En İyi 50 Aksiyon Filmi: Adrenalin Seviyenizi Tavan Yaptıracak Aksiyon Filmleri

Attention Please!

Attention Please!

İyi tavsiyeler evreni

Aksiyon filmleri arayışı içindeyseniz doğru yerdesiniz. İzlemeye doyamayacağınız ve adrenalin seviyenizi tavan yaptıracak aksiyon filmleri ile karşınızdayız. En iyi aksiyon filmlerini hedeflediğimiz bu listede tüm sinema tarihinin altını üstüne getirdik ve IMDb’si en yüksek filmleri, bu alandaki uzman eleştiriler ve detaylı konu anlatımları ile birlikte listeledik!
aksiyon filmleri
Aksiyon ile alakası olmayan filmleri, aksiyon filmi gibi sunan listelerin yanı sıra, bu liste gerçek bir aksiyon filmi arayan sinemaseverlerin ne istediğini bilen ekip arkadaşlarımız tarafından hazırlandı. O halde mısırları patlatın, içeceklerinizi hazırlayın ve kendinizi bitmek bilmeyen bir adrenalin fırtınasının içine bırakın.
En İyi Aksiyon Filmleri | 1

The Dark Knight – Kara Şövalye (2008) | IMDb: 9,0

“Peşime düşecek. Beni lanetleyecek. Köpekler salacaksınız. Bunların olmasıda gerekiyor. Çünkü bazen gerçek yeterince iyi değildir. Bazıları fazlasını hakeder. Bazen insanlar inaçlarının ödülünü alır.”
Batman ile gözler önünde olan başarılı milyarder, ünlü playboy Bruce Wayne olarak geri dönüyor. Harvey Dent adındaki iddialı bir avukat, yasal yollar aracılığıyla kötülükle mücadele etmek adına öne çıktığında Batman olarak da bilinen adam, nöbetçi kişiliğini ilham verecek bir erdem figürüyle iyi bir şekilde değiştirme fırsatı yakalar: Bir vatandaş olarak.Maalesef Batman'ın bir suç savaşçısı olarak başarısı, bir zamanlar şehri bağımsız olarak kontrol eden suç lordlarının birleşmesidir. Gotham için güçlü sorunlar yaratmaktadır. Joker adındaki yeni düşmanı, özellikle tehlikeli olduğunu çok sert bir şekilde kanıtlıyor. Çünkü sadece Gotham'ın yer altı dünyasını güçlendirmekle kalmıyor, Batman'ın kurmuş olduğu özgürlük ve düzenin temellerini de yok ediyor. Batman'in yalnızca takım elbiseli bir adam değil, bir sembol olduğu fikrini ve bu sembolü yok etmek isteyen bir Joker vardır. Kimliğini gizlemesinin sebebini bilmeseler de Yarasa, Gothamlılar için adalet arayışı içinde olan ve suçluların hayat tarzını tam anlamıyla tehdit eden davranış kuralını temsil ederek şehir için umut oluyor.
Film İçeriğinin Kaynağı⇗Oyuncular: Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %94 Google: %98
En İyi Aksiyon Filmleri | 2

Dağ II (2016) | IMDb: 8,9

"Cesaret düşman öldürmek değil. Haritada çizilen sınırları savunmak değil. Savaş için cesur olmanın tek bir sebebi var; masumları korumak."
Devre arkadaşı olan ve ilk filmde teröristlerle girdikleri mücadelede kapana kısılarak zor anlar yaşayan ve ikisi de yaralı kurtulan Oğuz ve Bekir’i bu kez çok daha zorlu koşullar ve mücadelelerin içinde görüyoruz Dağ 2’de. “Bordo Bereliler” olarak da anılan özel kuvvetler birliğine katılmak isteyen kahramanlarımız bu hayalleri uğruna çok uzun süren bir hazırlık sürecinden geçiyorlar. Birer hayalet gibi davranan bu özel birlik ekibi aldıkları ağır eğitim sonucunda kimsenin giremediği yerlere girip, adeta birer intihar görevi olan operasyonları başarıyla sonuçlandırmalarıyla ünlü.
Hayalet gibiler çünkü katıldıkları operasyonlar gizli ve kimse bu askerlerin adını bilmiyor aslında, öldüklerinde diğer şehitler gibi uğurlanmıyorlar, arkalarından görmeye alıştığımız törenler düzenlenmiyor. Görevin fiziksel zorluğunun yanında bir de böyle bir psikolojik ağırlığı var. Oğuz ve Bekir’in dâhil olduğu, Veysel komutan tarafından yönetilen ekibin görevi Irak sınırında IŞİD adındaki terör örgütü tarafından esir alınan ve infaz edilmek üzere olan Türk gazeteci Ceyda Balaban’ı kurtarmak. Sayıca kendilerinden çok üstün durumda olan bu gözü dönmüş insanlık düşmanı teröristlerle çetin doğa koşullarında karşılaşan ekip hem kurtarmak zorunda oldukları gazetecinin hem de birbirlerini korumanın peşine düşerken büyük çatışmaların, çapraz kurşunların, bombaların hedefi oluyorlar.
Film İçeriğinin Kaynağı⇗
Oyuncular: Çaglar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar, Ahu Türkpençe
IMDb: 8,9 Google: %95


En İyi Aksiyon Filmleri | 3

Inception - Başlangıç (2010) | IMDb: 8,8

"Rüyadayken gördüklerimiz bize gerçek gibi gelir. Ancak uyandığımızda bir tuhaflık olduğunu fark ederiz."
Cobb yetenekli ve sıradışı bir hırsızdır. İnsanların uyku anında (yani bilinçlerinin saldırıya en açık olduğu anda) bu iş için hazırlanan ekibiyle beraber ve çeşitli kimyasalların da yardımıyla, insanların rüyalarına girerek bilgi hırsızlığı yapmakta ve bu bilgilerden ticari kâr elde etmektedir. Bu sıra dışı yeteneği ve mesleği onu kısa zamanda bir uluslararası suçlu haline getirmiş ve çocukları dahil sevdiği birçok şeyi geride bırakarak kaçmak zorunda kalmıştır. Ancak karşısına kendisi hakkında bütün bu suçlamaları kaldırabileceğine inandığı güçlü insanlar tarafından bir iş getirilmiştir. Bu iş onun için çok büyük bir fırsattır. Ancak bu sefer yapması gereken bilgi çalmak değil; rüyasına gireceği kişinin beynine bir fikir empoze etmektir. Bu ekibi tarafından imkânsız gibi görünür. Ancak Cobb bunla daha önceden karşılaşmıştır. Karısı Mal, bu karışıklıkla karşı karşıya kalmış ve yukarıda bahsedildiği gibi paranoyaları sonucu intihar etmiştir. Cobb’un, kendisinin bu duruma sebep olduğu saplantısı ise film boyunca gerek kendi bilincinde gerekse diğer kişilerin rüyalarında ilerledikleri ortak bilinçlerde ciddi sorunlar oluşturmakta ve bununla rüyalarında “düşman” olarak karşılaşmaktadır. Dolayısıyla Cobb ve ekibini film boyunca gerilimin ve heyecanın hiç eksik olmadığı zor bir hikâye beklemektedir.Film aynı Christopher Nolan’ın diğer eserlerinin büyük bir kısmında olduğu olduğu gibi, sonundan bir sahne ve ipucu ile başlamakta. Ayrıca olayları tam olarak anlayamamanın verdiği uyanıklık, izleyicinin tüm film boyunca uyanık olmasını sağlıyor. Ayrıca anlaşılmayan meselelerin bir sonraki adımda net bir şekilde ortaya konması izleyicide bir tatmin ve bir sonraki adımda olacaklar adına bir merak duygusu uyandırıyor. Aksiyon sahneleri efekte kurban edilmemiş. Ayrıca hiçbir aksiyon sahnesi filmin ana temasının önüne geçip, eserin fikri boyutundan daha akılda kalıcı bir yer edinmiyor. Aynı şekilde karakterler de öyle…
Film İçeriğinin Kaynağı⇗
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page
IMDb: 8,8 Rotten Tomatoes: %87 Google: %92
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %94 Google: %98
En İyi Aksiyon Filmleri | 4

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (2001) | IMDb: 8,8

"Yüzüklerin tek bir efendisi var o da gücünü asla paylaşmaz."
Serinin ilk filmi bize çoğunlukla dünyayı tanıtmakla geçiyor. Aslında bütün seride dünyayı tanıtma etmeni var ama izleyicinin karşısına ilk defa bu filmle çıkan yapım için iyi bir giriş yapması gerekiyordu. Bunu da oldukça iyi başardılar.
Her şey Mordor’un efendisi en büyük kötülük kaynağı Sauron’un güç yüzükleri yapması ile başladı. Bu yüzüklerin üçü Elfler’e, yedisi Cüceler’e, dokuzu İnsanlar’a verildi. Sonradan anlaşıldığı üzere Sauron bu yüzükleri iyi niyetinden vermemiş. Hepsine hükmedecek tek yüzük daha yapmış. Bu yüzden Orta Dünya savaşa sürüklendi. Ardından Isuldur, Sauron’un yüzük takılı parmağını kesmesiyle, Sauron’un ruhu vücutsuz kaldı. O tek yüzük ise bizim Lord of the Rings hikayesinin başlatan etmen oldu. Yüzüğün kendi iradesi bulunmaktadır. İnsanın beynini uyuşturup, istediğini yaptırabilecek gücü vardır. Yüzüğü taşıyan kişinin ancak çok yüksek bir iradeye sahip olması gerekmektedir. O bile sonsuza dek dayanamaz. Yüzüğün tek amacı ise efendisi Sauron’a geri dönmektir.
Film İçeriğinin Kaynağı⇗
Oyuncular: Elijah Wood, Ian McKellen, Orlando Bloom
IMDb: 8,8 Rotten Tomatoes: %91 Google: %88


