MUTLAKA İZLENMESİ GEREKEN 15 BİYOGRAFİ FİLMİ

Tarihte iz bırakmış insanların anlatıldığı, beyaz perdeye damga vurmuş en iyi 15 biyografi filmini sizler için derledik. 
1-Amadeus, 1984
Adeta bir tutunamayan profili çizen Mozart, bu sağlıksız yaşamı yüzünden Antonio Salieri’yi endişelendirmektedir. Diğerine göre çok daha disiplinli ve müzik konusunda hırslı olan Antonio, müziğin tanrısı kadar başarılı olamamaktadır. Bu düşünceler zamanla farklı bir ilişki kurmalarına neden olur. Müzik konusunda yüce bir yeteneğe sahip olan Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’nin ilişkisine odaklı bir başyapıt. Sanat ile sanatçının kişiliği arasındaki ilişkiye odaklanan ve usta müzisyenin yaşamını, Salieri üzerinden anlatan bir klasik.

3 saat. İMBD 8.3

2-The Doors, 1991
Amerikalı rock grubu The Doors üzerine yapılmış, gelmiş geçmiş en iyi biyografi filmlerinden biri sayılan film, grubun efsanevi solisti Jim Morrison üzerine odaklanıyor. Grubun sıkı bir dinleyicisi olan yönetmen Oliver Stone, solistin fırtınalı yaşamını etkili bir anlatımla gözler önüne seriyor.

2 saat 21 dk. İMDB 7.2
3-Çöküş (Der Untergang), 2004
II. Dünya Savaşı’nın ve Adolf Hitler’in son günlerine dair bu ilginç film, aynı zamanda Deney filmini de çeken kadronun elinden çıktı. Çöküş’te Hitler’in son günleri özel sekreteri Traudl Junge’nin gözünden anlatılır. Yenilgiyi kabul edemeyen ve düşmana teslim olmak istemeyen Führer, intihar etmeden önce Eva Brown ile evlenir ve birlikte intihar ederler. Film birçok uluslararası film festivallerinden ödül ile ayrılmıştır ki bunda Bruno Ganz’ın muhteşem oyunculuğunun payı büyüktür.

2 saat 36 dk. İMDB 8.2

4-Cinderella Man, 2005
Ekonomik buhranın hüküm sürdüğü 1930’lu yıllar Amerikası’nda hayatını limanlarda işçilik yaparak idame ettiren Jim’in ailesine bakma gibi büyük bir sorumluluğu vardır. Bu yükümlülük için tutkuyla bağlı olduğu boks sporunu bırakmak zorunda kalan genç adam gerçekleşemeyecek de olsa hayaline sıkı sıkıya tutunmaktadır. Ancak rastlantı eseri boks şampiyonu Max’le dövüşmesi işleri değiştirecektir. Tam bir unvan maçı olan bu karşılaşmayı kazandığı takdirde şampiyon olma onuruna erişecek olan Jim’i saatler süren bir maç beklemektedir. İrlanda asıllı boksör James Braddock’un hayat hikayesinden uyarlanan ve üç dalda Oscar ödülüne aday gösterilen filmin başrollerinde Russell Crowe ve Renée Zellweger bulunuyor.

2 saat 25 dk. İMDB 8
5-Özgürlük Yolu (Into The Wild), 2007
Önemli bir üniversiteden dereceyle mezun olan Christopher aynı zaman başarılı bir atlettir de. Mezuniyet sonrası verilen bir davette ailesine istediği hayatın bu olmadığını, bir şeylerin eksik ve yanlış olduğunu söyler. Genç adam tüm mal varlığını hayır kurumuna bağışlayıp sahip olduğu her şeyi evinde bırakarak bambaşka bir hayata doğru uzun bir yolculuğa çıkar. Alaska’nın ıssız ormanlarında sona eren bu yolculuk esnasında ve sonrasında Christopher, hayatını kökünden değiştirecek bazı kişilerle tanışarak, hayatın anlamını ve ölümün kaçınılmazlığını en sert haliyle deneyimleyecektir. Ünlü oyuncu Sean Penn’in yönetmenliğini üstlendiği, iki dalda Oscar’a aday gösterildi film. Film Jon Krakauer’ın 1996 yılında yayımlanan ve Christopher McCandless adındaki bir gencin maceralarını kurgusal olmayan bir kitabından uyarlamıştır.

