Türk Aksiyon Filmleri: Yerli Sinema İzlemek İsteyenler İçin

Türk aksiyon filmleri oldukça keyifli bir kategori ortaya çıkardı. Aksiyon filmi arayışınız varsa, bu alanda çekilmiş Türk filmlerine de bir göz atmanızı öneririz. Sizin için en iyi 31 Türk aksiyon filmini listeledik. Şimdiden iyi seyirler.


1) Ağır Abi (2011) | IMDb: 3.0

türk aksiyon filmleri

Türk aksiyon filmleri listesinin ilk filmi Ağı Abi.Yiğit ve Efe yıllardır arkadaş olan bir ikilidir. Bu iki arkadaş, mafya dizilerinden etkilenmeyi ileri götürüp “ağır abi” olmaya karar verirler. Ağır abilik olma yolunda nasıl ilerleyeceklerini düşünürken, Türkiye’nin en acıması olmayan mafya lideri Abidin Cirit’in yaşamakta olduğu kasabaya gitmeye karar verirler. Minik bir güç gösterisiyle Abidin Cirit’e kendilerini kanıtlamayı başaran ikili, amaçlarına ulaştıklarını zannederken, bir anda tövbe edip emekliye ayrılan Abidin Cirit’in kararını öğrenince yıkılırlar. Yine de elini ikilinin üzerinden çekmeyen Cirit, onları oğlunun koruması yapar. Cirit’in şımarık oğlu Sultan’ın saçma sapan davranışlarıyla başlarına bir sürü şey gelen ikili kendilerini bir anda büyük bir mafya savaşı ortasında bulur.


2) Hep Yek (2016) | IMDb: 4.2

türk aksiyon filmleri

Cevat, Türkiye’de adı bilinen ünlü bir kabadayılarından birinin şan düşkünü oğludur. Uluslararası üne sahip güzeller güzeli manken Camilla’ya olan aşkına dayanamayıp onu kaçırmaya karar verir. Camilla’yı kaçırma operasyonunu Cevat adına başka bir suç timsali Ziya Baba üstlenir. Ziya, Camilla’yı kaçırır ve onu bir paket içinde Cevat’a götürme görevini Şahin’e verir. Fakat Şahin, Cevat’a götürdüğü paketin içinde neyin olduğunu bilmez. Şahin’in görevi, paketi İzmir’den İstanbul’a getirmektir. Yola çıkarken Gürkan ve Altan adında iki tane bela karakterle yolları kesişir ve onlar yüzünden paketi kaybeder. Şimdi Şahin’in hayatındaki en zor 48 saat başlamış demektir.


3) Hırsız Var (2005) | IMDb: 4.3

hırsız var

Türk aksiyon filmleri listesinin olmazsa olmazlarından birisi Hırsız Var’dır. Bütün malını kaybedince kalp kriziyle ölen bir iş adamının karısı, mafya dünyasının içinden bir adam, enteresan bir modacı, baş manken, işinde profesyonel bir soyguncu ve bir gazetede magazin bölümünde çalışan gazetecinin yolları bir gece ilginç bir şekilde kesişir. Ekonomi, medya, yeraltı dünyası ve magazin dünyasını konu edinir. Mafya lideri Ekrem Uçar, hapisten çıkmıştır. Ceren ise Ekrem’in eski sevgilisidir ve onun hapisten çıkmasıyla panikler. Modacı Seçkin Doruk, havalı bir defile düzenler ve defilesinde de baş manken Ceren’dir. Tam podyuma çıkarken eski sevgilisini görür ve ortalık karışık. Filmin oyuncu kadrosunda Gülse Birsel, Mehmet Ali Erbil, Haluk Bilginer, Gamze Özçelik ve Fatih Akın gibi ünlü isimler yer alıyor.


4) Sultanın Sırrı (2010) | IMDb: 4.6

türk aksiyon filmleri

Musul ve Kerkük’e yönelik yapılan okyanus ötesi planların yüz yılı aşkın zamandır ince hesaplarla değerlendirildiğini anlatan bir film Sultanın Sırrı. Amerikan ajanlarının amacı, II. Abdülhamit’e ait bir sırrın peşinden gitmektir. İlgi çekici bir anlatımı olan filmde, İstanbul şehrinin Bizans’tan ve aynı zamanda Doğu Roma İmparatorluğu’ndan kalan yeraltı kanallarında geçen sahneleriyle, binlerce yılın bozamadığı dokularıyla seyir keyfini artıran detaylar barındırıyor.


5) Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı (2020) | IMDb: 4.6

türk aksiyon filmleri

Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı’nda, Balkanlar bölgesinde zulmün ve acının önünü kesmek için çetin bir mücadeleye giren Fatih Sultan Mehmet’in özel savaşçı birliği Akıncıların hikayesi anlatıyor. İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet, rotasını Roma’ya çevirir. Fakat bu sırada Sırp Kralı Lazar, Fatih’in Avrupa’daki ilerleyişini durdurmak ister. Fatih Sultan Mehmet’e ölümüne bağlı olan Akıncılar, Lazar’ın planlarını bozmak için Balkanlar’da harekete geçer. Fatih Sultan Mehmet’in Akıncıları, adaleti sağlamak ve yaşanılan zulmü durdurabilmek için zorlu bir mücadeleye girer.


6) İntikam Benim (1983) | IMDb: 5.0

intikam benim

Zamanının kuvvetli polislerinden olan Kartal tuttuğunu koparan bir karakterdir. Fakat kardeşinin ölümü bir hayli düşürmüş ve kendini alkole vermiştir. Yüksek bir polislik rütbesinde olan yakın bir arkadaşı onu yeniden göreve çağırır. Başta teklifi kabul etmeyi düşünmeyen Kartal, sonrasında aslında kardeşinin hayatta olduğunu öğrenir ve daima sarhoş gibi gezen bir şoförün de yardım etmesiyle kötülerin üzerine gitmeye karar verir. Ama kardeşinin Kartal’ın bulmasının hemen ardından intihar etmesi, Kartal’ı intikam ateşiyle doldurur. Her şeyden önce gizemli cinayetler işleyen adamı bulması gerekir. Senaristliği ve yapımcılığı Cüneyt Arkın’a ait olan filmin başrolü de yine aynı isimdir.


7) Kanunsuzlar (2014) | IMDb: 5.2

kanunsuzlar

İso ile Cengo macerayı seven iki arkadaştır. Günlerden bir gün 1965 model kırmızı bir Mustang arabayla yolculuğa çıkarlar. Ama şeytan yüzünden bu yolculukta başlarına gelmeyen kalmaz. Üstelik önce Cengo yoldan çıkarken, sonrasında İso da ona uyar. Hayatı ve insanları sorgularken imamın bagajdaki emanetini de tehlikeye sokarlar. Bu komik macera filminin proje tasarımı ve yapımcılığı Orçun Benli’ye aitken, yönetmen koltuğunda Barış Erçetin oturuyor. Filmin başrollerini Bülent Çorak ve Orhan Eşkin paylaşıyor ve onlara Umut Temizaş, Fatih Koyunoğlu ve Levent İnanır gibi isimler eşlik ediyor.


8) Can Feda (2018) | IMDb: 5.5

türk aksiyon filmleri

Dünyanın tehlike bakımından yüksek bölgelerinden birinde tam yedi yıldır iç savaş devam etmektedir. Türk ordusu yanında başka bir müttefik devleti olmadan bölgeye giriş yapar. Bölgedeki görevliler içinde Yüzbaşı Alparslan’ın komutasındaki altı kişilik Özel Kuvvetler Timi de yer alır. Bu tim, aralarına katılan Yüzbaşı Pilot Onur’la birlikte Türk ordusuna karşı kurulmuş büyük bir tuzağı açığa çıkarırlar. Yapılan tuzağı bozmak için çetin şartlarda vatan ve millet uğruna teröristlere karşı yaşam mücadelesi veren timin asıl sınavı, vicdanlarını kaybetmeden onurlu kalmayı başarabilmektir.


9) Kurtlar Vadisi: Irak (2006) | IMDb: 5.7

türk aksiyon filmleri

Gerçek bir olay olan “Çuval Hadisesi”ne atıfta bulunarak başlayan filmde, Kuzey Irak’ta görev yapan Üsteğmen Süleyman Aslan, Çuval Hadisesi’ni yaşamış askerlerden biridir. Yaşanaları askerlik onuruna sığdıramayan üsteğmen arkasında Polat Alemdar’a bıraktığı bir mektupla intihar eder. Kendisi de devlet adına çalışan özel bir istihbaratçı olan Polat Alemdar, onuru için intihar eden üsteğmenin yazdıklarına kayıtsız kalamaz ve yanına adamlarını da alarak Kuzey Irak’a gider.

Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü alan Serdar Akar, Türk sinemasının yüksek bütçeli yapımları arasında üst sıralarda yer alıyor. Dört farklı dilde çekilen film, 3000 figüranı ve Billy Zane, Gary Busey gibi Hollywood oyuncularına da yer veriyor.


10) Ali Baba ve 7 Cüceler (2015) | IMDb: 5.8

ali baba ve 7 cüceler

Ali Şenay ve kayınbiraderi İlber, kendi işlerini yapan iki ortaktır. Bahçe süsü olarak cüceler tasarlayarak satmaktadırlar. Türkiye içi pazarında başarısız olduktan sonra “Şenay Cüccaciye” ismiyle kurumsallaşarak yurt dışı pazarına açılmaya karar verirler. Bu kararlarıyla birlikte kendilerini Sofya’daki bahçe fuarında bulurlar. Tesadüfi bir yanlış anlaşılma sonucunda büyük bir mafyanın lideri Boris Mancov’un adamlarına bulaşırlar. Şenay ve İlber, bu kovalamacada bir insan avının ortasında kalırlar. Karşılarına gelen Tayanç Pakça, Veronika ve Kenan Memedov gibi kendilerine has karakterlerle maceraya girerler. Komedyen Cem Yılmaz’ın hem yazıp hem de yönettiği filmin kadrosunda Zafer Algöz, Yosi Mizrahi, Bahtiyar Engin, Çetin Altay ve Irina Ivkina yer alıyor.


11) Organize İşler Sazan Sarmalı (2019) | IMDb: 6.0

türk aksiyon filmleri

Türk aksiyon filimleri listesinde önemli bir yere sahip olan Organize İşler’in devam filmi olan Sazan Sarmalı’nda Asım Noyan ve çetesini konu alıyor. İstanbul’da organize işler hız kesmeden devam etmektedir. Asım Noyan, uzun yıllardır söylediği yalanlarla ve kurduğu oyunlarla insanları dolandırmaktadır. Hiç kimsenin bir türlü yakalayamadığı Asım noyan ve çetesi, “sazan sarmalı” adı verdikleri bir dolandırıcılığa karışır. Dolandırıcılar kralının bir tanecik kızı olan Nazlı dolandırılınca, Asım Noyan ve ekibi beklemeden harekete geçer. Nazlı, babasının organize işlerden elini ayağını çekmesini her ne kadar istese de kendini aniden sazan sarmalının içinde bulur. Yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan’ın yaptığı filmin başrolünde de Yılmaz Erdoğan, Kıvanç Tatlıtuğ, Ezgi Mola, Bensu Soral, Rıza Kocaoğlu gibi isimler yer alıyor.


12) Kurtlar Vadisi Filistin (2011) | IMDb: 6.1

türk aksiyon filmleri

Türk aksiyon filmleri denilince akla ilk gelen filmlerden birisi Kurtlar Vadisi Filistin’dir. Mavi Marmara gemisiyle birlikte Gazze’ye yardım malzemeleri taşındığı sırada gemiye yapılan baskın sonrasında Polat Alemdar ve arkadaşları Filistin’e gider. Gidişin amacı bellidir; bu kanlı baskının planlayıcısı ve yürütücüsü İsrail komutanı yakalanmalı ve hesabı sorulmalıdır. Filistinlilerle kurulan ilk temaslar sonrasında amacına gitgide yaklaşan Polat Alemdar’ı bazı sürprizler bekler.

Hedefindeki kişi İsrail komutanı Moşe Ben Eliezer’in kuralsız acımasızlığı ve elindeki teknolojik imkanlar durumları zora sokar. Polat Alemdar, Moşe’ye ulaşmaya çalışırken Filistin’de masum insanların nasıl öldürüldüklerine şahit olur. Moşe, köyleri yakarak çocukları öldürmekte ve Polat’ın yardımına koşan herkesi hapse atar. Elindeki teknik imkanlar Moşe’yi kurtarmaya yetecek midir?


13) Türk İşi Dondurma (2019) | IMDb: 6.4

türk işi dondurma

Türk İşi Dondurma, Osmanlı’nın son döneminde Çanakkale Savaşı’nda Avustralya’da bulunan iki Türk’ün vatanları için verdiği mücadeleyi anlatıyor. Avustralya’da yaşamlarını sürdüren iki Türk, devecilik ve el arabasıyla dondurma satarak geçimlerini kazanırlar. Yıllar 1915’i gösterdiğinde ülkelerinde savaş çıktığını öğrenen bu ikili, Çanakkale’ye cepheye giderek savaşmaya karar verir. Fakat, yetkililer onların Avustralya’dan çıkmalarına izin vermez. Bu esnada Avustralya’da Türkler aleyhine propagandalar yapılmaya başlanır. İngilizler de Avustralya’dan asker toplamak istediğini öğrenen ikili, ülkelerine gidip savaşamayınca orada mücadele vermeye karar verir.

