Black Mirror’dan Teknoloji ve Sosyal Medyanın Gidişatıyla İlgili En Çarpıcı 4 Bölüm

Emre Ülkem

Emre Ülkem

Boğaziçi Uni.

2 Ekim 2018

2011 yılında yayınlanmaya başlayan İngiliz televizyon dizisi olan Black Mirror, bugün dünya genelinde en çok izlenen dizilerden bir tanesi. Her bölümü bir film tadında olan bu şaheser şimdilik 19 bölüme sahip. Genel olarak bölümlerin hiciv, drama, macera ve bilim kurgu tarzında olduğunu söyleyebiliriz.
Dizinin kazandığı başarı sonrasında ünlü bilim kurgu yazarı Stephen King beğenisini ifade etmiş; oyuncu Robert Downey Jr. ise “The Entire History of You” adlı bölümü film olarak çekmeyi düşündüğünü açıklamıştır.
Böylesine bir dizide bölümleri kıyaslamak çok zor olsa da teknolojinin bizleri nereye sürüklediğini konu alan 4 bölümü sizlerle paylaşmak istiyorum.

4) White Christmas (Beyaz Noel) | IMDB : 9.2

White Christmas adlı bu bölüm dizinin geneline hakim distopya geleneğini sürdürüyor. Jon Hamm, Oona Chaplin ve Rafe Spall’ın başrolleri paylaştığı bu yapımın senaryosu dizinin yaratıcısı Charlie Brooker’a ait.
Joe Potter (Rafe Spall) ve Matt Trent (Jon Hamm) karlarla çevrili bir kulübede 5 yıldır beraber yaşamaktadırlar. Noel sabahı Joe mutfakta yemek hazırlarken Matt gelir ve onunla daha önce hiç konuşmadığını fark eder. Buraya nasıl geldiği ile ilgili ilk hikayeyi anlatmaya başlar.

3) Hang the DJ | IMDB : 8.8

Bölümde Tinder benzeri bir arkadaşlık programıyla tanışan Amy ve Frank’in, gerçek aşkı bulma uğraşlarını izliyoruz. İçinde bulunulan sistemde insanlar, özgür iradelerinden yoksun şekilde sistemin bulduğu kişilerle ilişki kurmak zorunda ve ilişkilerini ne zaman bitireceklerine bile kendileri karar verememekte. Eğer çizgiyi aşarlarsa onları bekleyen bir de yaptırım gücü var.

Bölüme adını veren Hang the DJ, aslında The Smiths’in Panic adlı şarkısının nakaratıdır. İzleyicinin zihninde soru işaretleri yaratan final bölümünde de bu nakaratı duymamız oldukça keyifli.

2) The Entire History of You (Senin Tüm Geçmişin) | IMDB : 8.6

Black Mirror’ın ilk sezonun son bölümü olan The Entire History of You, teknolojik gelişmelerin hafıza, kişisel mahremiyet ve anılar üzerindeki etkilerini mercek altına alırken; bireylerin geçmişin tüm detaylarına hakim olmasının tahmin edildiği kadar iyi sonuçlar doğurmadığını da gözler önüne seriyor.
Yakın gelecekte, hafızanın yerini alan ve deri altına yerleştirilen bir çip, kişinin tüm yaşamını kaydetmektedir. Bu çip sayesinde her şeyi her an hatırlamak mümkündür. Peki bunun olası sonuçları nelerdir?

1) Nosedive (Dibe Vuruş) | IMDB : 8.3

Lacie’nin günlük hayatına konuk olduğumuz bu bölüm adından da anlaşılacağı üzere bir “dibe vuruş” öyküsü anlatıyor. Distopyayı iliklerimize dek hissedeceğimiz bir gelecek portresinde insanlar 5 puan üzerinden sınıflara ayrılmıştır. Acaba Lacie 4.5 üstü bir puana sahip olan arkadaşının düğününe katılıp puanını 4.5 üzerine çıkarabilecek ve bu sayede o çok istediği evi satın alabilecek midir?

Sizin en çok etkilendiğiniz Black Mirror bölümü hangisiydi?
Onlarca Şirketle Online İş ve Staj Görüşmesi: Sanal Kariyer Fuarı

Anbean tarafından 2 Aralık 2021 tarihinde 20. kez gerçekleşecek Sanal Kariyer Fuarı’nda, öğrenciler ve genç profesyoneller istediği yerden şirketlerle online platformda bir ...

Onlarca Şirketle Online İş ve Staj Görüşmesi: Sanal Kariyer Fuarı Onlarca Şirketle Online İş ve Staj Görüşmesi: Sanal Kariyer Fuarı
2022’de Instagram Hesabınızı Büyütmek İçin Bilmeniz Gereken 5 Efsane Tüyo

Pandemi ile ticaretten eğitime, içerikten sosyal yaşama kadar her noktada dünyanın dijitalleşmesi giderek hızlandı. Dolayısıyla sosyal medyada büyük kitlelere ulaşmak hem m...

2022’de Instagram Hesabınızı Büyütmek İçin Bilmeniz Gereken 5 Efsane Tüyo 2022’de Instagram Hesabınızı Büyütmek İçin Bilmeniz Gereken 5 Efsane Tüyo

Yorumlar (0) Yorum Yap

/