LGBT Filmleri: Sinemaseverlerin En Beğendikleri

LGBT filmleri listemizde en çok izlenen ve beğenilen filmleri sizin için derledik. İyi seyirler dileriz.


1) Paris is Burning (1990) | IMDb: 8.2

Yönetmen: Jennie Livingston

Oyuncular: Brooke Xtravaganza, André Christian, Dorian Corey 

LGBT filmleri arasında seyirci tarafından en beğenilen filmlerin başında Paris is Burning gelir. 1980’li yıllarda Afroamerikan ve Latin kökenli eşcinsel ve transseksüellerin düzenledikleri baloları konu alan bir belgeseldir. Özellikle drag queenlerin tercih ettiği bu balolarda kişiler kendilerini ifade edebilmek için özel kıyafetler giyiyorlardı. Belgesel New York’ta yaşayan transseksüellerin, seks işçilerinin yaşadığı zorlukları ve AIDS gerçeğini gözler önüne seriyor.


2) Law of Desire – Tutku Kanunu (1987) | IMDb: 7.1

Yönetmen: Pedro Almodovar

Oyuncular: Carmen Maura, Eusebio Poncela, Antonio Banderas 

Juan, yönetmen erkek arkadaşı Pablo’yu terk eder. Pablo ise uyuşturucuyla teselli bulmaya çalışır. Bu ayrılık onu çok zorlamıştır. Bu zor zamanında daha önce ona birkaç kez mektup yollayan hayranı Antonio ile tanışır ve birlikte olurlar. Ancak Pablo bunu devam ettirmek istemez ve Antonio’yu terk eder. Ancak ummadığı bir şey olur ve Antonio bir intikam planı yapar.


3) Longtime Companion – Kalıcı Dostluk (1989) | IMDb: 7.6

Yönetmen: Norman René

Oyuncular: Stephen Caffrey, Patrick Cassidy, Brian Cousins

Film adını The New York Times’ın 1980’lerde AIDS sebebiyle ölen homoseksüel bireylerin yaşayan partnerleri için kullandığı kelime öbeğinden alır. AIDS’in gerçeklerini göz önüne seren, eşcinsel bir arkadaş grubunun yaşadıklarını konu alan film eleştirmenler tarafından oldukça olumlu yorumlar alır. Dostluk ve sevgi üzerine son derece gerçekçi anlatımıyla birçok ödül için aday gösterilen film 1990 yılında Sundance Film Festivali’nde İzleyici Ödülü’nü almaya hak kazanır.


4) Love, Simon (2018) | IMDb: 7.6

Yönetmen: Greg Berlanti

Oyuncular: Nick Robinson, Jennifer Garner, Josh Duhamel

Love, Simon son dönemde en beğenilen LGBT filmleri arasındadır. Simon 17 yaşında bir gençtir. Ailesine ve arkadaş çevresine eşcinsel olduğunu söylemekten çekinen bu durumdan oldukça rahatsızdır. Aynı zamanda internetten anonim bir şekilde yazan bir sınıf arkadaşı da Simon’a aşıktır. Ancak Simon onun kim olduğunu bir türlü bulamaz.


5) All About My Mother – Annem Hakkındaki Her Şey (1999) | IMD: 7.9

Yönetmen: Pedro Almodovar

Oyuncular: Cecilia Roth, Marisa Paredes, Candela Pena 

Manuela’nın 17 yaşındaki oğlu Esteban’ı bir trafik kazasında kaybettikten sonra acıyla baş etmesi çok zordur. Babasının kim olduğunu bilmeyen Esteban ömrü boyunca babasını merak eder ve bir gün onu bulmanın hayaliyle yaşar. Aynı zamanda gelecekte büyük bir yazar olmak ister. Manuela bunları oğlunun günlüğünde okur ve babasını bulmak için Barselona’ya doğru yola çıkar.


6) The Handmaiden – Hizmetçi (2016) | IMDb: 8.1

Yönetmen: Park Chan-Wook

Oyuncular: Kim Min-hee, Ha Jung-woo, Cho Jin-woong 

Filmin senaryosu Sarah Water’ın Fingersmith adlı romanından uyarlanır. 1930’larda geçen bir hikaye, Japon varisi Leydi Hideko’nun zenginliğini ele geçirmeye çalışan Kont farklı planlar kurar. Hideko’yu kendine aşık ederek amacına ulaşmak isterken bir Hideko’ya Sook-he adlı bir hizmetçi tutar. Hizmetçinin görevi Kont’a yardım etmektir. Ancak planlamayan bir olay olur ve hizmetçi hanımefendisine aşık olur.