 

Filmin yönetmenliğini Ayla’nın yönetmeni Can Ulkay’ken senaryosu Gürkan Tanyaş’ın kaleminden çıkıyor. Başrollerinde Şebnem Bozoklu, Erkan Kolçak Köstendil ve Ali Atay’ın yer aldığı gerçek bir hikayeden uyarlanan filmin kadrosunda Will Thorp, Marleen Mathews, Tristan Alexander ve James Farley gibi isimler de bulunuyor. Türk İşi Dondurma en beğenilen Türk aksiyon filmleri arasındadır.


14) Ejder Kapanı (2010) | IMDb: 6.5

ejder kapanı

Güneydoğu’da askerlik yapan Er Ensar, acımasız bir ölüm makinesidir. Ensar’ın askerliği sırasında 12 yaşındaki kız kardeşine biri tecavüz etmiştir. Ensar’ın kız kardeşi psikolojik olarak bu durumu kaldıramaz ve çok yıpranır. Bu durumun üzerine kız kardeşi tedavi olması için akıl hastanesine yatırırlar. Tüm bu yaşadıklarını kaldıramayan çocuk, çözümü kendini öldürmekte bulur. Kardeşinin intiharını askerden döndüğünde öğrenen Ensar’ın başına tüm dünyası yıkılır. Filmin yönetmenliğini yapan Uğur Yücel aynı zamanda Ejder Kapanı’nda rol de almıştır. Ünlü oyuncunun yanı sıra, Kenan İmirzalıoğlu, Nejat İşler ve Ozan Güven de yer almaktadır.


15) Çiçero (2019) | IMDb: 6.6

çiçero

Türk aksiyon filmleri listesinin bir diğer filmi olan Çiçero’da, II. Dünya Savaşı’nın gidişatını değiştiren ve Almanya’nın savaşta bozguna uğramasında büyük payı olan casus Çiçero’nun savaştaki etkisini ve savaş sonrasında yaşadığı şeyleri konu ediyor. II. Dünya Savaşı sırasında Ankara’daki İngiliz Büyükelçiliği’nde uşak olarak çalışan İlyas Bazna, içeriden çok fazla bilgiye ulaşabilmektedir. Durum böyle olunca Almanlar için casusluk yapmaya başlar ve kendine “”Çiçero” kod adı verilir. İlyas Bazna, yaptığı casusluklar sonucunda savaşın seyrini oldukça değiştirmesine rağmen T4 uygulamasıyla engelli bireylerin gaz odalarına gitmelerine ve iğneyle uyutulmalarına engel olamaz. Bir casusun hayatını konu edinen ve savaştaki etkisini anlatan, sonrasındaki yaşadıklarına şahit olacağınız filmin yönetmen koltuğunda Serdar Akar yer alıyor.


16) Çakal (2010) | IMDb: 6.6

çakal

İstanbul’un arka mahallelerinin birinde, sevmediği babası ve hasta annesiyle yaşayan Akın annesini kaybeder. Bu olay onun içindeki diğer Akın’ın çıkmasına sebep olur. Akın, o zamana kadar çalıştığı Nuran Usta’nın marangoz dükkanından çaldığı parayla birliktet kendine yeni bir hayat kurmaya karar verir. Fakat sevgilisi Deniz, Akın’ın planlarına onun beklediği tepkiyi vermez. Bu durumla birlikte Akın, mahalle arkadaşlarından olan İdris’in teklifini kabul etmesine sebep olur.

Bir mafya grubunun ayakçısı olur. Onun umursamaz ve korkusuz duruşu, mafya dünyasındaki başları tarafından dikkat çeker. Yaptığı birkaç teslimatla patronun gözüne giren Akın, aynı zamanda Mecit adında bir düşman da kazanmıştır. Akın yeni dünyasını hayatını tüketirken, patronu bir gün mekanlarına tehdit olarak gördüğü rakip mekandaki bir infaz görevi için onu seçer. Akın bu görevi de kabul eder. Bu infaz görevi Akın için bir sonun başlangıcı olacaktır.


