Liam Neeson Filmleri: Macera ve Aksiyon Dolu Efsaneler

Liam Neeson filmleri pek çoğumuzun severek izlediği efsane filmlerdir. Filmlerindeki oyunculuğuyla gönüllere taht kuran Liam Neeson, 1952 yılında Kuzey İrlanda’nın Ballymena bölgesinde dünyaya gelir. İngilizce öğretmeninin bir piyeste kendisine rol vermesiyle hayatı değişir. Okul yıllarında oyunculuk yapmaya başlar. Kuzey İrlanda’daki Belfast Quenn Üniversitesi’nde belli bir döenm fizik ve bilgisayar bilimleri eğitimi alır.

Ardından futboldaki yeteneğinin fark edilmesi üzerine belli süre Dublin’de bir takımda denenir. Ancak sürecin sonu olumlu sonuçlanmaz. Kamyon şoförlüğü ve daha pek çok farklı işte çalışan Liam Neeson’un başarılı bir oyuncu olarak yer aldığı en beğenilen 20 filmi sizin için derledik:


1) Schindler’in Listesi – Schindler’s List (1993) | IMDb: 8.9

Yönetmen: Steven Spielberg

Diğer Oyuncular: Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall

Liam Neeson filmleri denilince akla gelen ilk film Schindler’in Listesi’dir. 1993 ABD yapımı bir film olan Schindler’in Listesi, Alman bir iş insanının II. Dünya Savaşı esnasında Yahudi işçilerin hayatını kurtarmasını konu alır. Oskar Schindler beş parasız bir şekilde Almanya’ya iş kurmaya gelir. Ancak II. Dünya Savaşı başlar ve dost olduğu SS subayı tarafından işletmeye başladığı fabrikası bir getto haline gelir. Kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırır. Bu sayede yaklaşık 1100 Yahudi’nin hayatta kalmasını sağlar. Gerçek bir hikayeden uyarlanan bu film en beğenilen II. Dünya Savaşı konulu filmlerden birisidir.

Büyük beğeni toplayan film 2004 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler listesine girer.


2) Soğuk İntikam – Cold Pursuit (2019) | IMDb: 6.2

Yönetmen: Hans Petter Moland

Diğer Oyuncular: Laura Dern, Micheál Richardson, Michael Eklund

Sessiz sakin, kendi halinde bir aile babası olan Nels’in oğlu uyuşturucu baronları tarafından öldürülür. Nels, bunun intikamını almak için ant içer. Kar temizleyiciliği yaparak turistlerin akın akın geldiği bir bölgede gayet bir kulübede ailesiyle birlikte yaşar. Ancak yaşanan olaylar intikam için yola düşmesine sebep olur. Nels, hiç beklenmedik bir şekilde bu yolculukta başarılı olur. Harika avcılık yetenekleriyle bir anda yenilmez bir katile dönüşür. Tek amacı oğlunu öldüren uyuşturucu baronlarını yok etmektir.


3) Gri Kurt – The Grey (2011) | IMDb: 6.8

Yönetmen: Joe Carnahan

Diğer Oyuncular: Frank Grillo, Dermot Mulroney, Dallas Roberts

Alaska’da petrol sondajı yapmak için görevlendirilen ekibin başında Ottway vardır. Ekip uçaklarının düşmesi üzerine ıssız ve aynı zamanda da son derece vahşi olan bir yerde mahsur kalır. Ottway, ekibini sap salim ayakta tutup olası saldırılardan korumak için canla başla çalışır. Ancak ekibi ayakta tutabilmek soğuk hava şartlarında çok zordur.


4) Gece Takibi – Run All Night (2015) | IMDb: 6.6

Yönetmen: Jaume Collet-Serra

Diğer Oyuncular: Ed Harris, Joel Kinnaman, Boyd Holbrook

Jimmy, mafya babası olan Shawn Maguire’nin en yakın arkadaşıdır. Yıllar geçtikçe yaşlanan Jimmy formdan düşmüş bir haldedir. Ancak Maguire onu son bir göreve zorlar. Görevin ucunda yıllar önce ondan uzaklaşan oğlu vardır. Büyük bir ikilemin ortasında kalır. Uzun zaman önce kendisini terk eden ailesini mi yoksa yıllardır yan yana olduğu mafya ailesini mi seçecektir? Jimmy için büyük bir çıkmaz olan bu süreç maceralarla doludur.


