Oyun Filmleri: Birbirinden Güzel Oyun Uyarlaması Filmler

Oyun filmleri ile sanal alemde içinde kaybolduğumuz oyunları beyaz perdede izlemeye hazır mısınız? Birbirinden güzel oyun filmlerini sizler için derledik. İyi seyirler dileriz.


1) Hitman (2007) | IMDb: 6.3

Tür: Aksiyon, Suç, Gerilim

Yönetmen: Xavier Gens

Oyuncular: Timothy Olyphant, Dougray Scott, Olga Kurylenko

Oyun filmleri listesinin ilk filmi olan Hitman’nin senaryosu yine aynı isimli oyundan uyarlanır. Bir kişi düşünün; kilisede büyütülmüş ve kilise adabına göre yetiştirilmiş. Aynı zamanda dünyanın en azılı suçlularından da ders almış. Bu durumun farkına varan kilise rahatsız olur ve suçtan uzak durması gerektiği üzerine baskı kurar. Bunun üzerine filmin kahramanı suç dünyasında suçtan uzak durarak herkesi hayran bırakır. Zekası ve kıvraklığı ile etrafındakiler tarafından övgü alan genç kahramanın diğer insanlardan bir farkı vardır. Sırtında bir barkod ile yaşamaktadır. Ajan 47 olarak bilinen bu adamın yaşamı sırlar ve maceralar ile doludur.


2) Tomb Raider (2018) | IMDb: 6.3

Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik

Yönetmen: Roar Uthaug

Oyuncular: Alicia Vikander, Dominic West, Walton Goggins

Filmin senaryosu 2013 yılında ortaya çıkan Tomb Raider isimli oyundan uyarlanır. 21 yaşındaki Lara, Londra’da üniversitede okurken aynı zamanda bisikletli kuryelik yaparak günlerini geçirir. Babası ortadan kaybolduğu süreçte ona teklif edilen küresel ticaret imparatorluğunun başına geçmesi fikrine sıcak bakmaz ve teklifi reddeder. Babasının kaybolmasından yaklaşık 7 yıl sonra onun kaybolması ile ilgili araştırmalar yaparken bir antik eser ile kesişir yolu. Bu eser ile babasının kayboluşu üzerine farklı araştırmalar yapmaya başlar. Babası en son Japonya’yı ziyaret eden Lara iz sürmek için Japonya’ya doğru yola çıkar. Burada izler onu eski bir mezarlığa götürür. Ancak işler hiç de beklediği gibi ilerlemez. Bir anda kendini silahlanmış halde bulur. Üstelik artık amansız bir maceranın içindedir. 


3) Need for Speed (2014) | IMDb: 6.4

Tür: Aksiyon, Suç, Gerilim

Yönetmen: Scott Waugh

Oyuncular: Aaron Paul, Dominic Cooper, Imogen Poots

Tobey Marshall, ailesine ait olan Marshall Motors isimli tamirhaneyi işleten bir gençtir. Babasının ölümü üzerine hayat Tobey için zorlaşır. Babasından kalan borçları temizleyebilmek için dişini kemiğine takar çalışır. Hafta içi kendi tamirhanesinde çalışan Tobey, hafta sonları da yasal olmayan araba yarışlarına katılır. Bu sayede babasından kalan borcu tamamlamaya çalışır. Bu süreçte kendisi de arabalara tutku duymaya başlar. Dino Brewster, Tobey’in düşmanıdır ancak bir gün büyük bir iş teklif eder. Dino oldukça zengin bir adamdır. Tobey’den dünyanın gelmiş geçmiş en iyi ve donanımlı arabası olacak Mustang’i yapmasını ister. Tobey bu işi kabul eder ve çalışmaya başlar. Bu esnada yarışlara devam etmektedir. Bir yarışta Dino ve Tobey farklı takımlara düşerler ve azılı bir yarış başlar. Bu yarış ölümlü büyük bir kaza ile sonuçlanır. Dino’nun oyunları yüzünden tüm suç Tobey’in üzerine kalır. Suç yüzünden Tobey yaklaşık iki yıl boyunca hapishanede kalmak zorunda kalır. Bu iki yılın ardından özgürlüğüne kavuşan Tobey’in artık yaşamak için tek bir amacı vardır: intikam.