2 saat 28 dk. İMDB 8.1
6-Milk, 2008
Amerikadaki eşçinsel harekatının ve insan hakları savucunalarının başında gelen, sembol bir isim olan Harvey Milk’in politik kariyerini, ayrımcılığa karşı mücadelesini ve özel hayatını yıllara yayarak anlatılan Sean Penn’in kusursuz oyunculuğu (ki zaten 2. Oscar’ını aldı)… Milk, Harvey Milk’in cinsel ve politik tercihleri hakkındaki kişisel görüşleriniz ne olursa olsun son yılların en güçlü ve başarılı dramalarından biri.
2 saat 8 dk. İMDB 7.5
7-Lincoln, 2012
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Abraham Lincoln’ün hayatının Ocak 1865 ile suikasta kurban gittiği 15 Nisan 1865 arasındaki 4 aylık dönemi ele almaktadır. Özellikle bu 4 aylık dönemde ABD’de köleliğin kaldırılması için vermiş olduğu çabalar filmin ana kurgusunu oluşturmaktadır. Senaryosunu Pulitzer Ödüllü tarihçi Doris Kearns Goodwin’in çok satan kitabından ödüllü senarist Tony Kushner uyarladı.

2 saat 30 dk. İMDB 7.3
8-Gandhi, 1982 

Gandhi, Hindistan tarihinin en önemli kişiliği Mahatma Gandhi’nin hayatını ele alıyor. 1900’lü yılların başında, Hindistan’dayız… İngiliz sömürüsü altındaki ülke, esareti tüm iliklerinde hissetmekte, özgürlük kavramının hissettirdiklerini günden güne yitirmektedir. Bu dönem ortaya çıkan bir kişilik, epik bir tarih yazarak, insanlık tarihinin en önemli kahramanlarından biri haline gelecektir. Tüm zamanların en ilham verici kişiliklerinden biri olacak bu adam, Hindistan tarihinin en önemli kişiliği Mahatma Gandhi’den başkası değildir… Biyografi filmleri türünün en yetkin örneklerinden biri olan Gandhi, birçok sebepten dolayı etkisini asla yitirmeyecek, epik bir yapıttır. Akademi Ödülleri’nde sekiz dalda Oscar kazanan film, 300.000 kişiden oluşan, sinema tarihinin en kalabalık sahnesi rekorunu elinde bulunduran cenaze sahnesiyle hafızalara kazınmıştır.

3 saat 11 dk. İMDB 8
9-Kraliçe, 2006
Halkın Prensesi Diana, Paris’te bir trafik kazasında ölmüştür. Kraliçe ve ailesi, bir süre Balmoral Kalesi’nin kapalı kapıları ardında yas tutmayı uygun görürler. Kalpleri kırık olan halkın insanları bu tutumu anlayamazlar ve Kraliçe’den kendilerine açıklama yapmalarını beklerler. Bu durum henüz seçilen Tony Blair üzerinde de baskı unsurudur. Filmin yönetmeni Stephen Frears, İngilterede Kraliyet Ailesi kavramını mercek altına alırken kurguyu esprili bir dille şekillendirmiş. Geleneksel ile aykırı kavramların kıvamında harmanlandığı bir film olarak değerlendiriliyor.

1 saat 43 dk. İMDB 7.3
10-Kelebek ve Dalgıç, 2007
43 yaşındaki Jean-Dominique Bauby, üç hafta süren koma halinden sonra gözlerini açmıştır. Bu mucizevi uyanış doktorlar tarafından şaşkınlıkla karşılanır çünkü Bauby fiziksel olarak hiçbir eylemi yerine getiremiyorken, beyin bölgesinde hiçbir sorun çıkmaz ve izleyici bu andan itibaren Bauby’nin iç sesiyle olaylara tanıklık etmeye başlar. Tek kontrol edebildiği organı sol göz kapağı olan adam bir mucizeye daha imza atarak insanlarla göz hareketiyle anlaşmaya, dahası hayat hikayesini anlatacağı kitabını yazmaya başlar.