En İyi Aksiyon Filmleri | 5

Matrix (1999) | IMDb: 8,7

"Hiç gerçek olduğunu sandığın bir rüya gördün mü? Ya o uykudan hiç uyanmasaydın rüya olduğunu nasıl anlayacaktın?"
Serinin ilk filmi bize çoğunlukla dünyayı tanıtmakla geçiyor. Aslında bütün seride dünyayı tanıtma etmeni var ama izleyicinin karşısına ilk defa bu filmle çıkan yapım için iyi bir giriş yapması gerekiyordu. Bunu da oldukça iyi başardılar.
Temelleri taaa Yunan Filozof Platona kadar uzanan bir düşünce sistemidir Matrix. Tabi Platon buna Matrix dememiş mağaradaki gölgeler demiş.Kısacası biz sadece gerçeklerin gölgelerini görebiliriz diyor Platon. 1970’li yıllarda ismini hatırlayamadığım bir düşünür ilk Matrix fikrini ortaya atıyor. Bir simülasyonun içinde yaşadığımızı, çevremizdeki her şeyin simülasyonun bir parçası olduğunu dile getiriyor.
Gelelim filmin konusuna. Kendi halinde bir yazılım firmasında çalışan Thomas Anderson, aynı zamanda sanal alemlerde Neo adı ile internet korsanlığı yapmakta. Ayrıca yasa dışı ürünler satarak para kazanmaktadır. Lakin hayatından sıkılmış, artık yeni şeyler arama telaşı içindedir ve rüyada mı gerçekte mi olduğunu sorgulamaktadır. Bir gün biri bilgisayarına giriyor ve buna bir şeyler yazıyor, konuşmaya başlıyorlar. Ve bu kişi (Trinity) onu görüşmeye çağırıyor. Gerçeği arayış içinde olan Thomas görüşmeye gidiyor ve içinde bulunduğu, bilmediği fakat hissettiği yalanlardan kurtulmak istiyor… Ve macera başlıyor.
Film İçeriğinin Kaynağı⇗
Oyuncular: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss
IMDb: 8,7 Rotten Tomatoes: %87 Google: %92
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %94 Google: %98
En İyi Aksiyon Filmleri | 6

Seven Samurai - Yedi Samuray (1954) | IMDb: 8,6

"Her şeyden önce, yedi tane güvenilir samuray bulmak o kadar kolay değil. Özellikle de karşılığı sadece üç öğün yemek olunca."
Serinin ilk filmi bize çoğunlukla dünyayı tanıtmakla geçiyor. Aslında bütün seride dünyayı tanıtma etmeni var ama izleyicinin karşısına ilk defa bu filmle çıkan yapım için iyi bir giriş yapması gerekiyordu. Bunu da oldukça iyi başardılar.
Japonya’nın iç savaş yüzünden çektiği sancılar çiftçilerin de zalim haydutların baskıları ve sömürüleri altında ezilmelerine yol açıyordu. 1954 yapımı Yedi Samuray, böyle çiftçilerin olduğu bir köyün yardım alacakları 7 samurayla birlikte bu zalim haydutlara karşı gerçekleştirecekleri direnişi konu ediniyor. Japonya kültürünün izlerinin yoğun bir şekilde hissedildiği, savaş sahnelerinin heyecan kat sayımızı yükselttiği, yer yer gülümseten şakaların da bulunduğu efsanevi bir başyapıttır.
Savaş sahnelerinin ve karakter yaratıcılığının kalitesi döneminin çok ötesindedir. Kullanılan teknikler günümüz izleyicisini bile etkiler nitelikte. 3 saati aşan bu savaş filmi kullanılan çekim teknikleriyle bir milat kabul edilir. Bu film epik, birçok filmin ve yönetmenin ilham kaynağı statüsündedir. ‘Yedi Samuray’. Akira Kurosawa’nın da uzun yönetmenlik hayatının en önemli işi kabul edilir.
Film İçeriğinin Kaynağı⇗
Oyuncular: Toshirô Mifune, Takashi Shimura, Keiko Tsushima
IMDb: 8,6 Rotten Tomatoes: %100 Google: %92


En İyi Aksiyon Filmleri | 7

Gladiator - Gladyatör (2000) | IMDb: 8,5

"Asker olmanın en büyük avantajı düşmanınızı karşınızda görüyor olmanızdır."
Babasından kan yoluyla geçen hükümdarlığını kimseye kaptırmak istemeyen Commodus, babasının belirttiği erdemler dışında kendisinin sahip olduğunu düşündüğü en önemli erdemi ile Roma İmparatorluğu’nu yönetebileceğini düşünmektedir: Hırs. Commodus’a göre halk savaşlardan bıkmıştır ve eğlenmek istemektedir. Bunun için de fazlasıyla külfet olan ve yıllar önce yasaklanmış Colosseum oyunlarını hayata geçiren ve sadece oyunlarla ilgilenmeye başlayan Commodus’un yaradılışı, kesinlikle lider olabilecek ağırlıkta değildir. Zaman geçtikçe mutsuzluğu ve iç güveni sarsılmaya başlar.
Commodus, ölüme yolladığı Maximus’un “İspanyol” lakabıyla gladyatör olarak Roma’ya dönüşü üzerine artık bütün kontrolünü kaybetmiştir. Kalabalığı da kazanarak daha önce askerlerin kahramanı olan, daha sonrasında halkın da sevgisini kazanan “köle” Maximus’un sahte imparatorla mücadelesini anlatan Gladyatör filmi, sinema tarihine derin izler bırakmış bir intikam destanıdır. Büyük epik filmleri hatasız yönetebilecek birkaç yönetmenden biri olan Ridley Scott’ın elinden çıkma bir filmdir.
Film İçeriğinin Kaynağı⇗
Oyuncular: Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen
IMDb: 8,5 Rotten Tomatoes: %77 Google: %92
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %94 Google: %98
En İyi Aksiyon Filmleri | 8

Leon - Sevginin Gücü (1994) | IMDb: 8,5

"İntikam iyi bir şey değil Mathilda, İnan. Unutmak daha iyi."
Léon bir göçmendir ve parasını insanları öldürerek kazanır. Patronu Tony ona kurbanların isimlerini verir, Léon da bir tetikçi olarak görevini yapar. Çok katı kurallara sahip bu tetikçi, başarısından dolayı adeta bir profesyoneldir. Bu başarısını her gün yapmaktan usanmadığı çalışmalara ve renksiz hayat stiline borçludur. Ancak bu siyah-beyaz hayat Mathilda adlı küçük kızın gelmesiyle renklenir. Mathilda ailesini bir polis baskınında kaybetmiştir. Ama tek üzüldüğü küçük kardeşinin ölmesidir. Çünkü ailede sevdiği başka biri yoktur. Mathilda Léon’un tetikçi olduğunu öğrenince ondan intikamını almasını ister. Sonrasında ise Léon’u kendisine tetikçiliği öğretmesine ikna eder. Böylelikle seyirci bu öğretmen-öğrencinin kurdukları sıkı bağa kitlenir. Haliyle artık Léon eski Léon olamayacaktır.
Film İçeriğinin Kaynağı⇗
Oyuncular: Jean Reno, Gary Oldman, Natalie Portman
IMDb: 8,5 Rotten Tomatoes: %73 Google: %93


En İyi Aksiyon Filmleri | 9

Terminator 2: Judgment Day - Terminatör 2: Kıyamet Günü (1991) | IMDb: 8,5

"Ben sibernetik bir organizmayım. Metal bir iskelet üzerine kaplanmış canlı doku."
Usta yönetmen James Cameron’un 1984’te kotardığı ilk Terminator filminin devamı olan yapım, ilk filmde olduğu gibi makinelerle insanlar arasında yaşanan savaş görüntüleriyle başlıyor. Son derece karamsar olan bu distopik dünyada insanlık, sayıca hayli azalmıştır. Makinelerin bu sefer geçmişteki çocuk John Connor’un peşine düşeceğini öğrenen gelecekteki Connor, kendi programladıkları Terminatör’u geçmişe gönderir.
1984’deki yaşanan olay sonucunda sürekli kaçan ve Skynet’in ortaya çıkmaması için savaşan Sarah Connor, bu sürede farklı yerlere gidip, farklı kişilerle de tanışarak kendini hem fiziken ve hem de silah kullanımı yönünden geliştirmiştir. Kyle Reese’den hamile kalmış ve doğumundan sonra oğlunu da bu kaçışın içine mecburen sürüklemiştir. Oğlu ise gönüllü bir ailenin yanına verilir. Fakat Connor, Terminator’ün bir gün tekrar ortaya çıkıp oğluna tehdit oluşturacağı düşüncesiyle hastanede çaresiz bir bekleyiş içindedir.
Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Edward Furlong
IMDb: 8,5 Rotten Tomatoes: %93 Google: %95
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %94 Google: %98
En İyi Aksiyon Filmleri | 10

The Dark Knight Rises - Kara Şövalye Yükseliyor (2012) | IMDb: 8,4

"Karanlığı müttefiğin mi sanıyorsun? Sen karanlığa adapte oluyorsun. Ama ben karanlığın içinde doğdum. Karanlıkla şekillendim. Büyüyüp adam olana kadar ışığı görmedim. O vakte kadar gözlerimi kamaştıracak bir şey yoktu. Gölgeler sana ihanet etti çünkü bana aitler!"
Sekiz yıl aradan sonra Bruce Wayne (Christian Bale), tek aksesuarı bastonu ile birlikte hayata küsmüş, terörden tamamen arınmış Gotham’da emekliliğini yaşamaktadır. Evinde yapılan anma töreni esnasında hizmetçi kılığındaki kedikadın (Anne Hathaway) odasına girer ve parmak izi ile birlikte annesinden yadigar incileri çalarak kaçar. Bu sırada yeraltında örgütlenen, kentin dört bir yanına yerleştirdiği bombalarla Gotham’ı yok etmeye and içmiş Bane (Tom Hardy) ve askerleri, devrim yapmaya hazırlanmaktadır. Wayne şirketler grubunun Gotham’ı korumak için ürettiği silahlar ve temiz enerji için yaratılan santral Bane’in eline geçince işler sarpa sarar. Hayata küsmüş kahramanımız, annesinin incileri ile birlikte tüm mal varlığını kaybeder ve Miranda’ya (Marion Cotillard) sığınır. Tüm polislerin yer altına hapsedilmesi ile savunmasız kalan şehre bir de hükümet sırt dönünce kaos büyür.
Oyuncular: Christian Bale, Tom Hardy, Anne Hathaway
IMDb: 8,4 Rotten Tomatoes: %87 Google: %91