17) Sıfır Bir (2020) | IMDb: 6.7

sıfır bir

Türk aksiyon filmleri denilince akla ilk gelen filmlerden birisidir. Sıfır Bir’de Adana’daki suçla dolu hayatlarını gerilerinde bırakarak İzmir’e yerleşen Savaş, Cihat ve Azad’ın hikayesini merkeze alıyor. Adanalı çete lideri Savaş; Cihat ve Azad’la beraber şiddet dolu geçmişlerini geride bırakmaya karar verir. İzmir’de kendilerine silahlardan uzak yeni bir sayfa açan bu üç arkadaş, kendilerine bir oto yıkamacı açarlar. Fakat her ne kadar Adana’daki hayatlarını bırakmış olsalar da kendilerini yeniden bir savaşın ortasında bulurlar. Küçük bir kız çocuğu olan Melek, Savaş ve ekibinin yanına sığınınca ekip hiçbir şey düşünmeden harekete geçer. Melek’e taciz eden ve annesinin organlarını çalan onu ölümle baş başa bırakan adamların peşlerine düşen Savaş, Cihat ve Azad geri dönülmez bir yola girmiş olurlar.


18) Cinayet Süsü (2019) | IMDb: 6.7

türk aksiyon filmleri

Türk aksiyon filmleri listesinin olmazsa olmazlarından birisi Cinayet Süsü’dür. Cinayet Süsü, gizemlerle dolu bir seri katil vakasını çözmekle görevlendirilen cinayet büro ekibinin girdiği maceralar konu ediliyor. Başkomiser Emin, komiser Salih, komiser Asuman ve komiser yardımcısı Alaattin ile tamamlanan Cinayet Büro ekibi ilginçliklerle dolu bir vakayla karşılaşırlar. Birbirinin ardına süregelen bir cinayet dizisi vardır ve hiçbir ipucu bulunamamaktadır.

Cinayetlerin gitgide artması, basının ve kamuoyunun olaylara ilgisinin yoğunlaşması sonucunda ve hiçbir sonuç elde edilememesiyle Başkomiser Emin ve ekibi büyük baskı altındadır. Bu esnada Emniyet Genel Müdürü, davayı çözmeye yardımcı olması için suç uzmanı Dizdar Koşu’yu ekibe dahil eder. Üstlerinde oluşan baskıyla birlikte iyice ezilen ekip, karşılaştıkları en farklı seri cinayet olayını çözebilmek için her türlü yönteme başvurur. Bu zincirde pes eden taraf kim olacaktır?


19) Meteler (2019) | IMDb: 4.3

meteler

Meteler’de, Yüzbaşı Kürşad ve sekiz askerinden oluşan Meteler timinin teröristlere karşı verdiği mücadele konu edilir. 43. gününe gelinen Afrin Operasyonu’ndaki Meteler timi,canlarını ortaya koyarak bölgedeki teröristler ve destekçileri olan yabancı unsurlara karşı büyük bir mücadeleye girer. Burak Akyol’un yönetmenliğini yaptığı ve savaş sahneleriyle dikkatleri üzerine çeken filmin kadrosunda Gökhan Mumcu, Serhan Çeliker, Temmuz Gürkan Karaca, Cem Okyay ve Kerem Tanık gibi isimler bulunuyor.


20) Kara Bela (2015) | IMDb: 6.8

türk aksiyon filmleri

Komedi ve aksiyonun bir arada bulunduğu Kara Bela’da, hayatını hep kurallarına göre yaşamış Kudret’in hayat düzeni sürpriz olayların arka arkaya gelmesiyle birden tepetaklak olur. O da bunların üzerine çok sevdiği arabasına binerek Antep’e doğru yola çıkar. Yolculuğu sırasında hem Kudret’in hem de arabasının başına gelmeyen kalmaz. Yüzlerce kilometrenin sonuna varıldığında dostluğun önemini anlarken hem de kuralsız yaşamın nasıl bir şey olduğunu keşfedecektir. Yönetmenliği ve senaristliğini Burak Aksak’ın yaptığı filmin başrollerinde Cengiz Bozkurt, Seda Bakan, Erkan Koçak Köstendil gibi isimler yer alıyor.


