam oldu. Bu gençlere zarar ya da kötülük yerine iyi ve doğru amaçlar doğrultusunda para kazanmak için hackleme yapılması yönünde hala rehberlik ediyor.

Taze bir siber güvenlik startupı olan HackerOne, yatırımcıları arasında Salesforce CEO’su Marc Benioff ve Dropbox CEO’su Drew Houston gibi isimleri bulunduruyor ve müşteri portföyü Adobe’dan Yahoo’ya kadar uzanıyor. Uber gibi firmalar da yazılımlarındaki tıkaçları ve sorunları tespit edebilmek için bu startupı kullanıyor.

Son durumda HackerOne, Benchmark Capital ve New Entreprise Associates gibi şirketlerin finansmanları ile risk sermayesini otuz dört milyon dolara yükseltti.


64) 64. Susan Wu, Laura I. Gómez, Erica Baker, Ellen Pao, Tracy Chou, Y-Vonne Hutchinson, Bethanye McKinney Blount, Freada Kapor Klein (Kurucu Ortakları, Project Include)

Kar amacı gütmeyen, sekiz başarılı kadınla Silikon Vadisi’nde başlayan, teknoloji alanında farklılık yaratan bir girişim… Project Include, sektörün yavaş çeşitlenmesine ışık tutacak olan katılım oranlarını takip etmek amacıyla teknoloji şirketlerine hizmet sunuyor. Google, Microsoft ve Facebook gibi büyük oyuncular, bahsedilen çeşitlilik eksikliğinin farkındalar ve kar amacı gütmeyen Project Include da çeşitlilik yaratımının hızlanması için bir kıvılcım olmak isteğinde.


63) Todd McKinnon (Kurucu ve CEO, OKTA)

McKinnon, şuanki 1.2 milyon dolar değerindeki şirketini kurmadan önce bir mühendis olarak çalışıyordu. Şirketlerin çalışanları tarafından kullanılan bir oturum açma şifresi yöneticisi olan OKTA, söylendiğine göre ilk genel yatırımını Haziran’da bankacı Goldman Sachs’dan almış. OKTA, geçtiğimiz Eylül’de 75 milyon dolarlık bir gelişme göstermiş ve 230 milyon dolarlık sermaye kazandırmıştır.

Bulut yazılım ile ilgili şirketler arasında güçlü bir rekabet vardı. Bu bahar, bir OKTA müşterisi, ortağı ve rakibi olan Microsoft, OKTA’yı gelecek teknoloji konferansına, şirketler arasındaki göze çarpan rekabetten dolayı bir hafta sonra fikri değişene kadar davet etmedi.


62) Max Levchin (Kurucu ortak ve CEO, Affirm)

Silikon Vadisi’nde önemli olarak bilinen PayPal’ın kurucularından olan ve Yahoo’nun kurulunda bir süre yer alan Levchin, son olarak asıl girişi olan Affirm’i kurdu. Affirm Nisan’da planlanan gelişim kapasitesine göre  100 milyon dolarlık artış gösterdi. Ticari alıcılarının dışında 700 perakendeci ile de anlaşma yapan Affirm, satış noktalarının yanı sıra ürün yelpazesini de genişletti.


61) Ben Silbermann ve Evan Sharp (Pinterest Kurucu Ortakları, CEO (Silbermann), Kreatif Direktör (Sharp))

Pinterest’in geçen yıl 100 milyon üzerinde aylık aktif kullanıcıya ve 11 milyar dolar değere ulaşması, Silbermann ve Sharp’ı e-ticaret planlarını arttırmalarına teşvik etti. Yeni satın alınabilir pinler kullanıcıların direkt olarak siteden parçalar satın almasına izin veriyor.   Şirketin 2015 yılında 100 milyon dolardan fazla gelir elde ettiği söylentisine rağmen, Silbermann şirketin halka açılacağı söylentilerini reddetmeye devam ediyor ve uluslararası genişleme planlarına odaklanıyor. Nisan ayında, Pinterest 100 milyon aylık aktif kullanıcının yarısından fazlasının uluslararası kullanıcılar olduğunu duyurmuştu.


60) Steve Huffman (CEO, Reddit)

Reddit kullanıcıları konuşma özgürlüklerinin baltalanması sonucunda ayaklanınca, şirketin geçici CEO’su Ellen Pao istifa etti. Bunun üzerine sitenin kurucu ortaklarında olan Huffman, CEO görevine getirildi. Görevi devraldığı günden beri Huffman, şiddet ve zarar içeren içeriklerin yasak olacağını ilan etti ve Reddit’in isminin kirlenmesine durdurmak amacıyla belirli politikaları yürürlüğe koydu. Huffman’ın bir diğer odaklandığı nokta ise maddi gelirlerin artmasını sağlamak için sitenin potansiyelini arttırmak olmuştur.


59) Rick Osterloh (Kıdemli Başkan Yardımcısı, Google)

Eski Motorola başkanı Osterloh , Google’ın donanım konusunda ilk kıdemli  başkan yardımcısı oldu. İlk çünkü bu pozisyon yeni oluşturulmuş durumda. Direkt Google CEO’suna bağlı olarak çalışacak Osterloh, Nexus cihazları, Chromecast , Chromebook gibi ürün kategorilerini sorumluluğunda bulunduracak. Google Glas projesi de tamamiyle Osterloh’nun kontrolüne bırakılacak.  Osterloh’nun bu göreve atanması ile Google’ın donanım alanında yeni bir yöne kaydığını ifade edebiliriz ya da belki sadece şirketin  kendi yönlerini düzene sokacak birisine ihtiyacı vardı ve onu buldular.


58) Ben Hindman (Kurucu Ortak, Mesosphere)

Geçen sene değeri 1 milyar dolar olarak hesaplanan bulut bilişim star-up’ı Mesosphere, Microsoft’un 150 milyon dolarlık satın alma teklifini reddetti. Microsoft ve Mesosphere teknoloji ortaklıklarına devam ederken, Mesosphere’in en iyi veri merkezi işletim sistemi ürünü, Microsoft Azure bulut bilgi işlem platformu ile birleşti. Hindman’ın UC Berkeley’de kurduğu şirket şu anda Twitter ve Airbnb gibi şirketlere kod yazarak, her yerde ve her sunucu altyapısında kullanımını sağlayan bir teknoloji sunmaktadır.


57) Venkata “Murthy” Renduchintala (İstemci ve Nesnelerin İnterneti Sektörü ve Sistem Mimarisi Grup Başkanı, Intel)

Intel tarafından Qualcomm’dan alınan Renduchintala, gelişinden itibaren Intel’in modern çağda yeniden konumlanmasında önemli bir rol oynuyor. Öyle ki Intel yalnızca Renduchintala’yı bu grubun başkanı olarak şirkete getirebilmek için 10 milyon dolar ikramiyeyi gözden çıkarmıştı. (bu grubun Intel’in en çok gelir getiren grubu olduğunu hatırlatalım.). Geçtiğimiz Nisan ayında yaklaşık 12.000 kişi işten çıkarıldığında, hangi alanda hangi maddi kısıtlamaların yapılacağı konusunda CEO Brian Krzanich ile birlikte çalışan Renduchintala’nın, yalnızca kendi grubunda değil aynı zamanda şirketin genelinde de büyük bir söz sahibi olduğunu söylememiz mümkün.