5) Kimliksiz – Unknown (2011) | IMDb: 6.8

Yönetmen: Jaume Collet-Serra

Diğer Oyuncular: Diana Kruger, January Jones, Aidan Quinn

Dr. Martin Harris, bir konferans için Berlin’e gider. Ancak orada bir kaza geçirir. Kendine geldiğinde yolculukta yanında olan karısının onu tanımadığını görür. Sadece karısının değil çevresinde kimsenin de ona inanmadığını fark eder. Üstelik karısının yanında eşi olarak duran başka bir adam vardır. Büyük bir oyunun ortasında olduğunu anlayan Harris aynı zamanda konferans için geldiği ülkede bir kaçak konumuna gelir. Bu anlam veremediği durumdan kurtulmak için mücadele etmeye başlar.


6) Non-Stop (2014) | IMDb: 6.9

Yönetmen: Jaume Collet-Serra

Diğer Oyuncular: Julianne Moore, Scoot McNairy, Michelle Dockery

Liam Neeson filmleri arasında maceraya doyacağınız filmlerden birisi Non-Stop’tur. Kimin suçlu kimin masum olduğunu anlamakta zorlanacağınız bir film. Hava Kuvvetleri’nden emekli bir askerin uçakta yer alan 200 yolcunun hayatından sorumlu olduğu zorlu bir mücadele konu alınır. Hava polisi Bill Marks, her 20 dakikada bir yolcuğu öldüreceğini söyleyen bir suçluyla karşı karşıya gelir. Suçlu en kısa sürede hesabına 150 milyon doların yatırılmasını ister. Yatırılmadığı takdirde yolcuları öldürmeye başlayacaktır.


7) Yıldız Savaşları: Bölüm I – Gizli Tehlike – Star Wars Episode I: The Phantom Menace (1999) | IMDb: 6.5

Yönetmen: George Lucas

Diğer Oyuncular: Natalie Portman, Ewan McGregor, Jake Lloyd

Luke Skywalker’in henüz doğmadığı eski zamanlardayız. Galakside Cumhuriyet hüküm sürmektedir ve herkes barış içinde yaşamaktadır. Naboo son derece barışçıl bir gezegendir. Gezegenin kraliçesi Amidala, Sith Lordu ve Dart Maul tarafından köşeye sıkıştırılır. Amidala son derece çaresiz bir haldedir. Bu olaylar yaşanırken Jedi şövalyesi Qui-Gon Jinn ve çömezi Obii-Wan Kenobi ne olup bittiğini anlamak için gezegene gelir.


8) Sefiller – Les Misérables (1998) | IMDb: 7.4

Yönetmen: Bille August

Diğer Oyuncular: Christopher Adamson, Tim Barlow, Timothy Bateson

Liam Neeson filmlerinden birisi olan Sefiller, Victor Hugo’nun aynı isimli ve edebiyat dünyasının en başarılı eserlerinden biri olan romanından uyarlanmıştır. Fakirlikten ölmek üzere olan Jean Valjean açlığını gidermek için bir somun ekmek çalar. Ancak yakalanır ve ağır bir ceza ile yargılanır. Ceza karşısında bağışlanmak için elinden geleni yapar. Belli bir süre sonra bağışlanır ancak eski Jean gider ve yerine bambaşka bir Jean gelir. O içindeki büyük tutkuyu keşfeder. Açlıktan zenginliğe doğru bir yol izler.


9) Dürüst Hırsız – Honest Thief (2020) | IMDb: 6.0

Yönetmen: Mark Williams

Diğer Oyuncular: Kate Walsh, Jai Courtney, Jeffrey Donovan

Bir banka soyguncusu hangi koşullarda teslim olur? Filmin başrolü olan soyguncu aşık olması üzerine teslim olmaya kalkar. Soyguncu Tom, Anni’ye aşık olur. Annie ise ona geçmişte yaptığı yanlışları arkasında bırakmasını ister. Tom da bu yönde adımlar atar. FBI’yı arayarak yaptıklarını itiraf eder. Ancak kıdemli ajanlar buna inanmaz ve daha az kıdemli ajanları görevlendirir. Tom’un anlattıklarının gerçek olduğunu fark eden yeni ajanlar Tom’un bahsettiği parayla yeni bir hayat kurabileceklerini düşünerek görevlerini kötüye kullanmak ister.


