Dünyadaki 14 Epik Kütüphane

Hüseyin GÜZEL

Hüseyin GÜZEL

EEE / PM / MSc / huseyinguzel.net

İSVİÇRE

Dokuzuncu yüzyıldan kalma aydınlatılmış el yazmaları ve parşömen üzerine çizilmiş bilinen en eski mimari plan. 1.200 yıllık görkemli Barok stili İsviçre’deki St Gall Manastırı’nın edebi hazinelerinden biri.

BİRLEŞİK KRALLIK

“Yemin etmem gerek!” diye seslenen şair Annie Persons, Oxford’daki Bodleian Kütüphanesi‘nde 12 milyon basılı Vernon Edebiyatı eserini ve Shakespeare’in ilk folyosunu yazdı.

JAPONYA

Iwaki’ndeki Uluslararası Resim Kitaplığı Kütüphanesi‘ndeki kitap kapakları her çocuğun rüyalarını süsleyebilir. Uzun pencereler, güneşli Pasifik manzaraları sunar. Bu ışıkla tüm kitaplar ön plana çıkar ve büyük merdiven basamaklarında mükemmel okuma köşeleri vardır.

FAS

Fas’taki (dünyadaki en eski işletme kütüphanelerinden biri olan) El-Qarawiyyin Kütüphanesi, M.Ö. 859’da bir kadın olan Fatima el-Fihri tarafından kuruldu. Aziza Chaouni, geçenlerde bu mekanı restore etti ve halkın kullanımına açtı.

WASHİNGTON DC.

Washington D.C.’deki mermer sütunlu Kongre Kütüphanesi‘nde, toplu kitap okumalarına katılabilirsiniz ve “konuşan kitap” koleksiyonlarını ücretsiz şekilde deneyimleyebilirsiniz.

MISIR

Bibliotheca Alexandrina Kütüphanesi teraslıdır, güneş ışığı alan büyük bir okuma odasına, bir planetaryuma, 1820 Bulak Basın sergisine ve dünyanın en büyük dijital el yazması koleksiyonuna sahiptir.

FRANSA

Lire à la Plage‘da bulunan seyyar kütüphane son on yılda Fransız Seine-Maritime Plajlarını süslemiştir. Burası çizgi romanları, klasik romanları ve elbette Fransız şiirinin tarihi bir koleksiyonunu barındırıyor.

TAYLAND

Soneva Kiri’nin Çocuk Kütüphanesi devasa bir ağaç evi gibi şekillendirilmiş olup, askıdaki okuma odaları, yağmur ormanı çatı pencereleri, Taylandlı enstrümanlarla donatılmış bir müzik odası, perma kültür ve yerel gelenek üzerine kitaplar içermektedir.

ALMANYA

Stuttgart’ın yeni Şehir Kütüphanesi‘ndeki kafeye oturun, kitabınızı okurken bir yandan cam tavanındaki terastan Stuttgart kent merkezinin muhteşem manzaralarını izleyin.

VATİKAN

Galileo‘nun 1633 yılına ait ıslak imzalı çalışmaları, St. Peter’in papirüs şeritlerinde yazdığı mektuplar ve en eski Bilinen Kutsal Kitap, Roma’daki Vatikan Kütüphanesi‘nde yer alıyor.

BURUNDİ

Muyinga’nın ilk kütüphanesi, yerel kaynaklı toprak bloklardan, kil karolarından ve okaliptüs kirişlerinden inşa edilmiştir.

TÜRKİYE

Başlangıçta Celsus Polemaeanus mezarının tepesinde M.Ö. 117’de inşa edilen Celsus Kitaplığı‘nın mermer olan cephesi, Türkiye’nin Efes kenti kalıntıları üzerinde yer alıyor.

NORVEÇ

1959’da başlayan 85 ayak uzunluğundaki Epos kütüphane teknesi, her yaz fiyortları yüzüyor ve Norveç’in batı sahilindeki 150 farklı kasabayla yaklaşık 6.000 kitabı paylaşıyor.

NEW YORK

New York Botanik Bahçesi‘nin Mertz Kütüphanesi, dünyanın en büyük botanik kitap ve materyal koleksiyonuna sahiptir.
Kategoriler: Kültür, Sanat, Tarih

Yorumlar (0) Yorum Yap

/