56) Joshua Reeves (Eş Kurucu ve CEO, Gusto)

İnsan kaynakları yazılımı start-up’ı olan Gusto –eski adıyla ZenPayroll- en yakın rakibi Zenefits’in yaşadığı sorunları fırsat bilerek büyümeye devam ediyor. Reeves, Gusto’nun bu yükselişini devam ettirmek için hızlıca büyüyerek yüksek miktarda getiri sağlamak yerine özel bir ekip oluşturarak müşterileri memnuniyetini ön planda tutma yönünde bir strateji izlemeyi seçti. Gusto, bu strateji ile 161 milyon dolardan fazla gelir elde ederek Aralık ayında 1 milyar dolarlık değere ulaşma başarısını gösterdi.


55) Patrick Brown (Eş Kurucu ve CEO, Impossible Foods)

Eski bir Stanford biyokimya profesörü olan Brown tarafından kurulan Impossible Foods, hayvan ürünü bazlı tüketimi azaltmayı hedefleyen bir bitki temelli burger üretmeyi başardı. Buğday proteini, patates proteini ve Hindistan cevizi yağı gibi malzemelerden oluşan bitki temelli burger, tıpkı etten yapılan burgerler gibi görünüyor ve bu burgerlerle aynı şekilde pişiriliyor. Alphabet Başkanı Eric Schmidt, üretilen etsiz burgerin kullanıldığı teknolojinin dünyayı değiştirebilecek potansiyele sahip olduğunu belirtti ancak bu iki şirket henüz bir antlaşmaya varmış durumda değil. Impossible Foods, ilk etsiz hamburgerini New York’ta çıkarmayı planlıyor. Bill Gates ve UBS’nin de aralarında bulunduğu bir çok yatırımcı sayesinde Impossible Foods’un, yarattığı yiyecek konseptleri ile 183 milyon kazanmayı başardığını da ekleyelim.


54) Chris Lehane, (Global Politika ve Kamu İşlerinden Sorumlu Yönetici, Airbnb)

Dünyanın hemen hemen her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan bir platform olan Airbnb, hizmet verdiği ülkelere elini kolunu sallayıp giremiyor. Her ülkenin hatta eyaletin oluşturduğunuz sisteme karşı yasalara sahip olabildiğini unutmamak gerekiyor. İşte tam bu noktada, Airbnb’nin bir ülke içinde engellere takılmadan ilerlemesi amacıyla, Chris Lehane devreye giriyor. Geçtiğimiz yıllarda San Fransisco’da, evlerde bireysel silahlanma karşıtı bir oylama gerçekleşmiş ve sonuç da olumlu olmuştu. Karar neticesinde, Airbnb artık bu şehirde daha güvenli hizmet verebiliyor.


53) Chris Urmson (Sürücüsüz Otomobil Projesi Direktörü, Google)

Google’ın ana şirketi, Alphabet, Ulaşım Departmanı’yla birlikte çalışarak sürücüsüz otomobil teknolojisini tüketici pazarına bir adım daha yaklaştırdı. Google ve Ulaşım Departmanı toplam verisi birlikte çalışarak trafik modelleri ve yoğunluk alanlarını daha iyi tespit ederek, sürücüsüz otomobillerin şehirlerde daha iyi çalışmasını sağlamaktadır. Şimdiye dek, Urmson’ın sürücüsüz otomobil prototipi hızla koşanlardan ve tekerlekli sandalyelilerden nasıl kaçınması gerektiğini biliyordu fakat prototip hala tamamen güvenli değil. Bu senenin başlarında prototip bir otobüsle çarpıştı. Elbette, Urmson ve Google için daha fazla test gerekmekte.


52) Doug Evans (Kurucu ve CEO, Juicero)

Gizli modda geçen birkaç yıldan sonra, bu süre içinde kabaca 120 Milyon Dolar kadar yatırım alan şirket Juicero , sonunda Mart ayında lansmanını gerçekleştirdi. Juicero ‘ nun çok basit bir amacı var ki o da size dünya üzerinde tadacağınız en taze meyve suyunu üretmek. Juicero Uygulaması da kullanıcılara meyve paketlerinin teslimatı ve beslenme bilgilerini kolayca izleme fırsatı veriyor.

Evans, insanların daha sağlıklı bir hayat sürmelerine öncülük etmeyi misyon olarak kabullenmiş. Ancak Şirketin abartılı gözüken 699 Dolarlık günlük fiyat etiketi potansiyel müşterilerini caydırabilir. Şimdilik sadece Kaliforniya sakinleri ürünleri satın alabiliyor. Ancak girişimin sitesine göre kısa süre içinde ülke genelinde kullanıma uygun hale gelecekler.


51) Bozoma Saint John (Apple Müzik ve iTunes Küresel Tüketici Pazarlama Başkanı, Apple)

Saint John, bu yılki ‘Worldwide Developers’ konferansında ilgi odağı oldu. BuzzFeed tarafından “Apple etkinliklerinde sahneye çıkan en havalı kişi” ünvanı verildi. Apple’ın Beats Müzik şirketini satın almasıyla birlikte Saint John’un işine son verildi. Apple’dan öncesinde ise Pepsi’nin müzik ve eğlence pazarlama grubunu kurdu. Apple’daki ekibi, senkronize şarkı sözleri gibi WWDC topluluğunun tamamını heyecanlandıran yeniliklere imza attı.


50) Susan Wojcicki (CEO, Youtube)

Wojcicki, 2014 yılında Youtube’un CEO’su olduğundan beri bir takım değişiklikler yaptı. Onun liderdiğinde Youtube, platformun kitlesi üzerinden daha etkili gelir elde etme amacıyla sanal gerçeklik, canlı programlama ve ayda 10 dolara reklam içermeyen abonelik servisine geçiş yaptı.
Youtuba ayrıca süratle, reklam-satın alma firması Magna Global ile 200 milyon dolar değerinde sözleşme imzalayarak ve küçük işletmeler için özel video reklamları deneyimleyerek , reklamveren temelinde kabarmalar meydana getiriyor. Wojcicki son zamanlarda, tercih edilen ürünlerin site uzantıları ile ilgili bir yeniliği tanıttı. Bu yenilik markaların içeriklerini otomatik olarak Youtube’un hızlı büyüyen ve en popüler videolarına yerleştirebilmesine izin veriyor.