10) A Takımı – The A-Team (2010) | IMDb: 6.7 

Yönetmen: Joe Carnahan

Diğer Oyuncular: Bradley Cooper, Jessica Biel, Quinton ‘Rampage’ Jackson

Dört eski Vietnam askerlerinden oluşan son derece çapkın, şiddet sever bir o kadar da becerikli ekip kendilerini A-Takımı olarak adlandırır. İşlemedikleri bir suçla yargılanırlar. Bunun üzerine takım, yeraltı dünyasına hizmet eden paralı askerlere dönüşürler. Maceranın ve aksiyonun doruklarında olduğu Liam Neeson filmlerinden birisidir.


11) 96 Saat – Taken (2008) | IMDb: 7.8

Yönetmen: Pierre Morel

Diğer Oyuncular: Maggie Grace, Leland Orser, Jon Gries

96 saat filmi Liam Neeson filmleri arasında seyirci tarafından en çok beğenilen filmlerden birisidir. Brayn emekli bir CIA ajanıdır. Ancak eski becerilerini hatırlaması ve tıpkı eski günlerdeki gibi kötülükle savaşması gerekmektedir. Kızı kaçırılmıştır ve onu kurtarması gerekmektedir. Her ne kadar yeteneklerine kavuşmak üzere olsa da önündeki zaman engeli onu çok zorlamaktadır. Beyaz kadın ticareti yapan bir çetenin elinden kızını kurtarmak için canla başla mücadele etmeye başlar.


12) Yolcu – The Commuter (2018) | IMDb: 6.3

Yönetmen: Jaume Collet-Serra

Diğer Oyuncular: Vera Farmiga, Patrick Wilson, Jonathan Banks

Sıradan bir hayata sahip olan Michael McCauley’in günleri evden işe, iten eve olacak şekilde ilerlemektedir. Her şey son derece sıradan giderken evliliği alt üst olur. Her gün işe giderken kullandığı trende bir komplonun içine düşen Michael yolcuların hayatlarını kurtarmak için bir maceraya atılır.


13) Kanunun Ötesinde – A Walk Among the Tombstones (2014) | IMDb: 6.5

Yönetmen: Scott Frank

Diğer Oyuncular: Maurice Compte, Patrick McDade, Luciano Acuna Jr.

Matt Scudder bir zamanlar New York Polis Departmanı’nda görev yapan bir polis memurudur. Artık orada çalışmasa da önemli bir olay için görevini yapmaya devam etmek zorunda kalır. Bir uyuşturucu kaçakçısı olan Kenny Kristo’nun karısı kaçırılıp vahşice öldürülür. Olayı araştırmaya başlayan Matt olayın çok büyük olduğunu fark eder. Kristo’nun karısı öldürülen ilk kadın değildir. Bir şebeke kadınları vahşice katletmektedir.


14) Ordinary Love (2019) | IMDb: 6.6

Yönetmen: Lisa Barros D’Sa / Glenn Leyburn

Diğer Oyuncular: Lesley Manville, Esh Alladi, Melanie Clark Pullen

Joan ve Tom uzun yıllar boyunca birbirlerine duydukları yoğun aşk sayesinde güzel bir evliliğin içindedirler. Joan Tom’a, Tom ise Joan’a ayak uydurmaya çalışır ve hep bir orta yol bulurlar. Bu güzel süreç Joan’ın meme kanserine yakalanmasıyla tepe taklak olur. Aşk dolu çift için üstesinden gelmesi zor bir süreç başlar.


15) Rob Roy (1995) | IMDb: 6.9

Yönetmen: Michael Caton-Jones

Diğer Oyuncular: Jessica Lange, John Hurt, Tim Roth

Liam Neeson filmleri arasındaki efsanelerden Rob Roy’un senaryosu İskoç Robin Hood olarak tanınan Robert Roy MacGregor’un hayat hikayesinden uyarlanır. Robert bir asilzadeden kasabası için borç ister. Bu para ile sürüye yani hayvanlar alacaktır. Bu sayede kasabanın geliri ve refah düzeyi artacaktır. Ancak paranın çalınması planlananları alt üst eder. Parayı asilzadenin sağ kolu yapmıştır. Robert’den yalancı şahitlik yapmasını ister. Ancak Robert bunu kabul etmez ve Robin Hood gibi bir hayat sürmeye başlar.


