Yüz Ölçümü En Büyük Ülkeler Listesi: 10 Geniş Topraklı Ülke

Dünyanın sahip olduğu alan içinden pay alan ülkeler arasında hangilerinin daha büyük bir yüzdesi var biliyor musunuz? Yüz ölçümü en büyük ülkeler dendiğinde herkesin aklına birkaç yer mutlaka geliyordur. Fakat bunlar arasında hangilerinin diğerinden daha büyük olduğunu hiç araştırmış mıydınız?

Listede yer alan ülkeler arasından birkaçına zaten emin olduğunuzu biliyoruz. Fakat bazı ülkelerin ne denli büyük topraklara sahip olduğunu duyduğunuzda şaşıracaksınız. Ülkelerin yüz ölçümü açısından kıyaslandığı bu listede sıralamada yer alan bölgelerin kültürel ve demografik özelliklerine dair bilgiler de bulacaksınız.

10 ülkeye yer verilen bu listeye son sıradan başlayarak yüz ölçümü en geniş olana doğru bir yolculuğa çıkıyoruz. Kimi zaman bu liste farklı sıralarla karşımıza çıkıyor olsa da biz, her bir ülkenin sahip olduğu kara alanı üzerinden bir değerlendirme yaptık. İşte karşınızda dünyanın en geniş yüz ölçümüne sahip 10 ülkesi!


Yüz Ölçümü En Büyük Ülkeler Listesi

10) Cezayir (2,381,741 km²)

Yüz Ölçümü En Büyük Ülkeler Listesi

Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti, dünyanın en fazla yüz ölçümüne sahip ülkeleri listesinde 10. sırada yer alıyor. Afrika kıtasının en büyük ülkesi olarak bilinen Cezayir’in nüfusuysa geniş topraklarına rağmen yaklaşık 44 milyon kişiden oluşuyor. Kuzey Afrika bölgesinde bulunan Cezayir, 1.025 kilometrelik sahil şeridine de sahip.

Akdeniz kıyısında bulunan Cezayir’deki gelişmiş şehirler, deniz kıyısında toplanmış hâlde. Bunun asıl sebebininse iklim olduğunu söylemek mümkün. Özellikle sahil kesiminde Akdeniz iklimi hâkimken iç kesimlerde çöl havası bulunuyor. Nitekim ülkenin isminin de geldiği başkent Cezayir de tıpkı gelişmiş diğer kentler gibi sahil şeridinde yer alıyor. Arapça, Fransızca gibi dillerin konuşulduğu bu ülkede ayrıca İngilizce, eğitimlerde sıklıkla kullanılıyor.


9) Kazakistan (2,724,902 km²)

kazakistan

Dünya üzerinde en fazla toprağa sahip ülkeler arasında 9. sırada bağımsız Türk devletlerinden birisi bulunuyor. Başkenti Astana olan Kazakistan’da bu denli geniş topraklara rağmen yalnızca 19 milyon kişi yaşıyor. İstanbul nüfusunun 15 milyonu aştığı düşünüldüğünde insan yoğunluğunun ne denli az olduğu anlaşılabilir. Özellikle dünya sıralamasına girecek genişlikteki toprakların Türkiye’deki bir il ile kıyaslanabilmesi, bu durumunu gözler önüne seriyor.

Denize kıyısı bulunmayan en büyük kara ülkesi olarak anılan Kazakistan, 5 farklı bölgeye ayrılmış hâlde. Kuzey, Güney, Orta, Batı ve Doğu şeklinde isimlendirilen Kazakistan bölgelerinde toplam 14 eyalet mevcut. Hem Rusça hem de Kazakçanın resmî dil olarak kabul edildiği bu ülkede Tenge isimli para birimi kullanılıyor. Ayrıca bir başka dil bilmemize gerek kalmadan yalnızca Türkçeyle Kazakçada anlatılan pek çok durumu anlamamız son derece mümkün.