49) Marissa Mayer (CEO, Yahoo)

Yahoo mücadele ediyor.. Gelirler düşük, yatırımcılar mutsuz ve şirket yararı olmayan yatırımlara para akıtıyor. Yahoo’nun vaatlerinin ortasında, birçok yer devralmasından bu yana 4 sene geçen Mayer’i başarısızlıklardan sorumlu tutuyor. Fakat Mayer yine de savaşmadan vazgeçmiyor ve şirkete sıkı sıkı tutunuyor ve gemiyi kırmızı alandan çıkarıp yürütmek için azimle çalışıyor.


48) Nat Friedman (Eş kurucu ve CEO, Xamarin)

Xamarin, programcıların iOS,Android Windows gibi popüler işletim sistemlerinde çalışan mobil uygulama yazmalarına olanak tanıyan açık kaynaklı bir gelişim şirketidir. Xamarin, Friedman tarafından 2011 yılında kurulduğunda, Microsoft hala muhalif şirket olarak değerlendiriliyordu.

Fakat zaman geçtikçe, Microsoft daha önce hiç olmadığı kadar açık bir kaynağa kucak açtı ve Şubat ayında Xamarin’ i bilindiği kadarıyla 400-500 milyon dolar arasında bir fiyata satın aldı. Xamarin’in yeni görevi geliştiricileri Microsoft’un boş alanını kullanmaya teşvik etmek oldu.


47) Chris Cox (Chief Product Officer, Facebook)

Geçen yıl Facebook için her şey videoydu ve Cox bu ürünün vizyonundan sorumlu olan kişiydi. Uzun zamandır Facebook’ta çalışan Cox, şirket için de çok faydalı olan Facebook Haber Kaynağına videoların dahil edilmesine ve buradaki düzenlemelere tam anlamıyla öncülük etti.

Onun işi elbette yalnızca videolar değil. Facebook’taki “Like” butonu dışındaki diğer emojisel tepki butonlarının da başında yine Cox vardı. Chris Cox haber kaynağı ile de yakından ilgileniyor. Temelde, Facebook üzerinde gördüğünüz her türlü her ürünün bu aşamada olması Cox’un liderliğinin bir sonucudur.


46) Brian McClendon (Uber, Gelişmiş Teknolojiler Müdür Yardımcısı)

Google otomatik sürüş özellikli araba ve bu arabaların yanına bir hizmet üretme planını halka duyurduğunda; Uber, otomatik-araba rakibine karşı kafa kafaya vermek için eski Google yöneticilerine yöneldi.

Google Girişim (şu an GV olarak bilinen Google Ventures), Uber’e 2013 yılında aşağı yukarı 250 milyon dolar yatırımda bulunmuştu.Bu durum iki şirketin genişleyen emelleriyle beraber ikilinin sürekli birbirlerinin bölgelerini gözetliyor olmaları anlamına da geliyordu.

McClendon Uber için Google’ı bırakan tek isim değil. Bir Linkedln araştırması bize 300’den fazla eski Google çalışanının şu an Uber’de çalıştığını gösteriyor.


45) Chris Dixon (Ortak, Andreessen Horowitz)

Dixon,, çılgınca ve zamanının ötesinde fikirlere yatırım yapmayı seven birisi. Yaptıkları son yatırım, kendi kendini süren araba ve Yapay Zeka girişimi olan Comma.ai. Yatırımcılar aynı zamanda, aya roket fırlatımı yapan Nootrobox ve söylenenlere göre hafıza arttırmaya yönelik ilaçlara yatırım yapıyorlar. Horowitz’in alternatif öğün olan Soylent ve hafıza arttırıcı hapları her gün kullandığını ve bu ürünleri desteklediği söyleniyor.


44) Garrett Camp (Kurucu Ortak, Uber) (Kurucu Ortak, StumbleUpon) (Kurucu, Expa)
Camp, başka projelere yönelmesine rağmen onu multimilyarder yapan Uber. Camp’in şu an 6.2 milyar dolar serveti bulunuyor.

Camp, bu sene kuluçka merkezi olan Expa Labs’ı açtı. Expa Labs yatırımını 100 milyon milyar dolar arttırdı ve gelişme çağında olan küçük teknoloji şirketlerine odaklanarak deneyim kazanmak istedi. Geçtiğimiz ağustosta, StambleUpon’daki hissesini geri aldı. Camp, StambleUpon’u 2002 yılında kurarken bir üniversite öğrencisiydi ve kendisine benzeyen kullanıcılara bazı siteler önermek için bu siteyi kurdu.


43) Peter Szulczweski (Kurucu Ortak ve CEO, Wish)

Szulczweski’nin e-ticaret şirketi için büyük planları var. 2015’de Amazon ve Alibaba’dan şirketi satın almaya yönelik milyarlarca dolar teklifleri geri çevirdiği söylentileri ortalarda dolaşırken, Wish’in bu sene 2 milyar dolar değerinde ürün satacağı tahmin ediliyor. Perakendeden tüketiciye doğrudan satış yapan şirket, Facebook’da senelik 100 milyon dolar reklam ücretlerinin de dahil olduğu reklamcılık kampanyasına büyük paralar harcamakta. Acaba Wish çevrim içi dünyanın Walmart’ı olabilecek mi? Bunu herkes merak etmekte.


42) Jimmy Lovine ve Eddy Cue (Beats Elektronik Kurucu Ortakları) (Eddy Cue: Apple İnternet ve Yazılım Hizmetleri Kıdemli Başkan Yardımcısı)

Dikkat et Spotify, Apple senin için geliyor. Lovine ve Cue liderliğinde geçen yılın Haziran ayında başlattıkları Apple Müzik ücretsiz deneme süresi sona erdikten sonra ilk ay içerisinde 6.5 milyon abone topladı. Bir yıl son bu sayı 15 milyona ulaştı.

Hizmet 30 milyon Premium üyeli Spotify yakalamak için çalışıyor ve bu hızlı büyümenin teknoloji şirketleri için iyiye işaret olduğunu hepimiz biliyoruz. Apple Streaming Spotify’i doğrudan meydan okuyarak bir hizmet başlattı ve şimdiye kadar iyi bir mücadele ortaya koyuyor.


41) Ev Williams (Kurucu ortak ve CEO, Medium) (Kurucu, Obvious Ventures) 

Vadi yazarlarından başlayıp Başkan Barack Obama’ya kadar dayanan milyonlarca insanın kullandığı bir blog sitesi olan Medium kamusal alana etkileyici gayrimenkul oluşturmak için bir yılını harcadı. Bu baharda, Twitter ortak kurucusu ve eski CEO’su Ev Williams 50 milyon dolar civarında fon açıklaması yaptı. Eylül ayında bu fonu 57 milyon dolar takip etti.

Finansman açıklamasından sonra, lider yatırımcılardan Spark Capital ilgi çekici yazılar yazmak ve okumak için en iyi yer haline gelmenin tek odak noktası olduğunu yazdı.