7) Tangerine (2015) | IMDb: 7.1

Yönetmen: Sean Baker

Oyuncular: Kitana Kiki Rodriguez, Mya Taylor, Karren Karagulian 

Film bir iPhone kamerası ile çekilir ve hikaye tek bir günü konu alır. Sin-Dee ve Alexandra’nın başından geçen talihsizliklerin anlatıldığı filmde hayat kadını olarak çalışan trans bireylerin yaşadığı zorluklar anlatılır.


8) Beatch Rats (2017) | IMDb: 6.4

Yönetmen: Eliza Hittman

Oyuncular: Harris Dickinson, Madeline Weinstein, Kate Hodge

Frankie Brooklyn’in kenar mahallelerinden birinde yaşamaktadır. Hasta babası ve annesiyle birlikte kalan Frankie’nin evinde sürekli sorunlar vardır. O da bu sorunlardan kaçabilmek için sürekli arkadaşlarıyla takılmaktadır. Annesi tarafından yoğun bir baskı altındadır. Annesi sürekli artık bir kız arkadaşının olması gerektiğini söyler. Frankie ise kendinden yaşça büyük erkeklerle birlikte olmaktadır. Sorunlarının arasında kendini keşfetme sürecinde olan Frankie’nin hikayesi anlatılır.


9) Dallas Buyers Club – Sınırsızlar Kulübü (2013) | IMDb: 8.0

Yönetmen: Jean-MArc Vallée

Oyuncular: Matthew McConaughey, Jennifer Garner, Jared Leto

Sınırsızlar Kulübü, LGBT filmleri arasında en beğenilenlerdendir. Ron Woodroof uyuşturucu bağımlısı bir HIV taşıyıcısıdır. Woodroof’a AIDS yüzünden 30 günlük ömür biçildiğinde yasal olarak kullanabileceği tek bir ilaç vardır. Ölümle burun buruna gelen Woodroof ise farklı tedavi yolları aramaya başlar. Amerika’da yasal olmadığı halde farklı ülkelerde bulunan doğal ilaçlar vardır. Woodroof’un doktoru aynı zamanda da arkadaşı olan Eve Saks bu ilacı bulmasında yardımcı olur. Bu serüven sadece Woodroof için değildir. Aynı zamanda pek çok hastaya da umut ışığı olur.


10) BPM (Beats Per Minute) – Kalp Atışı Dakikada 120 (2017) | IMDb: 7.4

Yönetmen: Robin Campillo

Oyuncular: Nahuel Pérez Biscayart, Arnaud Valois, Adéle Haenel

Act Up-Paris AIDS ile mücadele yürüten sivil toplum örgütlerinden birisidir. Bu sivil toplum örgütünün amacı toplumun bilgisizliği ve ilaç şirketlerinin çıkarlarına karşı savaşmaktır. Nathan isimli genç de bu örgüte katılır. Birlikte çok yol kat ettiği bu örgütten Sean’a aşık olur. Sean son derece radikal ve güçlü bir isimdir. Nathan hem mücadelenin içinde güçlenir hem de kendini bulma yolunda büyük adımlar atar.


11) Milk (2008) | IMDb: 7.5

Yönetmen: Gus Van Sant

Oyuncular: Sean Penn, Josh Brolin, Emile Hirsch

Başarılı yönetmen Sean Penn bu sefer gey hakları konusunda bir idol olan Harvey Milk’in yaşamını konu alan bu filmi seyirciyle buluşturur. Harvey Milk tarihte ilk defa devlet kadrosunda üst düzeyde yöneticilik yapması için seçilen bir eşcinseldir. San Francisco Şehir Meclisi’ne seçilen Milk politik olarak çok büyük başarılar elde etti. Yaşlılar için, sendikalı işçiler için, eşcinsel hakları için kısacası herkes için mücadele eden Milk 1978’de hayata gözlerini pek çok Amerikalının kahramanı olarak yumdu.


12) A Fantastic Women – Muhteşem Kadın (2017) | IMDb: 7.2

Yönetmen: Sebastian Lelio

Oyuncular: Daniela Vega, Francisco Reyes, Luis Gnecco

Gündüzleri garsonluk yapan Maria kendinden yaşça büyük sevgilisi ile oldukça güzel bir ilişki yaşayan trans bir kadındır. Akşamları ise gece kulübünde şarkıcılık yapan Maria’nın oldukça düzenli bir hayatı vardır. Sevgilisinin ani ölümü ile sarsılan Maria’nın tüm düzeni bozulur. Zorlu hayat mücadelesinde tek başına kalır ve yaşamı sorgulamaya başlar.