8) Arjantin (2,780,400 km²)

Arjantin

Harika mimarisi ve muhteşem doğal güzellikleriyle gönüllerde taht kuran Arjantin, dünyanın en büyük yüz ölçümüne sahip ülkeleri listesinde 8. sırada. Latin Amerika’nın en gözde yerleri arasında sıralanan Arjantin’in başkentiyse pek çok kişinin görmeyi istediği şehirler listesinde yer alan Buenos Aires. Yaklaşık 46 milyonluk bir nüfusa sahip bu ülke, güzelliklerinin yanı sıra ekonomik krizleriyle de sıklıkla gündeme gelen bir yer.

Kültürel anlamda pembe dizileri, dünyaca ünlü futbolcuları ve tango dansıyla nam salan Arjantin, son derece ilgi çekici. Özellikle yaz aylarında kavurucu sıcaklıklara ev sahipliği yapan bu ülkeyi ziyaret etmek istediğinizde sonbahar ve kış mevsimlerini tercih etmenizi öneririz. Bu sayede nispeten daha serin olan bir havada Arjantin’in tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca bu ülkeyi ziyaret etmeyi planlıyorsanız yanınızda dolar bulundurmanızda fayda var. Ülkenin krizli zamanlarından etkilenmeden zaman geçirmeniz için bu durum son derece önemli.


7) Hindistan (3,287,260 km²)

Yüz ölçümü en büyük ülkeler

Rengârenk bir kültürün temsilcisi olan Hindistan, yüz ölçümü en büyük ülkeler listesine 7. sıradan giriş yapıyor. Bol baharatlı yemekleri, Bollywood isimli film endüstrisi, müzikalleri, dinî inanışlarıyla adından sıkça söz ettiren Hindistan’da yaklaşık 1 milyar 500 milyon insan yaşıyor. Oldukça kalabalık bir nüfusa sahip Hindistan, bu özelliği sayesinde dünyanın en kalabalık ülkeleri listesinde de kendisine ilk sıralarda her zaman yer bulabiliyor.

Festivalleriyle tüm dünyanın ilgisini çeken Hindistan, özellikle teknolojik gelişmelerin öncüsü olma yolunda oldukça emin adımlar atmayı başarmış hâlde. Bu sayede dünyaya yön veren AR-GE tesisleriyle de sıkça gündeme geliyor. Oldukça köklü bir kültüre sahip bu kalabalık ve büyük ülke, dinî yapılarıyla göz kamaştıracak güzellikte. Özellikle Delhi, Mumbai gibi şehirleri, yılın her dönemi milyonlarca turisti ağırlamasıyla biliniyor. Ayrıca Agra isimli kentiyse özellikle Tac Mahal’e ev sahipliği yaptığı için pek çok misafiri her zaman ağırlayan bir bölge.


6) Avustralya (7,741,220 km²)

Avustralya

Listede bir alt sırada kalan Hindistan’a oranla katbekat daha geniş topraklara sahip Avustralya, yüz ölçümü en büyük ülkeler arasında 6. sırada. En yakın rakibinin sahip olduğu yüz ölçümünün 2 katından daha geniş topraklara sahip olması, Avustralya’nın dünya üzerindeki en geniş sınırlara sahip ülkeler arasında yer almasını sağlıyor. Yaklaşık 26 milyon kişinin yaşadığı Avustralya’nın, oldukça gelişmiş özellikler sergileyen ülkelerin de başında geldiği söylenebilir.

Ülkenin her açıdan merkezi olmasına rağmen Sydney, Avustralya’nın başkenti değil. Hem bilinirlik hem de gelişmişlik açısından açık ara önde olan Sydney, ülkenin merkezi konumunda. Fakat ülkenin resmî merkezi sayılan Canberra, başkent işlevi görmesi amacıyla yapay olarak kurulan kentlere örnek olacak özellikte. Dünyanın en büyük ada ülkesi olan Avustralya’da İngilizce konuşuluyor ve dolarla ekonomisi dönüyor. Fakat buradaki dolar, yalnızca ülkeye özel. Avustralya doları olarak adlandırılan para birimleri, bir hayli değerli.


