Dünyayı Değiştiren 13 İkonik Reklam Kampanyası

At Direktör

At Direktör

"Mükemmel fikirlere sahip olmak, onları satamadığınız sürece işe yaramaz."

Amerika’daki ilk gazete reklamı, Long Island’da bir ev satışı sırasında 1704’te ortaya çıktı. O zamandan beri reklam endüstrisi büyük bir dönüşüm geçirdi. Yıllar içinde, sadece bir ürün veya hizmet satmak için bizi ikna etmeye çabalamış binlerce reklam gördük.
Reklam kampanyaları bazen o kadar iyi yapılıyor ki iletişim kurma biçimimizi, giydiğimiz kıyafetleri, çevrimiçi olarak paylaştığımız videoları ve daha onlarca şeyi etkiliyor. İşte o önce yerel sonra global ölçekli büyük etki yaratan tarihi 17 reklam kampanyası şu şekilde:

1907 – Sunkist orange juice

1900’lerin başında, Kaliforniya’daki portakal yetiştiricileri büyük bir sorun yaşadı, satın almak isteyen herkesten daha fazla portakal topluyorlardı. Böylece 1907’de Kaliforniya meyve yetiştiricileri çözüm olarak tek bir marka altında yeniden toplandılar ve meyve için yeni bir kullanım alanı yarattılar: portakal suyu. Yakında, Sunkist insanlara portakal suyunu nasıl sıkacaklarını göstererek meyve sıkacakları satmayı çalıştılar.

1929 – Guinness is good for you

1929’da, “Guinness is good for you” sloganıyla bir baskı reklamı yayınlandı. O zamanlar doktorlar Guinness’in gerçekten sağlıklı bir içecek olduğunu düşünüyorlardı. Hatta doğum yaptıktan birkaç saat sonra yeni anneler için biraz ikram bile edilirdi.

1931 – The pause that refreshes

İlk Coca-Cola reklamı için Noel Baba Fred Mizen tarafından yaratıldı, ancak bu Noel Baba reklam yöneticilerinin istediği kadar neşeli değildi. Bu yüzden bugün bildiğimiz ikonik Noel Baba’yı yaratmak için Haddon Sundblom ile çalıştılar.

1942 – We Can Do It!

Bazen bir reklam kampanya bile amaçlananın ötesinde önem kazanabiliyor. Westinghouse Electric’in “We Can Do It!” reklamı, iş yerindeki güçlü, kaslı bir kadının ikonik bir görüntüsüne sahipti. Poster başlangıçta sadece İkinci Dünya Savaşı sırasında gömlek üreten Westinghouse fabrikalarındaki kadın işçilere moral artışı olsun diye kullanıldı.

1947 – A diamond is forever

1938 yılına gelindiğinde, elmas madenciliğinin karteli olan De Beers, değerli taşlarını satmakta zorlanıyordu. Satışlar yirmi yıldır düşüşteydi. Bu yüzden, ortalama Amerikalı’ya elmasları satmanın yolunu bulmak için reklam ajansı N. W. Ayer’le çalıştılar.1948’den beri her De Beers reklamında “A diamond is forever” kullanıldı ve 20. yüzyılın en iyi reklam sloganı olarak görüldü.

1954 – The Marlboro Man

1950’lerde, sigaranın zararlı etkileri üzerine yeni kanıtlar, tütün endüstrisini daha sağlıklı alternatifler olarak görünmesi amaçlanan filtrelenmiş sigaraları üretmeye zorladı. Bu filtrelenmiş alternatifleri erkeklere satmak için bir pazarlama gerekiyordu. Böylece 1954’te tütün şirketi, dünya çapında Reklam Ajansı Leo Burnett ile Marboro Man’i tanıttı. Satışlar 1955’te 5 milyar dolarken 1957’de 20 milyar dolara yükseldi.
Ancak bu başarının eleştirenlerde yok değildi. 90’ların sonlarında Marlboro’nun reklamları o kadar etkili ve yaygındı ki, okul çocuklarının yaklaşık %90’ı Marlboro Man’i tanıyordu. Marlboro adam 1998 yılında emekli oldu.

1959 – Think small.

Volkswagen’in “Think small” reklam kampanyası, şirketlerin tüketicilerle iletişimi konusunda devrim yarattı ve 1950’lerin kitlesel tüketiciliğinden halkın artan memnuniyetsizliğinin sesi oldu.

1980 – Absolut vodka

1980 yılında, İsveç votka markası Absolut ABD’de 10.000 sattı. 2000 yılına gelindiğinde ise bu sayı 4.5 milyona ulaştı. Absolut’un şişeleri tüm zamanların en uzun süre (1981’den 2005’e) devam eden reklam kampanyasıdır.

1984 – 1984

Apple, Macintosh bilgisayarını 1984 Super Bowl’u sırasında George Orwell’in distopya vizyonunun aksine, teknolojinin insanların bireyselliklerini ifade etmeleri için devrimci bir araç olarak kullanılacağını iddia eden çarpıcı bir reklamla tanıtmayı seçti.

1988 – Just do it.

Nike’ın ilk “Just do it” reklamı, Golden Gate köprüsünde koşan 80 yaşındaki Walt Stack’i hedef almıştı. Mesaj, hem çok basitti hem de etkileyiciydi. Kendilerini yeni zirvelere itmek isteyen insanlar için hızla toplanma çığlığı haline geldi. Slogan artık 25 yaşından büyük ve insanları seçtikleri takdirde sporcu olabileceklerine ikna ediyor. Tek yapmaları gereken bir çift koşu ayakkabısı almak ve sadece yapmak.

1988 – Joe Camel

Tütün şirketi RJ Reynolds, göz alıcı bir reklam kampanyası ile 1988’de Camel’ın 75. yıl dönümünü kutlamak istedi ve ortaya etkileri büyük olan bir reklam çıktı. Joe Camel’in gençleri sigaraya bağlama üzerindeki gerçek etkisi ne olursa olsun, 1997’de emekli edildi.

1992 – A Guide to Casual Businesswear

1992 yılında Levis kot pantolon ve Docker khakiyi ustaca öne çıkaran temiz ve profesyonel görünümlü bir broşür olan “A Guide to Casual Businesswear” kampanyası başlatıldı. Ülke çapındaki ik yöneticilerine gönderilen kapsamlı kampanya Levis’a satış rekorları kırdırdı.

2012 – Red Bull Stratos

Ekim 2012’de Felix Baumgartner, Red Bull promosyonunun bir parçası olarak 24 milden Dünya’ya atladı. Baumgartner herhangi bir araç yardımı olmadan ses bariyerini kıran için ilk kişi oldu.
Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/