40) Andrew Dreskin (Kurucu Ortak ve CEO, Ticketfly)Pandora geçen sene biletleme şirketi Ticketfly’ı 450 milyon dolara elde etmişti.Ticketfly biletleme devi Ticketmaster ile karşılaştırılınca küçük kalsa da, şirket daha çok buluşma mekanlarındaki gösteriler ve bu gösterilerin pazarlama ve analitiğini idare etmesi ile biliniyor.

Pandora bu yeni kazancını ”müzik hayranları ve sanatçıları birleştirmek için en iyi pazar” planını gerçekleştirmek için kullanmayı planlıyor.


39) George Hotz (Kurucu, Comma.ai)

Hotz daha öncelerinde de iyi bir hacker olarak bilinmekte. 2007 yılında henüz 17 yaşındayken Iphone, 2010 yılına gelindiğinde ise Playstation 3 ü kırmayı başarmıştır. Daha sonrasında ise bu dehasını garajında Arabalar İçin Kendi Kendine Sürüş Sistemi Comma.ai’yi yaratmak için kullandı. Müşterilerin “aptal” olarak tanımladığı araçlarını bir yazılım sayesinde kendi kendine sürüş sağlayabilen akıllı araçlara dönüştürüyor. Andreessen Horowitz’in dikkatini çeken bu girişim 3 milyon dolar yatırım almıştır.


38) Adam Bain (Operasyon Direktörü (COO), Twitter)

Twitter COO’su olmadan önce CEO olabilecek isimler arasında gösteriliyordu. Geçtiğimiz yıl kullanıcı sayısındaki artışı duraksayarak tüm zamanların en düşük hisse değerini gören Twitter, Bain sayesinde para akışının devamlılığı sağlanılarak tüm olumsuzlukların üstesinden gelebildi.


37) Greg Clark  (CEO, Symantec)

Blue Coat, bir güvenlik sistemleri şirketi, bu yıl teknolojide en büyük halka arzı takip etti ve sonra bütün hakla arz piyasasından çekildi. Symantec’ in satışı için nakit 4.650.000 $ teklif edildi ve şirket halka açılmayı yavaşça durdurdu. Clark, Blue Coat CEO’ su iken; daha sonra Symantec’ in CEO’ su oldu.


36) Orion Hindawi (Kurucu Ortak & CEO, Tanium)

Hindawi’nin Tanium’un başarısına katkısı, büyümeye değil ürün kalitesine yönelmesiydi. Şimdi bu güvenlik startup’ının nakit akışı pozitif yönde ve yılda %250’den fazla bir büyüme gösteriyor. Şirket, büyük paralarla uğraşmasının ardından değerlemesinin 3.5 milyar dolara çıkardı. Peki en etkileyici kısım bu mu? Hayır. Şirket, satış ve pazarlamaya hiç para harcamıyor. Başarısının sırrı, IT topluluklarda kulaktan kulağa yayılarak adını duyurması oldu. 


35) Mike Cagney, Dan Macklin, Ian Brady, James Finnigan (Kurucu Ortaklar, SoFi)

Borç ve servet-idare alanında  yeni kurulan SoFi ,SoftBank liderliğinde FinTech endüstrisindeki gelmiş geçmiş en büyük fonlama turundan sonra 1 milyar dolar elde etti.

O zamandan beri, Cagney 30 milyar dolarlık bir değerlemenin ve SoFi’yi geleneksel bankalara ve online borç servislerine rakip olacak kadar büyütmenin peşinde.

Cagney ayrıca Business Insider’a, startup şirketiyle beraber hayat sigortası dünyasına doğru bir genişleme düşündüğünü söyledi.


34) Sheryl Sandberg (COO, Facebook)

Sandberg; UC Berkeley’deki mezuniyet konuşmasında, 2015 mayıs ayında aniden kaybettiği eşi Dave Goldberg’in ölümünden ilk defa topluluk önünde söz etti. Konuşmasından anlaşıldığı üzere Sandberg, yaşadığı bu kayıp karşısında direncini koruyabilmiş ve bu bize onun hem profesyonel hem de diğer alanlarda hafife alınmaması gereken biri olduğunu gösteriyor. Geçtiğimiz sene boyunca, iki çocuğuna tek başına ebeveynlik yaparken aynı zamanda Facebook’taki COO’luk görevini sürdürmeye de devam etti. Tüm bunların yanı sıra, dışarıya daha fazla ürünün ihraç edilmesini sağlayarak küresel ekonomiyi ilerletme misyonu taşıyan bir startup ile Globality ekosistemine geri döndü. Bütün bu işlere rağmen Sandberg, anneliğin bu zamana kadar sahip olduğu en önemli ve kutsal görev olduğunu dile getiriyor.  


33) Patrick and John Collison (Kurucu Ortakları, Stripe)

Mobil ödeme şirketi Stripe için hiçbir duraksama yok. Şirket Temmuz 2015’te Visa ve American Express’ in de dahil olduğu bir grup yatırımcıdan yatırım aldı. Aldıkları 100 milyon dolar Stripe’ ın değerini 5 milyar dolara çıkardı.

Stripe bir de iki yeni ürün çıkardı. Bunlardan biri olan Relay, işletmelerin diğer uygulamalarda satış yapmasına olanak sağlarken diğer ürünleri Atlas, uluslarası şirketlerin Amerika’da iş kurmalarına imkan tanıyor. Mart’ta Collison Başkan Barack Obama’nın Stipe’ın bu yıl içinde faaliyete geçtiği ve iki ülke arasında köprü kurmak istediği Küba’ya olan seyahatinde yanında eşlik eden Amerikan iş adamlarının olduğu grupta yer alıyordu.


32) Diane Bryant (Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür, Intel)

Düşüş yaşayan PC pazarının ortasında, Bryant , Intel’i , şirketin en karlı ve hızlı büyüyen bölümünün yani Bilgi Merkezinin başında durarak canlı tuttu. Bu birim güçlü internet servis sağlayıcısı olan çipler üretti. Otonom arabalar, dronelar ve akıllı şebekeler gibi. Geçtiğimiz senenin 16 Milyar Dolarlık geliri bu birime aitti ya da diğer bir deyişle Intel’in toplam satışlarının yüzde 30 luk payı. Şirketin yeni odak noktası Bryant’ı Intel’in potansiyel inovasyonlarında ön plana koymak.


31) Keith Block (Operasyon Direktörü & Genel Müdür (COO), Salesforce)

Salesforce CEO ‘su Marc Benioff, Oracle firmasının eski satış yıldızı Block’un şirket satışlarına yaptığı etkiyi o kadar beğendi ki ; ona bonus olarak 41 bin Dolarlık kol saati satın aldı. Block da yılın geçen çeyreğinde rekor rakamlarda anlaşmalara imza attı. Hepsi 1 Milyon Doları bulan 600 anlaşma. Adını vermediği ama dünyanın en saygın şirketlerinden biri olarak lanse ettiği bir şirketle de 9 rakamlı bir kontratı teminat altına almış durumda. Salesforce’un duyurusuna göre Mayıs ayında, Birleşik Devletler İnsan ve Sağlık Hizmetleri bakanlığı kendileriye 100 Milyon Dolarlık ‘kapsamlı’ bir anlaşma imzaladı.


