Her Yıl Milyonlarca Ziyaretçiye Ev Sahipliği Yapan 10 Müze

Emre Ülkem

Emre Ülkem

Boğaziçi Uni.

Herhangi bir geziye çıktığımızda gideceğimiz yerlerin başında müzelerin gelmesi hiç de şaşırtıcı değil. Öyle ki müzeler toplumların kültürel ve tarihsel değerlerini tüm çıplaklığıyla gösterirler ve bizlere büyüleyici bir haz yaşatırlar. Sanat kavramıyla bütünleşmiş böylesine değerli yerlerin korunup, geliştirilmesi de önemsenmesi gereken konulardan biridir.
Müzeler turist çekme konusunda da oldukça başarılıdırlar. Bazı müzeler bu konuda o kadar ileri gitmişlerdir ki yıllık ziyaretçi sayıları Ankara’nın nüfusunu bile geçmiştir. Genelini sanat müzelerinin oluşturduğu bu tarz büyük müzeler daha çok Avrupa kıtasındadır.
En çok ziyaretçi sayısına sahip 10 müze şu şekilde;

1) Louvre Müzesi

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi olan Louvre müzesi, Fransa’nın başkenti Paris’te bulunuyor. Yıllık sadece 8,100,000 kişi tarafından gezilen müze, Fransız İhtilalinden sonra Fransa’nın ilk devlet müzesi olarak 1793 senesinde açılmış.

2) Çin Ulusal Müzesi

Dünyanın en büyük müzelerinden olan Çin Ulusal Müzesi, Pekin’de iki ayrı müzenin birleştirilmesiyle 2003 yılında kurulmuş. Çin tarihi ve sanatı hakkında birçok esere sahip bu müzenin yıllık ziyaretçi sayısı sadece 8,062,625 kişidir.

3) Metropolitan Sanat Müzesi

1870 yılında açılan Metropolitan Sanat Müzesi, New York City’deki Central Park’ın yanında yer alır. Eski doğu, Mısır, Yunan ve Roma dönemlerine ait eserler bulundurmakta olan bu müzenin yıllık ziyaretçi sayısı sadece 7,350,000 kişidir.

4) Vatikan Müzesi

Açılış tarihi 1506 yılına dayanan Vatikan Müzesi, dünyanın en önemli heykellerine ev sahipliği yapar. Toplamda, Sistine Şapeli ile birlikte 54 galeri bulunan müzenin yıllık ziyaretçi sayısı sadece 6,427,277 kişidir.

5)
Britanya Müzesi

1753 yılında açılan müzenin konumu İngiltere’nin Londra şehridir. Dünya’nın her yanından getirilen seçkin Antik çağ yapıtları ve etnografya koleksiyonlarını kapsayan müzenin yıllık ziyaretçi sayısı sadece 5,906,716 kişidir.

6) Tate Modern Müzesi

Londra’da 2000 yılında açılan Tate Modern, ulusal ve uluslararası modern sanat eserlerinin sergilendiği bir müzedir. Yıllık ziyaretçi sayısı sadece 5,826,927 kişidir.

7) Ulusal Sanat Galerisi

Ulusal Sanat Galerisi, ABD Kongresi tarafından 1938 yılında Washington’da kuruldu. 2000’den fazla heykel, tablo, dekoratif sanat parçaları ve Joseph E. Widener tarafından bağışlanmış birçok İtalyan porselen bulunduran müzenin yıllık ziyaretçi sayısı sadece 5,232,277 kişidir.

8) Ulusal Galeri

Londra’da bulunan Ulusal Galeri, 2300’den fazla parçanın olduğu koleksiyona sahip bir müzedir. 1824 yılında açılan müzenin yıllık ziyaretçi sayısı sadece 5,229,192 kişidir. Bu müzenin bir diğer farklı özelliği ise girişinin ücretsiz olmasıdır.

9) Taipei Ulusal Saray Müzesi

Çin imparatorlarının 10. yüzyıldan itibaren biriktirdiği tarihî ve kültürel eserlerden oluşan zengin koleksiyonu sergilemek üzere Tayvan’ın başkenti Taipei’de kurulan bu müzenin kökeni 1925 yılına dayanır. Tayvanlıların bağımsızlığını sembol eden bu müzenin yıllık ziyaretçi sayısı sadece 4,436,118 kişidir.

10) Ermitaj Müzesi

Dünyanın en büyük ve eski müzelerinden olan Ermitaj Müzesi, 1764 yılında Çariçe II. Katerina tarafından St. Petersburg’da kurulmuş, ancak 1852 yılında kamunun hizmetine açılmıştır. Ermitaj Müzesi dünyanın en büyük resim koleksiyonuna sahiptir. Ayrıca en çok tablo koleksiyonu bulunması nedeniyle Guinness Rekorlar Kitabında yer alır. Bu ilginç müzenin yıllık ziyaretçi sayısı sadece 4,200,000 kişidir.
Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/