Alice Mavisi, Titian Kırmızısı, Hooker Yeşili… Renklerle İsmini Özdeşleştirmiş 7 İnsan

Emre Ülkem

Emre Ülkem

Boğaziçi Uni.

Kırmızı, mavi, yeşil, sarı gibi bildiğimiz ana renklerin hepsinin etimolojik kökeni çok eskilere dayanıyor. Bazıları Arapça’dan ve Farsça’dan bazıları ise Fransızca’dan geliyor. Fakat öyle renkler var ki isimleri onları sembolleştiren insanlardan ayırmak mümkün değil.

1) Alice Mavisi (Alice Roosevelt Longworth)

Theodore Roosevelt’in kızı Alice Roosevelt Longworth’un adını taşıyan soluk mavi renk, Alice’in bu renkte giydiği elbiselerle tanındı. O yıllarda oldukça popüler hale gelen bu renkteki elbiseler, 1919 Broadway müzikalinin prömiyerini yapan Joseph McCarthy ve Harry Tierney’in ‘Alice Blue Gown‘ şarkısına ilham verdi.
2) Yves Klein Mavisi (Yves Klein)

“Mavinin boyutları yok, boyutların ötesinde.” – Yves Klein

1928-1962 yıllarında yaşayan Fransız Yves Klein, yeni gerçekçi akımdan etkilenen ressamlardan biriydi. Resimlerinde sürekli yer verdiği koyu mavimsi renk(IKB veya uluslararası Klein mavisi olarak bilinen renk) için Klein, 1960 yılında Fransız Hükümeti ile birlikte özel bir formül kaydetti; formül, rengi seyreltmeyecek sentetik bir reçine ile karıştırılmış lacivert pigmentine dayanıyordu.

3) Titian Kırmızısı (Tiziano Vecellio)

16. yüzyılda yaşamış Venedikli ressam Titian’ın eserlerindeki kadınların saçlarına baktığımızda genelde kırmızı renkte olduğunu görüyoruz. Titian’ın kırmızıya olan bu tutkusu onun isminin kırmızıyla yan yana gelmesini sağladı. İlginçtir ki 1960’larda kızıl saçlı barbie bebeklerine ‘Titians’ deniliyordu.
4) Scheele Yeşili (Carl Wilhelm Scheele)

İsveçli kimyager Carl Wilhelm Scheele tarafından 1775 yılında keşfedilen renk, cam üretiminden sabun yapımına, çocuklar için pazarlanan şekerlerden saraylarda kullanılan duvar kağıtlarına kadar neredeyse her yerde kullanıldı. 1830 yılına gelindiğinde Scheele yeşili ile yapılan duvar kağıdı üretimi 1 milyona ulaşmıştı.

5) Vandyke Kahverengisi (Anthony van Dyck)

Bu derin, sıcak, şeffaf kahverengi rengi yüksek konsantrasyonda organik madde (temel olarak: gerçek kir) ile üretildi. Renge ismini veren ise yenilikçi Flaman ressam Anthony van Dyck oldu. Sanatçının eserlerinde sık sık kahverengi tonunda renkler görmemiz şaşırtıcı değildir.
6) Perkin Moru (William Henry Perkin)

Pek çok bilimsel keşif gibi, sentetik boyaların icadı da beklenmedik bir şekilde oldu. 1856’da kimya öğrencisi William Henry Perkin, henüz 18 yaşındayken, kinin yapmak için yeni bir yol bulmaya çalışıyordu. Deney planlandığı gibi gitmedi, ancak Perkin, alkolle duruladıktan sonra şişesinde kalan mor çamuru fark etti bu rengin patentini aldı.

7) Hooker Yeşili (William Hooker)

Botanik illüstratörü William Hooker yaprak yeşilini ortaya çıkarmak için özel bir pigment geliştirdi ve bu renk onun ismiyle anılmaya başladı.
Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/