13) Blue is the Warmest Colour – Mavi En Sıcak Renktir (2013) | IMDb: 7.7

Yönetmen: Abdellatif Kechiche

Oyuncular: Léa Seydoux, Adéle Exarchopoulos, Salim Kechiouche 

15 yaşındaki Adele bir gün Emma’nın mavi saçlarını fark eder. Emma’ya karşı duyduğu aşkı ailesine ve kendine itiraf etmekte zorlanır. Dış dünyadan ona karşı gelen bakışlar arasında kaybolsa da aynı bakışları kendisi de kendine karşı kullanır. Ergenlik sorunları ve kendini keşfetme süreci oldukça zorludur.


14) Carol (2015) | IMDb: 7.2

Yönetmen: Todd Haynes

Oyuncular: Cate Blanchett, Rooney Mara, Sarah Paulson 

Carol oldukça zengin bir kadındır. Kocasından boşanmak isteyen Carol aynı zamanda kızının velayetini alabilmek için mücadele vermektedir. Mağaza görevlisi olan Therese ise oldukça sıradan geçen günlerinde kendini bulmaya çalışmaktadır. Carol, Therese’nin çalıştığı butiğe gittiğinde Therese’nin güzelliğinden etkilenir. Şükran gününde onu bir yolculuğa davet eder. Aralarında beklenmedik bir aşk doğar. Ancak 1952’de Amerika’da bu aşk hoş karşılanmayacaktır.


15) Call Me by Your Name – Beni Adınla Çağır (2017) | IMDb: 7.9

Yönetmen: Luca Guadagnino

Oyuncular: Armie Hammer, Timothée Chalamet, Michael Stuhlbarg 

Beni Adınla Çağır son dönemin en beğenilen LGBT filmeleri arasındadır. 1983 yılının yazında 17 yaşındaki Elio Perlman İtalya’daki 17. Yüzyıldan kalma villada günlerini geçirmektedir. Burada müzik yapıyor, okuyor ve Marzia ile flört ediyordu. Elio, entelektüel ailesi sayesinde oldukça birikimli bir gençtir. Bu birikim onu olduğundan daha büyük göstermektedir. Elio’nun babasının yanına staj yapmak için Amerika’dan bir doktora öğrencisi olan Oliver gelir. Oliver’in gelişi Elio’nun ve Oliver’in hayatında bir dönüm noktası gelir. Hem birbirlerini hem de kendilerini keşfettikleri bir yaz geçirirler.


16) Moonlight – Ay Işığı (2016) | IMDb: 7.4

Yönetmen: Barry Jenkins

Oyuncular: Mahershala Ali, Naomie Harris, Trevante Rhodes

Miami’de refah seviyesi pek de yüksek olmayan bir mahallede yaşayan siyahi genç Chiron kendine yer edinme savaşı içerisindedir. Filmde Chiron’un yaşamının 3 dönemi seyirciyle buluşur. Gencin ailesiyle olan ilişkisi, romantik ilişkileri ve iş hayatı konu alınır. Bunların yanında uyuşturucu satıcısı olan Juan ile ilişkisi de anlatılır.


17) Brokeback Mountain – Brokebeck Dağı (2005) | IMDb: 7.7

Yönetmen: Ang Lee

Oyuncular: Lake Gyllenhaal, Heath Ledger, Michelle Williams

E. Annie Proulx’un hikayesinden uyarlanan film iki kovboyun hikayesini seyirciyle buluşturur. Sert koşullarda yaşamını sürdürmeye çalışan iki kovboyun yolu Brokeback Dağı’na düşer. Burada bir çiftlikte tanışırlar. Birlikte çalışıp günlerini birlikte geçirmeye başlarlar. Birlikte geçirdikleri bu zamanda aralarında bir çekim oluşmaya başlar. Son derece içten ve duygusal bir ilişki oluşur.


18) Vicky Cristina Barcelona – Barselona Barselona (2008) | IMDb: 7.1

Yönetmen: Woody Allen

Oyuncular: Rebecca Hall, Scarlett Johansson, Javier Bardem 

Vicky ve Cristina İspanya’da güzel bir yaz geçiriyorlardır. O yaz başarılı bir sanatçı ve onun güzel eski eşiyle yolları kesişir. Cristina oldukça muhafazakar bir kadındır. Vicky ise oldukça özgür ruhlu bir kadındır. Barselona’da yolları kesişen bu insanlar arasında farklı bir ilişki başlar.