En İyi Aksiyon Filmleri | 11

Oldboy - İhtiyar Delikanlı (2003) | IMDb: 8,4

"İster kum tanesi olsun, ister kaya. İkisi de aynı şekilde batar suya."
Bazen söylenen ufacık cümlelerin hangi hayatları ne kadar etkileyeceğini tahmin etmek imkansızdır. Oh Dae-Su konuşmayı seven, evli sıradan bir Koreli gibi hayatını rutin bir düzende devam ettiren bir adamdır. Küçük kızının doğum gününde içkiyi fazla kaçırır ve karakola düşer. Çıktığında aklındaki tek şey kızına aldığı hediyeyi eve götürebilmektir. Ancak onun için hazırlanan başka bir sürpriz vardır.
Hayatının 15 yılını nedenini ve ne olacağını bilmeden küçük bir odada yalnızca televizyon izleyerek ve hiç dışarı çıkmadan geçirmeye mahkum edilen Oh Dae-Su sonunda bu hücreden kurtulduğunda eski hayatına asla kavuşamayacağını biliyordur. Karısı ölmüştü, kızına ne olduğunu bilmiyordu ve daha kötüsü karısını öldürmekten aranıyordu. Geçirdiği 15 yıl boyunca neden orada olduğunu sorgulamış ve yaşadıklarının intikamını alacağına yemin etmişti. Çok acı çekmişti. İntikam ateşiyle yanmakta olan Oh Dae-Su bunun için eline bir fırsat geçtiğinde bir seçim yapmak zorundaydı. Ya intikamını alıp ona bütün bunları yaşatan kişiyi öldürecek ya da bunları neden yaptığının cevabını öğrenmek için yaşamasına izin verecektir.
Film İçeriğinin Kaynağı⇗
Oyuncular: Min-sik Choi, Ji-Tae Yoo, Hye-jeong Kang
IMDb: 8,4 Rotten Tomatoes: %82 Google: %88
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %94 Google: %98
En İyi Aksiyon Filmleri | 12

Raiders of the Lost Ark - Kutsal Hazine Avcıları (1981) | IMDb: 8,4

"Tanrı'yla konuşmak mi istiyorsun? O zaman beraber gidip onu görelim, yapacak daha iyi bir işim yok."
II. Dünya Savaşı’ndan önce geçen hikayade Naziler Kutsal Sandık’ı bulmak için bir ekip görevlendirmiştir ve bu ekibin başında Jones’un en büyük rakiplerinden Belloq bulunmaktadır. Kutsal Sandık’ın içinde Musa’nın On Emir(Ten Commandments)’i yazılı olarak getirdiği tabletler bulunmaktadır. Bu sandığa sahip olan ordu yenilmez olacaktır. Amerikan Ordu’sundan gelen yetkililer sandığı Amerika’ya getirmesi için Indiana Jones’u görevlendirirler ve kahramanımız büyük bir mutlulukla yollara düşer. Önce Nepal’e giden Jones eski sevgilisi Marion’dan Kutsal Sandık’ı bulmasına yardımcı olacak madolyonu alır. Daha sonra Jones ve Marion Mısır’a giderek kendilerini büyük bir serüvenin ortasında bulurlar.
Filmin başından sonuna kadar devam eden aksiyon bir an olsun durmuyor. Mistik ve tarihi senaryo ile birleşen bu macera Indiana Jones efsanesinin başlangıcını oluşturup onu kült bir eser haline getiriyor.
Film İçeriğinin Kaynağı⇗
Oyuncular: Harrison Ford, Karen Allen, Paul Freeman
IMDb: 8,4 Rotten Tomatoes: %95 Google: %93


En İyi Aksiyon Filmleri | 13

Baahubali 2: The Conclusion (2017) | IMDb: 8,2

"İyi bir kral her zaman saldırmaya hazırdır, ancak büyük bir kral her zaman savunmaya hazırdır."
Amarendra Baahubali uygarlığın bir sonraki kralı ilan edilir. Rajamata Sivagami, Amarendra'ya krallığı ve yakın çevresini ziyaret etme emri verir. Bu ziyaret esnasında Amarendra, Mahitmati'nin komşusu krallığı olan Kuntala'nın prensesi Devasena'nın yaptığı bir saldırıya tanık olur. Sonrasında ona aşık olur, dövüşten kısa bir süre sonra onun yanına gider İlk etapta sıradan biri gibi davranır. Bu sayede kendini bir herhangi görev için kraliyet sarayına kabul ettirmeyi başarır. Bu değerli aşk binbir türlü engelin ardından nihayet karşılık bulur ve Devasena oğlu Mahendra Baahubali'yi doğurur. Fakat bu çocuk daha bebekken annesinden ayrılmıştır ve babasını kaybetmiş durumdadır. Yıllarca kim olduğundan habersiz büyümüştür. Tam 25 sene sonra kim olduğunu öğrenir ve intikam almak adına ordu kurmaya başlar.
Oyuncular: Prabhas, Rana Daggubati, Anushka Shetty
IMDb: 8,2 Rotten Tomatoes: %90 Google: %82
En İyi Aksiyon Filmleri | 14

V for Vendetta (2005) | IMDb: 8,2

"Bu maskenin altında etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var ve fikirlere kurşun işlemez."
2020 yılında İngiltere baskıcı ve muhafazakar bir yönetim ile idare edilmektedir. Yasaklar ve şiddet ile baskılanan toplum çarpık bir karanlığa gömülmüştür. Tüm bu karanlığın içinden kendisini mevcut düzeni yıkmaya adayan bir adam çıkar. Uzun yıllar boyunca yaptığı planı gerçekleştirmeye başlayan “V” şans eseri Evey ile karşılaşır ve yolları birleşir. Bütün bir ulusu uyandırmayı amaçlayan devrimi sırasında V’nin geçmişi gün yüzüne çıkacak ve Eve ile aralarında tuhaf bir ilişki kurulacaktır.
Film, ideoloji ve devlet konularını adeta bir düşünce deneyi şeklinde işliyor. Wachowski kardeşlerin elinden çıktığı için de bol miktarda sembolizm ve gönderme içeriyor. Fakat beni en çok etkileyen yanı; tek bir adamın tüm ulusu uyandırması ve mevcut düzeni yıkabilmesi. Bu yönü ile insanı gerçekten gaza getiriyor. Ayrıca Matrix‘in yaratıcıları tarafından yapıldığı için aksiyon sahneleri de oldukça orijinal.
Film İçeriğinin Kaynağı⇗
Oyuncular: Hugo Weaving, Natalie Portman, Rupert Graves
IMDb: 8,2 Rotten Tomatoes: %73 Google: %92


En İyi Aksiyon Filmleri | 15

Batman Begins - Batman Başlıyor (2005) | IMDb: 8,2

"Korkuyu yenmek için, korkunun kendisi olmalısın."
Bruce, çocukluk yılları zor geçmiş bir adamdır. Bir gün Gölgeler Birliği isminde dünyayı yönettiklerini söyleyen, gizli bir kuruluşun lideri olan Ducard ona güçlerini geliştirebileceğini, daha üstün bir insan olabileceğini, ve bunun için kendilerine katılmasını önerir. Bruce, bu teklifi kabul eder ve kendisini büyük bir yol ayrımının ortasında bulur. Ve Bruce'ın amacı artık Gotham şehrine adalet getirmek olur. Gölgeler Birliği ise, daha önce bir çok şehri içerisindeki insanların yozlaşmış olduğunu düşündüğü için yok etmiştir ve sıra Gotham şehrindedir.
Gotham şehrindeki evine, şirketlerine giden Bruce, burada çocukken düştüğü mağarada kendisine özel bir alan dizayn edecektir. Özel tasarımlı ve koruma özellikleri olan elbiseler hazırlar, çok özel ve güvenlikli bir arabası olur, araçlar ve silahlar yapar, sonunda artık yarasa sembolü olan bir süper kahraman olarak Batman doğmuş olur. Önce Gotham şehrinin pislikleri ile sonra da Gölgeler Birliği ile karşı karşıya gelecektir. Batman Begins, 2000 yılıyla başlayan yeni Batman filmleri serisinin ilk filmi.
Film İçeriğinin Kaynağı⇗
Oyuncular: Christian Bale, Michael Caine, Ken Watanabe
IMDb: 8,2 Rotten Tomatoes: %84 Google: %90
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %94 Google: %98
En İyi Aksiyon Filmleri | 16

Indiana Jones and the Last Crusade - Indiana Jones Son Macera (1989) | IMDb: 8,2

"Arkeoloji gerçeğin arayışıdır ... gerçek değildir."
Indiana Jones: Son Macera adlı filmde, babası Dr. Henry Jones tarafından maceracı arkeologumuz Indiana Jones’a bir günlük gönderilir. Bu günlükte gizemli ve esrarengiz Kutsal Kase ile ilgili birtakım ipuçları yer alır ve bir de harita vardır. Daha sonra Indiana Jones babası Dr. Henry Jones'un kaybolduğunu öğrenir. Müze kuruatörü Marcus Brody’i de yanına alır ve İtalya’ya babasını bulmaya gider. Ama bu bölge bir Nazi bölgesidir. Tıpkı Indiana Jones gibi Naziler de bu meşhur Kutsal Kase’nin peşindedir. Babasını kurtarmak üzere yola düşen Indiana’nın ilk amacı Nazilerden önce Kutsal Kase’ye ulaşmaktır. Film o dönemde ‘En İyi Efekt’ dalında Oscar kazanmıştır.
Oyuncular: Harrison Ford, Sean Connery, Alison Doody
IMDb: 8,2 Rotten Tomatoes: %88 Google: %95

En İyi Aksiyon Filmleri | 17

Die Hard - Zor Ölüm (1988) | IMDb: 8,2

"Kıyıya çık, bir araya geleceğiz, birkaç kahkahamız olacak."
Bir Noel gecesi John McClane, günden güne uzaklaştığı karısı Holly ile arasını düzeltmek için bir sürpriz yapar ve Los Angeles'a gelir. Holly, şirketinin yılbaşı partisi için Nakatomo plazadadır. Ve McClane bu binaya doğru yola çıkmıştır. John plazaya vardığında kıyafetlerini değiştirmek için bir odaya girer. Bu esnada bir grup Alman terörist binayı kuşatarak içindeki insanları rehin alır. Ellerinden kurtulabilen tek kişi McClane'dir. Şimdi McClane'e düşen görev, içerisinde eşinin de bulunduğu bu kalabalığı kurtarmaktır.
Aksiyon sinemasının en önemli örneklerinden biri sayılan Zor Ölüm, kendisinden sonra çıkan üç devam filmiyle bir seri haline gelmiştir. Bruce Willis'in dünya çapında tanınmasını sağlayan film, Akademi Ödülleri'nde dört kategoride Oscar'a layık görülmüştür. İzlerken seyretmeye doyamayacağınız bir gerilim-aksiyon olan Zor Ölüm, kalbinizi durdurmaya yetecek kadar adrenalin dozu yüksek bir yapımdır.
Film İçeriğinin Kaynağı⇗
Oyuncular: Bruce Willis, Alan Rickman, Bonnie Bedelia
IMDb: 8,2 Rotten Tomatoes: %93 Google: %91
En İyi Aksiyon Filmleri | 18