16) Kinsey (2004) | IMDb: 7.1

Yönetmen: Bill Condon

Diğer Oyuncular: Laura Linney, Chris O’Donnell, Peter Sarsgaard

Filmin senaryosu bilim insanı Alfred Kinsey’in hayat hikayesinden uyarlanır. Kinsey yirminci yüzyılın başlarında henüz küçük bir çocukken biyoloji ile ilgilenmeye başlar. Zorba bir Hristiyan olan babası Profesör Alfred Seguine bu durumla dalga geçer ve oğlunun ilgisini küçümser. Ancak ne olursa olsun Kinsey’in biyolojiye olan sevgisi ve ilgisi azalmaz. Çalışmaya devam eder ve İndiana Üniversitesi’nde çalışan bir biyoloji profesörü olur. Çalışmalarının yanında öğrencilerinin sorularına da her zaman önem verir ve sorularla kendini geliştirmeye başlar.


17) Özgürlüğün Bedeli – Michael Collins (1996) | IMDb: 7.2

Yönetmen: Neil Jordan

Diğer Oyuncular: Aidan Quinn, Ian Hart, Julia Roberts

Özgürlüğün Bedeli, efsane olmuş Liam Neeson filmleri arasında en unutulmazlardan birisidir. 1916 yılında Dublin Posta Binası isyancılar tarafından kuşatılır. Bu kuşatmadan canlı çıkan tek kişi Eamon De Valera’dır. Eamon aynı zamanda isyancıların başıdır. Eamon’un destekçileri hapse girer. Hapse girenlerden Michael Collins ise İskoçya’nın kaderini değiştirecek kişidir. Hapisten çıktıktan sonra isyanı farklı bir boyuta taşıyan Collins, İngiliz hükümetini sıkıştırır. Tam Cumhuriyet kuruldu derken Eamon karşı bir atak başlatır.


18) Cennetin Krallığı – Kingdom of Heaven (2005) | IMDb: 7.2

Yönetmen: Ridley Scott

Diğer Oyuncular: Orlando Bloom, Nikolaj Coster-Waldau, Martin Hancock

Balian isimli demirci Ortaçağ’da Kudüs’te yaşayan bir demircidir. Demircilikten şövalyeliğe uzanan süreçte gönlünü bir prensese kaptırır. Kalbinde büyüyen aşkı ve savaşçı ruhuyla maceradan maceraya atlar.


19) Kaçış Planı – The Next Three Days (2010) | IMDb: 7.3

Yönetmen: Paul Haggis

Diğer Oyuncular: Russel Crowe, Elizabeth Banks, Michael Buie

John’la güzel bir evliliği olan Lara bir cinayet suçlaması ile yargılanır ve tutuklanır. Mahkeme tarafından suçlu bulunsa da eşi suçlu olduğuna inanmaz. Eşinin yokluğunu çocuklarına hissettirmemeye çalışırken bir yandan da okulda ders veren John eşinin masum olduğunu kanıtlamak için büyük bir mücadelenin içine girer. Yargılama süreci 3 yılın sonunda Lara’nın suçluluğunu onaylar. Lara bu habere dayanamaz ve intihar etmeye kalkar. Ancak bilmediği bir şey vardır. John onu özgürlüğüne kavuşturmak için kaçırmayı planlamaktadır.


20) Batman Başlıyor – Batman Begins (2005) | IMDb: 8.2

Yönetmen: Christopher Nolan

Diğer Oyuncular: Christian Bale, Michael Caine, Katie Holmes

Bruce Wayne ailesi öldürüldükten sonra Henri Ducard ve Ra’a Al Ghul’un tavsiyeleri üzerine Asya’ya yerleşir. Suç olaylarının asla bitmediği Gotham şehri onlarca kötü adam tarafından çevrelenmiş bir haldedir. Bruce Wayne ise şehre adaleti getirmeyi kendine bir görev edinir.

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/