21) Son Osmanlı Yandım Ali (2007) | IMDb: 6.9

türk aksiyon filmleri

Son Osmanlı Yandım Ali, Türk aksiyon filmleri listesinin olmazsa olmazlarından birisidir. İstanbul işgal altında ve daha önce olmadığı karanlık yılların içindedir. Tüm dünyanın Osmanlı’nın karşısında olduğu zamanlardır. Kurtuluş Savaşı’nın farklı cephelerinde devam ederken geçen bu hikayede, farklı konumlarda bulunan iki insanın hayatı anlatılıyor. Filmdeki tarihi karakterlerden biri İstanbul Boğazı’na demirlenen düşman donanmalarını gördüğünde “Geldikleri gibi giderler.” diyen başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa, diğeriyse evli olan sevgilisini kaçırarak Viyana’ya gitme planları olan, donanmadan terhis edilmiş olan Yandım Ali’dir. Bu iki karakterin yolları kesiştiğinde, Yandım Ali’nin hayatı tahmin ettiğinden çok daha farklı bir şekilde akmaya başlayacaktır. Artık yurdun kurtuluşundan umudunu kesmiş bir kabadayı değil, kurtuluş için için mücadele eden bir savaşçı haline gelecektir. Mustafa Şevki Doğan’ın yönetmenliğini yaptığı filmin başrolünde ise Kenan İmirzalıoğlu yer alır.


22) Kötü Kedi Şerafettin (2016) | IMDb: 7.2

türk aksiyon filmleri

Aylardan Mart ve sıradan bir günde Şerafettin, sadık dostları Fare Rıza ve Martı Rıfkı’yla akşam için mangala hazırlık yapmaktadır. Fakat gün boyunca başına çok fazla şey gelir. Babası Tonguç onu evden kovar, düşmanlarının saldırısına uğrar, aynı zamanda baba olduğunu öğrenir, hayatında ilk kez aşık olur ve başka bir sürü şey…

Tüm olanlara rağmen o, akşamki mangalı yapmaya kararlıdır. Bülent Üstün’ün efsane çizgi roman karakteri Kötü Kedi Şerafettin, yıllarca süren proje ve prodüksiyon aşamalarından sonra en sonunda izleyicisiyle beyaz perdede buluştu. Bu yetişkin animasyonunda Şerafettin’i Uğur Yücel seslendirirken, seslendirme kadrosunda Demet Evgar, Güven Kıraç, Okan Yalabık, Gökçe Özyol, Ayşen Gruda, Cezmi Baskın, Yekta Kopan, Ahmet Mümtaz Taylan gibi isimler de yer aldı.


23) Çanakkale Yolun Solu (2013) | IMDb: 7.3

çanakkale yolun sonu

Türk akisyon filmleri listemizin bir diğer filmi Çanakkale Yolun Sonu’dur. 1915’in Nisan ayında Birinci Dünya Savaşı’nın en çetin cephelerinden biri Çanakkale Cephesi’dir. İşgalci güçler aylardır bu cephede devam ettirdikleri kuşatmadan bir sonuç elde edememiştir. Anzak kuvvetleri daha sonradan da kendi isimleriyle anılacak olan Ancak Koyu’nda mağlup edilmişlerdir. İçlerinde isimsiz kahramanlar olan Muhsin ve Hasan kardeşlerin de olduğu Hilal-i Ahmer Cemiyeti’ne üye destek birliği zorlu bir yolculuk sonrası cepheye varır. Ne yazık ki cepheye girdikleri an savaşın en çetin ve sert yüzüyle karşılaşırlar. Muhsin alanında oldukça iyi bir nişancıdır fakat her gün ölümle burun buruna günler geçirir.

Muhsin’in nişancı olarak görevlendiren Yüzbaşı İbrahim Adil’den tek isteği kardeşi Hasan’ın cephe arkasında görevlendirilmesidir. Muhsin ve diğer keskin nişancı Şeref ile her gün savaşın en ön saflarında görev alır ve hünerleriyle tüm koya adını duyurmuştur. Ancak İngiliz kuvvetlerinin başındaki komutan Binbaşı Steward’ın bu nam salmış Türk askerine karşı hamlesi de gecikmeyecektir.