Logan (2017) | IMDb: 8,1

"Sana bir şeyler oluyor Logan. İçinde bir hastalık var, kokusunu alıyorum."
James Mangold tarafından yönetilen film Wolverine karakterinin başından geçen son hikayeyi anlatmakta. Eski güçlerini kaybetmiş olan Wolverine artık bir kaçak durumundadır ve kendine normal bir iş bulup hayatını devam ettirmektedir. Bunun yanı sıra artık Profesör X’ de bakmaktadır. Alzheimer olan Profesör X, güçlerine eskisi gibi hakim olamamakta ve bu yüzden bakıma ihtiyaç duymakta. Wolverine bu gibi sorunlarla uğraşmanın yanı sıra kendi hastalığıyla da uğraşmakta.
Film Logan karakterinin yani Wolverinin kızı olan Laura Kinney’in Logan ile tanışmasıyla tüm olayların başlangıcı ile başlıyor. Logan kızının da kendisi gibi mutant olduğunu öğreniyor ve Logan'ın yolu başka katil mutanlar ile kesişmeye başlıyor. Logan kızını korumak için elinden gelenin fazlasını yapacaktır. Bunu yaparken X-Men filmlerindeki asıl görevi olan mutantları koruma görevini tekrardan üstleniyor.
Film İçeriğinin Kaynağı⇗
Oyuncular: Hugh Jackman, Patrick Stewart, Dafne Keen
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %93 Google: %93


En İyi Aksiyon Filmleri | 19

Bãhubali: The Beginning (2015) | IMDb: 8,1

"Yüz kişiyi öldürürsen büyük savaşçı olarak adlandırılırsın, ama bir can kurtarırsan Tanrı olarak adlandırılacaksın!"
Baahubali: The Beginning adlı film Güney Hindistan'a ait olan "Tollywood" film endüstrisinin Bollywood ile kıyasıya mücadeleye girebilmesini sağlayan Hint yapımıdır. İki kardeş arasında bir dizi olaydan sonra başlayan kan davasını konu edinen film, eski Hindistan'da yaşayan cesur bir adamın yıllar boyu bitmek bilmeyen bu eski kan davasına dahil olmasını anlatıyor.
Kan davalı iki kardeşin antik krallığın başına geçmek için büyük mücadelesini anlatan serinin ilk filmi 25 milyon sterlin ile Hindistan'ın en büyük bütçeli sinema filmi oldu.
Oyuncular: Prabhas, Rana Daggubati, Ramya Krishnan
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %88 Google: %82
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %94 Google: %98
En İyi Aksiyon Filmleri | 20

Mad Max: Fury Road (2015) | IMDb: 8,1

"Dünya mahvolurken her birimiz kendi paramparça olmuş yollarımızdaydık. Kimin daha deli olduğunu bilmek zordu; ben mi yoksa diğer herkes mi?"
Nükleer savaşın ardından dünya, çöllerin yaygınlaştığı ve susuzluk probleminin arttığı bir yer haline gelmiş. Aynı nedenle medeniyet çöküşe doğru sürüklenmiştir. Hayatta kalma içgüdüsü had safhada olan “Max” (Tom Hardy), eşi ve çocuğunu kaybetmenin ardından huzuru ararken, Savaş Çocukları tarafından esir alınır. Bölgenin su ve benzin gibi kaynaklarını elinde tutan hükümdar Ölümsüz Joe’nin bölgesinde kan torbası olarak tutulan Max, her an kaçış için fırsat kollamaktadır.
Ölümsüz Joe’nin emriyle benzin ikmali için göreve çıkan İmparator “Furiosa” (Charlize Theron), belirlenen rotasından çıkınca Ölümsüz Joe ve adamları bir sorun olduğunu anlar. Kısa sürede Joe, haremindeki eşlerinin Furiosa tarafından kaçırıldığını öğrenerek Savaş Çocukları ile birlikte Furiosa’nın peşine düşer. Sağlık sorunları olan savaş çocuğu “Nux” (Nicholas Hoult) un aracının önüne “Kan torbası” olarak bağlanan kahramanımız Max’de ister istemez bu kovalamacaya katılır. Bir Tom Hardy filmi olan bu yapım bence IMDb’de aldığı yüksek notu hak ediyor. Gerek aksiyon dozu ve düşmeyen gerilimi gerekse derin satır arası mesajları ile başarılı bir film. Hala izlemediyseniz sadece türün meraklılarına değil iyi film izlemek isteyen herkese rahatlıkla tavsiye ederim.
Oyuncular: Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %97 Google: %92


En İyi Aksiyon Filmleri | 21

Memories of Murder - Cinayet Günlüğü (2003) | IMDb: 8,1

"Bir dedektifin gözleri nasıl bir suçluyla suçsuzu ayıramaz?"
Film, Seul yakınlarındaki küçük bir kasabada genç bir kadın cesedinin bulunmasıyla başlar. Bir seri katil, 1980'li yıllarda bir kasabayı tedirgin etmek için tam olarak doğru bir şehir ve doğru bir zaman seçmiştir. Güney Kore'de askeri yönetimin hakim olduğu 1986 yılında yağmurlu havalarda cinayet işlemeyi seven bir psikopatın cinayetleri, ilk vakanın ardından kısa bir süre içinde seri bir durum haline gelir.
Davaya iki yerel dedektif, Park ve ortağı Jo gönderilmiştir. Park, suçluyu ve suçsuzu gözünden tanıyabilme yeteneğine sahip olmasıyla övünen bir polistir. Göz altında tutulan şüphelileri güçlü bakışlarıyla korkutmaya çalışmaktan ve dövmekten hoşlanan agresif bir polistir. Bu ikili azılı seri katilin peşine düşer. Tamamen gerçek bir hikayeye dayanan, Oscar ödüllü yapımcı, yönetmen ve senarist Bong Joon-Ho'un ele aldığı ve günümüze ustalıkla adapte edilmiş bir gerilim olan "Cinayet Günlüğü", bizleri merakla izleyeceğimiz bir kedi-fare oyunun içine doğru sürükler.
Film İçeriğinin Kaynağı⇗
Oyuncular: Kang-ho Song, Sang-kyung Kim, Roe-ha Kim
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %90 Google: %92
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %94 Google: %98
En İyi Aksiyon Filmleri | 22

Kill Bill: Volume 1 (2003) | IMDb: 8,1

"İntikam soğuk yenen bir yemektir."
Bir Quentin Tarantino filmi olan Kill Bill fazla uzun bulduğu film Vol 1 - Vol 2 olarak 2 parça halinde görücüye çıktı. Bir çok sinemasever ve eleştirmenin başyapıt olarak selamladığı filmin ana karakteri olan gelinimiz, bir suikast grubunun üyelerinden biridir. Bir gün grup lideri Bill ve grubun diğer üyeleri Gelin'e karşı cephe alır. Düğün gününde hem de hamileyken düğünü basarlar ve Gelin dahil herkesi katlederler. 4 yıl komada yatan Gelin, uyandıktan sonra intikam yemini edecek ve her biriyle teker teker hesaplaşacaktır.
Kill Bill; aksiyonu, bol kanlı ve yoğun şiddet içeren sahneleriyle daha çok bu türü sevenlere ve yönetmenin hayranlarına hitap ediyor. Müzikleriyle doyumsuz bir nostalji hissiyatı bırakırken, dramatik yapısı ve Tarantino'nun gerek senaristlik gerekse de yönetmenlik becerisiyle sinema duygusunu deyim yerindeyse enjekte ediyor. Bıkmak şöyle dursun yeniden ve yeniden keşfedilecek bir hazine...
Oyuncular: Uma Thurman, David Carradine, Daryl Hannah
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %85 Google: %91

En İyi Aksiyon Filmleri | 23

Jurassic Park (1993) | IMDb: 8,1

"Genetik güç, gezegenin gördüğü en müthiş güçtür ama sen onu babasının silahını bulan bir çocuk gibi kullanıyorsun."
Bilim adamları tarih öncesi zamanlara ait bir sivri sineğin fosilinden çıkardıkları DNA örneklerinden dinozorları yeniden üretmişlerdir. Sonucunda Jurassic Park isminde bir dinozor parkı yapmışlardır. Bu parkın kurucusu ise John Hammond isminde bir iş adamıdır ve John, Jurassic Park'ın kontrollerini yapması için Dr. Alan Grant ve Dr. Ellie Sattler'i parka davet eder.
Burası dünyadan izole olmuş, denizin ortasında bir adadadır ve ormanlarla kaplıdır. Çevresi metal kafeslerle kaplı ve yüksek voltajlı elektrik verilen şekilde güvenliği sağlamaktadırlar. Bu sırada John, parkı tanıtmaktadır ve parkın güvenliği ile ilgili onay almaya çalışmaktadır. Amacı Jurassic Parkı halka açık hale getirmektir. John misafirlere parkı gezdirirken bir arıza sonucu kafesler açılıverir. İşte bu dakikada sonra heyecan dolu bir kovalamaca başlar.
Film İçeriğinin Kaynağı⇗
Oyuncular: Sam Neill, Laura Dern, Jeff Goldblum
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %91 Google: %93


En İyi Aksiyon Filmleri | 24

Blade Runner - Bıçak Sırtı (1982) | IMDb: 8,0

"Hayatımı neden kurtardı bilmiyorum. Belki de o son anlarda hayatı hiç olmadığı kadar çok sevdi. Sadece kendi hayatını değil, herhangi birinin hayatını; benim hayatımı."
Film 2019 yılında karanlık bir gelecekte Los Angeles şehrinde geçer. Tyrell Şirketi’nin ürettiği kopya insanlar (replicant) uzak gezegenlerde köle gibi çalıştırılmaktan bıkıp isyan başlatırlar. İsyanın sonunda dört kopya bir uzay gemisine binip Dünya’ya gelirler. Sorun çıkaran kopyaları bulup öldürmek için çalışan “Blade Runner” adlı güvenlik birimi, isyancı replicantları bulmak için Holden Deckard’ı görevlendirir. Holden replicantları bulup öldürmekle uğraşırken, replicantlar da dört yıl olan yaşam sürelerini arttırmak için uğraşmaktadırlar.
Filmin konusunun arkasında harika bir felsefeyle bezenmiş olması, yarattığı muhteşem atmosfer, yaratıcı, yaratan gibi sorgulamalar yaptırması ve harika oyunculuklarıyla kült bir bilim-kurgu olup hafızalarda yer edinmeyi başarıyor. Ridley Scott’ın yönettiği 1982 yapımı Blade Runner, (Bıçak sırtı) Harrison Ford’un başrolünü oynadığı kült bir filmdir. Blade Runner ünlü bilim-kurgu yazarı Phılıp K. Dick’in Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? kitabından uyarlanmıştır.
Film İçeriğinin Kaynağı⇗
Oyuncular: Harrison Ford, Rutger Hauer, Sean Young
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %90 Google: %85
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %94 Google: %98
En İyi Aksiyon Filmleri | 25