4) Assassin’s Creed (2016) | IMDb: 5.7

Tür: Aksiyon, Macera, Bilim-Kurgu

Yönetmen: Justin Kurzel

Oyuncular: Michael Fassbender, Marion Cotillard, Jeremy Irons

Oyun filmleri arasında tam olarak oyun uyarlaması olmasa da oyuna oldukça benzeyen bir senaryoya sahiptir. İspanya Engizisyonu’nda geçen film birkaç oyunu birleştirip kendi mantığını ortaya çıkarıyor. Callum Lynch genetik kodunu kırarak bambaşka bir gerçeklikte bulur kendini. Callum’un soyu, gizli bir topluluk olan Suikastçiler’e dayanmaktadır. Bu bilgi ile kendinde yeni özellikler keşfeden Callum, karşısına çıkan Templer ile azılı bir savaşa girer.


5) Mortal Kombat (1995) | IMDb: 5.8

Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik

Yönetmen: Paul W.S. Anderson

Oyuncular: Christopher Lambert, Robin Shou, Linden Ashby

Oyun filmleri arasında beğenilen filmlerden birisi olan Mortal Kombat 1992 yılında yapılan aynı isimli orijinal oyundan uyarlanır. Büyücü Shang Tsung, Tanrı Rayden tarafından yönetilmektedir. Film tamamen oyunun senaryosu ile örtüşmektedir. Üstelik filmde kullanılan müzik de oyunun kendi müziğidir.


6) Silent Hill – Sessiz Tepe (2006) | IMDb: 6.5

Tür: Korku, Gizem

Yönetmen: Christophe Gans

Oyuncular: Radha Mitchell, Laurie Holden, Sean Bean

Sharon, Rose Da Silvan’ın biricik kızıdır. Hayatları ne yazık ki pek de kolay değildir. Sharon, uyur gezerdir. Bu durum hayatlarını oldukça kötü etkilemektedir. Üstelik yaşadığı ruhsal sıkıntılardan dolayı oldukça zorlanan aile ne kadar çabalarsa çabalasın bir çözüm yolu bulamaz. Sharon, annesine rüyalarında Silent Hill’i gördüğünü söylemektedir. Son çare olarak Rose kızını oraya götürmeye karar verir. Ancak Sharon’un eşi bu durumu asla kabul etmemektedir ve kızı ile eşinin oraya gitmesine izin vermez. Ne olursa olsun aklına koyduğunu yapmaya kararlı olan Rose kızını da yanına alarak yola çıkar. Ancak o bölgeye ulaşmak tahmin edildiği kadar kolay değildir. Yaklaştıkları her adımda bambaşka bir zorluk karşılarına çıkar. Bu zorluklarla boğuşurken Rose bir anda kızını kaybeder. Durum çığırından çıkmış bir haldedir. Rose kızını bulup onu iyileştirebilecek midir?


7) Prince of Persia: The Sands of Time – Pers Prensi: Zamanın Kumları (2010) | IMDb: 6.6

Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik

Yönetmen: Mike Newell

Oyuncular: Jake Gyllenheal, Gemma Arterton, Ben Kingsley

Prince of Persia üçlemesini oynamış mıydınız? Eğer oynadıysanız buyurun bir de filmine göz atın. Prens Dastan ile Ebu Hassan’ın maceraları sizi bekliyor. Prens Dastan ne kadar istemese de oldukça gizemli bir prenses ile anlaşma yapmak zorunda kalır. Bu anlaşma uyarınca birlikte Zamanın Kumları’nı açıp çıkaracaklarıdır. Bu pek de kolay değildir. Oldukça güçlü olan ve sahibini dünyanın hükümdarı yapacak olan hançer korunmak zorundadır. Bu görevi ise Dastan üstlenir. Dastan bu görev esnasında karanlık güçler ile karşı karşıya gelmekte ve var gücüyle savaşmaktadır.


8) Resident Evil – Ölümcül Deney (2002) | IMDb: 6.7

Tür: Aksiyon, Korku, Bilim-Kurgu

Yönetmen: Paul W.S: Anderson

Oyuncular: Milla Jovovich, Michelle Rodriguez, Ryan McCluskey

Hive, Umbrella Corporation şirketi tarafından yönetilen bir araştırma merkezidir. Genetik araştırmalar yapılan bu merkezde uygulanan bir deneyde T-virüs adında bir virüs yapılır. Bu virüs bir hırsız tarafından çalınır ve Hive binasında serbest bırakılır. The Red Quinn adındaki yapay zeka bu virüs tarafından ele geçirilir. Bunun üzerine Hive genetik araştırma merkezindeki herkese virüs bulaşmaya başlar. Bu virüs bulaştığı kişileri zombiye dönüştürmektedir ve bu zombiler yapay zeka tarafından yönetilmektedir. Bu yapay zekayı durdurmak için görevlendirilen ekibin işi oldukça zorludur. Yapay zekayı durdurmak başlı başına zorlu bir iş iken aynı zamanda zombiler ile de savaşmak zorundadırlar.