5) Brezilya (8,515,770 km²)

Yüz ölçümü en büyük ülkeler

Güney Amerika’da yer alan Brezilya, yüz ölçümü en büyük ülkeler listesinde 5. sırada. Karnavallarıyla herkesin oldukça merakını uyandıran bu ülke, Amazon ormanlarıyla da akıllarda yer etmiş vaziyette. Dünyanın en ilgi çekici bölgelerinden pek çoğuna ev sahipliği yapan Brezilya’nın yüz ölçümü o denli geniş ki toplamda 5 iklim bu ülkede görülebiliyor. Yoğunlukla tropikal iklimin hâkim olduğu bu ülke, leziz yemekleriyle de turistlerin her zaman ilgisini canlı tutmayı başarmış bölgeler arasında.

Latin kültürünün en canlı hâlini deneyimlemenizi sağlayacak Brezilya, özellikle kahve severlerin âdeta göz bebeği. Ayrıca “Tanrı Kent” unvanıyla dünya genelinde nam salan Rio de Janerio’daki Kurtarıcı İsa Heykeli, tüm ihtişamıyla yerini almış hâlde. 214,3 milyon nüfusa sahip bu ülkede bulunan kişi sayısı, elbette karnaval zamanı bir hayli artıyor. Siz de sabahlara kadar süren eğlenceleriyle herkesin merak ettiği bu ülkeyi ziyaret etmek isterseniz Brezilya her daim sizi misafir etmek için hazır.


4) Amerika Birleşik Devletleri (9,525,067 km²)

Yüz ölçümü en büyük ülkeler

Enlerin ülkesi olarak da adlandırılabilen Amerika Birleşik Devletleri, yüz ölçümü bakımından da ilk sıralarda bulunan bir yer. Dünya üzerinde en çok toprak sahibi olan ülkeler arasında ilk 5’te yer alan Amerika Birleşik Devletleri’nin nüfusuysa yaklaşık 332 milyon. Sahip olduğu nüfusla da dünyanın en kalabalık ülkeleri arasında yerini alan bu bölgede herkesin bildiği üzere İngilizce konuşuluyor. Ayrıca İspanyolca da son derece yaygın şekilde kullanılan ikinci dil.

Teknolojinin merkezi olarak sayılabilecek Amerika Birleşik Devletleri, doğal yönden de son derece zengin bir ülke. Gelişmişlik düzeyi de hesaba katıldığında pek çok kişinin yaşamak için hayal kurduğu ülkelerden biri olduğu için bu bölge, herkesin gözdesi. Okyanuslara kıyısı bulunan Amerika, şehirleşmenin oldukça güzel sembollerini de içinde barındıran bir ülke. Bu sayede Amerika Birleşik Devletleri, pek çok anlamda “en” olabilmiş ülkeler arasında.


3) Çin Halk Cumhuriyeti (9,600,013 km²)

Yüz ölçümü en büyük ülkeler

Dünyanın en büyük 3. kara yüz ölçümüne sahip Çin Halk Cumhuriyeti, kültürüyle oldukça merak edilen ülkeler arasında. Yaklaşık 1,4 milyarlık nüfusuyla son derece kalabalık olan Çin halkı, dünyanın en fazla nüfusa sahip yeri. Hem yüz ölçümünün bu denli geniş oluşu hem de kalabalık nüfusuyla zirveleri zorlayan Çin, aynı zamanda farklı kültürüyle de dikkat çekiyor. Asya’nın en çok rağbet gören turizm bölgelerinden biri olan Çin’de görülmeye değer birçok tarihî yapının yanı sıra doğal güzellikler de mevcut.

Gelişmiş teknolojisi sayesinde dünya liderleri arasında adından söz ettiren Çin, ekonomik anlamda da giderek güçlenen bir ülke. Sahip olduğu her özellik bağlamında oldukça merak edilen ülkeler arasında yer alan bu bölge, eşi benzeri bulunmayan bir yer. Tüm bu özellikleri sayesinde dünyanın dört bir yanından âdeta ziyaretçilerin akın ettiği Çin’in zaten kalabalık olan nüfusu, misafirlerle katbekat artıyor!