The Raid 2 - Baskın 2 (2014) | IMDb: 8,0

"Hayatta aslında neyin önemli olduğunu görmek için çok şey kaybetmem gerekti."
Tıpkı ilk filmde olduğu gibi yine Jakarta'da suçun ve şiddetin hakim olduğu sokaklara gidiyoruz. Bu film ilk filmin geçtiği zaman diliminden 2 saat sonrasını anlatıyor. Rama, ailesini korumak adına yapabileceği her şeyi yapmış ve sahip olduğu her şeyi riske atmıştır. Savaş becerilerini ve kurnazlığını kullanarak, hükümetin bile peşine düşmeye cesaret edemediği büyük suç çetesinin içine sızan Rama'nın ailesini tam anlamıyla kurtarmak için yapması gereken bu kanlı mücadelenin içinde yer almaktır.
The Raid: Redemption adlı filmin devamı olan bu yapımda tek arzusu ailesinin güvende olduğunu bilmek olan ve evine dönmek için çabalayan bir adamın dünyadaki hiçbir çetenin ve mafyanın yenilmez olmadığını ispatlar nitelikteki şiddet ve aksiyon dolu öyküsünü anlatıyor.
Oyuncular: Iko Uwais, Yayan Ruhian, Arifin Putra
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %81 Google: %93

En İyi Aksiyon Filmleri | 26

Elite Squad: The Enemy Within - Elit Tim 2 (2010) | IMDb: 8,0

"Bazı insanlar için savaş tedavi demekti. Savaş bir acil durum valfi gibiydi. İçeride basınç fazla yükseldi mi, o basınç sokaklara dökülüyordu."
Özel Polis Operasyonları Timi lideri Yüzbaşı Nascimento, çocuğunun doğumunun yaklaşması üzerine Özel Polis Operasyonları Timi'nden ayrılmaya karar verir. Buraya kadar ki kısım birinci filmden aslında. İkinci film olan Özel Tim 2 birinci filmin devamı şeklinde. İkinci film yüzbaşı Roberto Nascimento'nun 13 yıl sonrasını anlatıyor. Artık yarbay olan yarbaylığa yükselen Nascimento, bir hükümet istihbarat görevine atanır. Ancak bu kez Emniyet Genel Müdürlüğü, vali, polis ve asker arasındaki kanlı bir mücadelenin tam ortasındadır. Film Brezilya sinemasından çıkan son yılların en iyi aksiyon yapımlarından biridir.
Oyuncular: Wagner Moura, Irandhir Santos, André Ramiro
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %93 Google: %96


En İyi Aksiyon Filmleri | 27

Deadpool (2016) | IMDb: 8,0

"Acı, bize kim olduğumuzu öğretir. Bazen o kadar ağır olur ki ölüyormuşuz gibi hissederiz. İnsan birazcık ölmeden yaşamış sayılmaz ama değil mi?"
Film, Wade’in Deadpool’a dönüşümünü anlatan bir başlangıç hikayesi sunuyor. Wade (Ryan Reynolds), özünde iyi olan ama konu işi ise şiddetten kaçınmayan kiralık bir askerdir. İş bağlantılarını gerçekleştirdiği bir barda güzel Vanessa (Morena Baccarin) ile tanışır ve aşık olur. Vanessa’ya evlenme teklifi edeceği gece fenalaşır ve kansere yakalandığı anlaşılır. Weapon-X adı verilen askeri deney programınının kanserini tedavi edebileceğini öğrenen Wade, başta dirense bile bu hastalıktan kurtuluş şansı olmadığı için programa katılır.
Herşey basit görünür ama deney tehlikelerle doludur. Çenesini bir türlü tutamayan Wade, deneyi gerçekleştiren cerrah Ajax’ı (Ed Skrein) kızdırır ve deney sonrası vücudu kötü şekilde yanar. Bu acılı süreç Wade’i Deapool’a dönüştürür. Görüntüsü sebebiyle Vanessa’ya tekrar yaklaşmaya çekinir ve hem tekrar eski görüntüsüne kavuşabilmek hem de acılı deneyin intikamını alabilmek için Ajax’ın peşinde düşer. Kahkahanın ve aksiyonun bir arada olduğu en başarılı yapımlardan biri.
Film İçeriğinin Kaynağı⇗
Oyuncular: Ryan Reynolds, Morena Baccarin, T.J. Miller
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %85 Google: %92
En İyi Aksiyon Filmleri | 28

Nefes: Vatan Sağolsun (2009) | IMDb: 8,0

"Uyursan ölürsün! Ölürsünüz! Sen uyursan ölürsün! Sen uyursan ölürsün! Sen de ölürsün. Sen de ölürsün!"
Nefes: Vatan Sağolsun adlı film, Türkiye'nin güneydoğusunda Irak sınırına yakın bir ilçede görev tapan komando tugayında yer alan Karabal Tepesi'ndeki röle istasyonunu korumakla görevlendirilen bir yüzbaşını ve onun komutasındaki 40 askerin öyküsünü anlatır. Hem psikolojik hem fizyolojik olarak zor şartlarda görevini yapmaya çalışan askerleri aşılması zor mücadeleler beklemektedir. Film Hakan Evrensel’in Güneydoğu’dan Öyküler adlı kitabından uyarlanmıştır.
Oyuncular: Mete Horozoğlu, İlker Kızmaz, Barış Bağcı
IMDb: 8,0 Google: %92

En İyi Aksiyon Filmleri | 29

Casino Royale (2006) | IMDb: 8,0

"Temiz bir cinayet mi istiyorsun yoksa mesaj mı göndermek istiyorsun?"
İngiliz gazeteci, yazar Ian Fleming’in 1953’te yayınlanan aynı adlı romanından, sinemaya uyarlanan Casino Royale, James Bond’un kariyerinin ilk dönemini ele alıyor. Ajanın ‘007’ olarak ilk görevi onu dünya teröristlerine bankerlik yapan Le Chiffre’ye götürür. Onu durdurup, terörist ağını çökertebilmek için, Bond’un Le Chiffre’yi Casino Royale’deki yüksek bahisli poker oyununda yenmesi gerekmektedir. Hazine Dairesi’nin güzel memuresi Vesper Lynd’in poker oyunu için gerekli miktarı getirip, hükümetin parasına göz kulak olmakla görevlendirilmesi önce Bond’un canını sıkar. Ama, Le Chiffre ve adamlarının düzenlediği bir dizi ölümcül saldırıdan kurtulma mücadeleleri sırasında Bond ve Vesper arasında karşılıklı çekim oluşur ve bu durum iki aşığı daha büyük tehlike ve olayların içine sürükler… Filmin başrollerinde Daniel Craig, Mad Mikkelsen ve Eva Gren’i görüyoruz.
Film İçeriğinin Kaynağı⇗
Oyuncular: Daniel Craig, Eva Green, Judi Dench
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %95 Google: %93


En İyi Aksiyon Filmleri | 30

Kill Bill: Volume 2 (2004) | IMDb: 8,0

"I will kill Bill!"
Quentin Tarantino’nun uzunluğu sebebiyle ikiye bölünen filmi Kill Bill’in ikinci parçası olan Kill Bill Vol. 2 Gelin’in sonunda ekibin sağ kalan üyelerine ve Bill’e ulaştığı bölümdür. İlk filmde Vernita Green ve O-Ren Ishii’nin peşine düştüğü gibi bu bölümde de Bill’in kardeşi Budd ve ekibin diğer üyesi Elle Driver’ın peşine düşer. Bu filmde de “ters Ninja kanunu” doğrultusunda dövüşçü sayısı azdır, fakat mücadeleler daha zorludur. İlk bölüme göre dövüş sahnelerinin de az olduğu film, daha çok Bill ve Bride arasındaki mücadelenin sebeplerine ve sonuçlarına odaklıdır. Fakat bu bölümde Bride’ı daha zorlu olaylar beklemektedir. Bride’ın tüm bu intikam çemberini başlatmasına sebep olan kızının ölümü hakkında da gelişmeler olacaktır. Vol. 2, ilk bölüme göre aksiyonunun daha az olduğu ve kimilerine göre bu yönüyle daha bilge ve kaliteli olan bir film.
Film İçeriğinin Kaynağı⇗
Oyuncular: Uma Thurman, David Carradine, Michael Madsen
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %84 Google: %93
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %94 Google: %98
En İyi Aksiyon Filmleri | 31

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl - Karayıp Korsanları: Siyah inci'nin Laneti (2003) | IMDb: 8,0

"Beni o tanrının cezası kara parçasına bıraktığın zaman bir şey unuttun dostum: Ben Kaptan Jack Sparrow'um."
Film, 18. yüzyılın sonlarında Jamaika Kraliyet Deniz Donanması'na sahip bir limana yeni atanan İngiliz Valisi'nin kızı Elizabeth Swann isimli genç bir kadın hakkındadır. Yakınlarda bir yerlerde demirci ustası olarak ün yapmış Will Turner, Elizabeth'in yıllar önce tanıştığı bir kılıç ustasıdır ve içten içe Elizabeth'e marjinal bir duygu beslemektedir ancak sınıf farklılıkları o zamanlar daha belirgin olduğundan genç demirci, Prenses için uygun bir talip olarak görünmemektedir. Ve anti-kahramanımız Jack Sparrow, güvenilmez bir korsan olmasının yanı sıra Siyah İnci'nin gerçek ve eski kaptanıdır. Eskidir çünkü en yakın arkadaşının ihaneti sonrası Siyah İnci'nin kaptanı, artık bir başkasıdır. Karakterleri ve hikayeyi asıl birbirine bağlayan eski altın bir madalyon, Kaptan ve gemi mürettebatının lanetini bozacak eski Aztek efsanelerinin ve tüm hikayenin en gizemli parçasıdır.
Film İçeriğinin Kaynağı⇗
Oyuncular: Johnny Depp, Geoffrey Rush, Orlando Bloom
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %79 Google: %93