9) Warcraft: The Beginning – Warcraft: İki Dünyanın İlk Karşılaşması (2016) | IMDb: 6.8

Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik

Yönetmen: Duncan Jones

Oyuncular: Travis Fimmel, Paula Patton, Ben Foster

Oyun filmleri listesinin en beğenilenlerinden olan Warcraft en yüksek hasılata sahip oyun filmleri arasındadır. İzleyiciler tarafından büyük bir beğeni ile karşılanan filmin senaryosu, Warcraft isimli video oyunundan uyarlanmıştır.


10) Lara Croft: Tomb Raider (2001) | IMDb: 5.8

Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik

Yönetmen: Simon West

Oyuncular: Angelina Jolie, Jon Voight, Iain Glen

Oldukça zengin bir ailenin biricik kızı olan Lara Croft alabileceği en iyi eğitimi alır. Ailesi tarafından İngiltere’nin en iyi okullarına gönderilen Lara akademik anlamda oldukça donanımlıdır. Lara ise macera dolu bir hayat sürmek istemektedir. Bu doğrultuda hayat yolunu çizmeye çalışır ve bir tarihi eserin peşine düşer. Bu tarihi eser öyle güçlü bir eserdir ki barındırdığı güç sayesinde tüm dengeleri alt üst edebilir. Esere sahip olan kişi tüm dünyanın kaderini değiştirebilecektir. Lara da bu bilgiler doğrultusunda o tarihi eseri bularak dünyanın kaderini değiştirmek için yola çıkar. Bu yolda tek başına değildir. Savaşmak zorunda kalacağı kötü insanlarla karşı karşıyadır.


11) The Angry Birds Movie (2016) | IMDb: 6.3

Tür: Animasyon, Aksiyon, Macera

Yönetmen: Clay Kaytis, Fergal Reilly

Seslandirenler: Jason Sudeikis, Josh Gad, Danny McBride

Angry Birds oyunu bir zamanlar neredeyse hepimizi etkisi altına alan oyunlardan birisiydi. İşte o oyunu şimdi beyaz perdede izleme zamanı. Red, herkesin barış içinde yaşadığı adada sürekli sinirli olan ve öfkesini kontrol altına alamayan uçamayan bir kuştur. Red bu sinirli yapısı yüzünden arkadaşları tarafından dışlanmaktadır. Bu adaya bir gün domuz gemisi yaklaşır ve domuzlar o barış içinde yaşayan kuşlar ile çok iyi anlaşırlar. Kuşlar domuzları, domuzlar kuşları sever ve birlikte yaşamaya başlarlar. Bu birlikte yaşamı kabul etmeyen tek kişi Red’dir. Ada halkına karşı gelerek domuzlara güvenmemeleri gerektiğini sürekli dile getirir. Ne yazık ki hislerinde de haklıdır. Bir gece yarısı adaya gelen domuzlar adadaki tüm yumurtaları çalar ve ortadan kaybolurlar. Neye uğradığını şaşıran kuşlar durumu önceden hisseden Red’den yardım istemeye başlar. Tüm ada halkı Red’in iki dudağının arasında bakmaktadır.


12) Pokémon: The First Movie – Pokemon: İlk Film (1998) | IMDb: 6.3

Tür: ANimasyon, Aksiyon, Macera

Yönetmen: Kunihiko Yuyama, Michael Haigney

Seslendirenler: Veronica Taylor, Rachael Lillis, Eric Stuart

Pokemon’a aşina olmayanınız var mı? Çocukken izlediğimiz çizgi filmi tekrar hem de film halini izlemeye hazır mısınız? Bizim aşık olduğumuz Pokemon aleminde yaşamakta olan bilim insanları önemli bir görevin peşindedirler. Var olan genleri birleştirerek gelmiş geçmiş en iyi ve değerli pokemonu yaratmak artık bu insanlar için en büyük amaçtır. Bu görevi yerine getirebilmek için en güçlü olan pokemon ile çalışmak zorundadırlar. O ise Mew’dir. Mew’in DNA örnekleri ile yaratılacak olan pokemonun ismi Mewtwo olacaktır. Mewtwo’nun en önemli özeliği ise insanlar dahil hiçbir güç tarafından yönetilemeyecek olmasıdır. Ancak bu özellik oldukça korkutucudur.