30) Rob Mee (CEO, Pivotal)

Pivotal son dönemlerde yazılım geliştirme ve girişim danışmanlığı için BMW, Twitter ve Best Buy gibi şirketlerden aldığı 253 milyon yatırımla Ford’un dikkatini çekti. Mee’nin şirkete atanan ilk CEO olmasıyla Microsoft da bu yatırıma katıldı. Togethe, Pivotal ve Microsoft bir endüstri kalesi kurdu ve Fortune 500’de 100 yatırımcı şirketi paylaştı. Pivotal’ın ortakları olan Microsoft, Amazon ve Google’ın bulut bilişim sistemlerini kullanması Pivotal’ı Home Depot gibi köklü şirketler için dahi kolay kullanılabilir bir servis yapıyor.


29) Regina Dugan (Bina 8 Baş Yöneticisi, Facebook)

Dugan,  bu sene  şirketin yeni girişimi Bina 8’e öncelik etmesi  için tutulduğu , Google’ın İleri Teknolojileri  ve Facebook için Proje Grubundaki baş yöneticilik koltuğunu bıraktı.  Sosyal Network , Dugan ve ekibini , ürün geliştirme eforunu genişletecek yeni bir donanım yaratması için görevlendirdi. Dugan’ın nerede olacağı, hızlı prototiplerini kimin destekleyeceği ve Bina 8 in akıbeti merak konusu .


28) Nathan Blecharczyk, Brian Chesky, Joe Gebbia (Kurucu Ortakları, Airbnb)

Airbnb, Aralık ayında 1.5 milyon dolarlık yatırım alarak değerini 25.5 milyar dolara çıkardı ve dünya çapındaki en değerli girişimlerden biri haline geldi. Ama bu milyarder kurucularının hırslı uluslararası genişleme planı için tabi ki yeterli değil. Kurucu ortaklar şu anda Airbnb’nin değerini 30 milyar dolara çıkarmak için -yani iki yıl önceye göre üç katına- yeni bir finansman arayışındalar. Oda kiralama şirketinin şu anda 191 ülkede listesi var ve bu yılın sonunda 129 milyon gecenin rezerve edilmiş olması planlanıyor.

Şu anda Airbnb’nin daha fazla büyümesini engelleyen tek şey: hükümet bariyerleri. Örneğin, Haziran ayının başlarında San Francisco, Airbnb’yi köşeye sıkıştırdı ve şirketin sadece şehre kayıtlı mülkleri listeleyebileceğini bildirdi. Ortaklar, Airbnb’nin gelirine güvenen kiracılarını korumak için San Francisco’ya dava açtı.


27) David Sacks (CEO, Zenefits)

2013 yılında yayınlanan ve bir sigorta girişimi olan Zenefits, yayınlanmasını takip eden iki sene içinde 1.600 kişiyi bünyesinde çalıştırmaya başladı. Fakat bir süre sonra 100 milyon dolar olan satış hedefinden sapan girişim, şirketler arası iletişimin de kontrolden çıkmasıyla birlikte kendini satış lisans prosedürlerinin sorgulandığı bir durumda buldu. Tüm bu yaşananlar sonrasında CEO Parker Conrad görevini bıraktı ve yerine o sırada COO olan David Sacks geldi. Sacks, gelişinin hemen ardından hızlı, etkili ve yerinde kararlar alarak işlerin yeniden rayına oturmasını sağladı.


26) Chuck Robbins (CEO, Cisco)

Cisco’nun CEO’su olarak göreve başladıktan sonra Robbins, şirketin mühendislik bölümünü şimdiki Yönetim Kurulu Başkanı olan John Chambers’ın sorumlu olduğu başarılı mühendislerle daha yakın iletişim kurarak yeniden düzenledi. bunun yanı sıra Cisco’nun önderlik ettiği alanlar için yeni isimler işe alarak ağ, bulut bilişim, güvenlik ve IOT ve uygulamalar üzerine konsantre olmayı planladı. Microsoft’un yeni ağ yazılımı ile Cisco için zorlu bir rakip olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, Cisco mühendislerinin şirketin yeni yazılımı olan Nexus 9000’e yoğunlaşmalarının ne kadar büyük önem taşıdığını daha da iyi anlayabiliyoruz.


25) Palmer Luckey ve Brendan Iribe (Oculus VR Kurucu Ortakları, CEO(Iribe))

Piyasaya sürüldükten dört yıl sonra Oculus sonunda sanal gerçeklik gözlüğü olan Oculus Rift’i hevesli müşterilerine sundu.

Ürün 600 dolarlık fahiş bir fiyat ile geldi ancak bu fiyat müşterilerini caydıramadı. Ön siparişler ocak ayında başladı ve neredeyse hemen tükendi. Gözlük ayrıca mayıs ayında müşterilerine ikinci bir şans olarak perakende mağazalarda da sunuldu.


24) Chamath Palihapitiya (Kurucu, Social Capital)

Açıksözlü Silikon Vadisi yatırımcısı Palihapitiya bu yıl hiç ölçülü davranmadı.Teknolojideki cinsiyet eşitsizliğini eleştirdi, bir çok girişimin “tamamen leş” olduğunu söyledi ve Apple Ceo’su Tim Cook’u kamuoyuna kötüledi.

Social Capital’ın 1 milyar dolarlık yatırım fonu sonrasında ” Büyük bir acı ve göçüğün karşılığında trilyon dolarlarla dönmenin” Palihapitiya’nın yeni nesil için bugünün bir fırsat olduğunu vurguladı.

Mayıs ayında katıldığı bir yatırım konferansında şirketi için şunları söyledi: “Düşünüyoruz ki bugün dünyanın en inanılmaz şirketini inşa ediyoruz”.

Ayrıca bu bahar, multimilyoner ve Golden State Warriors’un yarı sahibi olarak bir yatırım fonu başlattı ve bunun geri dönütünü alacağı kuşkusuz.  Şirket parasını Amazona yatırmak konusunda heyecanlı ve Palihapitiya Amazon’un 3 Trilyon dolarlık bir dev olabileceğini düşünüyor.


23) Bill Gurley (Yönetici Ortak, Benchmark)

Hızla büyümekte olan teknoloji endüstrisi, startupların bağış bulamaması ve halka arz edilememesinden dolayı 2016 yılında pek verimli geçmedi ve çoğu araçtırmacı bu durumu görmezden gelmeye devam ediyorudu, ta ki Gurley devreye girene kadar.

Önde gelen risk sermayedarı Benchmark Capital, nisan ayında kendi blogunda etkileyici bir makale yayımladı.