En İyi Aksiyon Filmleri | 32

Terminator (1984) | IMDb: 8,0

"Dinle ve anla artık! Şu Terminatör dışarıda cirit atıyor. Onunla pazarlık yapılamaz. O ikna edilemez. Onda acıma, nedamet ya da korku hisleri yoktur. Dahası, o kesinle durmayacak! Sen ölene kadar!"
İnsanoğlu, “Skynet” adında muhteşem bir yapay zeka üretmiş ve bütün savunma sistemlerini onun kontrolüne vermiştir. Skynet, bir anda düğmeye basar ve büyük bir nükleer savaş çıkararak insanlığın büyük kısmını yeryüzünden siler. Hayatta kalanlar birbirlerine sığınarak yaşam mücadelesi vermeye başlar. Ancak bölük pörçük gruplar insansı makineler tarafından sık sık saldırıya uğramakta ve dünyadaki insan sayısı giderek azalmaktadır.
Bu esnada, bir adam çıkagelir, adı da John Connor’dur. İnsanlara savaşmayı öğretir, birlik olmayı ve umut etmeyi. Skynet’in tek bir çaresi kalır; bu üst modellerden birini geçmişe göndererek John Connor’un varlığını bitirmek. Bu kötü makine John'un annesi Sarah'yı bulup öldürmeyi amaçlar. Tam bu sırada, Connor’un liderlik ettiği savaşçılar zaman makinesinin olduğu üssü basarlar. John, güvenilir adamı Kyle Reese’i annesini koruması için geçmişe gönderir. Karşıt grupların aynı dünyada aynı tarihte bir araya gelmesi büyük bir savaşın başlamasının işaretidir.
Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Michael Biehn
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %100 Google: %93


En İyi Aksiyon Filmleri | 33

A Fistful Of Dollars - Bir Avuç Dolar (1964) | IMDb: 8,0

"Burada saygınlık başkalarını öldürerek kazanılıyor. Bu yüzden kimse çalışmıyor."
Western filmlerinin başarılı yönetmeni Sergio Leone’nin, popüler ‘Dolar Üçlemesi’nin ilk yapımı olan film, adsız bir avarenin kendisini gurur, açlık ve intikam üzerine dönen oyunların ortasında bulmasını konu ediniyor. Adı film boyunca hiçbir şekilde açıklanmayan isim kahramanımız, rekabet içinde olan iki aileyi kendi çıkarları için kullanmak ve büyük savaşın ortasında hayatta kalabilmek adına büyük çaba sarf ediyor.
Oyuncular: Clint Eastwood, Gian Maria Volontè, Marianne Koch
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %98 Google: %92
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %94 Google: %98
En İyi Aksiyon Filmleri | 34

Son Ültimatom (2007) | IMDb: 8,0

"En iyisini ümit et. En kötüsüne hazırlan."
Hafızasını kaybeden Jason, bir İngiliz gazetesinin baş köşesinde varoluşu hakkında çıkarılan spekülasyon dolu bir haberle, kirada bulunduğu yerden uzaklaşması gerektiğini fark eder. Artık o dünyanın en önemli örgütü tarafından kırmızı bültenle aranan bir katildir. Kişisel verileri ve kurtuluş kaynaklarını takip ederek hikayenin hiç de öyle olmadığını ve hikayenin arkasındaki kişileri bulmak zorundadır. Ve bunu, peşindeki profesyonellere av olmadan gerçekleştirmelidir.
Bu sefer yaratılan çok tehlikeli ve hafızası yavaş yavaş yerine gelen, çıkarılan onlarca özel takip programına rağmen sınırsız bilgiye sahip bu gizemli adam, CIA savunma bakanlığı ortak girişimi olarak yeni bir operasyon için en önemli hedeftir. Son Ültimatom filminde tek istediği ortadan kaybolmak olan bir adamın ve onu rahat bırakmayan geçmişinin hikayesine tanık oluyoruz.
Film İçeriğinin Kaynağı⇗
Oyuncular: Matt Damon, Edgar Ramírez, Joan Allen
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %92 Google: %92

En İyi Aksiyon Filmleri | 35

The Gentlemen (2019) | IMDb: 7,9

"Tıpkı gece ışıksız bisiklet sürmek gibi. Kanunlar sadece yol gösterir."
The Gentlemen, aynı filmin ismi gibi kibar gangsterlere ev sahipliği yapıyor. Suç dünyasından sıyrılıp eşiyle beraber temiz bir hayat sürmeye karar veren ama bataklığa saplanmışçasına çırpındıkça daha çok batan Mickey Pearson (Matthew McConaughey) ailesiyle birlikte Amerika’ya dönmek istemektedir. Burada tek engel ise Londra’da kurduğu suç imparatorluğu olmuştur. Bu imparatorluğa son vermek istemektedir..
Bu işi devretmek için birilerini bulmaya çalışır. Karşısına milyarder olan Matthew çıkar ve onunla anlaşır. Ama herşey devretmekle olmuyor. Bazı kişilere karlı savaşmak zorunda kalacaktır. Bu işin başında ise Fletcher’den kurtulmak olacaktır. Çünkü Fletcher bütün işlediği suçlara ortaya çıkarmak istiyor. Bakalım Mickey bu olaylardan nasıl kurtulacak…Amerikalı milyarder Matthew Berger Londra İmparatorluğunu 400.000.000 dolara satmayı hedefliyor. Bu tutara satmada başarılı olabilecek mi?
Film İçeriğinin Kaynağı⇗
Oyuncular: Matthew McConaughey, Charlie Hunnam, Michelle Dockery
IMDb: 7,9 Rotten Tomatoes: %75 Google: %90


En İyi Aksiyon Filmleri | 36

Edge of Tomorrow - Yarının Sınırında (2014) | IMDb: 7,9

"Geleceği bilen bir düşman asla yenilmez."
Bir tür sinir ağına sahip bu fazlaca gelişmiş uzaylılar Dünya'yı istila etmeye başlar. Bu filmde bu defa Avrupa kıtası ilk hedeftedir. Bunun üzerine Dünya'daki ordular bir araya gelerek gezegenimizi savunmaya başlıyor. Tom Cruise'un canlandırdığı Bill Cage karakteri de binbaşı rütbesinde ama tecrübesiz bir komutan olarak NATO öncülüğündeki Birleşik Savunma Kuvvetleri'nin Fransa'daki cephe hattına sürülür. Cepheye vardığının ertesi günü büyük bir savaşın içinde kendini bulur ve ölür. Sonra Source Code filminde olduğu gibi tam da belirli bir anda uyanır. Bu, cepheye geldiği gündür. Bunu defalarca yaşar. Her savaşa gittiğinde ölür ve tekrar uyanır. Tekrar ölür ve tekrar uyanır. Kendini sürekli resetler..
Bu intihar görevinde sürekli ölüp dirildiği bir zaman döngüsünün içinde sıkışıp kalır. Emily Blunt'un canlandırdığı Öavuş Rita Vrataski ile karşılaşınca bu kısır döngüdeki bir çok şey değişecektir. Kahramanımız kendini bambaşka bir maceranın içinde bulacaktır. Artık zaman avantajını elinde bulunduran kahraman bir asker haline gelen Cage uzaylılarla olan savaşta insanların en büyük umudu olacaktır.
Film İçeriğinin Kaynağı⇗
Oyuncular: Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton
IMDb: 7,9 Rotten Tomatoes: %90 Google: %93
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %94 Google: %98
En İyi Aksiyon Filmleri | 37

District 9 - Yasak Bölge 9 (2009) | IMDb: 7,9

"Uzaylılar ile uğraşırken, kibar ama sıkı olmaya çalışın. Ve her zaman bir gülümsemenin mermiden daha ucuz olduğunu unutmayın."
1982 yılında Güney Afrika’nın Johannesburg şehrinin üzerinde ansızın bir uzay gemisi belirir. Boyut olarak neredeyse bir şehir büyüklüğündedir ve şehrin üzerinde sabit bir halde durmaktadır. İnsanlar uzay gemisiyle herhangi bir iletişim kuramaz ve sonunda devlet yetkilileri uzay gemisine çıkıp araştırmak ister. İçeriye girdiklerinde, neredeyse açlıktan ölmek üzere olan, sefil bir haldeki uzaylılar ile karşılaşırlar. Uzaylılar, görünüm olarak dev karidesleri andırmaktadır. Sayıları ise bir milyon civarındadır. Devlet, şehrin hemen yanı başına yardım kampı kurarak uzaylılara yiyecek ve kalacak yer sağlar.
Toplum bu durumdan giderek huzursuz olur. Bir süre sonra bu yabancı varlıklar, hırsızlık ve cinayete karışıp halkla karşı karşıya gelir. Sonunda da halkın isyanı ile yüzleşmek zorunda kalırlar. Bunun üzerine devlet, şehrin yanı başındaki yabancı varlıkların kaldığı 9. Bölge denilen yeri 200 km. öteye taşıyıp tahliye kararı alır. Uzaylı İşleri adındaki Bakanlık birimi, uzaylıları bu yeni bölgeye tahliye etmekle sorumludur. Ve aksiyon dolu dakikalar bizleri beklemektedir.
Oyuncular: Sharlto Copley, David James, Jason Cope
IMDb: 7,9 Rotten Tomatoes: %90 Google: %90