2) Kanada (9,879,750 km²)

Yüz ölçümü en büyük ülkeler

Refah seviyesi ve güvenliği açısından dünyanın en yaşanabilir ülkelerinden biri sayılan Kanada’nın yüz ölçümü, sıralamada 2. olacak kadar geniş. Başkenti Ottawa olan Kanada’nın nüfusuysa bu denli geniş topraklara sahip olmasına rağmen yalnızca 38 milyon civarında. Doğal güzelliklerin, alabildiğine geniş yeşilliklerin hüküm sürdüğü bu güzide ülkede halkın çok büyük bir çoğunluğu şehirlerde bulunuyor. Gelişmiş teknolojisi sayesinde oldukça refah bir yaşam şansı sunan Kanada, aynı zamanda keyifli bir gezi rotası.

Ülkenin genel iklimi soğuk şekilde seyrettiği için sıcaktan bunalanlar tatilde rotalarını Kanada’ya çeviriyor. Zengin bitki örtüsü, heybetli dağları ve gezilecek pek çok noktasıyla Kanada, dünyadaki cennet köşeleri arasında. Refah düzeyi oldukça yüksek olan bu ülkede İngilizce ve Fransızca, resmî dil olarak kabul edilmiş hâlde. Ayrıca dünyada eşi benzeri bulunmayan Kuzey Işıkları, bu ülkeyi ziyaret ettiğinizde görebileceğiniz muhteşem güzellikler arasında.


1) Rusya Federasyonu (17,098,250 km²)

rusya federasyonu

Yüz ölçümü en büyük ülkeler sıralamasında 1. sırada Rusya bulunuyor. Ülke sınırları o denli geniş bir coğrafyaya yayılmış ki dünyanın neredeyse sekizde biri Rusya’ya ait. Bu noktada tüm dünyada Birleşmiş Milletler tarafından tanınmış 208 ülke olduğunu belirtmekte fayda var. Rusya, dünyanın sekizde birini kaplarken geriye kalan 207 ülke, kalan toprakları paylaşmış vaziyette. 150’den fazla etnik kökene yuva olan Rusya’nın bir kısmı Asya’da bulunurken kalan bölgeler ise Avrupa’da yayılmış hâlde.

Bu kadar geniş bir coğrafyada yer almasına rağmen nüfusu 143 milyon civarında olan bu ülkede soğuk bir iklim hâkim. Bu noktada nüfus yoğunluğunun ülke genelinde dengesiz şekilde dağıldığını söylemek mümkün. Bunun en büyük sebebi iklim ve coğrafi koşullara bağlı olarak ülke topraklarının yalnızca %30’a yakın bir kısmında şehirleşmenin bulunması. Ayrıca Rusya’nın sahip olduğu topraklar o denli geniş ki bu ülke, 11 zaman dilimi boyunca uzanan sınırlara sahip.


BONUS: Türkiye Yüz Ölçümü Bakımından Kaçıncı Sırada?

türkiye

Türkiye’nin sahip olduğu toprakların yüz ölçümü genişliği, dünya üzerindeki diğer ülkelerle kıyaslandığında 37. sırada yer alıyor. World Population Review tarafından hazırlanan bilgilere göre Türkiye’nin yüz ölçümü, 783,562 km². Aslında nüfusuyla kıyaslandığında az önce sıralanan ülkeler arasında bazılarının yoğunluğunun ne denli az olduğu bu sayede oldukça rahat bir şekilde görülebilir.

Türkiye’nin nüfusu bilinen son araştırmalara göre 2023 yılı itibarıyla 85 milyonu aşmış vaziyette! Rusya’nın 17 milyon kilometrekarelik alanında bulunan kişi sayısı, Türkiye ile kıyaslandığında farkın ne kadar olduğu oldukça bariz şekilde görülebiliyor.

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/