22) John Zimmer ve Logan Green (Kurucu Ortaklar, Lyft)
Lyft ortak kurucuları Green ve Zimmer, ocak ayında şirketin en son fon turunda 1 milyar $ yükselmesiyle ulaşımın geleceğini aradıklarını ifade ettiler. Bir süre sonra şirketin değeri 2.5 Milyar $’ dan 5.5 Milyar $’a yani iki katından fazlasına çıktı.

Lyft, Uber gibi bir araba paylaşım uygulaması. Uygulamanın mayıs ayındaki açıklamasında, yolcuların Lyft uygulamasını 24 saate kadar sürüşü planlamaya izin veren bir servisi test edildiğini duyurdu. Şirketin baş rakibi Uber, sadece birkaç hafta önce benzer bir hizmetten yararlanacağını duyurmuştu.

Ocak ayında, Lyft ve General Motors kendi aralarında, kendi kendini süren arabaların gelişimini amaçlayan, 500 Milyon dolarlık yatırımla bir ortaklık imzaladılar.


21) Jeff Lawson (Kurucu & CEO & Yönetim Kurulu Başkanı, Twilio)

Bulut yazılım şirketi Twilio, halka arzını açıkladığı zaman Silikon Vadisi’nde bu sene yaşanan kıtlığı sona erdirdi. Hisse başına 12 – 14 Dolar arasında bir fiyat biçilmesi beklenirken, artan beklentilerle hisseler 15 dolardan satışa sunuldu. Lawson, bugüne kadar yazılımı 700 bin yazılımcının kullandığını söylüyor. Twilio, Uber, Lyft ve Airbnb gibi uygulamaların iletişim sistemleriyle entegre çalışıyor. Twilio vakasında şunu görüyoruz ki, kendi iletişim teknolojilerini kurmak yerine var olanı kullanan yazılımlarda harcamalar azalıyor ve verim artıyor. Dolayısıyla, büyümeleri çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşiyor.


20) Chris Sacca (Kurucu, Lowercase Capital)

Silikon Vadisi VC firması olan Lowercase Capital kurucusu Sacca, şirketinin yakın zamanda 68 milyon dolarlık bir değerlemeyi sağlama alan Uber’deki %4 hissesi sayesinde milyoner oldu. Sacca aynı zamanda Twitter, Instagram ve Kickstarter’da da bir erken evre yatırımcısı olarak, en iyi başlangıç şirketlerini büyük isimler haline gelmeden bulma konusunda kendine bir itibar yarattı.

Ama ne yazık ki, hepsini bulmak mümkün değil. Vanity Star ile bir röpörtajda Sacca, zamanında şu anda her gün kullandığı Snapchat’e yatırım yapmayı reddettiğini açıkladı.
Kovboy gömleği giyen yatırımcı, bir yatırım şovu olan Shark Tank’te geçen sezon bir kaç bölüm başrol oynadı, rol aldığı bölümlerde kendisi gibi milyoner olan şovun düzenli oyuncusu ve ayrıca Sacca’nın uzun zamandır dostu olan Mark Cuban ile boynuz tokuşturdu.


19) Stewart Butterfield (Kurucu Ortak ve CEO, Slack)

İnsanlar henüz Slack’i yeterince anlamış ve edinebilmiş değil. 3 yaşındaki Slack, Mart ayı sonunda en büyük yatırım turuna çıktı. Bu yatırım turunun sonunda 3.8 Milyar $ değerlemeyle 200 Milyon dolarlık yatırım aldı. Slack, tüm zamanların en hızlı büyüyen iş uygulaması ve bütün bu yayılma organik olarak gerçekleşti. Pazarlama stratejisi olarak bazı tv reklamları ve billboard reklamları da kullanıldı ama en büyük yayılım kulaktan kulağa oldu. Slack’in en güzel tarafı da yaptıkları ölçeklemenin sonunda sadece geçtiğimiz ay bir adet satış şefini işe alması.


18) Sam Altman (Kurucu Ortak ve Başkan, Y Combinator)

2014 yılının başlarında girişimleri hızlandıran şirket Y Combinator’ ın başkanlığını aldıktan sonra Altman, kuluçka merkezini, yeni araştırma laboratuvarları ve yatırımlar ekleyerek daha dirençli bir şirket haline dönüştürdü. Y Combinator’ a kabul edilmek, Silikon Vadisi’ne Dropbox, Airbnb gibi elit şirketleri kazandırmak olarak bilinir ve yarışçı girişimcilik dünyasına yüzde yüz garanti bir giriş olarak kabul edilir. Altman’ın liderliği altında, şirket YC Research ‘e 10 milyon dolar ayırdı. YC’ nin girişimcilik programından ayrı olan bu laboratuvar, herkesin ücretsiz erişim sağlayabileceği sağlam teknolojik ürünlere odaklı olarak çalışmaya başladı. YC Combinator, seçkin büyük girişimlerin uzun dönemli olacağına inandıkları bir şirket olduğundan yatırımlardan 700 milyon dolar kazandı. Altman’ın yeni planları arasında da YC Fellowship Program’ ı sayesinde Y Combinator şirketlerini bir yıl içerisinde 200’ den 2000’ e çıkarmak var.


17) Kyle Vogt (Kurucu ve CEO, Cruise)

Teknoloji şirketleri ve geleneksel araba üreticileri arasında rekabette egemen olma isteği, ilk yaygın otomatik aracı üretme yarışı haline geldi. Vogt’un girişimi olan Cruise, geriye dönük olarak herhangi bir araba biçimini değiştirmek için gelişmekte olan bir teknoloji. Bu, oldukça büyük çaplı bir fikir ki aslında Vogt Mart ayında start-up’ını 1 milyon dolardan daha yüksek bir meblağa satıp Silikon Vadisi’nde araba üreten firmalardan sorumlu kişi haline gelmişti bile.


16) Reed Hastings (Kurucu Ortağı ve CEO, Netflix)

Netflix ve korkusuz lideri Hastings hakim olmak, etki altına almak ve hoşnut etmek için bu yıl da devam etti. Bu yaygın eğlence aktarım servisi 2015 yılında Fortuna 500 Listesi’nde teknoloji sektöründe en büyük yükselticilerden biri olarak gösterildi.Evrensel genişleme hareketi planıyla ve 600 saatten fazla orijinal içeriğin eklenmesiyle Netfilx, büyüme gayretlerini kaldırabilmek için 2016 yılında bir başka 1 milyar doları harcama beklentisi içinde.

Netfilix nisan ayında 81 milyon aboneye ulaştı. Ancak analistler Netflix’in, 520 milyon dolar ekstra gelir getireceği tahmin edilen kademeli zamlar dolayısıyla yaklaşık 480.000 abone kaybedeceğini tahmin ediyor.