Ünlü Fransız magazin dergisi Elle’de yazarlık ve editörlük yapan Jean-Dominique Bauby’nin gerçek hayatını anlattığı otobiyografik kitabından uyarlanan film Akademi Ödülleri de dahil yılın önemli ödül törenlerinde hak ettiği yeri bulmuştur.
1 saat 52 dk. İMDB 8
11- At Eternity’s Gate, 2018
Van Gogh: Sonsuzluğun Kapısında, Vincent van Gogh’un Arles’teki son zamanlarını konu ediyor. Ünlü ressamının hayatının ele alındığı filmde, Van Gogh’u William Dafoe canlandırıyor. Van Gogh’un hayatının bilinmeyenlerinin anlatıldığı yapımın yönetmen koltuğunda Julian Schnabel oturuyor. Senaryosunu yönetmen Schnabel ve Jean-Claude Carrière’nin birlikte kaleme aldığı biyografik yapımın oyuncu kadrosunda Oscar Isaac, Rupert Friend, Mads Mikkelsen gibi isimler yer alıyor.

1 saat 51 dk. İMDB 6.9
12- Loving Vincent, 2017
İnanılmaz bir çalışmanın ürünü olan film, Van Gogh’un ölümüne ışık tutarken sanatçının tüm eserlerini görmemizi de sağlıyor. Film, 125 ressamın yaklaşık 65 bin kareyi Van Gogh’un tekniği ile yağlı boya kullanarak resmetmesi ile oluştu. Film, ressamın ölümünün bir yıl sonrasında başlıyor ve Van Gogh’un hayatının önemli yılları ile dönüm noktalarının da yer aldığı polisiye bir öyküye dönüşüyor.

1 saat 65 dk. İMDB 7.8
13-Surviving Picasso, 1996
Ünlü ressam Pablo Picasso’nun kadınlarla olan bencil ilişkilerini ona tahammül edebilen tek sevgilisi Françoise Gilot’un gözünden izliyoruz. Picasso’yu usta oyuncu Anthony Hopkins canlandırıyor.

2 saat 5 dk. İMDB 6.4
14- Copying Beethoven, 2006

Tüm sanat yaratıcılarının en büyük sorunudur: Mevcut başarıları tekrar edememek. Eğer bu yaratıcı büyük besteci Beethoven ise, bu durumun çok daha sancılı geçiyor olması şaşırtıcı olmayacaktır. İşte, bu büyük deha da, hayatının son yıllarında yeni besteler üretmek konusunda sıkıntı çekmektedir. Başarı elde eden son çalışmasının üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen hala üzerinde çalıştığı besteyi bitirememekte ve zaten sıkıntılı olan durumuna bu, daha da çok sıkıntı eklemektedir. Sağırlığının gittikçe artması ve buna bağlı olarak da kendini çok daha fazla yanlız hissetmesi, içinde olduğu bunalımı daha da arttırmaktadır. Bu sıkıntılı durumda, son bestesini söz verdiği tarihte bitirebilmesi için çalışmalarını kopya edecek bir kişiye ihtiyaç duyar. O kişi ise genç ve güzel Anna Holtz olacaktır. Belki de, o çok bilindik söz yine kendini anımsatacaktır: “Her başarılı insanın arkasında bir kadın vardır”… Anna da, Beethoven ile yoldaşlık yapmak için elinden geleni ardına koymayacaktır. Ancak Beethoven da kolay bir kişilik değildir.
1 saat 44 dk. İMDB 6.8
15-Immortal Beloved, 1994

Ludwig van Beethoven öldükten sonra odasında gizlenmiş üç mektup bulunur. Bunlardan birinde ‘tüm müziğim ve mülkümün karşılığının tamamı tek varisim olan, ölümsüz aşkımındır’ yazmaktadır. Immortal Beloved’u izlerken ünlü bestecinin ölümsüz aşkının kim olduğunu bulmaya çalışıyoruz. Beethoven’ı canlandıran Gary Oldman’ın aynı yıl Leon’da oynadığını ve burada canlandırdığı karakterin de Beethoven takıntılı olduğunu hatırlatalım.

2 saat 1 dk. İMDB 7.5
Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/