24) Soyguncular (1973) | IMDb: 7.3

soyguncular

Yeşilçam filmleri arasında aksiyon ve macera filmleri arasında yıldızı parlayan bir yapıt olarak “Soyguncular” çıkıyor karşımıza. Bir fabrikada sekreterlik yapan Selma, patronun oğlu Erol ile evlenmeyi planlar. Belma ise bir hırsızlık çetesine üyedir. Selma’nın çalıştığı fabrikanın kasasını soymayı planlayan Belma, bu yüzden Selma’nın yerine geçip sekreterlik yapmaya başlar. Her şeyin yanı sıra Erol’a da sevgilisi gibi davranmak zorunda kalan Belma, gün geçtikçe Erol’dan da hoşlanmaya başlar ve işler içinden çıkılmaz bir hale girer. 1973 yılı yapımlı olup başrollerinde Ediz Hun, Filiz Akın, ve Ekrem Bora yer alır. Film. döneminin başarılı yönetmen ve yapımcısı Türker İnanoğlu’nun eseridir.


25) Organize İşler (2005) | IMDb: 7.4

organize işler

Organize İşler Türk aksiyon filmleri arasında en beğenilenlerden birisidir. Suçların ve karmaşanın merkezinde yer alan bir İstanbul… Masum insanlarla suçluların her an temasta olduğu, birbirleriyle uyumlu bir şekilde hayatlarını sürdürmeye devam ediyorlar. Süperman kostümlü bir adam da bu karmaşanın içinde ekmek parasını kazanmaya çalışırken, kendini bir anda suç dünyasının ortasında bulur. Bu dünyanın tam ortasında masum bir kıza aşık olur. Kendisinin de dahil pek çok kişinin kafasının karıştığı hikayede, bir şekilde hayatta kalmayı amaçlar.

İstanbul’da bir masumlar vardır, bir suçlular vardır bir de daha suçlular vardır. Yılmaz Erdoğan’ın Vizontele’den sonra daha yeraltı dünyasına yakın filminin başrollerinde Tolga Çevik, Demek Akbağ, Özgü Namal ve Cem Yılmaz gibi ünlü isimler de yer alıyor.


26) Yahşi Batı (2009) | IMDb: 7.4

yahşi batı

19. Yüzyıl dünyasında özel bir görev için bizzat padişah tarafından görevlendirilen iki Osmanlı yetkilisi Amerika’ya gönderilir. Aziz Bey ve Lemi Bey, tren yolculukları sırasında yanlarında taşıdıkları eşsiz elması, trenin yolunu kesen eşkiyalara kaptırırlar. Daha sonra hem elması bulmak hem de çaldırdıkları paralarını yerine koymak için para kazanmanın yollarını ararlar ve dönemin ön plana çıkan işlerinden birine başlarlar. Kasabalarda aranan meşhur suçluların peşine düşerek ödül avcısı olan bu ikili, maceradan maceraya atılırlar. Yaşamaya başladıkları kasabada başlarına gelmeyen kalmaz. Başrollerini Cem Yılmaz, Ozan Güven Demet Evgar’ın paylaştığı bu eğlenceli aksiyon filmi western tarza farklı bir bakış katıyor.


27) Ölümlü Dünya (2018) | IMDb: 7.7

türk aksiyon filmleri

Ölümlü Dünya Türk Aksiyon filmleri listesinin olmazsa olmazıdır. Mermer Ailesi sekiz üyesiyle birlikte, nesiller boyunca Haydarpaşa Tren Garı’nda Anadolu Tat Lokantası’nı işletmektedir. Kendi hallerinde ve sade bir yaşam süren bu insanlar dışarıdan bakıldığında oldukça sıradan bir aile gibi gözükürler. Halbuki gerçek bambaşkadır. Bu aile nesillerdir süregelen bir kiralık katildir ve aynı zamanda dünya çapında önemli yere sahip dev bir organizasyon için çalışmaktadır. Fakat organizasyonun bazı kuralları ihlal edilince ortalık karışır ve ailenin kimliği ortaya çıkar. Bunun üzerine Mermer ailesi her şeyini toparlayıp yola çıkmalı ve içinde bulundukları örgütü atlatabilmedilir. Ali Atay’ın imzası olan filmde; Ahmet Mümtaz Taylan ve Sarp Apak gibi ünlü isimler de yer almaktadır.


28) Kabadayı (2007) | IMDb: 7.8

kabadayı

Yılların tecrübesiyle legal olmayan bir meslek olan kabadayılıkta Ali Osman, kendine ait etik çerçevesi sayesinde aykırı bir noktada bulunmaktadır. Tüm mafya camiasında iyi biri olan tanınan bir adam olan Ali Osman, ezilen tarafın yanında olarak korumacı bir tavırdadır. Devran da gençlik heyecanının verdiği heyecan ile Ali Osman’ın karşı tarafında konumlanan bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Onun ise tek amacı, kabadayı halleriyle camiada yerini sağlama almak ve gücünü artırmaktır. Karşıt güçlerin karşı karşıya geldiği illegal bu dünyada yeni bir savaş başlamak üzeredir. Yavuz Turgul’un kaleminden çıkan bu filmin yönetmen koltuğunda Ömer Vargı yer almıştır. Başrollerini Şener Şen ve Kenan İmirzalıoğlu’nun paylaştığı film Türk sinemasında önemli bir yere sahiptir.