19) Beginners – Yeni Başlangıçlar (2010) | IMDb: 7.2

Yönetmen: Mike Mills

Oyuncular: Ewan McGregor, Christopher Plummer, Mélanie Laurent 

Ailesindeki kopuk ilişkilerden dolayı bağlanma sorunları yaşayan bir adamın hikayesi konu alınır. Annesini kaybeden bu gencin babasıyla arasındaki ilişki daha da yakınlaşır. Bu yakınlaşan ilişki tahmin edilemez bir hal alır. Bazen beklenmedik yakınlaşmalar beklenmedik sonuçları da beraberinde getirir.


20) Hearbeats – Hayali Aşıklar (2010) | IMDb: 7.1

Yönetmen: Xavier Dolan

Oyuncular: Xavier Dolan, Monia Chokri, Niels Schneider 

Marie ve Francis çok yakın iki arkadaştır. İkili şehre yeni gelen Nicolas ile bir akşam yemeğinde karşılaşır. Bu yemeğin ardından sık sık buluşurlar ve ikisi de Nicolas’a aşık olur. Aralarında bir rekabet başlar. Francis partnerleriyle mesafeli ilişkiler kurmayı tercih eden bir eşcinseldir. Maria’nın tek isteği ise genel olarak sevilmektir. İlgiyi fark eden Nicolas ise yakın arkadaşları birbirine düşürerek kendi zevkini tercih eder.


21) The Way He Looks – Bugün Eve Yalnız Dönmek İstiyorum (2014) | IMDb: 7.9

Yönetmen: Daniel Ribeiro

Oyuncular: Ghilherme Lobo, Fabio Audi, Tess Amorim

Bugün Eve Yalnız Dönmek İstiyorum, LGBT filmleri arasında en beğenilen filmlerden birisidir. Görme engelli bir genç olan Leonardo son derece baskıcı annesinin gözetimi altında yaşamaktadır. En sevdiği arkadaşı eğitimi için şehirden ayrılır. Bu Leonardo’yu daha da yalnızlaştırır. Ancak sınıflarına yeni gelen Gabriel’le tanışması Leonardo’ya yalnızlığını unutturur. Sadece yalnızlığını unutturmakla kalmaz aynı zamanda hayatının akışını da değiştirir.


22) Dear Ex (2018) | IMDb: 7.4

Yönetmen: Chih-Yen Hsu

Oyuncular: Roy Chiu, Ying-Hsuan Hsieh, Spark Chen 

Song Cheng-xi’nin babası Song Zheng-yuan eşini ve oğlunu bırakarak eşcinsel sevgilisi Jay’in yanına taşınır. Sadece yanına taşınmakla da kalmaz tüm mirasını sevgilisinin üzerine yapar. Bunu öğrenen eski eşi duruma karşı çıkar. Son Cheng-xi ise annesi babası ve babasının sevgilisinin arasında kalır.


23) Portrait of a Lady on Fire – Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi (2019) | IMDb: 8.1

Yönetmen: Céline Sciamma

Oyuncular: Noémie Merlant, Adéle Haenel, luana Bajrami 

Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi, LGBT filmleri arasında seyircinin en beğendiği filmlerin başındadır. 18. yüzyılda Marianne isimli sanatçı Britanya’da Heloise isimli genç bir kadının portresini yapmak için görevlendirilir. Ancak Heloise’nin bu çizimden haberinin olmaması gerekmektedir. Bu görevi yerine getirebilmek için Marianne gündüzleri Heloise’yi izler geceleri ise aklında kalanları çizer. İstemediği bir evlilik yapmak üzere olan Heloise ve ressam Marianne arasında bir yakınlaşma başlar.


24) God’s Own Country – Tanrı’nın Unuttuğu Yer (2017) | IMDb: 7.7

Yönetmen: Francis Lee

Oyuncular: Josh O’Connor, Alec Secareanu, Gemma Jones

LGBT filmleri arasında en beğenilen filmlerden birisi de Tanrı’nın Unuttuğu Yer’dir. Yorkshire yerlisi bir olan Johnny Saxby ıssızlıktan bunalmış bir çiftçidir. Çiftliğe yardımcı kahya olarak Romanyalı göçmen Gheorghe gelir. Gheorghe’nin gelişiyle Johnny’nin yalnızlığı biraz olsun azalır. Aralarında duygusal bir yakınlık başlar. Bu yakınlık daha önce hiç hissetmedikleri bir yakınlıktır. İkisini de bambaşka duygulara sürükleyen bir yakınlık…


