Edward Mordrake ve Şeytan İkizinin Korkunç ve Hüzünlü Hikayesi

Ezgi Diliçıkık

Ezgi Diliçıkık

Environmentalist, Digital Addict

Edward Mordrake ve yaşamı hakkındaki iddialar, 19. yüzyılda doğduğu, zeki, genç ve yakışıklı olduğu ve inanılmaz müzikal yetenekleri olan bir İngiliz asilzadesi olduğu yönündedir. Aynı zamanda Mordrake’in henüz çok genç yaşında olağanüstü başarılar elde ettiği ve bir zerafet figürü olduğundan bahsedilmektedir. Edward Mordrake’in sahip olduğu bütün bu harika özelliklerinin yanında bir kusuru vardı ki, yaşamı günümüzde filmlere ve dizilere konu edildi. Edward Mordrake’in yakışıklı yüzünün arkasında bir yüzü daha olduğu söyleniyordu.


Bir Rüya Kadar Güzel, Bir Şeytan Kadar Korkunç

edward mordrake

Edward Mordrake ile ilgili söylenenler kelimesi kelimesine doğru mu, bilemiyoruz. Çünkü elimizde Edward Mordrake’in yaşadığına dair bile herhangi bir kanıt bulunmuyor. Edward Mordrake’in sahip olduğu iddia edilen ikinci yüzünü görenler o yüzü “bir rüya kadar güzel, şeytan kadar korkunç” olarak tanımlıyorlardı. Söylenenlere göre Mordrake’in ikinci yüzü Mordrake ne zaman ağlasa alaycı şekilde gülümser, Mordrake ne zaman gülse mutsuz bir ifade takınırmış.


Uykusuz Gecelerin Sorumlusu Mırıldanmalar

Mordrake’in güzel yüzünün tam arkasında bulunan bu ikinci kötücül yüzün kendini çok belli edemediği, bir maske gibi genç adamın kafasının arkasında durduğu söylenmektedir. Basit yüz hareketleri ve açık ağzından çıkan anlamsız mırıldanmalar dışında bir aktifliği görülmeyen bu yüz, mırıldanmalarıyla Mordrake’in uykusuz gecelerinden sorumluydu.


Kabrimde Korkunç Fısıltılarına Devam Etmesin

Genç adamın henüz 23 yaşındayken aklını kaybederek hayatına son verdiği söyleniyor. Edward Mordrake’in ölümünden sonra ardında bir not bıraktığı ve bu notta hem kendi yüzünün hem de “şeytanının” yüzünün yok edilmesini “kabrimde korkunç fısıltılarına devam etmesin” sözleriyle miras ettiği rivayet edilmektedir. Bu notta şu sözler yer de almaktaydı:

“Önüme çıkardığı korkunç ayartmaları anlamaya hiçbir hayal gücü yetmez.”


Tıbbın Anomaliler ve Merakları – Tuhaf Tıbbi Vakaların Bir Derlemesi

Edward Mordrake’in bu hikayesi 1896 yılında Amerikalı doktorlar George M. Gould ve Walter L. Pyle tarafından yayınlanan, doğal olmayan tıbbi vakaların derlendiği “Tıbbın Anomalileri ve Merakları – Tuhaf Tıbbi Vakaların Bir Derlemesi”nde geçen bir vakayla doğrulanmış gibi görünse de Mordrake’in yaşadığına dair elimizde somut bir delil bulunmuyor.


Mordrake’in Durumu Açıklanabilir: Kraniyofasiyal Duplikasyon ya da Diprosopus

Kraniyofasiyal duplikasyon ya da bilinen başka bir adıyla Diprosopus, baş ve yüz bölgelerinin anormal şekilde çoğalması sonucunda meydana gelen, oldukça nadir görülen, doğuştan gelen bir hastalıktır. Bu hastalıkta görülen tüm vakalar yapışık ikiz olarak kabul edilmektedir. Bu hastalıkla doğan bebeklerin bazıları sadece birkaç kopya yüz özelliğine sahip olurken (Bir yüzde iki burun, üç göz gibi) bazıları ise Edward Mordrake’in durumu gibi tek kafada iki yüz özelliğini taşıyabilirler.

Bu hastalığın görüldüğü vücutlar genellikle normal görünmektedir. Diprosopus, yapışık ikiz görülmelerinin en yaygın türünü oluşturur. Hastalık tıp tarihinde ilk defa 1884 yılında belgelendiğinden beri dünya genelinde toplam 35 Diprosopus vakası görülmüştür.


Popüler kültürde Edward Mordrake

Poor Edward

Mordrake’in hikayesinden çok etkilenen Amerikalı şarkıcı, besteci ve oyuncu Tom Waits, bu hikayeden ilham alarak “Poor Edward” şarkısını yazmış ve şarkının klibinde de Edward Mordrake’in acı hayatını resmetmiştir.

Şarkının sözleri şu şekildedir:

Edward hakkındakileri duydunuz mu?
Kafasının arkasında başka bir yüz olduğunu
Bu bir kadının mı yoksa genç bir kızın mı yüzüydü?
O yüzü yok etmenin onu öldüreceğini söylediler
Böylece zavallı Edward kaderine mahkum edildi

Yüz gülüp ağlayabiliyordu
Onun şeytani ikiziydi
Ve geceleri onunla konuşurdu
Yalnızca Cehennem’de duyulabilecek şeyleri
Ama onları ayırmak imkansızdı
Hayata birlikte zincirlenmişlerdi

Sonunda onun kader çanları çaldı
Odalardan birine gitti
Kendini ve onu balkonun demirlerinden astı
Kimisi hala onun, ondan kurtulmuş olduğuna inanıyor
Ama ben o yüzü çok iyi biliyorum
Onun, onu intihara sürüklediğini ve
Zavallı Edward’ı Cehennem’e götürdüğünü söylüyorum


American Horror Story

Amerikan korku-drama televizyon dizisi olan ve her sezonu farklı karakterler, hikayeler ve mekanlarda geçen başarılı bir dizi olan American Horror Story’nin dördüncü sezonunun üçüncü ve dördüncü bölümlerinde Edward Mordrake’in hikayesi anlatılmıştır.


Harry Potter ve Felsefe Taşı

Dünyaca ünlü Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling, serinin ilk kitabı olan Felsefe Taşı’nda Profesör Quirrell sayesinde yaşama tutunma imkanı bulan Voldemort’u, tıpkı Edward Mordrake ve şeytan ikizinde olduğu gibi betimlemiştir.

This post is also available in: English

Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/