29) Dağ (2012) | IMDb: 7.9

türk aksiyon filmleri

Dağ, gelmiş geçmiş en beğenilen Türk aksiyon filmlerinden birisidir. İstanbul’da yaşayan Oğuz bedelli askerlik yapmak yerini askerlik görevini kısa dönem olarak gerçekleştirmeye karar verir. Keçiörenli Bedir de hem askerlerle hem de komutanlarla iyi geçinemeyen, sorunlu bir uzun dönem askerdir. Başı buyrukluğu yüzünden aldığı cezaları da eklenince askerliği iki sene daha uzamıştır. Oğuz’la sürekli didişen ve ters giden Bedir, dönem arkadaşıyla birlikte çatışmaya gireceğinden habersizdir. Bölüklerinden bir ekip, iletişim anteni tamir etme görevi alır. Bu görevle birlikte haberleri olmadan teröristlerin pususuna düşerler.

Tüm ekip arasından sadece Oğuz ve Bedir hayatta kalır. Bu iki genç asker kavga etmek yerine gerçek düşmanlarına karşı birlik olmayı tercih ederler. Kötü hava koşulları ve coğrafyanın zorluklarına rağmen hayatta kalmalı ve vatanlarını korumalılardır. Senaristliğini üstlendiği filmin yönetmen koltuğunda da oturan Alper Çağlar’ın filminde Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar ve Fırat Doğruoğlu gibi oyuncular yer alıyor.


30) G.O.R.A. (2004) | IMDb: 8.0

gora

G.O.R.A. Türk aksiyon filmlerinin en akılda kalıcı olanlarından birisidir.En bilinen Türk uzay macerasına hazır olun. Turistik eşyalar satan baş karakter Arif, bir gün dükkana gelen uzaylılar tarafından kaçırılır. Sonrasında kendini pek çok farklı milletten onlarca kişinin arasında bulur. Hep birlikte uzay gemisinde yolculuk yapmaktadırlar. Uzayda müthiş bir maceraya atılan Arif, kısa sürede komutan Kaptan Logar’ın kötü niyetli planlarını anlar ve harekete geçer. Kralın güzeller güzeli kızı Ceku’ya da aşık olan Arif’i dünyadan uzakta aksiyon dolu bir macera bekler. Filmin oyuncu kadrosunda Cem Yılmaz, Özge Özberk, Ozan Güven, Özkan Uğur ve Rasim Öztekin gibi birbirinden usta oyuncular yer almaktadır.


31) Ayla (2017) | IMDb: 8.4

türk aksiyon filmleri

Ayla senaryosu ile Türk aksiyon filmleri arasında en beğenilen filmlerin başında gelir. Ayla’da Kore Savaşı Dönemi’nde geçen gerçek bir hikayenin uyarlaması beyaz perdeye taşınıyor. 1950 senesinde Kore’ye savaşa giden Süleyman Astsubay, savaş meydanında küçük bir kız çocuğu bulur. 5 yaşındaki yetim kız çocuğunu Süleyman Astsubay bu kızı yanına alır ve ona Ayla ismini verir. Tüm birliğin neşesi haline gelen Ayla ile Süleyman kısa bir süre geçmesine rağmen baba kız gibi bir bağ kurarlar. Fakat birliğin 15 ay dolduktan sonra Türkiye’ye geri dönme kararı çıkar. Astsubay Süleyman ardında Ayla’yı bırakmak istemez fakat Kore kanunlarını da aşamaz. Küçük kızı ardında bırakmak zorunda kalan Süleyman ve yetimhaneye gitmek zorunda kalan Ayla yıllar sonra tekrar buluşmak için birbirlerine söz verirler. Yönetmenliğini Can Ulkay’ın yaptığı filmin senaryosu ise Yiğit Güralp’e ait.

 

İlginizi çekebilecek ilgili içerik:

En İyi 50 Aksiyon Filmi: Adrenalin Seviyenizi Tavan Yaptıracak Aksiyon Filmleri

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/