13) Resident Evil: Extinction – Ölümcül Deney: İnsanlığın Sonu (2007) | IMDb: 6.2

Tür: Aksiyon, Macera, Korku

Yönetmen: Russel Mulcahy

Oyuncular: Milla Jovovich, Ali Larter, Oded Fehr

Raccon City’de meydana gelen o korkunç felaketin ardından virüs kontrol edilemez bir hal alır ve her yeri sarar. Artık düm dünya bu virüs ile kaplıdır. Virüsten kaçmayı başaranlardan birisi olan Alice, kendini Nevada çölünde izole etmiş bir halde korumaktadır. Ancak orada saklanmak Alice’e göre değildir. Eski dostları ile tekrar bir araya gelmeyi kafasına koyan Alice yola çıkar. Umbrella Şirketi’nin üzerinde yaptığı deneylerin sonucu olarak oldukça güçlü bir hale gelen Alice’in duyularında değişiklikler meydana gelmeye başlar. Ne kadar insan üstü bir hal alıp yenilmezmiş gibi görünse de savaştığı virüs oldukça zorludur.


14) Pokemon the Movie 2000 – Pokemon 2: En Güçlü O (1999) | IMDb: 6.1

Tür: Animasyon, Aksiyon, Macera

Yönetmen: Michael Hagney, Kunihiko Yuyama

Seslendirenler: Veronica Taylor, Rica Matsumoto, Ikue Otani

Pokemon aleminde olaylar dur durak bilmeden devam eidyor. Yakaladığı her pokemonu elinde tutarak bir koleksiyon yapan Lawrence isimli çocuğun bu hayattaki en büyük hayali o efsane olan pokemon Lugia’yı yakalamaktır. Lugia bir deniz pokemonudur. Lawrence eğer Lugia’yı yakalayabilirse en iyi pokemon terbiyecisi olarak tarihe geçecektir. Ancak şöyle de bir durum vardır ki Lugia bir tanedir ve onun yok olması demek geri kalan tüm pokemonların tehlikeye girmesi demektir. Lawrence’i durdurmak için yola çıkan Ash ve arkadaşları için olaylar daha yeni başlamaktadır.


15) Max Payne (2008) | IMDb: 5.3

Tür: Aksiyon, Suç, Dram

Yönetmen: John Moore

Oyuncular: Mark Wahlberg, Mila Kunis, Beau Bridges

Oyun filmleri listesinin bir diğer filmi de Max Payne’dir. Max Payne,Amerikan Uyuşturucu ile Mücadele Teşkilatı (AUİMT) ajanlarından birisidir. Payne, işlenen seri cinayetleri çözmek için varını yoğunu ortaya koyup çalışmaktadır. Bu olayları çözebilmek için kız kardeşini yeni kaybetmiş olan Mona Sax ile iş birliği yapmak zorunda kalır. Mona Sax, aslında bir suikastçıdır ve yaşamak için tek amacı kız kardeşinin öcünü almaktır. İkili kendi arasında bir anlaşma yapar ancak etraflarındakiler tarafından büyük bir baskıya maruz kalırlar. Kolluk kuvvetleri ve gangster çetelerinin da arasında olduğu büyük bir kitle ikiliye musallat olur ve işlerine taş koymaya çalışırlar.


16) Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life – Lara Croft Tomb Raider: Yaşamın Kaynağı (2003) | IMDb: 5.6

Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik

Yönetmen: Jan de Bont

Oyuncular: Angelina Jolie, Gerar Butler, Chris Barrie

Oyun filmleri listemizin bir diğer devaam filmi ise Lara Croft Tomb Raider: Yaşamın Kaynağı’dır. Hayatını tek düze yaşamak yerine maceradan maceraya koşmayı kafasına koymuş olan güzel Lara Croft oldukça başarılı bir arkeologdur. Gelmiş geçmiş en önemli kazılardan birine imza atan Croft Pandoranın Kutusu’na ulaşabilmek için kullanılabilecek bir malzemeyi bulur. Ancak mutluluğu oldukça kısa sürer. Çünkü bu malzemeyi kötülüklerin babası olarak nitelendirilebilecek kadar kötü olan Jonathan Reiss ele geçirir. O malzemeyi bulabilmek için elinden gelenin en iyisini yapmaya niyetli olan Croft, Terry Sheridan ile iletişime geçer. İkiliyi dünyanın belki de en zorlu yolculuğu beklemektedir.