15) Diane Greene (Kurucu, Bebop & Bulut Sistemi Faaliyetleri Kıdemli Başkan Yardımcısı, Google)

Google’ın ana şirketlerinden Alphabet’in geçtiğimiz yıl Bebop’u 380 milyon doları gözden çıkartmasıyla birlikte Greene, Silikon Vadisi’nin devleri arasında büyük bir dalgalanmaya neden oldu. Sekiz ay önce ise şirketin bulut girişimlerinin başkanlığına atandı. Greene ‘İş için Google’ı inşa etti, satış ve destek personelleri için istihdam sağladı, Küresel İttifak programı oluşturdu ve müşteriler için inşaat sektöründe özel birimler kurdu. Google müşterileri ile işbirliği yaparak Google ve diğer şirketlerden veri ve araçların birikimini elde ederek bulut sisteminde kullanılabilir hale getirdi.


14) Peter Thiel (Ortak, Founders Fund & Başkan, Palantir & Kurucu, Thiel Fellowship & Yatırımcı)

Onu sevin ya da ondan nefret edin, Thiel Silikon Vadisi’nde asla hafife alınmaması gereken insanların başında geliyor. Mayıs ayında milyarder hayırsever sermaye yatırımcısı Hulk Hogan’ın Gawker’a karşı açtığı seks kasedi davası ortaya çıktı. Bu dava görünüşte Thiel’in geçmişte Gawker Medyasının kuvertürüne karşı bir intikamdı. Güçlü özgürlükçüler ve kıdemli cumhuriyetçi destekçiler de aslında Donald Trump’ın Kaliforniya temsilcileri olarak hizmet ediyorlar.

Fakat tüm bu dramanın üstünde, Thiel , kendi Kurucular Fonuna göre en anlayışlı teknoloji yatırımcılarından biri olmayı ve büyümeye devam eden kend, kurduğu geniş veri şirketi Palantir’i sürdürdü.


13) Meg Whitman (Başkan ve CEO, Hewlett Packard & Başkan, HP Inc.)

Değişken kazançlar, sıkıntılı satın almalar ve binlerce işten çıkarmanın sonunda , Whitman sert önlemler alarak Hewlett Packard’a eski ihtişamına geri dönmesi için yardım etmeye karar verdi. Bu süreçte belirlediği alanlara daha fazla odaklanılabilmesi için Whiteman idareyi ikiye böldü. Hewlett Packard yazılımlar ve sunucular gibi bölümlerin satışıyla ilgilenirken, HP Inc. yazıcılar, bilgisayarlar ve benzeri bölümlerin idaresini aldı.

Mayıs ayıyla birlikte HP kendisini güncellemeye devam ediyor ve bütün çabasını uzay çağını yakalamak üzerine harcıyor. Whiteman da Hewlett Packard Enterprise’ın CEO’su olduğu bu süreçte gerekli operasyonların en hızlı şekilde sağlanması için gerekli bölünme ve birleştirmeleri doğru bir şekilde yapmaya devam ediyor.


12) Dan Schulman (Başkan & CEO, PayPal)

13 yıllık bir şirket evliliğinden sonra PayPal ve eBay yollarını 2015 senesinde ayırmıştı. O zamandan beri CEO’luk görevini Dan Schulman devraldı. Onun yönetiminde PayPal’ın sahip olduğu peer-to-peer ödeme uygulaması Venmo, 2015 senesinde 173 milyon aktif kullanıcıya ulaşarak o sene marketteki en etkin uygulama oldu. Geçtiğimiz Nisan ayında ise şirket, en kazançlı geçirdiği çeyreğini yaşadığını açıkladı.


11) Sundar Pichai (CEO, Google)

Google geçen yıl yeniden yapılandırmaya gidip şirketlerini denetlemek için Alphabet’i kurduğunda Google’ın yeni CEO’su Pichai; arama, YouTube ve Android’i kapsayan bu yeni bağımsız iştirakın dizginlerini eline aldı. Yapay zeka üzerine yoğunlaşan Pichai, Google’ın mayıs ayındaki I/O etkinliğinde mesajlaşmayı daha hızlı ve kolay hale getirmek için mesajlaşma robotlarının kullanıldığı bir mesajlaşma uygulamasının da dahil olduğu yeni uygulamaların tanıtımını yaptı. Pichai’nin, 2015 yılında 100 milyon dolardan fazla kazancı ile teknoloji dünyasının en çok kazanan CEO’larından olduğunu da ekleyelim.


10) Brian Slingerland, Scott Dylla and Daniel Reiner (Kurucu Ortakları, Stemcentrx)

Goldman Sachs eski başkan yardımcısı Slingerland ve OncoMed Farmakolojinin kıdemli bilim insanı Dylla, eski telekomünikasyon yöneticisi ve yatırımcı Reiner ile birlikte yedi yıl gizli tuttukları Stemcentrx’i eylül ayında tanıttı.

Amaçları kök hücre tedavisi ile kanseri sonlandırmak olan bu biyoteknoloji girişimi bir yıldan daha kısa bir zaman sonra, beş milyar dolar değerindeyken, medikal devi AbbVie tarafından 10.2 milyar dolara satın alındı. AbbVie, Stemcentrx’in akciğer kanseriyle savaşan ilacı Rova-T’ye özel ilgi gösterdi. AbbVie ilacı 2018 yılında piyasaya sürmeyi hedefliyor.


9) David Marcus (Mesajlaşma Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı, Facebook)

Marcus Facebookta ekibine katılmak için önceki işi olan Paypal’daki genel müdürlük görevini bıraktı ve bu yana yaklaşık iki yıl geçti. Onun için bu değişim bir jenerasyon fırsatıydı.

Onun yönetimi altında Facebook Messenger Nisan ayı itibariyle aylık 900 Milyon aktif kullanıcısı ile bir canavara dönüştü. Marcus, Messenger’i yapay zekanın yetenekleriyle donatmaya başladı ve bu yıl Spotify şarkı paylaşımı, Uber ve Lyft ile araç çağırma, yemek siparişi gibi özellikler üzerine geliştimeler yaptı. İşletmeler bu özellikler sayesinde hizmet ağlarını geliştirmeyi ve müşteri memnuniyetini arttırmayı amaçlıyorlar.


8) Marc Benioff (Kurucu Ortak ve CEO, Salesforce)

Kullanıcıların karşında çok görünen bir ürün olmasa da, bulut programlama yazılım şirketi Salesforce rakip şirketler karşısında ezici bir konumda olup sektörde lider durumda. Benioff liderliğindeki şirket $50 Milyar dolarlık hisse değerini 22% arttırdı ve gelecek sene de $8 milyar dolar kar beklenmekte.

Benioff yalnızca finansal başarısıyla öne çıkan bir CEO değil; aynı zamanda cinsiyet eşitliliği, işyeri çeşitliliği,  ve LGBT haklarını savunarak sosyal ilişkileriyle de ön plana çıkmakta. Yasaları eleştiren Benioff,  LGBT kadın erken çalışan ayrımının yapılmayacağını belirtti.


