Hayalinizdeki Seyahat Serüvenini Hayata Geçirmenizi Sağlayacak Cep Dostu 6 Taktik

Kaplan International

Kaplan International

Kaplan International, 6 ülkeye yayılmış 37 akredite dil okuluna sahiptir.

Her tatil bir hayalle başlar ve hepimizin bir tatil hayali vardır. Bazılarımız son derece lüks ayrıntılarla donatılmış bir macera, bazılarımız ince detaylarında gizli sürprizler dolu bir yolculuk, bazılarımız ise hiç deneyimlemediği şeyleri deneyebileceği bir seyahat ister.
Seyahat etmek bir ihtiyaçtır. Keşfetmek, yeni yerler görmek, yeni bilgiler edinirken aynı zamanda arınmak ve yenilenmek, farklı kültürlerle etkileşime geçmek ve bu sayede iş veya okuldaki verimliliğinizi arttırmak seyahatler sayesinde mümkün olabilir. Dolayısıyla belirli aralıklarla kısa seyahatlere çıkmakta fayda var.
Sizi cezbeden hayallerinizi rafa kaldırmak zorunda değilsiniz. Hatta belki de hemen hayata geçirmeli ve bunun için harekete geçmelisiniz! Hayal kurmak çok kolay evet. Kendinizi dünyanın en güzel duraklarında, en güzel manzaraları seyrederken hayal edip bunlardan cesaret aldıysanız sıra bu hayalleri nasıl gerçekleştireceğinizde. Hayalinizdeki serüveni hayata geçirmenizi sağlayacak taktikler:

1) Önceliklerinizi belirleyin.

Seyahatinizin önceliklerini belirleyin. Ne için heyecanlısınız? Bu seyahatin hangi yönleri sizin için pazarlık edilebilir veya neler sizin için olmazsa olmazdır? Rüya gibi bir konaklama istiyorsanız yurtiçi bir yerde kalmayı tercih edin; böylece bütçenizi lüks odaların tadını çıkarmak için kullanabilirsiniz. Ancak farklı kültürler tanımak veya uzak bir yerlere gitmek istiyorsanız bütçenizi lüks konaklama için değil de hayalinizi gerçekleştirmek için ayırın.

2) Çok gezen değil, çok okuyan kârlı çıkar.

Seyahate çıkmadan önce gideceğiniz yeri derinlemesine araştırmanız faydalı olacaktır. “Nerede ne yenir, en uygun hediyelik eşya nereden alır, konaklama açısından cep yakmayan oteller veya pansiyonlar nelerdir?” gibi detayları gitmeden önce bilirseniz son dakika sürprizleriyle karşılaşmazsınız ve bütçenizi dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Ayrıca yolculuğa çıkmadan önce gidilecek ülke veya şehirdeki müze, tiyatro gibi kültürel etkinlikleri de iyice okumak gerekir. Bazı dönemlerde müzelere ve etkinliklere girişler ücretsiz olabilir. Bunlara denk getirirseniz muhteşem olur!

3) Düşük sezon bütçe dostudur.

Yaz aylarında seyahate çıktığınızı düşünün. Harika atmosfer, mis gibi hava, çocuklar gibi şen insanlar… Hayali harika, öyle değil mi? Ancak aklınıza gelmeyen bir şey var. Müzelerde beklenilecek bitmek bilmeyen sıralar, turizm mevsiminde ülkeye akın eden turistlerin oluşturduğu kalabalık, otel ve uçak rezervasyonlarındaki fahiş fiyatlar.
Bunlar seyahatinizi eziyete dönüştürebilir. Dolayısıyla düşük sezonda yolculuğunuza çıkmayı denemelisiniz. Düşük sezon kış mevsiminin ortası anlamına gelmez, ilkbaharın başları veya sonbaharın ortalarına doğru erken rezervasyon ile alacağınız biletler hem cebinizi yakmaz hem de gezinizi daha huzurlu ve sakin bir şekilde geçirmenizi sağlar.

4) Erken rezervasyon hayat kurtarır!

Cep dostu seyahat denilince ilk akla gelen erken rezervasyon ile alınan biletler oluyor. Özellikle uçakla seyahat etmeyi düşünüyorsanız biletleri ne kadar erken alırsanız o kadar karlı olursunuz. Üstelik arkadaş veya aile ortamlarında geçen “Bu sene Stockholm’a gidelim oradan da Kopenhag’a geçeriz” gibi havada kalan cümleleri önler, bunları gerçekleştirme fırsatı bulursunuz.
Aynı şekilde erken yapılan konaklama rezervasyonları da son dakika yapılan planlardan çok daha hesaplı olur. Rekabet oluşmadan kalacak yer ayarlamak da cebinize büyük katkılar yapar.

5) Sokak lezzetlerini küçümsemeyin.

Seyahatlerde en çok para harcanan konulardan biri yeme-içmedir. Bu konuda tasarruf yapabilmek için önceden gideceğiniz ülkenin veya şehrin mutfak kültürünü ve orada nelerin mutlaka tadılması gerektiğini öğrenin. Böylece iyi bir yemek için illa pahalı bir restorana gitmenize gerek olmadığını göreceksiniz. Her ülkenin veya şehrin biraz salaş ama orijinal lezzetler sunan bir lezzet durağı bulunur. İlla şık bir mekana gitmek istiyorsanız yemeğinizi başka bir yerde yiyip kahve içmeye gidin.

6) İletişim ve ulaşım maliyetlerine dikkat edin.

Gideceğiniz şehrin havalimanına indiğinizde şehir içine ulaşım için araç kiralamayın veya taksi kullanmayın. Toplu ulaşım araçlarını tercih edebilirsiniz. Hatta bazı şehirlerde toplu taşıma dışında bisiklet kiralayarak şehri gezebilirsiniz.
Özellikle yurt dışı tatili yapacaksanız telefon ile iletişim yerine online iletişimi tercih edebilirsiniz. Böylelikle para tasarrufu sağlar ve bütçeyi tatilinizde kullanabilirsiniz. Yurt dışına çıkmadan önce operatörünüzden yurt dışı için yapılan kampanya ve paketler hakkında bilgi almanız sizin için faydalı olur. Hattınızın internet paketini kullanmak yerine gittiğiniz yerdeki ücretsiz Wifi hizmetlerini kullanın. Yurt dışındaki birçok restoran ve kafe bu hizmeti sunuyor.
Peki 2020 neden oldukça avantajlı bir şekilde yurt dışı dil eğitimi aldığınız yıl olmasın? Dil eğitimi alırken turist olmanın çok daha ötesine geçebilir ve yepyeni bir kültürü keşfedebilirsiniz. Kaplan International⇗’ın yurt dışı İngilizce kurslarına kaydınızı şimdi yaptırabilir ve 2019 fiyatlarıyla 2020’de istediğiniz bir tarihte eğitim alabilirsiniz.

Detaylı bilgi için: kaplaninternational.com/tr⇗

Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/