En İyi Aksiyon Filmleri | 38

Ying xiong - Kahraman (2002) | IMDb: 7,9

"Bugün size kültürümüzün gerçek ruhunu öğreteceğim!"
Çin'de Savaşan Krallıklar dönemi yaşanmaktadır. Ülke 7 ayrı krallığa bölünmüştür. Bu krallıklar; Qin, Zhao, Han, Wei, Yan, Chu ve Qi krallıklarıdır. Qin Kralı,bütün krallıkları birleştirip ülkeyi tek bir imparatorluk haline getirmeyi planlamaktadır. Zhao'lu suikastçılar imparatoru öldürmek istemektedirler. Özellikle Zhao'lu 3 efsanevi suikastçı; Gök, Uçan Kar ve Kırık Kılıç imparatorun hayatında büyük tehdit oluşturur. Fakat bu üç savaşçının durdurulması neredeyse imkansız gibidir. Uçan Kar ve Kırık Kılıç, İmparator'un sarayına düzenledikleri saldırıda 3000 muhafızı geçip İmparator'a ulaşmayı başarmışlardır. Ancak Kırık Kılıç, İmparator'u öldürme fırsatını yakalamasına rağmen İmparator'u öldürmekten vazgeçer. Sevgilisi Uçan Kar bunun üzerine Kırık Kılıç'la bir daha asla konuşmaz. Bu 3 suikastçının öldürülmesi için ortaya ödüller konur.
Bir gün ortaya "Adsız" isminde bir savaşçı çıkar ve 3 suikastçıyı birden öldürdüğünü söyler. Adsız, Gök'ü öldürüp gümüş mızrağını getirdiği için altın ve arazi ödüllerinin yanında imparatorun 20 adım yakınına kadar gelmeyi ve içki içmeye hak kazanır. İmparator'a suikast girişiminde bulunmuş Kırık Kılıç ve Uçan Kar'ı öldürdüğü içinse altın ve arazi ödüllerinin yanında imparatorun 10 adım yakınına kadar gelmeyi ve içki içmeye hak kazanır. İmparator, Adsız'dan suikastçıları nasıl öldürdüğünü anlatmasını ister. Adsız, önce Gök ile sonra Kırık Kılıç ve Uçan Kar ile olan mücadelerini anlatır. Ama İmparator, Adsız'ın anlattığı hikayeye inanmaz ve Adsız'ı sorgulamaya başlar. Esasen İmparator'u "10 adımda ölüm" tekniğiyle öldürmek için bir plan kurgulamış ve İmparator'un 10 adım yakınına kadar gelmeyi başarmış Adsız, saraya gelmeden önce Kırık Kılıç'ın İmparator'u neden öldürmediğini öğrenir. Kırık Kılıç, İmparator'un öldürülmemesi gerektiğini ve Qin ile Zhao'nun düşmanlığından daha önemli birşey olduğunu, sadece 3 kelimeyle Adsız'a anlatır; Adsız'ın kafası karışır ve ikileme düşer; Zhao'nun intikamını almak mı, İmparator'un ülkeyi birleştireceğine inanmak mı?
Oyuncular: Jet Li, Tony Chiu-Wai Leung, Maggie Cheung
IMDb: 7,9 Rotten Tomatoes: %95 Google: %80


En İyi Aksiyon Filmleri | 39

The Bourne Identity - Geçmişi Olmayan Adam (2002) | IMDb: 7,9

"Seni gitmen gereken yere götüreceğim. Seni oraya götüreceğim; Seni orada bırakacağım. Ne istersen yapabilirsin, beni bir daha görmek zorunda değilsin. Ama burada değil. Burada kalırsak ölürüz."
Açık denizin tam ortasında yaşa mücadelesi veren bir adam bir balıkçı teknesi tarafından fark edilip kurtarılır. Bu adam zamanla kendine gelmeye başlar ve geçmişini hatırlamadığına tanık olur. Kimdir? Nasıl bir hayatı vardır? Hafızasını neden kaybetmiştir? Tüm bu sorulara cevap bulmak adına işe koyulur. ve araştırmaya başlar. Geçmişini gün ışığına çıkardıkça kimsede olmayan birtakım yeteneklere sahip olduğunu fark eder. Tüm bunlar yaşanırken onun yaşamına son vermek isteyen düşmanları da olacaktır. Geçmişi olmayan adam şimdi geçmişiyle yüzleşmek zorundadır.
Oyuncular: Jet Li, Tony Chiu-Wai Leung, Maggie Cheung
IMDb: 7,9 Rotten Tomatoes: %83 Google: %91
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %94 Google: %98
En İyi Aksiyon Filmleri | 40

Taken - 96 saat (2008) | IMDb: 7,8

"Kızımı şimdi bırakırsan, bu iş burada biter. Seni aramam, seni takip etmem ama bırakmazsan, seni ararım. Seni bulurum ve öldürürüm."
Bir baba çok sevdiği kızı Kim’in kaçırılışına tanık olur fakat o an çaresizdir ve elinden hiçbir şey gelmez. Bu baba eskiden bir gizli ajan olan Bryan’dır. Çok sevdiği kızını kaçıran çete kadın ticareti yapan köklü bir suç örgütüdür. Kızını kurtarabilmek için önünde çok çok az bir süre vardır. Fakat ilk problem farklı şehirlerdir. Bryan Los Angeles’ta, kızı ise Paris’tedir. Bryan bu zorlu mücadele için harekete geçer. Zamana karşı oyunu kazanıp kızını kurtarabilecek midir?.
Oyuncular: Liam Neeson, Maggie Grace, Famke Janssen
IMDb: 7,8 Rotten Tomatoes: %58 Google: %92

En İyi Aksiyon Filmleri | 41

Avatar (2009) | IMDb: 7,8

"Burada olmamalısın. Geri dön. Bunların hepsi senin yüzünden oldu."
Filmin hikâyesi 22. yüzyılda, Pandora adlı bir gezegende geçer. Bir gaz devinin yörüngesinde dönen Pandora, 3-4 metre uzunluğunda, mavi insansı görünümlü, kabile kültürünü benimsemiş, saldırıya uğramadıkları sürece barışçıl olan Na'vi halkına ev sahipliği yapmaktadır. İnsanlar, Pandora'nın havasını soluyamadıkları için, sinirsel bağlantı aracılığıyla kontrol edilebilen insan ve Na'vi karışımı Avatarlar üretirler. Felç olan Deniz Piyadeleri mensubu Jake Sully (Sam Worthington), bir Avatar olarak Pandora'da yaşamaya gönüllü olur..
Onu en çok etkileyen şey, en nihayetinde daha iyi bir beden içinde olup, felçli olan bacaklarını tekrar hissedip (Avatar bedeninde) eskisi gibi koşabilmesidir. Bir Na'vi prensesine aşık olan Sully, kendisini Pandora'yı gün geçtikçe tüketen insan ordusu ile Na'vi halkının arasındaki çatışmanın ortasında bulur.
Oyuncular: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver
IMDb: 7,8 Rotten Tomatoes: %82 Google: %87


En İyi Aksiyon Filmleri | 42

Hot Fuzz - Sıkı Aynasızlar (2007) | IMDb: 7,8

"Ben bir manyağım. Durdurulmam gerek."
Nicholas Angel (Simon Pegg) işine aşık kurallara uyan, onları uygulayan disiplinli bir polistir. Bu kuralcılığı aşk hayatını etkilemiş ve iş arkadaşlarını yıldırmıştır. Bu yüzden görev yeri değişmiştir. Küçük bir kasabaya transfer olan Angel ilk gittiği gece, bardaki gençlerin yaşı tutmuyor diye hepsini dışarı atmış ve içkili araba kullanıyor diye bir vatandaşı tutuklamıştır. Sabah sorgulamaya gittiğinde nezarete o tutukladığı adam, polis memuru ve yeni ortağı tabi ki bizim sevimli şişmanımız PC Danny Butterman'ın (Nick Frost) ta kendisidir. Tabuları olan, hayatına kolay kolay kimseyi sokmaya Angel, yeni ortağı ile can dostu denilecek türden bir arkadaşlığa sahip olur.
Kasaba halkı sevgi pıtırcığı, polis memurları ise pek umursamaz en büyük ceza ise trafik ihlali işleyenin pasta aldığı bir yerdir. Gariplikler sıralı sıralı ilerlerken kasabada bir kaza olmuş ve iki kişi ölmüştür. Angel olayın kaza olmadığını düşünür araştırmaya koyulur fakat ısrarla kasabanın ileri gelenleri onun olayları abarttığını düşünür. Derken sıralı kazalı ölümler başlar. Angel bu işi çözmeyi kafasına koymuştur. Gizem, aksiyon, komedi harmanlaması muazzam bir yapım.
Film İçeriğinin Kaynağı⇗
Oyuncular: Simon Pegg, Nick Frost, Martin Freeman
IMDb: 7,8 Rotten Tomatoes: %91 Google: %92
En İyi Aksiyon Filmleri | 43

Serenity: Gizemli Yolculuk (2005) | IMDb: 7,8

"Rüzgarda bir yaprağım; nasıl süzüldüğümü seyredin!"
Bu filmin 2019 yapımı Serenity adlı film ile sıkça karıştırıldığını belirterek başlayalım. Film, Serenity adında bir uzay gemisinde bulunan bağımsız askerlerin, haydutlara ve insanlar üzerinde egemenlik kurmak isteyen ittifak güçlerine karşı vermiş olduğu mücadeleyi, tasvir ettiği evrenleri ve bilimkurgu öğelerini abartmadan etkileyici bir görsellik kullanarak yansıtmaktadır. Film, her şeyi önceden sezebilen River’ın, doktor olan kardeşi tarafından ittifak güçlerinin elinden kurtarılması ile başlıyor. Bu başlangıcın peşi sıra, Serenity gemisinin kaptanı Mal olay dahil oluyor, akabinde şahsına münhasır diğer ekip üyelerini de teker teker, tek plan çekimi ile bize tanıtan yönetmen, filmin ilk dakikalarından itibaren heyecanı bol ve sürükleyici bir yapım izleyeceğimizi bizlere sezdiriyor.
Film İçeriğinin Kaynağı⇗
Oyuncular: Nathan Fillion, Gina Torres, Chiwetel Ejiofor
IMDb: 7,8 Rotten Tomatoes: %82 Google: %80

En İyi Aksiyon Filmleri | 44

The Boondock Saints - Şehrin Azizleri (1999) | IMDb: 7,8

"Önemli olan ne kadar sürdüğü değil. Önemli olan içinizde bunu yeteri kadar sürdürecek kararlılık ve inanç olup olmadığı."
Boston’da yaşayan İrlandalı ikizler Connor ve Murphy McManus dindar bir yaşam tarzı sürdürmektedirler. Bu ikiz kardeşler Tanrı’nın onları tüm Dünya’yı kötülüklerden korumak için görevlendirdiğine inanır. Boston’un büyük suçlularını yok etmeye başlarlar. Öldürülenler kötü insanlar olduğu taktirde halk bu olaylar için endişeye kapılmaz. İkizlerin peşinde olan ajan Paul Smecker bile aslında bu cinayetlerin kendisinin yapmak istediği halde yapamadığı bir temizlik olarak görmektedir..
Oyuncular: Willem Dafoe, Sean Patrick Flanery, Norman Reedus
IMDb: 7,8 Rotten Tomatoes: %25 Google: %91