7) Tim Cook (CEO, Apple)

Apple Müzik’in ücretsiz deneme süresinden sonra ilk ay içinde 6,5 milyon ücretli abone ağı oluşmasıyla Cook, lansman boyunca teknoloji devlerine rehberlik etmiş oldu. Apple TV 4 ile uğraşmayı bıraktı; üçüncü parti uygulamaları başlatabildi ve Siri’ye erişime izni verdi. Bilgisayarların sonu ilan edildi ve büyük bir cesaretle şirketin en büyük tableti olan iPad Pro tanıtıldı.

Yakın zamanda Apple, Çin’ de Uber’ i oyun dışı bırakan araç kullanım servisinin sahibi Didi Chuxing’ den 1 Milyar $ yatırım aldı. Bu anlaşma 2014 yılında Beats Electronics satın alındığından beri Apple’ın ilk büyük yatırım anlaşması oldu.


6) Jack Dorsey (Kurucu Ortak ve CEO, Twitter ve Square)

Square ve Twitter’ın CEO’su olan Dorsey’in parmak izi tüm Silikon Vadisi’ne yayılmış durumda. Geçen kasım ayında mobil ödeme uygulaması olan Square’in halka arzı gerçekleşti. 9 dolardan başlayan hisseler, 11 dolardan 13 dolara olan orijinal teklifin altında kaldı. Bazı kaynaklar bunu bir çöküş olarak niteledi.

Geçen temmuzda Dorsey’in Twitter’a geçici CEO (ekim ayında resmi olarak atandı) olarak dönmesinin ardından, bir senesi, ürün düzenlemeleriyle, canlı yayın çalışmalarıyla ve kullanıcıların şikayetçi olduğu, nefret edilen hataları düzenleyerek geçti.


5) Reid Hoffman ve Jeff Weiner (Kurucu ve Yönetici Başkan Yardımcısı (Hoffman) – CEO (Weiner), LinkedIn)

Weiner; şirketin mart ayındaki hareketsiz gelir raporundan sonra şirketin hisselerinin %40 düşmesi üzerine, kendisine ait 14 milyonluk hisse bonusunu LinkedIn çalışanlarına geri verdi. Weiner’ın amacı çalışanları canlandırmak ve morallerini yükseltmekti.

Hazirana kadar şirketin hisse fiyatlarındaki sıkıntılar tartışılabilir hale gelmişti. Weiner ve kurucu Hoffman’ın profesyonel sosyal ağın Microsoft’a çarpıcı bir rakam olan 26.2 milyar dolar nakite satışını denetledikten sonra teknoloji dünyası sallandı. Bu anlaşma yazılım devi Microsoft’un anlaşmayı kapatmak için %50 prim ödemesi ile şirket tarihinde edindiği en büyük kazanım oldu. Microsoft CEO’su Satya Nadella neticede LinkedIn ile Microsoft Office ağlarını senkronize ederek iki taraftaki kullanıcı deneyimini desteklemeyi planlıyor.


4) Elon Musk (CEO, Tesla & CEO ve CTO, SpaceX & Başkan, Solar City)

Musk dünyanın en etkili ve en farklı alanlarda faaliyet gösteren girişimcilerinden biri. Bizim jenerasyonumuzun en aktif ve potansiyeli şirketlerinden olan Tesla ve Space X’le gözünü hem yeryüzünde hem de dünyanın dışına dikmiş durumda. Nisan ayında Tesla 3 modeli için 375.000 ön sipariş alan şirket, siparişleri hazırlamak için mücadele ediyor.

SolarCity’nin de %22’sine sahip olan ve aynı zamanda yönetimin başında olan Musk’şirketin tamamına sahip olabilmek için bir teklif sundu. Bunların yanında Musk, San Francisco’nun çevresini bir saatten az bir sürede dolaşabilecek yenilikçi bir ulaşım sistemi geliştiriyor. Bu sistem üzerinde çalışan şirketse B serisi değerlemede 80 Milyon $ değerlemeye ulaştı ve hız kesmeden çalışmalarını sürdürüyor.


3) Travis Kalinick (Kurucu Ortak ve CEO, Uber)

68 milyar dolar değerinde Kalanick tarafından yönetilen ulaşım şebekesi şirketi Uber, dünyanın en değerli özel teknoloji şirketleri arasındaki yerini aldı. Kalanick liderliğindeki girişim bugüne kadar sermayesini gün geçtikçe kat be kat arttırmakta. Haziran ayında şirkete Suudi Arabistan’ın Kamu Yatırım Fonundan 3.5 milyar dolar kazandırıldı.

Uber özellikle işletmelerin teslimatlarını daha kolay ve karlı bir şekilde yapmalarını amaçlayan UberRush ve New York müşterilerine yemek dağıtımı yapan UberEats gibi yeni hizmetlerle genişlemekte ve yeniliklerine devam etmekte. Uber’in genişlemesi ve yeni pazarlara gözünü dikmesiyle beraber Kalanick’in yükü de bir hayli artmaya başladı, hatta Çin’de şiddetli bir rekabet ile karşı karşıya.


2) Larry Page ((Kurucu Ortak ve CEO, Alphabet)

 

Öncelerde sadece bir arama motoru olarak tasarlanan Google’ın kurucu ortaklarının şirketi yeniden yapılanmaya götürmesiyle birlikte muazzam bir büyüme kaydetti. Page, geçen yaz yayınladığı bir bildiriyle Alphabet’in Google ve sayısız iştiraklerini denetleyen bir holding oluşturacağını açıkladı. Alphabet’in CEOsu olarak olarak Page, yeni teknolojilere odaklandı, “Ay’a yolculuk” projelerine ve yetenek geliştirmeye teşviği arttırdı – ilk teşvik Google’ın kıdemli başkan yardımcısı Sundar Pichai’yi CEO yapmak oldu.

Haziran ayındaki Bloomberg Businessweek röportajında Page şahsen uçan araba teknolojisine odaklanan ve Alphabet ile bağlantısı olmayan bir yatırım oluşturmaya çalışan iki şirket satın aldığını bildirdi.


1) Mark Zuckerberg (Kurucu Ortak ve CEO, Facebook)

Zuckerberg için büyük bir yıl geride kaldı. Nisan ayında geliştiriciler için düzenlenen F8 konferansında Whatsapp, Instagram ve uzun dönemde uygulanacak bütün gelişmeler için 10 yıllık bir planı açıkladı . Şirketin uzun vadede drone, sanal gerçeklik ve yapay zeka üzerine projeleri var.

Geçen sonbaharda baba olan Zuckerberg, 50 Milyar $’lık servetinin %99’unu bağışlamaya karar verdi. Aynı zamanda eşi Chan Zuckerberg’le birlikte sağlık eğitim ve eşitlik üzerine de bir vakıf kurdu ve söz konusu çalışmaları birlikte yürütüyorlar.

Kaynak: Businessinsider.com

facebook-paylas2

 

 

new-twitter-paylas2

Kategoriler: Başarı, Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/