17) Rampage – Rampage: Büyük Yıkım (2018) | IMDb: 6.1

Tür: Aksiyon, Macera, Blim-Kurgu

Yönetmen: Brad Peyton

Oyuncular: Dwayne Johnson, Naomie Harris, Malin Akerman

Başarılı primatolog Davis Okoye, insanlardan pek hoşlanmayan birisidir. Elinden geldiğince insanlardan uzak bir çalışma yaşamı sürer. Çalışma hayatında daha doğduğu ilk günden itibaren bakımını üstlendiği bir goril vardır. Bu goril  ile arasında inanılmaz bir bağ gelişir. Bu sevimli goril üzerinde çeşitli deneyler yapılmaktadır. Bu deneyler sonucunda yanlış giden bazı şeyler yüzünden goril bir canavara dönüşür. Bu durumun sebebi araştırılırken aynı şekilde yabanileşen pek çok hayvan saptanır. Okoye ise bir genetik mühendisi ile bu hayvanları kurtarabilmek için harekete geçer.


18) Final Fantasy: The Spirits Within (2001) | IMDb: 6.4

Tür: Animasyon, Aksiyon, Macera

Yönetmen: Hironobu Sakaguchi, Monotori Sakakibara

Seslendirenler: Alec Baldwin, Steve Buscemi, Ming-Na Wen

Oyun filmleri beğenilen filmlerinden birisi de Final Fantasy: The Spirits Within’dir. 2065 yılında günlerden bir gün dünyaya yaklaşan meteor durdurulamaz ve dünyaya çarpar. Bu çarpma ile her şey alt üst olur. Uzaylılar artık dünyadadırlar. Uzaylı olarak tanımlanan bu varlıklar insanlığı ele geçirmeye başlar. İnsanlar hayatta kalabilmek için bazı sığınma yerlerine akın ederler. Bir yandan hayatta kalmak için bir araya gelmeleri gerekirken diğer yandan uygun silahlar ile uzaylılar ile savaşmaları gerekmektedir. Aki Ross isimli bilim insanı bu mücadele esnasında ölümcül bir enfeksiyon ile tanışır ve bu enfeksiyon ile mücadele etmeye başlar. Bu duruma tanık olan insanlar için Aki Ross artık bir önderdir.


19) Doom (2005) | IMDb: 5.2

Tür: Aksiyon, Korku, Bilim-Kurgu

Yönetmen: Andrzej Bartkowiak

Oyuncular: Karl Urban, Rosamund Pike, Dwayne Johnson

Olduvia, Mars’ta kurulmuş bir araştırma merkezidir. Mars ile ilgili yapılan araştırmalar bir anda durdurulur çünkü bazı şeyler yolunda gitmemektedir. Tüm çalışmalar alt üst olmuştur çünkü yapılan deneyler sonucu ortaya yaratıklar çıkmıştır. Dünya’dan gönderilen bir ekip bu yaratıklarla savaşacak ve gezegenimize gelmesini engelleyecektir. Olduvia’da derinlemesine bir temizlik başlar. Ne olursa olsun yaratıklar ne merkeze ne de Dünya’ya bulaşmamalıdır.


20) Sonic the Hedgehog – Kirpi Sonic (2020) | IMDb: 6.5

Tür: Aksiyon, Macera, Komedi

Yönetmen: Jeff Fowler

Oyuncular: Ben Schwartz (seslendirme), James Marsden, Jim Carrey

Oyun filmleri listemizin son filmi ise hepimizin aşina olduğu Sonic oyunun bir uyarlaması olan Sonic the Hedgehog’dır. Yetkililer insan biçiminde olan Kirpi Sonic’in peşindedirler. Ancak Sonic onlara yakalanmadan Doktor Eggman’ın elinde olan yüzükleri geri alması gerekmektedir. Sonic’in bu çabasına yardım etmek isteyen Green Hills’in şerifi Tom Wachowski, elinden gelen her şeyi yapar ve onun işini kolaylaştırmaya çalışır. Wachowski ne kadar elinden geleni yapsa da işler pek de kolay değildir.

 

İlginizi çekebilecek ilgili içerik:

Strateji Oyunları: Taktiksel Dehanızı Kanıtlayabileceğiniz 20 Oyun

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/