En İyi Aksiyon Filmleri | 45

Predator - Av (1987) | IMDb: 7,8

"Dışarıda bizi bekleyen bir şey var ve bu insan değil. Hepimiz öleceğiz."
Predator adlı bu ikonik yaratık dünyaya uzay aracı ile iner ve her Hollywood filminde olduğu gibi seçtiği yer Amerika’dır. Burada gittiği gezegenlerdeki avlanması en eğlenceli ve en zor olan yaratığı bulur yani insanları. Bu sırada Arnold’un başını çektiği bir grup Amerikan askeri Predatorumuzun yoluna çıkar ve olaylar gelişir.
Arnold’un oynadığı Dutch karakteri bir kurtarma operasyonu için bu ormanlık bölgeye gelmiş, operasyonda da başarılı olmuştur, Ancak etraftan görünmez bir yaratığın insanları öldürdüğüne dair bilgiler alırlar. Avcımız bu sırada ekibi gizlice izlemektedir. Ve yavaş yavaş ekiptekileri teker teker avlamaya başlar, taa ki bir tek Dutch kalana kadar. Bundan sonra da Dutch ile Predator arasında kedi fare oyunu başlar ve filmin sonuna kadar yüksek aksiyonlu kaçma kovalama sahneleri birbirini izler. İnsan ve uzaylılar arasındaki ilk ve en büyük yakın dövüş savaşı da böylece başlar.
Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Carl Weathers, Kevin Peter Hall
IMDb: 7,8 Rotten Tomatoes: %81 Google: %92
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %94 Google: %98
En İyi Aksiyon Filmleri | 46

The Fugitive - Kaçak (1993) | IMDb: 7,8

"Ben kimseyi öldürmedim. Beni yalnız bırakın!"
60'ların fenomen televizyon serisinden sinemaya başarıyla uyarlanan 'Kaçak' filmi bazı küçük detaylar dışında uyarlandığı dizi gibi hareket eder. Bir şehir hastanesinde saygıdeğer bir cerrah ve Chicago şehrinin ABD Başkanı George W. Bush kadar zeki olan Dr. Richard Kimble karısı Helen'i öldürmekten yargılanır. Suçsuz olduğu konusunda iddialıdır. Ancak emniyetin elindeki deliller parmaklıkların arkasına gitmesi için yeterlidir.
Suçsuzluğunu kanıtlamayan adam kaçma teşebbüsünde bulunurken ilginç bir olay yaşanır. Yıllar geçmiş olmasına rağmen, unutulmaz tren kazası da dahil olmak üzere hafızalarda yer etmiş sahneler vardır. Bir diğeri unutulmaz kısım ise av ve avcının diyaloglarıdır. Dr. Kimble müfettiş Gerard'a "Karımı öldürmedim!" dediğinde Gerard sadece "Umurumda değil!" diye cevap verir. Bu kısa diyalog bile kedi-fare oyunun ne denli stresli geçeceği adına ince bir fikir sunmaktadır.
Film İçeriğinin Kaynağı⇗
Oyuncular: Harrison Ford, Tommy Lee Jones, Sela Ward
IMDb: 7,8 Rotten Tomatoes: %96 Google: %90

En İyi Aksiyon Filmleri | 47

Mission: Impossible - Yansımalar (2018) | IMDb: 7,7

"Beni öldürmeliydin Ethan. Her zaman korktuğun son geliyor. O geliyor. Ve kan senin ellerinde olacak."
Gizli bir operasyon sırasında yapılan bir pazarlıkta kullanılacak olan plütonyumları, ekip arkadaşlarını korumak için elinden kaçıran Ethan Hunt (Tom Cruise), serinin bir önceki filminin de kötüsü olan Solomon Lane’le (Sean Harris) karşı karşıya gelecektir. Bu yeni macerasında ona ekip arkadaşları; Luther (Ving Rhames) ve Benji’nin (Simon Pegg) yanı sıra sevgilisi Ilsa Faust (Rebecca Ferguson) ve CSI tarafından onu gözlemesi için yanına katılan ajan August Walker da (Henry Cavill) yardım edecektir.
Önceki Görevimiz Tehlike filmlerinde olduğu gibi, bu son filmde de, Tom Cruise’un dublör kullanmamasıyla daha da parlayan, her biri birbirinden şatafatlı ve görkemli aksiyon sahneleri izliyoruz. Aktör 56 yaşına rağmen dinç bedeniyle, muhteşem bir fiziksel performans sergiliyor. Bu sahnelerin arası ise çimento işlevi gören, üflense yıkılacak bir senaryoyla dolduruluyor. Fakat aksiyon sahneleri ile eleştirmenlerden ve seyirciden tam puan almayı başaran yapımlardan biri.
Film İçeriğinin Kaynağı⇗
Oyuncular: Tom Cruise, Henry Cavill, Ving Rhames
IMDb: 7,7 Rotten Tomatoes: %97 Google: %94


En İyi Aksiyon Filmleri | 48

Kingsman: The Secret Service - Kingsman: Gizli Servis (2014) | IMDb: 7,7

"Bütün gün burada mı duracağız yoksa savaşacak mıyız?"
Henüz beş yaşındayken Eggsy, babasını gizli bir görevde kaybeder. Annesinin kabul etmediği madalya Eggsy’e verilir ve başlarına herhangi kötü bir durum gelmesi durumunda madalyanın arkasındaki numarayı aramaları söylenir. Filmin ana hikayesi, bu kısa açılış sahnesinin ardından başlıyor. Babasını kaybettikten 17 yıl sonra, işlediği suç yüzünden polis tarafından göz altına alınan Eggsy kurtuluşu, madalyanın arkasındaki telefon numarasında bulur. Bu numarayı araması sonucunda ise kendisini bir anda Kingsman isimli gizli bir bağımsız istihbarat servisinin sınavlarında bulur.
Eggsy ajan olma yolunda emin adımlarla ilerlerken dünyanın çok büyük bir sorunu vardır; Richmond Valentine isimli bir dahi, küresel ısınmayı bahane ederek Dünya’da yaşayan herkesi öldürmeyi planlamaktadır. İlk bakışta beyazperdede defalarca izlediğimiz herhangi bir ajan filminden farksız duruyor Kingsman: Gizli Servis. Lakin, Valentine karakterinin de söylediği gibi bu film öyle bir ajan filmi değil! Sözün özü; fragmanına bakarak klişelerle dolu bir aksiyon filmi bekliyorsanız, yanılmıyorsunuz ama inanın klişeler içinde boğulan bu kadar iyi bir film seyretme şansınız çok düşük.
Film İçeriğinin Kaynağı⇗
Oyuncular: Colin Firth, Taron Egerton, Samuel L. Jackson
IMDb: 7,7 Rotten Tomatoes: %74 Google: %91
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %94 Google: %98
En İyi Aksiyon Filmleri | 49

Skyfall 2012 | IMDb: 7,7

"Biz diye bir şey yok Kincade. Bu senin savaşın değil."
Bu filmde de alışkanlığımızı bozmuyoruz ve üçüncü kez Daniel Craig'i James Bond olarak izliyoruz. MI6 ciddi bir saldırıya uğruyor ve özellikle M tehdit altına giriyor. James Bond bir yandan tehditi bulup ortadan kaldırmaya çalışıyor olsa da bir yandan M'e karşı olan güvenini sorguluyor. Ancak saldırıyı yapan Silva adında son derece azılı bir rakip ve Bond'u oldukça zorluyor. Film, gerek konusu gerek tarzıyla alıştığımız Bond serisinin dışına çıkmıyor. Her Bond filminde olduğu gibi değişen şeyler, olayın geçtiği değişik lokasyonlar ve yeni silah teknolojileri oluyor çoğunlukla. Bu lokasyonların en önemlisi filmi açan şehir; İstanbul.
Demin söylediğim bir kaç özellik dışında, klişelerden kurtaramıyor kendini film. Fakat 23 filmlik bir seriden bahsediyoruz, hala kendini sıkılmadan izlettiriyor. Çoğu serinin yakalayamayacağı çok büyük bir başarı. Beklentileri yüksek tutmadan, mutlaka izlenmesi gereken bir film. Sonuç olarak bundan 50 sene önce başlamış ve aksiyon konusunda kült olmuş bir seri bu. Bütün bu hafifletici sebepleri de göz önünde bulundurunca; Skyfall'u başarılı bulduğumu söyleyebilirim ve izleyin derim.
Film İçeriğinin Kaynağı⇗
Oyuncular: Daniel Craig, Javier Bardem, Naomie Harris
IMDb: 7,7 Rotten Tomatoes: %92 Google: %91

En İyi Aksiyon Filmleri | 50

The Last Samurai - Son Samuray (2003) | IMDb: 7,7

"Kader belli olana kadar elinden geleni yapmalısın."
Woodrow Algren (Tom Cruise) bir savaş gazisidir ve katıldığı savaşlarda öldürdüğü insanlar yüzünden geçmişini asla unutamaz. Bir gün Japonya’dan gelen bir heyet onu ordudaki askerleri eğitmesi için kiralamak ister. Woodrow artık silahlarla donatılmış bir Japon ordusuna samurayları ortadan kaldırmak için askeri eğitim veriyordur. Woodrow, samuraylar ile girdikleri bir çatışma sırasında esir düşer ve samurayların lideri Katsumoto‘nun (Ken Watanabe) oğlunun köyünde onlarda beraber yarım yıl geçirmek zorundadır. Bu süre zarfında Woodrow geçmişiyle yüzleşirken bir yandan da Samurayların sahip olduğu mükemmel disiplini, onuru ve sadakati görür.
The Last Samurai, size batılı bir gazinin ülkesinden kilometrelerce uzakta Samuray kültürüyle tanıştıktan sonra hayatını sorgulaması ve ne uğruna öleceğine karar verme sürecinde kelimelerle anlatılmayacak kadar karmaşık duygular yaşatıyor. Uzak doğu kültürü ilginizi çekiyorsa (özellikle Samuray geleneği) bu filmi mutlaka izleyin. Emin olun her sahnesi anılarınızda yer bulacaktır.
Oyuncular: Tom Cruise, Ken Watanabe, Billy Connolly
IMDb: 7,7 Rotten Tomatoes: %66 Google: %95

Aksiyon filmleri dışında politik filmler, savaş filmleri ve dönem filmleri listelerimize de göz atabilirsiniz.

This post is also available in: English

Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/