25) Rocketman (2019) | IMDb: 7.3

Yönetmen: Dexter Fletcher

Oyuncular: Taron Egerton, Jamie Bell, Richard Madden

Filmde müzik sektörünün önde gelen isimlerinden Elton John’un başarı dolu hayat hikayesi konu alınır. Elton John’un Royal Müzik Akademisi’nden çıkıp nasıl süper star olduğu, o ölümsüz şarkılarını yazma serüveni ve daha pek çok hikaye seyirciyle buluşuyor.


26) Pain and Glory – Acı ve Zafer (2019) | IMDb: 7.5

Yönetmen: Pedro Almodovar

Oyuncular: Antonio Banderas, Asier Etseandia, Leonardo Sbaraglia 

Filmde başarılı yönetmen Salvador Mallo’nun hayatı konu alınır. 1960’larda geçirdiği çocukluğu, ailesi ile birlikte Valencia’ya yerleşmesi ve ilk aşkına kadar hayatının önemli anları seyirciyle buluşur. Özellikle Mallo’nun kendini tanıma sürecini beyaz perdeye yansıtan film izleyen tarafından oldukça beğenildi.


27) The Favourite – Sarayın Gözdesi (2018) | IMDb: 7.5

Yönetmen: Yorgos Lanthimos

Oyuncular: Olivia Colman, Emma Stone, Rachel Weisz 

Sarayın Gözdesi, hem dönem hem de LGBT filmleri arasında en beğenilen filmlerin başında gelir. 18. yüzyılda İngiltere ve Fransa arasındaki savaş sürerken tahtta oturan Kraliçe Anne’nin sağlığı günden güne bozulmaktadır. Saraya yeni gelen hizmetçi Abigail ile Anne’nin sağ kolu olan Lady Sarah arasında amansız bir çekişme başlar. Sağlığı bozulmakta olan kraliçenin yerine kararları Sarah Churchill vermeye başlar. Abigal ve Sarah arasındaki çekişme olumlu bir yön alır ve Sarah Abigal’i koruma altına alır ve Abigal’in hayatı bir anda değişir.


28) Can You Ever Forgive Me? – Beni Affedebilir Misin? (2018) | IMDb: 7.1

Yönetmen: Marielle Heller

Oyuncular: Melissa McCarthy, Richard E. Grant, Dolly Wells

Lee Israel, 1970’lerde Katharine Hepburn, Estee Lauder ve Tallulah Bankhead gibi başarılı insanların hayat hikayelerini kaleme alan bir yazardır. Film Lee Israel’in hayatını konu alır. Lee’nin işleri giderek kötüleşmektedir. Yayıncı bulmakta zorlanan yazar yakın arkadaşı Jack ile ölmüş olan yazarların mektuplarını taklit eder. Ancak polisler durumu fark eder.


29) Center of My World – Dünyamın Merkezi (2016) | IMDb: 7.2

Yönetmen: Jabob M. Erwa

Oyuncular: Bendix Hansen, Sarah Fuhrer, Louis Hofmann 

Filmin senaryosu Andreas Steinhöfel’in aynı adlı romanından uyarlanır. Phil bir yaz kampına katılır. Kamptan eve döndüğünde annesinin yeni bir erkek arkadaşı olduğunu öğrenir. Karmaşık bir ruh halinde olan Phil, okullar açıldığında yeni bir arkadaş edinir. Bu yeni arkadaş okula yeni gelen Nicholas’tır. Phil Nicholas’a karşı farklı duygular beslemeye başlar.


30) Boy Erased – Silinmiş Çocuk (2018) | IMDb: 6.9

Yönetmen: Joel Edgerton

Oyuncular: Lucas Hedges, Nicole Kidman, Joel Edgerton

Nicole Kidman’ın başrolde olduğu Silinmiş Çocuk LGBT filmleri arasında en beğenilenlerdendir. Baptist bir papazın oğlu olan Jared ailesiyle sürekli karşı karşıya gelmektedir. Eşcinsel olan Jared büyük bir ikilemin ortasında kalır. Eşcinsel dönüşüm terapisi programına giderek ailesiyle arasını düzeltebilir ya da çevresiyle tüm bağını koparabilir. Bu zorlu süreçte kendini keşfetmeye başlar.

 

Editörün Notu: Herkesin aşkına kimse karışamaz ☺

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/